ایران در یک قدمی تصاحب جایگاه سوم اوپک

جدیدترین گزارش اوپک نشان می‌دهد، ایران با تولید 2 میلیون و 828 هزار بشکه نفت در تیر ماه، بیشتر افزایش تولید اوپک را به خود اختصاص داده است و در عین حفظ جایگاه چهارمی خود به کسب جایگاه سوم نزدیک می‌شود.

به گزارش گروه اقتصاد ایسکانیوز، جدیدترین آمار تولید نفت ایران به نقل از منابع ثانویه در گزارش ماهانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام نشان می‌دهد، تولید نفت ایران در ماه جولای ۲۰۲۳ برابر با تیر ۱۴۰۲ به ۲ میلیون و ۸۲۸ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن ۶۸ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

قیمت جهانی نفت کاهش پیدا کرد

ایران در ماه ژوئن (خرداد ماه ۱۴۰۲) ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده بود.

بر اساس گزارش‌های اوپک، ایران در ماه می (اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار بشکه، در ماه آوریل (فروردین ماه ۱۴۰۲) ۲ میلیون و ۶۲۵ هزار بشکه، در ماه مارس (اسفند ماه ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۷۷ هزار بشکه، در ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۷۴ هزار بشکه، در ماه ژانویه (دی ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده است.

میزان تولید ایران در دسامبر (آذر ماه) ۲ میلیون و ۵۷۹ هزار بشکه نفت در روز، در ماه نوامبر (آبان ماه) ۲ میلیون و ۵۷۹ هزار بشکه نفت در روز، در ماه اکتبر (مهر ماه) ۲ میلیون و ۵۶۱ هزار بشکه نفت در روز بوده است.

 فاصله ۷۲ هزار بشکه ایران با جایگاه سومی تولید اوپک

ایران در ماه آوریل یا فروردین ماه ۱۴۰۰ جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت اوپک را از کویت پس گرفته و از آن زمان تا مهر ماه ۱۴۰۰ (اکتبر ۲۰۲۱) این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در ماه نوامبر ۲۰۲۱ یعنی آبان ماه ۱۴۰۰، بار دیگر تولید نفت کویت از ایران پیشی گرفت و در جایگاه چهارم نشست و ایران به رتبه ۵ بازگشت.

ایران در خرداد ماه ۱۴۰۲ (ژوئن ۲۰۲۳) پس از یک سال و ۷ ماه، دوباره به جایگاه چهارمی تولید نفت در اوپک بازگشت و کویت در جایگاه پنجم قرار گرفت.

در حال حاضر، کشورهای عربستان با تولید ۹ میلیون و ۲۱ هزار بشکه در روز، عراق با تولید ۴ میلیون و ۲۰۳ هزار بشکه در روز و امارات با ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز، ۳ کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک به شمار می‌روند.

کویت با تولید ۲ میلیون و ۵۵۸ هزار بشکه در روز پنجمین تولیدکننده اوپک است.

ایران، پیش از تحریم‌های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین تولیدکننده‌ بزرگ نفت اوپک پس از عربستان و عراق بود.

به این ترتیب بر اساس این آمار و ارقام، ایران برای رسیدن به جایگاه سوم تولید در اوپک باید بیش از ۷۲ هزار بشکه دیگر تولید خود را افزایش دهد.

در همین راستا، روز چهارشنبه، مدیرعامل شرکت ملی نفت از افزایش تولید نفت ایران تا پایان شهریور امسال به ۳.۵ میلیون بشکه در روز خبر داد.

محسن خجسته‌مهر مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در یک نشست خبری گفت، صادرات نفت ایران در دولت سیزدهم ۲ برابر شده و میزان تولید تا پایان شهریور به 3.5 میلیون بشکه در روز می‌رسد.

بر این اساس و با توجه به تولید ۲.۹۰۰ میلیون بشکه‌ای امارات ایران احتمالا به جایگاه سوم تولید اوپک خواهد رسید.

 افزایش ۱۲۳ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران در سه ماهه دوم ۲۰۲۳

با توجه به اینکه ایران در ۳ ماه نخست سال جاری میلادی روزانه ۲ میلیون و ۵۷۱ هزار بشکه نفت تولید کرده است، تولید نفت این کشور در سه ماه دوم، افزایش ۱۲۳ هزار بشکه‌ای را نشان می‌دهد.

ایران در سه ماهه دوم امسال ۲ میلیون و ۶۹۴ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده است.

همچنین تولید نفت ایران در سه ماهه دوم امسال نسبت به سه ماهه آخر سال ۲۰۲۲ روزانه ۱۲۶ هزار بشکه افزایش را نشان می‌دهد. ایران در آن زمان روزانه ۲ میلیون و ۵۶۸ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

ایران در سه ماهه نخست ۲۰۲۳ روزانه ۲ میلیون و ۵۷۱ هزار بشکه و در سه ماهه دوم روزانه ۲ میلیون و ۶۹۴ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

 تولید نفت ایران در فصول ۲۰۲۲

ایران در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ روزانه ۲ میلیون و ۵۲۹ هزار بشکه، در سه ماهه دوم ۲ میلیون و ۵۵۵ هزار بشکه و در سه ماه سوم امسال ۲ میلیون و ۵۶۵ هزار بشکه در روز و در سه ماه چهارم ۲ میلیون و ۵۶۷ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده است.

