آخرین تحولات اوکراین| وزیر خارجه آلمان خواستار اعمال فشار  بیشتر بر روسیه شد

ادعای عدم تمایل غرب برای جنگ با روسیه، توافقات امنیتی بین کی‌یف با نروژ و سوئد، خستگی اروپایی‌ها از درگیری اوکراین، اعتراف به درخواست‌هایی برای مذاکره با مسکو و حمایت آلمانی‌ها از حل صلح آمیز مناقشه اوکراین، از مهمترین رویدادهای پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه شب گذشته در پایان کنفرانس حمایت از اوکراین که در پاریس برگزار شد، اعلام کرد که متحدان اوکراین ائتلافی برای تامین تسلیحات میان‌برد و دوربرد به این کشور ایجاد کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

آخرین تحولات اوکراین| زلنسکی قول داد از تسلیحات غربی برای حمله به روسیه استفاده نکند

ماکرون در یک نشست مطبوعاتی گفت: ما در صدد ایجاد یک ائتلاف نهم هستیم که موشک‌ها و بمب‌های میان‌برد و دوربرد را برای اوکراین تامین می‌کند.

او همچنین هشت ائتلاف اروپایی قبلی که به منظور تسهیل در تامین تسلیحاتی کی‌یف ایجاد شده و شامل سامانه‌های دفاع هوایی، توپخانه، جنگنده، مهمات و … می‌شود، یادآور شد و گفت: «تامین مهمات برای اوکراین یک اولویت است. ما قصد داریم از ذخایر خود نهایت استفاده را ببریم و فهرستی از کشورهای ثالثی که می توانند در زمینه تامین مهمات مشارکت داشته باشند، تهیه خواهیم کرد.»

روز گذشته مقامات لهستانی نیز امکان انتقال احتمالی فناوری‌های موشکی مدرن به کی‌یف را بعید ندانستند.

علاوه بر این، رئیس جمهور فرانسه اشاره کرد که امکان اعزام نیروی زمینی کشورهای غربی به اوکراین در کنفرانس پاریس مورد بحث قرار گرفت، اما حاضران در این موضوع به اجماع نرسیدند. وی گفت: هیچ اتفاق نظری در مورد اعزام رسمی نیروهای زمینی وجود ندارد، اما با گذشت زمان نمی‌توان چیزی را رد کرد.

در این رابطه آندری دودا، رئیس جمهور لهستان نیز تایید کرد که کشورهای عضو ناتو نتوانستند در مورد اعزام نیروی نظامی به اوکراین به یک دیدگاه مشترک برسند. به گفته وی، بنابراین هر کشوری تصمیم می‌گیرد که به طور خاص چه نوع کمکی به اوکراین ارائه کند.

روبرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی نیز یادآور شد که برخی از کشورهای اتحادیه اروپا و ناتو در حال بررسی امکان اعزام نظامیان خود به اوکراین بر اساس توافقات دوجانبه هستند که به عقیده او، چنین تصمیمی تنها به تشدید درگیری اوکراین منجر خواهد شد.

دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه پیش از این هشدار داده بود که نیروهای نظامی کشورهای عضو ناتو اگر در اوکراین مستقر شوند، به یک هدف قانونی برای نیروهای مسلح روسیه تبدیل خواهند شد.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هفتصد و سی‌ و چهارمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

ماکرون: غرب مایل به جنگ با روسیه نیست و هدفش جلوگیری از تشدید اوضاع است

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، در مراسم افتتاحیه کنفرانس حمایت از اوکراین در پاریس مدعی شد که کشورهای غربی قصد آغاز جنگی علیه مردم روسیه را ندارند و تنها برای جلوگیری از تشدید درگیری نظامی در اوکراین تلاش خواهند کرد.

وی گفت: «ما همه بر این واقعیت توافق داریم که نمی‌خواهیم با مردم روسیه وارد جنگ شویم. ما مصمم هستیم که به مهار تشدید تنش متعهد بمانیم، همانطور که از آغاز درگیری با موفقیت این کار انجام دادیم.»

در عین حال ماکرون یادآور شد که وضعیت در جبهه نبرد اوکراین مستلزم "تصمیمات جدی" و "حرکت جهشی" کشورهای غربی از لحاظ میزان حمایت از اوکراین است. و او تکرار کرد که متحدان آماده هستند تا «تا زمانی که لازم باشد» از کی‌یف حمایت کنند، زیرا پیروزی اوکراین «یک موضوع امنیتی برای کشورهای غربی است».

عدم توافق اعضای ناتو در خصوص اعزام نیروی نظامی به اوکراین

آندری دودا، رئیس جمهور لهستان در پایان کنفرانس حمایت از اوکراین در پاریس، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که کشورهای عضو ناتو نمی توانند در مورد اعزام پرسنل نظامی به اوکراین به یک نظر مشترک برسند. وی یادآور شد که بدین ترتیب هر کشوری خود تصمیم خواهد گرفت که چگونه به اوکراین کمک کند.

دودا افزود: «بحث داغ در مورد امکان اعزام نیروی نظامی به اوکراین در کنفرانس مطرح شد، البته هیچ درک مشترک مطلقی در مورد این موضوع بدست نیامد. نظرات مختلفی وجود دارد. اما من می‌خواهم تأکید کنم که مطلقاً چنین تصمیم گیری هنوز وجود ندارد.»

هشدار درباره اعزام نیروهای ناتو و اتحادیه اروپا به اوکراین

در این رابطه، روبرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی نیز یادآور شد که برخی از کشورهای اتحادیه اروپا و ناتو در حال بررسی امکان اعزام نیروی نظامی خود به اوکراین بر اساس توافقات دوجانبه با کی‌یف هستند.

وی تاکید کرد: «ما نمی‌توانیم دیگر کشورهای عضو را از انعقاد چنین توافق‌نامه‌ای دوجانبه با اوکراین منع کنیم، اما در عین حال می‌گوییم که هدف مورد انتظار که اعمال نوعی فشار بر ولادیمیر پوتین و بر دولت روسیه و به دنبال آن امتیازدهی است، محقق نخواهد شد».

فیکو هشدار داد که چنین تصمیمی تنها به تشدید اوضاع در اوکراین منجر خواهد شد. نخست وزیر اسلواکی همچنین تاکید کرد که حتی یک نظامی این کشور در درگیری با روسیه شرکت نخواهد کرد.

دیپلمات روس: روسیه هرگز کانال‌های گفتگو با ناتو را قطع نکرده است

کنستانتین گاوریلوف، رئیس هیئت نمایندگی روسیه در مذاکرات وین درباره امنیت نظامی و کنترل تسلیحات، اعلام کرد که مقامات مسکو هرگز کانال‌های گفتگو با ائتلاف آتلانتیک شمالی را قطع نکردند.

وی گفت: ما هرگز کانال‌های گفتگو را قطع نکردیم. این کار به صورت یکجانبه توسط کشورهای متحد ناتو انجام شد که شورای روسیه و ناتو را از بین برده و گفتگوها را برای جلوگیری از حوادث خطرناک نظامی "به حالت مسکوت" درآوردند.

علاوه بر این، گاوریلوف تاکید کرد، مسکو همچنان برای ایجاد یک سیستم امنیتی عادلانه اروپایی، که بر اساس اصول احترام متقابل، برابری و تقسیم ناپذیر بودن امنیت است، آمادگی دارد.

آغاز مذاکرات اوکراین و نروژ در مورد تضمین‌های امنیتی

اوکراین و نروژ مذاکرات دوجانبه بر سر توافقی را آغاز کرده‌اند که تضمین‌های امنیتی مشخصی را برای کی‌یف در نظر خواهد گرفت. این اطلاعات در بیانیه منتشره در وب سایت دفتر ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین مشخص شده است.

به دستور زلنسکی، معاون رئیس دفتر وی ایگور ژوکوا مذاکرات را با مقامات نروژ آغاز کرده است. در این بیانیه یادآوری شده که صحبت بر سر انعقاد یک توافقنامه امنیتی دوجانبه است.

ریاست هیئت نروژی نماینده ویژه وزارت امور خارجه در امور اوکراین، کریستین سیس، است.

پیش از این، در ۲۴ فوریه، کانادا و ایتالیا یز توافقنامه‌های امنیتی را با اوکراین امضا کردند. کانادا در چارچوب آن بیش از ۳ میلیارد دلار کانادا به اوکراین کمک نظامی خواهد کرد.

درخواست اتحادیه اروپا از اوکراین برای صادرات غلات به کشورهای ثالث

یانوش ویتسکوفسکی، کمیسر اتحادیه اروپا در امور کشاورزی از اوکراین خواست تا برای صادرات غلات خود به کشورهای ثالث تلاش کند.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزرای کشاورزی کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت: وضعیت در بازار داخلی اروپا در حال سخت شدن است، ما باید به اوکراین در ترانزیت از طریق حمل و نقل و بنادر کمک کنیم تا محصولات بتوانند به بازارهایی که اوکراین به طور مرسوم غلات می‌فروشد، ارسال شود.»

کمیسر اتحادیه اروپا افزود که او به همکاری اوکراین امیدوار است. به نظر او، مقامات کی‌یف باید به خوبی وضعیت کشاورزان اروپایی را درک کنند. وی افزود: هیچ بازاری نمی تواند در مدت کوتاهی چنین هجوم محصولات را تحمل کند.

۱۹ میلیارد یورو ضرر کشاورزان اروپایی پس از آزادسازی تجارت با اوکراین

یانوش ویتسکوفسکی، کمیسر اتحادیه اروپا در امور کشاورزی همچنین اعلام کرد که زیان بخش کشاورزی اروپا از آزادسازی تجارت با اوکراین طی دو سال گذشته بالغ بر ۱۹ میلیارد یورو بوده است. به گفته او، صادرات محصولات کشاورزی اتحادیه اروپا به اوکراین طی دو سال بالغ بر ۶ میلیارد یورو و واردات ۲۵ میلیارد یورو بوده است.

بنابراین، بخش کشاورزی اروپا ۱۹ میلیارد یورو متحمل خسارت شد که توسط کشاورزان اروپایی پرداخت شد. این بهای آزادسازی تجارت با اوکراین است، اما عمدتاً بهای <درگیری نظامی در اوکراین> است.

ویتسکوفسکی یادآور شد: در عین حال، تراز تجاری کلی بین اتحادیه اروپا و اوکراین طی دو سال برای اتحادیه اروپا مثبت شده و سود ۱۹ میلیارد یورویی را برای اقتصاد کشورهای عضو به ارمغان آورد. به طور خاص، در سال های ۲۰۲۲-۲۰۲۳، صادرات از ۲۷ کشور اتحادیه اروپا به ۶۹ میلیارد یورو و واردات ۵۰ میلیارد یورو بوده است.

به گفته وی، قبل از درگیری، بیشتر صادرات اوکراین به آسیا و آفریقا می‌رفت. این کمیسر اروپا خواستار توسعه اقداماتی برای هدایت صادرات اوکراین به بازارهای مرسوم آن شد.

بلومبرگ: اعتراضات کشاورزان نشان دهنده خستگی اروپا از درگیری اوکراین است

آژانس خبری بلومبرگ گزارش داده است که اعتراضات داخلی کشاورزان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نشان دهنده خستگی ناشی از درگیری در اوکراین در میان اروپایی‌هایی است که در اقتصاد راکد احساس قهرمانی خاصی ندارند.

در این مطلب آمده است: در حالی که درگیری نظامی روسیه و اوکراین وارد سومین سال خود شده است، "بهای این مناقشه اکنون احساس می شود" و مبارزه بسیار حساس برای تامین مواد غذایی در اروپا نشان دهنده خستگی روزافزون متحدان کی‌یف است. همبستگی اتحادیه اروپا با اوکراین و لغو عوارض بر محصولات کشاورزی این کشور منجر به افزایش واردات اوکراین به اتحادیه اروپا شد که این مسئله پس از آن به هدف کشاورزان معترض تبدیل شد.

و اگرچه کمیسیون اروپا محدود کردن واردات برخی از محصولات کشاورزی را پیشنهاد کرد، اما "این اقدام برای آرام کردن خشم کافی نبود." اعتراضات کشاورزان نشان می‌دهد که «اروپا برای سازگاری با جهانی بی‌ثبات‌تر از نظر ژئوپلیتیکی مشکل دارد».

بنابراین، به عنوان مثال، اگر اوکراین فردا به اتحادیه اروپا ادغام شود، مستحق دریافت ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه کشاورزی خواهد بود، در حالی که سهمیه سایر کشورهای اتحادیه اروپا کاهش خواهد یافت. نویسنده نتیجه گرفت که اعتماد عمومی در مورد الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا در حال تضعیف است.

امضای قرارداد اوکراین با یک شرکت سوئدی در زمینه تدارکات دفاعی

وزارت دفاع اوکراین در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که این کشور قراردادی در زمینه تدارکات دفاعی با یک شرکت سوئدی منعقد کرده است.

در این بیانیه یادآوری شده، اولین قرارداد مستقیم با یک سازنده سوئدی توسط آژانس تدارکات دفاعی وزارت دفاع اوکراین منعقد شد. این قرارداد به عنوان بخشی از همکاری بین شرکت دفاعی سوئد - FMV و آژانس تدارکات دفاعی اوکراین در نشست ناتو در ویلنیوس در سال ۲۰۲۳ امضا شد.

ظاهراً این سند باعث تسریع در تهیه محصولات دفاعی می شود. وزارت دفاع اوکراین مشخص نکرد که صحبت بر سر چه تجهیزات نظامی است.

پیش از این، این شبکه تلویزیونی محلی گزارش داده بود که سوئد نمی تواند زرادخانه‌های دفاعی این کشور را پس از ارسال به اوکراین پر کند. مشکل اصلی افزایش شدید قیمت صنایع دفاعی است.

پیشنهاد وزارت دفاع استونی برای تهیه سلاح از کشورهای غربی و انتقال آن به اوکراین

هانو پوکور، وزیر دفاع استونی پیشنهاد کرده است که مهمات و تسلیحات از کشورهای غربی خریداری شد و سپس آنها به اوکراین منتقل شود. سخنان او روز گذشته توسط روزنامه گاردین نقل شده است.

به گفته وی، اولویت اصلی تصمیم گیری در مورد استفاده از تمامی ذخایر تسلیحاتی ممکن از همه [کشورهای غربی]، به ویژه مهمات، برای ارسال بعدی به اوکراین است.

پیش از این روزنامه اشپیگل به نقل از منابع خود گزارش داد که آلمان در حال انجام مذاکرات محرمانه با هند به منظور خرید مهمات برای اوکراین از طریق چند واسطه است، زیرا مقامات دهلی به دلیل روابط با روسیه نمی خواهند آنها را آشکارا بفروشند.

سرویس‌های اطلاعاتی آلمان معتقدند که اوکراین ذخایر گلوله‌های خود را حداکثر تا ژوئن و احتمالاً زودتر از آن تمام خواهد کرد.

وزیر خارجه سوئیس: روسیه به کنفرانسی درباره اوکراین دعوت خواهد شد

ایگنازیو کاسیس، وزیر امور خارجه سوئیس اعلام کرد که روسیه برای شرکت در کنفرانس صلح اوکراین به سوئیس دعوت خواهد شد، اگرچه حضور نمایندگان این کشور بعید است.

به گفته او، هدف رویداد آینده فقط بحث در مورد طرح کی‌یف نیست. کاسیس یادآور شد که حدود ده پیشنهاد برای انعقاد صلح وجود دارد. بدیهی است که نتیجه کنونی نه برای اوکراین و نه برای روسیه صددرصد رضایت‌بخش نیست، در غیر این صورت هیچ مذاکره‌ای وجود نخواهد داشت، ولی این برنامه‌ها مواردی هستند که باید برای ایجاد اعتماد به نفس برای حرکت رو به جلو، روی آنها تمرکز کنید.

کاسیس اضافه کرد که اگر اولین کنفرانس در سوئیس برگزار شود، ممکن است کنفرانس های بعدی در کشورهای دیگر مانند برخی از کشورهای بریکس برگزار شود. ضمن اینکه، این کشورها ابتکارات صلح خود را در مورد مناقشه اوکراین دارند.

مخالفت شولز با عرضه موشک‌های دوربرد تاروس به اوکراین

اولاف شولز، صدراعظم آلمان، مخالفت خود را با عرضه موشک‌های دوربرد آلمانی تاروس به اوکراین ابراز کرد، زیرا به گفته او، این امر به طور خطرناکی آلمان را درگیر یک مناقشه نظامی خواهد کرد.

در جریان کنفرانسی که روز دوشنبه توسط آژانس DPA برگزار شد، این سیاستمدار اعتراف کرد که از اظهارات برخی سیاستمداران در مورد مشارکت احتمالی در درگیری اوکراین شگفت زده شده است. «من توضیح دادم که چرا چنین روند اوضاعی در نظر گرفته نمی شود. و این تصمیم نهایی است.»

روز قبل، ایوان تیموچکو، رئیس شورای نیروهای ذخیره نیروی زمینی ارتش اوکراین، اعتراف کرد که کی‌یف نه حامل و نه زیرساختی برای سرویس‌دهی به موشک‌های دوربرد آلمانی تاروس دارد. وی یادآور شد که می توان چنین موشکهایی را از پرتابگرهای گریپن سوئدی پرتاب کرد، اما ابتدا باید ابتدا آنها را تهیه کرد.

وزیر خارجه آلمان خواستار اعمال فشار بیشتر بر روسیه شد

آنالنا باربوک، وزیر امور خارجه آلمان، از رهبران کشورهای غربی خواست تا بر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مورد درگیری نظامی در اوکراین فشار بیاورند. او در جریان بازدید خود از شهر اودسا این موضوع را بیان و تاکید کرد، باید در سطح بین‌المللی و از طریق کشورهایی مانند چین، ایران و کره شمالی بر مسکو فشار وارد شود.

رئیس وزارت خارجه آلمان افزود: پوتین در حال حاضر صلح نمی‌خواهد. و تا زمانی که او این "درگیری" را متوقف نکرده و همین فردا به آن پایان نداده و تانک هایش را خارج نکند - تا آن زمان ما باید از اوکراین حمایت نظامی کنیم.

اعتراف دفتر زلنسکی به درخواست‌های اروپا برای مذاکره با روسیه

میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر رئیس‌جمهور اوکراین در مصاحبه‌ای با روزنامه اسپانیایی ال موندو اعتراف کرد که هرچه می گذرد صداهای بیشتری از سوی برخی کشورهای اروپایی به گوش می‌رسد که از اوکراین می خواهند تا پای میز مذاکره با روسیه بنشیند.

پودولیاک گفت: "صداهای زیادی در اروپا وجود دارد که از ما می خواهند پشت میز مذاکره با مسکو بنشینیم، البته من هرگز نفهمیدم و هنوز هم نمی دانم علت آن چیست."

در عین حال، به نظر او، مسکو ظاهرا علاقه‌ای به مذاکرات صلح ندارد، بنابراین "شرایطی برای صلح وجود ندارد."

پودولیاک همچنین تاکید کرد که اوکراین به موشک هایی با برد تا ۵۰۰ کیلومتر نیاز دارد. به گفته وی، کی‌یف با کمک این سلاح ها قصد دارد سیستم تدارکاتی روسیه و ذخایر آن را در پشت خط مقدم نابود کند.

کوله‌با: شرکای کی‌یف باید برای اوکراین از کشورهای ثالث گلوله بخرند

دیمیتری کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین معتقد است که شرکای این کشور باید از طریق کشورهای ثالث برای کی‌یف گلوله خریداری کنند.

وزیر خارجه اوکراین در یک برنامه تلویزیونی یادآور شد: در حال حاضر، کی‌یف در حال تصمیم گیری برای زنده ماندن به دلیل کمبود شدید گلوله است که به دلیل همین واقعیت است که شرکای اوکراین تولید مهمات را به موقع افزایش نداده و این مهمات را در اختیار ما قرار ندادند.

وی افزود: راه حلی برای اینکه گلوله‌ها را از کجا و چگونه تهیه کنیم وجود دارد. اکنون، در کشورهای ثالث این یک راز نیست. در چنین شرایطی شرکای غربی باید آنها از کشورهای ثالث خریداری کرده و سپس به اوکراین منتقل کنند.

به عقیده وی، شرکای اوکراین همچنین باید عرضه گلوله به کشورهای ثالث را متوقف کرده و همه آنها را در اختیار کی‌یف قرار دهند. کوله‌باگفت: به این ترتیب اوکراین قادر خواهد بود کمبود گلوله‌ها را جبران کند.

بیلد: اکثریت مردم آلمان از حل و فصل مسالمت آمیز در اوکراین حمایت کردند

آلمان باید تلاش بیشتری برای آغاز روند مذاکرات روسیه و اوکراین انجام دهد و موشک های تاروس را به طرف اوکراینی عرضه نکند. این نتیجه از نظرسنجی منتشر شده توسط موسسه تحقیقات جامعه شناسی، به سفارش نشریه آلمانی Bild am sonntag بدست آمده است.

بدین ترتیب، ۵۶ درصد از پاسخ دهندگان معتقدند که آلمان باید تلاش بیشتری برای شروع روند مذاکرات بین روسیه و اوکراین انجام دهد (۲۹ درصد مخالف بوده و ۱۵ درصد هم پاسخی ندادند). در ایالت‌های فدرال جدید، ۶۹ درصد از پاسخ دهندگان از مذاکرات صلح حمایت کردند.

علاوه بر این، نیمی از شهروندان آلمانی (۴۹ درصد) با عرضه موشک‌های دوربرد تاروس به اوکراین مخالف بودند و ۱۶ درصد نظری در این باره ندارند.

همانطور که مشخص شد، آلمانی‌ها در مورد عضویت احتمالی اوکراین به ناتو و اتحادیه اروپا نیز تردید دارند. تنها ۱۵ درصد موافق پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا و ۱۴ درصد موافق عضویت آن در ناتو بودند. در عین حال، ۴۱ درصد مخالف ورود این کشور به ناتو و اتحادیه اروپا هستند و ۱۲ درصد نیز بلاتکلیف هستند. این نظرسنجی توسط جامعه شناسان از ۲۲ الی ۲۴ فوریه انجام شد.

چین از شرکت‌های خود در برابر تحریم‌های آمریکا محافظت خواهد کرد

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که جمهوری خلق چین با تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا به دلیل روابط ادعایی با روسیه در عرصه نظامی مخالف است و اقدامات لازم را برای محافظت از شرکت‌های خود انجام خواهد داد.

وی گفت: اقدامات آمریکا نمونه بارز تحریم‌های یکجانبه، صلاحیت فراسرزمینی و اجبار اقتصادی است، قوانین و نظم تجارت و اقتصادی بین‌المللی را تضعیف کرده و به امنیت و ثبات زنجیره‌های صنعتی و عرضه جهانی آسیب می رساند. و چین به شدت با این قبیل اقدامات مخالف است."

این دیپلمات همچنین تاکید کرد که همکاری تجاری و اقتصادی عادی بین چین و روسیه علیه کشورهای ثالث نیست و نمی‌تواند تحت تأثیر سایر کشورها قرار گیرد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1222003

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =