جهانگیری: دولت تلاش می‌کند همه  تحریم ها آذر ماه لغو شود

معاون اول رییس جمهور گفت: پیش بینی ها و تلاش دولت این است که همه ی تحریم ها آذر ماه لغو شود و ما باید برای عبور از شرایط دشوار کشور برنامه ریزی کنیم و مطمئن هستیم که اقتصاد ایران آینده ی بسیار روشنی را در پیش رو خواهد داشت.

به گزارش ایسکانیوز، اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه شنبه) در مراسم روز ملی صادرات که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) با اشاره به تشویق وزیر امور خارجه ی کشورمان از سوی حاضرین در جلسه گفت: مردم بزرگوار ایران قدردان مدیران شایسته ی خود هستند که این نعمت بسیار بزرگی است و قطعا برای دولت روحیه ی مضاعف ایجاد خواهد کرد تا بتواند بیشتر از گذشته در خدمت ملت ایران باشد.

وی با یادآوری مراسم روز ملی صادرات که در سال گذشته برگزار شد، تصریح کرد: مراسم امسال تفاوت های جدی با مراسم سال گذشته دارد زیرا در طول یکسال گذشته اتفاقات مهمی در کشور رخ داده است که مهم ترین آن موضوع توافق هسته ای و لغو تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران است.

معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: دولت تدبیر وامید از روزی که کار خود را آغاز کرد با شرایط خاص بین المللی مواجه بود و در شرایط دشوار و سخت، گفتگو و مذاکرات هسته ای را آغاز کرد.

دکتر جهانگیری با اشاره به تحریم ها و اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی دشمنان علیه ملت ایران افزود: استنباط دشمنان جمهوری اسلامی ایران این بود که آخرین فشارها را از طریق تحریم ها به ملت ایران وارد می کنند و مردم ایران را وادار به تسلیم خواهند کرد. اسرائیل نیز بسیار خرسند بود که پروژه‌ی ایران هراسی را در دنیا با موفقیت به اوج خود رسانده است.

وی افزود: برخی از کشورهای منطقه نیز که همواره با دشمنان ملت ایران هم صدا می شوند، احساس می کردند در شرایطی هستند که باید آنچه در توان دارند علیه ملت ایران بکار گیرند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در چنین فضایی ایران وارد مذاکره شد و رهبری هوشمند، شجاع و دلسوز و در کنار آن استقامت ملت ایران فرصت هایی بود که در اختیار تیم مذاکره کننده ی هسته ای قرار گرفت و حوزه ی نفوذ و عمق استراتژیک ایران نیز بعنوان یک فرصت طلایی به کمک تیم مذاکره کننده آمد و در این شرایط دنیا فهمید که تنها با همکاری ایران می تواند ثبات، آرامش و امنیت را به منطقه باز گرداند.

دکتر جهانگیری از رییس جمهور بعنوان شخصیتی روحانی و فاضل، مجتهد و مبارز یاد کرد و افزود: ایشان در عین حال یک دیپلمات آشنا به فن مذاکره هستند و تیم هسته ای را به گونه ای سازماندهی و مدیریت کردند که معنای واقعی مذاکره بر همگان روشن شد.

وی اضافه کرد: تا پیش از این برخی افراد که به فن مذاکره آشنا نبودند تصور می کردند مذاکره یعنی اینکه باید بیانیه ای انقلابی قرائت شود و با طرف مقابل دعوا و درگیری لفظی شود اما تیم مذاکره کننده ی هسته ای کشور توانست تعریف جدیدی از ایران در فضای بین المللی ارائه دهد.

معاون اول رییس جمهور گفت: شاید برای کشورهای غربی هم قابل تصور نبود که یک کشور به تعبیر آنها جهان سومی بتواند در برابر شش قدرت بزرگ دنیا مذاکره کند و به دستاوردهای تاریخی و ماندگار برسد.

دکتر جهانگیری با اشاره به روند انجام مذاکرات و رهنمودهایی که در طول مذاکرات از رهبر معظم انقلاب اخذ می شد، گفت: نتایج تمام مذاکرات به مقام معظم رهبری گزارش داده می شد و پس از دریافت رهنمودهای ایشان تیم مذ اکره کننده ی هسته ای به کار خود ادامه می داد.

وی همچنین با اشاره به تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: خرسند هستیم که نظر تمام کسانی که نسبت به توافق هسته ای حرف و سخنی داشتند شنیده شد و مذاکرات مربوط به برجام از طریق تلویزیون و به صورت رسمی پخش شد و همه ی مردم در جریان جزئیات آن قرار گرفتند. بعد از آن نیز در نظرسنجی هایی که بصورت رسمی انجام شد مشخص گردید که میزان موافقین توافق هسته ای در حدود 90 درصد و مخالفان تنها 3 درصد بوده اند.

معاون اول رییس جمهور افزود: در مقطعی به رییس جمهور گفتند که برای تصویب برجام لایحه ای به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود اما نظر دکتر روحانی این بود که برای انجام این کار داوطلبانه نیازی به لایحه وجود ندارد و در سایر کشورها نیز برای انجام چنین اقداماتی روال نیست که نهاد قانون گذار موضوع را تصویب کند. در آن زمان برخی تصور می کردند که رییس جمهور به مجلس شورای اسلامی بی اعتنایی کرده است اما در نهایت همه ی مراحل قانونی برجام سپری شد و خوشبختانه به تصویب رسید.

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه پس از لغو تحریم ها وارد دوران جدیدی خواهیم شد، تصریح کرد: همزمان با روز اعلام لغو تحریم ها، دولت آمادگی دارد که میزان تولید نفت را روزانه 500 هزار بشکه افزایش دهد.

وی افزود: مهمترین بخشی که دشمنان سعی کردند در دوران تحریم به آن ضربه بزنند بخش نفت و گاز بود اما دولت ظرف چند ماه پس از لغو تحریم ها میزان تولید نفت را به 2 میلیون بشکه در روز یعنی به میزان سالهای پیش از تحریم خواهد رساند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه پس از لغو تحریم ها منابع بلوکه شده ی کشور آزاد خواهد شد از برخی افراد که تلاش می کنند با حرف های کم اهمیت و حاشیه ای دستاوردهای بزرگ دولت را در ذهن مردم کوچک جلوه دهند انتقاد کرد و گفت: ممکن است منابعی که در جریان لغو تحریم ها آزاد می شود در بودجه قرار نگیرد اما بی تردید در خدمت اقتصاد کشور قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه در همین مدت کوتاه گروه های مختلف اقتصادی از کشورهای مختلف به ایران سفر کرده اند، افزود: با برخی از این کشورها به مرحله ی عقد قرارداد رسیده ایم و یک شرکت سرمایه گذاری فقط در بخش برق قرار است 4.2 میلیارد یورو در ایران سرمایه گذاری کند.

دکتر جهانگیری ادامه داد: در شرایط جدید باید به سرعت کارهای جدی برای اقتصاد کشور انجام دهیم چرا که ایران از ظرفیت های استثنایی در زمینه های مختلف برخوردار است و موقعیت جغرافیایی ایران با هیچ یک از کشورهای منطقه قابل مقایسه نیست و جوانان و تحصیلکرده ی کشورمان نیزدر سطح بین الملل سرآمد هستند.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: در شرایط جدید و در دوران پسا تحریم مهمترین برنامه که در دستور کار دولت قرار خواهد داشت اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

وی ادامه داد‌: دولت از روز ابلاغ این سیاست ها، وظایف و برنامه ی عملیاتی همه ی دستگاه ها را تدوین کرد اما لازم بود که در شرایط جدید یک بازنگری در این برنامه ها انجام شود که خوشبختانه با تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر برنامه ریزی جدی تر برای تحقق اقتصاد مقاومتی همزمان شد و امیدوارم به زودی برنامه های عملیاتی نهایی و به تصویب برسد.

دکتر جهانگیری برون گرایی اقتصاد را یکی از تاکیدات اصلی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: اقتصاد کشور جز با برون گرایی به شکوفایی نخواهد رسید و برای برون گرایی یکی از مهمترین اقدامات برای رونق اقتصادی کشور، توسعه ی صادرات غیر نفتی و صادرات خدمات فنی و مهندسی است.

وی با تاکید براینکه تولید کنندگان کشور باید به دنبال حضور در عرصه های بین المللی باشند، خاطرنشان کرد: تولید کننده ای که نتواند محصولات قابل رقابت در دنیا تولید کند، دیر یا زود از صحنه ی رقابت حذف می شود و قادر به ادامه ی فعالیت نخواهد بود.

معاون اول رییس جمهور از صندوق توسعه ی ملی نیز خواست در دوره ی جدید بیش از گذشته به میدان بیاید و ظرفیت های خود را در اختیار بخش خصوصی و صادر کنندگان قرار دهد.

دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع کاهش بهای نفت نیز اشاره و خاطر نشان کرد: اقتصاد ایران و بودجه ی دولت وابستگی زیادی به درآمدهای نفتی دارد و در سال 53 که قیمت نفت جهش چشم گیری داشت ، برخی کشورهای صادرکننده ی نفت دچار بیماری هلندی شدند اما پس از آن سعی کردند برای عدم ابتلا به بیماری هلندی راهکارهایی پیدا کنند.

وی افزود: ایران نیز در برنامه ی سوم توسعه برای عدم ابتلا به بیماری هلندی، حساب ذخیره ی ارزی را ایجاد کرد با این هدف که 50 درصد از منابع این حساب به عنوان تسهیلات به بخش خصوصی ارائه شود و 50 درصد دیگر آن برای مدیریت شرایط خاص کشور یعنی زمانی که همچون امسال با کاهش شدید قیمت نفت مواجه هستیم، پس انداز گردد.

دکتر جهانگیری افزود: متاسفانه وقتی که واقعیت ها بیان می شود مسئولان دولت گذشته گله مند می شوند. براساس گزارش رسمی دیوان محاسبات کشور درزمانی که حساب ذخیره ارزی به صندوق توسعه ملی تبدیل شد، بایستی 171 میلیارد دلار از حساب ذخیره ی ارزی به صندوق توسعه ملی انتقال پیدا می کرد اما موجودی حساب ذخیره ی ارزی فقط 12 میلیون دلار بود. در دولت گذشته این منابع را بی حساب خرج کرده اند و زمانی که سوال می شود که آثار این حجم از هزینه ها چیست و کجاست ناراحت می شوند.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه در سال 1390 درآمد ارزی کشور 118 میلیارد دلار بود و با این وجود رشد اقتصادی کشور در سال 91 منفی شش درصد بود.

وی اظهار داشت: دولت باید کشور را در سال جاری با درَآمد نفتی کمتر از 20 میلیارد دلار اداره کند و علی رغم این مشکلات به گونه ای برنامه ریزی شد که ثبات اقتصادی کشور استمرار داشته باشد.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: با وجود همه ی این مشکلات، آینده ی بسیار روشنی برای کشور پیش بینی می شود و مجامع بین المللی اعلام کرده اند که پیش بینی برای رشد اقتصادی ایران در سال 1395 در حدود 7 درصد خواهد بود.

در این مراسم وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز صادرات غیرنفتی را نه یک انتخاب بلکه یک الزام برای کشور دانست و گفت: از طریق توسعه ی صادرات باید شکوفایی و رونق اقتصادی را برای کشور به ارمغان آوریم.

دکتر ظریف وزیر امور خارجه نیز در این مراسم با بیان اینکه امروز شرایط جدیدی پیش روی کشور وجود دارد و دوران تلخ سیاه نمایی علیه ایران پایان یافته است، گفت: در دوران تحریم آنچه مانع حضور ایران در صحنه ی بین المللی بود و برای فعالان اقتصادی کشور مشکل ایجاد کرده بود بیش از آنکه تحریم باشد، فضای روانی بود که به ناحق علیه ملت ایران ایجاد شده بود و خوشبختانه امروز این فضا از بین رفته و همه‌ی دنیا پذیرفته اند که ایران با عزت و سربلندی توانسته است حرکت رو به جلو خود را ادامه دهد.

در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از تندیس وزیر امور خارجه رونمایی شد و لوح تقدیری به عنوان قدردانی از مجاهدت ها و تلاش های دکتر ظریف و تیم مذاکره کننده هسته ای در عرصه ی دیپلماسی کشور به ایشان اعطا شد.

در ادامه ی این مراسم همچنین صادر کنندگان نمونه و ممتاز معرفی شدند و از دست معاون اول رییس جمهور لوح تقدیر دریافت کردند.

202/201

کد خبر: 502849

وب گردی

وب گردی