ایران در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۴۷۲ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

 افزایش ۱۶۲ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۲

ایران به طور متوسط در سال ۲۰۲۲ روزانه ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار بشکه نفت تولید کرده است، این رقم به طور متوسط در سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۳۹۲ هزار بشکه نفت و در سال ۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۹۱ هزار بشکه نفت بوده است

به این ترتیب ایران در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ روزانه ۱۶۲ هزار بشکه بیشتر تولید نفت داشته است. تولید نفت ایران در ۲۰۲۱ نیز نسبت به سال ۲۰۲۰ نیز ۴۰۱ هزار بشکه در روز افزایش یافته بود.

ایران در سال ۲۰۱۹ روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸ روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

 کاهش تولید اوپک به ۲۷ میلیون بشکه

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در ماه جولای ۲۰۲۳ (تیر ۱۴۰۲) ۲۷ میلیون و ۳۱۰ هزار بشکه در روز عنوان شده است که کاهش روزانه ۸۳۶ هزار بشکه‌ای نسبت به ماه ژوئن را نشان می‌دهد.

اوپک در ماه ژوئن روزانه ۲۸ میلیون و ۱۴۶ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

بر اساس این گزارش، متوسط تولید نفت اوپک در سال ۲۰۲۲ به روزانه ۲۸ میلیون و ۸۵۴ هزار بشکه بوده است که نسبت به سال پیش از آن افزایش ۲ میلیون و ۵۰۸ هزار بشکه‌ای را نشان می‌دهد.

رقم تولید اوپک در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط برابر با ۲۶ میلیون و ۳۴۶ هزار بشکه در روز عنوان شده است.

 برنامه اوپک پلاس برای کاهش تولید

گروه اوپک پلاس از ماه سپتامبر ۲۰۲۲ توافق کرده بودند که از میزان تولید خود کم کنند؛ این رقم برای ماه اکتبر( ۲۰۲۲) ۱۰۰ هزار بشکه در روز بود که اوپک در آن ماه به تنهایی ۲۱۰ هزار بشکه در روز از تولید خود کم کرده بود.

همچنین اوپک پلاس در ادامه روند کاهش تولید خود با توجه به شرایط اقتصادی در جهان و پیش‌بینی تقاضا برای نفت در جهان توافق کردند تا از ماه نوامبر به بعد روزانه ۲ میلیون بشکه در روز از تولید خود بکاهند.

درحالی‌که اوپکی‌ها توافق کرده بودند این روند کاهشی را تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه دهند، روسیه در ماه مارس اعلام کرد، رقم تولید خود را داوطلبانه ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد.

اوپک پلاس سوم آوریل چهاردهم فروردین ۱۴۰۲ اعلام کرد که تولید خود را ۱.۶ میلیون بشکه دیگر کم می‌کند و در مجموع کاهش تولید این گروه به ۳.۶۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که برابر با ۳.۷ درصد تقاضا جهانی نفت است.

این گروه که در مجموع ۴۰ درصد نفت خام جهان را تولید می‌کند، در نشست اوایل ماه ژوئن خود نیز بر ادامه این میزان کاهش تاکید و اعلام کرد که از ابتدای سال ۲۰۲۴ روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام دیگر از تولید روزانه خود خواهند کاست.

در عین حال، عربستان نیز اعلام کرد که به صورت داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه از تولید خود را کاهش خواهد داد و تولید نفت خام این کشور به ۹ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

عربستان سوم آگوست (۱۱ مرداد ماه) و یک روز پیش از نشست وزارتی اوپک اعلام کرد که این کاهش تولید را یک ماه دیگر یعنی در ماه سپتامبر ادامه خواهد داد.

اندکی پس از اعلام عربستان، الکساندر نوآک، معاون نخست‌وزیر روسیه نیز اعلام کرد، مسکو نیز صادرات نفت خود را در ماه سپتامبر ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد. پس از این اعلامیه‌ها قیمت نفت به بالای ۸۶ دلار رسید.

دقیقا همانند ماه پیش از آن که پس از اعلام عربستان، نوآک از کاهش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات نفت روسیه در سپتامبر خبر داده بود

گروه اوپک پلاس در روز جمعه ۴ آگوست (۱۲ مرداد) هیچ تغییری سیاست کاهش تولید خود اعمال نکرد.

در حال حاضر، میزان کاهش تولید این گروه ۳.۶۶ میلیون بشکه در روز است که ۳.۶ درصد تقاضای جهانی نفت را تشکیل می‌دهد و به استثنای کاهش تولیدهای داوطلبانه است.

 کاهش تولید ۹۶۸ هزار بشکه‌ای تولید نفت عربستان

عربستان در ماه جولای ۹۶۸ هزار بشکه نفت در روز از تولید نفت خود کم کرد و تولید نفت خام این کشور به ۹ میلیون و ۲۱ هزار بشکه در روز رسید که تقریبا همان رقمی است که این کشور متعهد شده بود.

بیشترین افزایش تولید برای ایران

۹ کشور عضو اوپک در این ماه افزایش تولید داشتند که بیشترین کاهش به میزان ۶۸ هزار بشکه در روز به ایران تعلق دارد.

چهار کشور باقی مانده نیز افزایش تولید داشتند که بیشترین افزایش به میزان ۹۶۸ هزار بشکه به عربستان اختصاص یافته است.

ایران، لیبی و نیجریه از توافق کاهش تولید معاف هستند.

۱۳ کشور عضو اوپک شامل الجزایر، آنگولا، کنگو، گینه استوایی، گابن، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، عربستان، امارات و ونزوئلاست.

منبع:فارس

انتهای پیام/ 

کد خبر: 1193475

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =