جزئیات سنوات مجاز تحصیل دانشجویان اعلام شد

سنوات مجاز تحصیل دانشجویان دانشگاهها در مقاطع تحصیلی مختلف اعلام شد که برای مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ۳ سال و کارشناسی پیوسته ۵ سال است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران(ایسکانیوز)؛ سنوات مجاز تحصیل دانشجویان دانشگاهها در مقاطع تحصیلی مختلف اعلام شد.

سنوات مجاز برای مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳سال، برای مقطع دکتری ناپیوسته ۶ سال، برای مقطع کارشناسی پیوسته ۵ سال و برای مقطع دکتری حرفه ای ۸سال است.

افزایش سنوات مجاز تحصیل 

طبق تبصره ۱ دانشجویان مشمولی که در سنوات مجاز تحصیل، فارغ التحصیل نشوند؛ برای ادامه تحصیل نیاز به تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه دارند تا با مکاتبه با دفاتر پلیس+۱۰ برایشان درخواست افزایش سنوات گردد. بدیهی است دانشجویانی که مجوز سنوات اخذ نکرده باشند، غایب محسوب شده و اجازه ادامه تحصیل نخواهد داشت.

 تغییر رشته یا دانشگاه با ثبت نام مجدد

طبق تبصره ۲ دانشجویان مشمول در کل دوران تحصیل؛ از کاردانی تا دکتری صرفا یک بار می توانند انصراف داده و با ثبت نام  مجدد،(با آزمون یا بدون آزمون فرقی نمی کند)، تغییر رشته یا محل تحصیل و یا هردو را داشته باشند  و  معافیت تحصیلی جدید دریافت نمایند. در این حالت مدت تحصیل رشته و مقطع  قبلی جزو سنوات رشته و مقطع جدید حساب نمی‌شود.

اعلام اتمام معافیت تحصیلی

دانشجویان مشمول به محض قطع ارتباط با دانشگاه به عناوین، فارغ‌التحصیل، ترک تحصیل، انصراف و یا اخراج به سازمان وظیفه عمومی معرفی می‌گردند.این دانشجویان از زمان اتمام معافیت تحصیلی به مدت یک سال مهلت دارند تا به خدمت وظیفه اعزام و یا در صورت داشتن شرایط مجددا مشغول تحصیل گردند. در غیر اینصورت غایب محسوب می شوند.

دانشجویان اخراجی و دانشجویانی که برای بار دوم «انصراف داده یا ترک تحصیل کرده باشند» باشند اجازه ادامه تحصیل را ندارند ودانشجویان فارغ التحصیل فقط اجازه تحصیل در مقطع بالاتر را دارند.ا

همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی در صورت طی بیش از شش نیمسال و فراغت از تحصیل با مدرک معادل کاردانی، حق ادامه تحصیل نداشته و باید خود را به نظام وظیفه معرفی نمایند.د

دانشجویان جهت آگاهی از جزییات قوانین نظام وظیفه باید به مسئول نظام وظیفه واحدهای دانشگاهی محصل تحصیل خود مراجعه کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1095568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =