آخرین تحولات اوکراین| درخواست کی‌یف از اروپا برای اعزام نیرو

جای گرفتن زلنسکی و دیگر مقامات کی‌یف در فهرست افراد تحت تعقیب در روسیه، اشاره به لزوم واگذاری برخی مناطق اوکراین به روسیه برای صلح، سرنگونی ۱۵ موشک دوربرد و ۲۰۰ پهپاد اوکراینی و افزایش قلمرو تحت کنترل ارتش روسیه، از رویدادهای مهم پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل ایسکانیوز، آلکسی گونچارینکو، نماینده پارلمان اعلای اوکراین روز شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانسوی LCI ، اعتراف کرد که مقامات کی‌یف ممکن است از اتحادیه اروپا بخواهند تا نیروهای نظامی خود را به منطقه درگیری با روسیه بفرستد.

بیشتر بخوانید:

آخرین تحولات اوکراین/ بورل: موجودیت اوکراین به غرب وابسته است

او در پاسخ به سوالی در این باره با اشاره به این واقعیت که بسیاری از مسائل به "وضعیت در جبهه نبرد" بستگی دارد، گفت: اگر ارتش اوکراین نتواند به طور مستقل جلوی پیشروی نیروهای مسلح روسیه را گرفته و آنها را متوقف کند، چنین نیازی ممکن است بوجود آید.

طبق برخی اطلاعات رسانه‌ای، مقامات اوکراینی در گفتگوهای غیرعلنی خود با شرکای غربی قبلاً با این مسئله موافقت کرده‌اند که دونباس به زودی به طور کامل برای کشور از دست رفته خواهد شد.

یک روز قبل امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه بار دیگر گفت که همچنان امکان اعزام نیرو از اروپا به اوکراین را رد نمی‌کند. این اظهارات مورد انتقاد مارین لوپن، رئیس فراکسیون پارلمانی حزب "اتحاد ملی" فرانسه و فلوریان فیلیپو، رهبر حزب میهن پرستان قرار گرفت.

پیتر سییارتو، وزیر خارجه مجارستان و دیوید کامرون، وزیر امور خارجه انگلیس، چنین دیدگاهی را نگران کننده ارزیابی کرده و رابرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی نیز با اعزام نظامیان اروپایی به اوکراین مخالفت کرد.

ماکرون در ماه فوریه نظریه خود درباره امکان اعزام نیرو از کشورهای غربی به اوکراین را مطرح کرد که البته بلافاصله تعدادی از کشورها، از جمله ایالات متحده، آلمان و بریتانیا، وجود چنین سناریویی را رد کردند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هشتصد و دومین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

ماکرون بر لزوم حفظ امکان مذاکره با روسیه تاکید کرد

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه شب گذشته، شنبه، در مصاحبه با روزنامه "لا-تریبون" ابراز عقیده کرد که پاریس باید امکان مذاکره با مسکو را حفظ کند. وی گفت: «ما با باز گذاشتن درها برای مذاکره با روسیه کار درستی انجام می‌دهیم. در غیر این صورت نظم بین المللی و در نتیجه صلح و امنیت را کنار خواهیم گذاشت.»

او در عین حال از ادامه سیاست "استراتژی دوگانه" فرانسه در قبال روسیه خبر داد. ماکرون همچنین گفت که کشورهای اروپایی برای حل مشکلات امنیتی و اقلیمی جهان به چین نیاز دارند، بنابراین از حفظ همکاری اقتصادی با پکن حمایت کرد.

رئیس جمهور فرانسه دو روز قبل گفت که ارتش کشورش بسیار مجهز و یکی از موثرترین ارتش‌ها در اروپاست. او همچنین سلاح هسته‌ای را بخش مهمی از حفاظت از قاره اروپا خواند.

وزارت کشور روسیه زلنسکی را در فهرست افراد تحت تعقیب قرار داده است

بر اساس اطلاعات منتشر شده روز شنبه در وب سایت رسمی وزارت امور داخلی روسیه، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در فهرست افراد تحت تعقیب در این کشور قرار گرفته است. ماده‌ای از قانون جزایی روسیه که به موجب آن زلنسکی تحت تعقیب باشد، فاش نشده است.

این وزارتخانه همچنین پترو پروشنکو، رئیس جمهور سابق اوکراین را نیز به دلیل اتهامات جنایی در فهرست تحت تعقیب قرار داد.

علاوه بر این، وزارت امور داخلی روسیه الکساندر پاولیوک، فرمانده نیروی زمینی ارتش اوکراین را در فهرست افراد تحت تعقیب قرار داد. ضمن اینکه میخائیل کوال، سرپرست سابق وزارت دفاع را که در حال حاضر ریاست دانشگاه دفاع ملی اوکراین را بر عهده دارد، نیز در فهرست افراد تحت تعقیب قرار داده است.

کوال از مارس تا جولای ۲۰۱۴ وزیر دفاع اوکراین بود و پس از آن در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۱ معاون اول دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین بود. او در آگوست ۲۰۲۲ به ریاست دانشگاه دفاع ملی منصوب شد.

یک روز قبل، وزارت امور داخلی روسیه، الکساندر شلاپاک، وزیر سابق دارایی اوکراین و استپان کوبیو، رئیس سابق بانک ملی این کشور را هم در فهرست تحت تعقیب قرار داد. علاوه بر این، والنتین نالیوایچنکو، رئیس سابق سرویس امنیتی اوکراین و الکساندر لیتوینکو، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین نیز در فهرست افراد تحت تعقیب وزارت امور داخلی قرار گرفتند.

سرهنگ بازنشسته ارتش آمریکا: اوکراین باید برخی از مناطق خود را واگذار کند

سرهنگ بازنشسته ارتش ایالات متحده، دانیل دیویس، معتقد است که اوکراین باید در جریان مذاکرات احتمالی درباره صلح، برخی از سرزمین‌های خود را به روسیه واگذار کند.

این مقام نظامی و کارشناس آمریکایی در مصاحبه‌ای گفت: «آنها قطعاً باید برخی از قلمروها را به طرف روسی واگذار کنند، اما در ازای آن می‌توانند بخشی از کشور را تحت کنترل خود نگهداشته و به درگیری نظامی پایان دهند.»

به عقیده سرهنگ دیویس، در این صورت، کی‌یف دیگر نیازی به از دست دادن مناطق بیشتر و سربازان خود نخواهد داشت، البته برای این کار، رهبری اوکراین باید ابتدا با مذاکرات موافقت کند. این کارشناس نظامی تاکید کرد: مسلماً شرایط پیمان صلح آن چیزی نخواهد بود که مقامات کی‌یف می خواهند. آنها باید این واقعیت را بپذیرند، برای اینکه نیروهای مسلح اوکراین هیچ قابلیتی برای حفظ خط مقدم و ضدحمله ندارند.

گسترش مناطقی که در سال ۲۰۲۴ تحت کنترل نیروهای مسلح روسیه قرار گرفته

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که از آغاز سال ۲۰۲۴، نیروهای مسلح این کشور کنترل ۵۴۷ کیلومتر مربع از قلمرو مناطق جدیدی در خاک اوکراین را به دست گرفته‌اند.

او روز شنبه در یک نشست مطبوعاتی در وزارت دفاع گفت: «گروه‌هایی از نیروهای مسلح روسیه به نفوذ در سیستم استحکامات دشمن در طول کل خط تماس رزمی ادامه می‌دهند. یگان‌های نیروهای مسلح اوکراین با وجود تلاش برای حفظ خطوط دفاعی، تحت تهاجم نیروهای ما مجبور به ترک مواضع خود و عقب‌نشینی می‌شوند. بدین ترتیب از ابتدای سال تاکنون ۵۴۷ کیلومتر مربع از مناطق جدید را تحت کنترل خود در آورده‌ایم.»

شویگو یادآور شد که طی دو هفته گذشته ارتش روسیه کنترل چند منطقه مسکونی و شهرک دیگر در سرزمین دونتسک را به دست گرفته است. وی اطمینان داد که نیروهای روسی به آزادسازی مناطق بیشتری ادامه خواهند داد.

به گفته او، تلفات روزانه نیروهای مسلح اوکراین در ماه آوریل از یک هزار پرسنل نظامی افزایش یافته، در حالی که در سال جاری از مرز ۱۱۱ هزار نفر و ۲۱ هزار واحد سلاح و تجهیزات نظامی فراتر رفته است.

سرنگونی ۱۵ موشک دوربرد و ۲۰۱ پهپاد اوکراینی ظرف یک هفته

وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد که ارتش این کشور ظرف یک هفته ۱۵ موشک دوربرد ATACMS و ۲۰۱ پهپاد اوکراینی را سرنگون کرده است.

علاوه بر این، نیروهای هوایی و پدافند هوایی روسیه ۱۷ بمب هدایت شونده Hammer فرانسوی و شش موشک GLSDB، HIMARS و Hurricane را سرنگون کردند.

طبق این اطلاعات، در مجموع از آغاز درگیری نظامی تاکنون، ارتش اوکراین ۵۹۳ فروند هواپیما، ۲۷۰ فروند بالگرد، ۲۳۷۴۲ پهپاد، ۵۱۲ سامانه موشکی ضدهوایی، ۱۵۹۱۱ دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی رزمی خود را از دست داده است.

گفتگوی معاونان وزیر خارجه روسیه و ترکیه درباره وضعیت اوکراین

سرگئی ورشینین، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه در دیدار با بوراک آکچاپار همتای ترکیه‌ای خود درباره وضعیت اوکراین گفتگو کردند.

طبق اطلاعات وزارت خارجه روسیه، طرفین همچنین در مورد مسائل کلی عملکرد سازمان ملل متحد با تاکید بر کار نهادهای کلیدی آن - شورای امنیت و مجمع عمومی - از جمله وظایف اصلاحات و آماده سازی نشستهای آتی صحبت کردند. دو دیپلمات عالی رتبه همچنین درباره حل و فصل فلسطین-اسرائیل و قبرس، وضعیت سوریه و لیبی با تاکید بر اجرای دستورات ساختارهای مربوطه سازمان ملل گفتگو کردند.

ورشینین و آکچاپار در جریان رایزنی‌ها، وضعیت پیرامون اوکراین و همچنین حوزه دریای سیاه و نوار غزه را مورد بررسی قرار دادند. ضمن اینکه، هر دو طرف تعهد خود برای ادامه و توسعه همکاری‌های مفید دوجانبه را تایید کردند.

ترکیه تحریم‌های غرب علیه روسیه را محکوم کرد

فوات اوکتای، رئیس کمیسیون روابط خارجی پارلمان ترکیه اعلام کرد که این کشور از تحریم‌های ضد روسی اعمال شده توسط کشورهای غربی حمایت نمی‌کند. به گفته وی، مقامات ایالات متحده به خوبی از موضع گیری ترکیه در این زمینه مطلع هستند.

اوکتای همچنین تاکید کرد که ترکیه از ایده مذاکره بین مسکو و کی‌یف برای پایان دادن به درگیری نظامی کنونی حمایت کرده و همچنین تلاش می‌کند تا اطمینان حاصل شود که بحث صلح بین دو طرف مناقشه در آینده بسیار نزدیک انجام شود.

ترس آمریکا از ارسال پهپادهای MQ-۹ به اوکراین

روزنامه "پولیتیکو"به نقل از منابع خبری خود گزارش داد که اوکراین می‌خواهد پهپادهای شناسایی آمریکایی MQ-۹ Reaper را خریداری کند، اما در ایالات متحده این نگرانی وجود دارد که این پهپادها ممکن است فورا توسط نیروهای پدافند هوایی روسیه منهدم شوند.

به گفته این منابع، MQ-۹ Reaper در ردیف اول فهرست سلاح‌هایی است که اوکراین از ایالات متحده درخواست کرده است. علت آن هم مشخص است: این پهپادها کارایی بالایی داشته و برد پرواز آنها به ۱۸۵۰ کیلومتر می‌رسد و بنابراین نیروهای مسلح اوکراین تمایل خود برای استفاده از این نوع پهپادهای آمریکایی برای شناسایی را ابراز کرده است.

همانطور که این روزنامه اشاره کرده، واشنگتن تاکنون به درخواست‌های مکرر کی‌یف به دلیل ترس از سرنگونی سریع این پهپادها توسط نیروهای مسلح روسیه پاسخ منفی داده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1229465

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =