۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۰
شاغل شو و شهریه نده/ «صدرا» طلسم بیکاری علوم‌ انسانی‌ را می‌شکند؟

دومین رویداد موضوعی صدرای دانشگاه آزاد با شعار نمایشگاه اشتغال همزمان با تحصیل در واحد تهران مرکزی برگزار شد. ۲۹ شرکت حوزه علوم انسانی برای جذب دانشجویان در این رویداد حضور داشتند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، «میخوای هم شاغل باشی، هم شهریه ندی؟ الان وقتشه!» دانشگاه آزاد مدتی است که اشتغال دانشجویانش را اولویت خود قرار داده است. طرح پویش و برگزاری رویدادهای اشتغال‌زایی برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان از جمله اقدامات این دانشگاه است.

بیشتر بخوانید:

قطار «صدرا» در ایستگاه سلامت/دانشجویان علوم پزشکی آزاد تهران میزبان ۴۷ شرکت‌ دانش‌بنیان شدند

چند روزی است که دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی میزان دومین رویداد صدرا است. ایسکانیوز به این متناسب گزارشی از دومین رویداد موضوعی صدرا با شعار نمایشگاه اشتغال همزمان با تحصیل تهیه کرده است که در ادامه می‌آید؛

شاغل شو و شهریه نده/ صدرا طلسم بیکاری علوم‌ انسانی‌ را می‌شکند؟

ستار جداری سلامی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی در گفت‌وگو با ایسکانیوز درباره اهداف این نمایشگاه اظهار کرد: طرح پویش به عنوان ارتباط دانشگاه و صنعت در سند تحول دانشگاه مطرح شده است. رویداد صدرا در راستای اجرای طرح پویش در مجتمع شهید سلیمانی و مجتمع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حال برگزاری است.

وی افزود: دی ماه اولین رویداد موضوعی صدرا بر اساس تفکیک رشته‌ها برای نخستین در دانشگاه آزاد برگزار شد. این رویداد مختص علوم و فناوری‌های همگرا بود. هم‌اکنون دومین رویداد موضوعی صدرا با موضوع علوم انسانی و هنر در حال برگزاری است.

جداری خاطرنشان کرد: رشته‌های علوم انسانی معمولا در زمینه ارتباط با صنعت در نظر گرفته نمی‌شوند. برای حل این مشکل از ۲۹ شرکت‌ فعال در زمینه علوم انسانی مانند حسابداری، اقتصادی و روانشناسی دعوت کردیم که در نمایشگاه رویداد صدرای ۲ شرکت کنند. فقط در روز نخست این نمایشگاه حدود ۱۵۰ نفر برای دوره کارورزی ثبت‌نام کرده‌اند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی تصریح کرد: ما در این نمایشگاه از برخی شرکت‌ها با حوزه فعالیت متفاوت از علوم انسانی و هنر دعوت کرده‌ایم. هدف از دعوت شرکت‌هایی مانند کرمان موتور، اشتغالزایی برای دانشجویان رشته‌های مدیریت بازرگانی، حسابداری و اقتصاد است.

وی افزود: رویداد صدرای ۳ در اردیبهشت ماه با موضوع علوم پایه و مهندسی برگزار خواهد. شاید برخی شرکت‌ها بی‌ارتباط با علوم انسانی به نظر برسند؛ اما این رشته‌ها نیاز به متخصصان در حوزه‌های مختلف علوم انسانی دارند.

جداری تاکید کرد: ۱۵۳۷ نفر در رویداد صدرای یک فرم تقاضانامه پر کردند و از این تعداد ۶۲ نفر به عنوان کارآموز جذب شدند. انصراف دانشجویان، انتخاب شرکت، دوری مسافت و ویژگی‌های محیط کار از جمله دلایل به ثمر رسیدن سایر تقاضانامه‌ها است. امیدوار هستیم که رویدای صدرای سه تعداد بیشتر وارد کارآموزی شوند. چرا که دانشگاه آزاد حدود ۱۰ هزار دانشجوی فنی مهندسی دارد.

همراه دانشجویان روانشناسی تا بازار کار

افسانه صمدزاده مدیر مرکز مشاوره و روانشناختی امین دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی درباره حضور این مرکز در رویداد صدرا اظهار کرد: هدف از این نمایشگاه اشتغال‌زایی برای دانشجویان رشته‌های علوم انسانی از جمله روانشناسی است. «اشتغال همزمان با تحصیل» شعار این رویداد است. مرکز مشاوره از طریق برگزاری کارگاه‌های آمادگی شغلی این امکان را برای دانشجویان روانشناسی فراهم می‌کند که وارد بازار کار شوند. همچنین مرکز مشاوره با جذب دانشجویان به عنوان همیار مشاور، سعی می‌کند استفاده از خدمات مشاوره را در جامعه فرهنگ‌سازی کند.

وی افزود: مهارت‌افزایی و کارآفرینی که با این رویداد برای دانشجویان تدارک دیده شده است، به خوبی می‌تواند ارتباط دانشجویان و دانشگاه را تقویت کند. این ارتباط به دانشجویان حس همبستگی و هم‌افزایی با دانشگاه را می‌دهد. مرکز مشاوره روانشناختی امین در سه مجتمع سوهانک، پونک و صدرزاده خدماتی در زمینه‌های تحصیلی، فردی، گروهی و زوج درمانی ارائه می‌دهد. همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی، همایش‌ها و برگزاری سمپوزیوم‌های علمی

صمدزاده خاطرنشان کرد: ما از دانشجویان روانشناسی در مقاطع تحصیلات تکمیلی کمک می‌گیریم که به عنوان همیاران مشاوران سفیران مرکز در دانشگاه هستند. در جامعه تصور می‌شود فقط افرادی به روانشناس مراجعه می‌کنند که بیماری روانی دارند. باید فرهنگ‌سازی کنیم که خدمات روانشناسی در زمینه مهارت‌افزایی، خودآگاهی و نگاه مثبت به زندگی کاربرد دارد.

مدیر مرکز مشاوره و روانشناختی امین دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی گفت: برگزاری این رویداد حس تعهد و همدلی در دانشجویان ایجاد می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند که خود را عضوی از خانواده دانشگاه ببینند.دانشجویان باید بدانند که دانشگاه فقط محل علم‌آموزی نیست، بلکه به افزایش توانمندی دانشجویان هم کمک می‌کند. هدف مراکز مشاوره دانشجویی ایجاد تعامل بین دانشجویان و دانشگاه است.

وی تصرح کرد: یکی از اهداف این رویداد همراهی دانشجویان روانشناسی تا بازار کار است تا به دانشجویان حس درآمدزایی بدهد و همچنین برای جامعه فرهنگ‌سازی به ارمغان بیاورد.

شاغل شو و شهریه نده/ صدرا طلسم بیکاری علوم‌ انسانی‌ را می‌شکند؟

کارآفرینی به سبک باستانی

نرگس ممبینی مدرس دانشگاه در گروه هنر و گرافیک در گفت‌وگو با ایسکانیوز درباره محصولات کارآفرینانه خود در رویداد صدرا اظهار کرد: این محصولات تلفیقی از باستان‌شناسی و هنر هستند. به دلیل علاقه‌ای که به نقش‌مایه‌های باستانی داشتم، ۱۵ سال است که مدرس و مجری نقش‌مایه‌های باستانی بر روی سفال هستم.

وی افزود: تحقیق و پژوهش در مورد نقوش پیش از تاریخ ایران تا دوران اسلامی بر روی سفال‌های باستانی را از سال‌ها پیش آغاز کردم. سپس اقدام به طراحی ظروفی کردم که علاوه بر تزئینی بودن، مصرفی هم باشند. در این راستا، پس از طراحی ظروف، تحت لعاب و پخته شدن در کوره قرار گرفتند.

ممبینی خاطرنشان کرد: همچنین حدود ۸ سال است که طراحی و ساخت این محصولات را آموزش می‌دهم. بسیاری از هنرجویان این دوره‌ها، کارگاه راه‌اندازی کرده و به درآمد رسیده‌اند. توصیه من به دانشجویان هنر این است که در کنار مدرک تحصیلی‌شان، یکی از صنایع دستی را یاد بگیرند. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که سرشار از هنر و صنایع دستی است. گردشگری و صنایع دستی می‌تواند یکی از منابع درآمدی مهم کشور باشد. یادگیری صنایع دستی هم می‌تواند به درآمدزایی افراد کمک کند و هم مورد مصرف مردم قرار بگیرد.

این مدرس دانشگاه یادآور شد: این نقش‌مایه‌ها ریشه در اصالت ما دارند و در زمانی که هنوز خط و زبان وجود نداشتند، مورد استفاده قرار می‌گرفتند. من ۸ هزار سال سفال ایران را بازآفرینی کردم. شاخصه‌های نقش‌مایه‌ها را از پیش از تاریخ تا دوران تاریخی شناسایی کرده و بازآفرینی کردم. این نقوش نشان می‌دهند که چه گیاهان یا جانوارانی در آن مناطق زندگی می‌کردند.

شاغل شو و شهریه نده/ صدرا طلسم بیکاری علوم‌ انسانی‌ را می‌شکند؟

اشتغال پاره‌وقت دانشجویان حقوق در یک هولدینگ معتبر

مبینا صادقی کارشناس حقوقی هولدینگ راد درباره حضور این مرکز در رویداد صدرا اظهار کرد: هولدینگ راد در زمینه تبلیغات، انفورماتیک، خدمات ثبتی و حقوقی فعالیت می‌کند و هدف شرکت از شرکت در این رویداد ارائه خدمات و جذب نیرو است.

وی افزود: دانشجویان و فارغ‌التحصیلان حقوق می‌توانند در زمینه کارهای ثبتی این هولدینگ استخدام شوند. دانشجویان سایر رشته‌ها با روابط عمومی بالا هم می‌توانند در بخش فروش مشغول به کار شوند. همچنین امکان آموزش دانشجویان هم فراهم شده است. ‌دانشجویان این فرصت را دارند که به صورت پاره‌وقت با مجموعه همکاری کنند.

ممبینی خاطرنشان کرد: رویداد صدرا فرصتی خوبی برای اشتغال دانشجویان فراهم می‌کند. چرا که همه شرکت‌های حاضر در این رویداد نیاز به جذب نیروی تحصیل‌کرده دارند. هولدینگ در حال حاضر هم نیروی دانشجو دارد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1222303

برچسب‌ها

وب گردی

وب گردی

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =