اژه‌ای: باید حرمت هر شخصی در هر مرتبه و جایگاهی حفظ شود

رئیس قوه قضاییه گفت: مجرمی که قابل اصلاح است باید بنا را بر اصلاح او بگذاریم نه حذف و طرد او؛ باید از لغزش همه نیروهای انسانی در همه دستگاه‌ها پیشگیری شود و این پیشگیری را در همه مراحل و ابعاد لحاظ کنیم.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای صبح امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد در همایش ملی «ربع قرن پیشگیری از وقوع جرم؛ دستاوردها و چشم‌اندازها» که به همت سازمان قضایی نیروهای مسلح برگزار شد، ضمن تبریک میلاد موفورالسرور حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع) اظهار کرد: امروز عظمت، قدرت، استقلال، بازدارندگی، خودباوری و خوداتکایی جمهوری اسلامی ایران از جهاتی بی‌مانند ‌و بی‌مثال است و بخش مهمی از این امر مرهون مجاهدت‌های نیروهای مسلح کشور است و من به شما سرداران اسلام و مدافعان امنیت کشور ارادت قلبی دارم.

اژه‌ای: اعمال‌نظر دولت بر لایحه عفاف و حجاب اقدام خوبی بود

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه تولید قدرت از ناحیه نیروهای مسلح برای مردم به ویژه جوانان ما امیدآفرین شده است، گفت: ایمان و تعهدی که در نیروهای مسلح ما و فرماندهان عالی نظامی کشور وجود دارد، در دنیا بی‌مانند است؛ همچنین مردمی‌بودن مجموعه نیروهای مسلح ما نیز بی‌نظیر است.

رئیس عدلیه با اشاره به اهمیت مقوله صیانت و حفاظت از مجموعه نیروی انسانی گفت: در دستگاه قضایی و در مواجهه با جرایم و تخلفات در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه نیروهای مسلح، نمی‌خواهیم فقط بر اقدامات سلبی و مقابله با رذایل تاکید کنیم بلکه درصدد آن هستیم تا بستر رشد فضائل را نیز به حد بسیار بالایی برسانیم. باید توأمان هم بستر رشد فضائل را فراهم آوریم و هم فضا را برای روییدن رذائل تنگ و تنگ‌تر کنیم.

قاضی‌القضات تصریح کرد: در حوزه پیشگیری از وقوع جرم، باید یک افق بالاتر برویم و نه‌تنها از وقوع جرم پیشگیری کنیم بلکه زمینه‌های وقوع آسیب‌ها را نیز هرچه بیشتر از میان برداریم؛ در این مسیر، یکی ‌از نخستین اقدامات، حفظ حرمت افراد است؛ باید حرمت هر شخصی در هر مرتبه و جایگاهی حفظ شود؛ چنانچه حرمت فردی حفظ نشود، ممکن است این امر در ایفای وظایف و مأموریت‌ها از ناحیه وی، ایجاد خلل کند؛ حفظ و پاسداشت شخصیت افراد به این نیست که از آنها انضباط طلب نکنیم و بر آنها نظارت نداشته باشیم بلکه باید در عین طلب مسئولیت و نظارت داشتن بر افراد، حرمت آنها را نیز پاس بداریم.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: گاهی فردی از سر دلسوزی و خیرخواهی و بدون سوءنیت اما بر اساس تشخیص غلط، مبادرت به بی‌انضباطی می‌کند؛ حتی ممکن است وفق موازین قانونی نیاز به تنبیه و مجازات و تنزل درجه چنین فردی باشد؛ در اینجا باید به انگیزه و نیت فرد و شرایطی که او در داخل آن، عملی را مرتکب شده توجه ویژه داشت و پس از توجه و عنایت به این موارد، نسبت به تنبیه و مجازات فرد تصمیم گرفت و پس از آن، موضوع را برای خود او و خانواده‌ وی و دیگران تبیین کرد.

رئیس دستگاه قضا با تبیین و تشریح ابعاد مختلف صیانت و حفاظت از مجموعه‌های اداری و نظامی اظهار داشت: فقط به دنبال صیانت و حفاظت از نیروهای انسانی و پیشگیری از وقوع آسیب‌ها در قبال آنها نیستیم بلکه درصدد هستیم از مجموعه پیرامونی پرسنل نیز حفاظت و صیانت به عمل آوریم و در این میان به رکن خانواده نیز توجه ویژه‌ای داریم؛ می‌خواهیم شرایطی را فراهم آوریم که نیروی انسانی چنانچه‌ در زندگی شخصی و خانوادگی‌ خود با مشکلی مواجه شد، در عین اینکه کرامت و آبروی او حفظ شود، از ما برای رفع مشکلش کمک بخواهد.

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: بدیهی است که پیشگیری مقدم بر درمان است اما باید به مراتب و درجات اصل پیشگیری نیز توجه کنیم. برای مثال، بدانیم وقتی جرم و لغزشی واقع می‌شود چه مراحل و مقدماتی بر آن جرم و لغزش مترتب بوده است تا در نتیجه آن، فرآیند پیشگیری‌ را از همان مراحل و مقدمات آغاز کنیم.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: وقتی جرمی واقع می‌شود ما نباید صرفاً به علت تامه و نهایی وقوع آن جرم توجه کنیم بلکه باید به سایر علل و مقدمات وقوع جرم نیز عنایت داشته باشیم و در راستای پیشگیری از آنها نیز اقدامات و ترتیبات مقتضی را به عمل آوریم.

در بخش دیگری از این همایش، سردار «محمد شیرازی» رئیس دفتر نظامی مقام معظم رهبری نیز در این همایش ضمن قدردانی ویژه از عملکرد دستگاه قضایی در دوره تحول و تعالی، بر ضرورت استفاده از تجارب دهه‌های گذشته در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح تاکید کرد.

وی افزود: سازمان قضایی نیروهای مسلح طی سالیان گذشته عملکرد درخشان و خدمات زیادی از خود به جای گذاشته و با بخش‌های مختلف نیروهای مسلح دارای تعامل مناسبی بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین «احمد پورخاقان» رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح با بیان اینکه امنیت امروز کشور را مرهون جانفشانی‌های نیروهای مسلح هستیم، اظهار داشت: رَجَز مرزبانان عزیز ما که می‌گویند جان و سر و دست و پای خود را می‌دهیم اما یک وجب از این خاک را به دشمن نمی‌دهیم، رجزی است که در عمل نیز به اثبات رسیده است.

وی به ارائه گزارشی از روند برگزاری همایش ملی ربع قرن پیشگیری از وقوع جرم پرداخت و گفت: برنامه‌های پیشگیری از وقوع جرم سازمان قضایی نیروهای مسلح به صورت مدون و برنامه‌ریزی شده از سال ۱۳۷۷ و در قالب برنامه پنج ساله و با همکاری همه عزیزان در نیروهای مسلح تحقق پیدا کرد.

پورخاقان ادامه داد: به فضل الهی و با همکاری‌های تنگاتنگ بخش‌های ذیربط، توانسته‌ایم طی سالیان گذشته در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح، توفیقات بسیار زیادی به دست بیاوریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین «محمدکاظم بهرامی» رئیس اسبق سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز در این همایش با اشاره به استقبال گسترده و همکاری همه‌جانبه نیروهای مسلح با برنامه‌های پیشگیرانه سازمان قضایی نیروهای مسلح اظهار کرد: در نخستین سال اجرای برنامه پیشگیری از وقوع جرم نیروهای مسلح در سال ۱۳۷۷ تعداد ۱۰۸ همایش پیشگیری از وقوع جرم‌ با مشارکت نیروهای مسلح در سراسر کشور برگزار شد.

 
 
 

کد خبر: 1183721

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =