نقش مشکوک ویراستی در ویترین‌ سازی برای مسئولان

به نظر می‌رسد این روزها برخی کاربران پیام‌رسان ویراستی از انگاره‌هایی که همیشه از آن دفاع کرده عبور کرده‌اند و اصرار دارند موضع‌گیری‌های رهبر انقلاب درباره «طرح نور» باید به طور مسقیم توسط خود ایشان اعلام شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسکانیور؛ ماجرای دوقطبی سازی موضع رهبر انقلاب درباره طرح نور و موضع دفتر ایشان با واکنش کاربران شبکه های اجتماعی داخلی بخصوص ویراستی‌ به توئیت مهدی فضائلی عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری کلید خورد.

بیشتر بخوانید؛

۲۱ صفحه اینستاگرامی هنجارشکن مسدود شد

۳۱ فروردین ماه ۱۴۰۳مهدی فضائلی در توئیتی نوشت: «رهبر انقلاب: کشف حجاب، هم حرام شرعی است هم حرام سیاسی است...منتها...دشمن با نقشه و برنامه وارداین کار شده، ما هم باید با برنامه و نقشه وارد بشویم. کارهای بی قاعده و بدون برنامه نباید انجام بگیرد. پی نوشت: به تازگی برخی مسئولان به‌دلیل کارهای بی‌قاعده در حوزهٔ حجاب تذکر دریافت کرده‌اند.»

نقش مشکوک ویراستی در ویترین‌ سازی برای مسئولان

اما توئیت فضائلی در دنیای ویراستی‌ها به موضع شخصی وی تعبیر شد و مورد حمله گروه‌های فعال در این پیام‌رسان قرار گرفت! آن‌ها ابتدا امکان چنین تذکری در شرایط موجود را مورد تردید قرار دادند و گفتند «این نظر شخصی فضائلی است و ربطی به رهبری ندارد» و به یک دو قطبی دیگر در عرصه حجاب و عفاف دامن زدند، برخی دیگر هم توتیت او را دو پهلو تلقی کردند:

نقش مشکوک ویراستی در ویترین‌ سازی برای مسئولان

اما این کاربران وقتی دیدند توئیت فضائلی از سوی حساب رسمی دفتر رهبر انقلاب نیز بازنشر شد، به فاصله کوتاه توئیتی دیگر به نقل از فضائلی در فضای رسانه‌ای و مجازی دست به دست کردند در آن نوشته بود: «ممکن است من و شما درباره برخی عملکردهای گشت امنیتی اجتماعی یا اثرگذاری آن حرف داشته باشیم، اما این ربطی به اصل حجاب، ضروری بودن رعایت آن به عنوان یکی از احکام الله و لزوم برخورد متقضی با افراد هنجارشکن با فساد سازمان یافته ندارد؛ همینطور لزوم رعایت حرمت پلیس».

توئیتی که این شبهه را ایجاد کرده بود که وی از موضع خود دست برداشته است اما به سرعت مشخص شد منتقدان وی، اقدام به بازنشر توئیت قدیمی از او در فضای مجازی خود کرده‌اند.

در این میان نکته جالب توجه این است که کاربران ویراستی در کنار پاسخ دادن به فضائلی، از کسانی که از وی حمایت کردند هم غافل نبودند و به نوعی تلاش کردند آن‌ها را هم در دایره ویراستی از مقصران بی‌حجابی در جامعه معرفی کنند.

یکی از این افراد سید محمود رضوی؛ مشاور محمد باقر قالیباف بود. رضوی در تایید توییت فضائلی در یادداشتی نوشت بود: «پس از انتشار تصاویری آزاردهنده از اعمالی غیرقانونی در مواجهه با بانوان هنجارشکن و قانون شکن، توییتی غیر رسمی اما واضح از نظر رهبر معظم انقلاب منتشر که پس از آن حملات ناجوانمردانه جماعتی تندرو به عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری بهانه‌ای شد تا چند خط بنویسم.

این گفتمان شنیدن از لبان مبارک و پشت بلندگو و فاصله گذاشتن بین شخص رهبر انقلاب با دفتر رهبری از همان مواردی است که پایه گذارش جریان انحرافی و به منظور بالا بردن هزینه اجرای منویات ایشان و کُند کردن ابزارهای مختلف رهبری برای اداره کشور بود، حالا هم در این آزمون ولایت پذیری که لازمه قبولی در آن ترجیح امر ولی با وجود ناخشنودی فردی و تفاوت نظر شخصی با نظر ایشان است، آن‌ها را مردود کرده است.»

واکنش تند ویراستی‌ها به این یادداشت با هشتک‌های کنایه‌آمیز به حواشی خانوادگی قالیباف هم رسید.

نقش مشکوک ویراستی در ویترین‌ سازی برای مسئولان

کاربر دیگری هم ضمن انتقاد از حمایت رضوی؛ از فراخوان بانوان محجبه برای عصر امروز دوشنبه سوم اردیبهشت خبر داده است.

نقش مشکوک ویراستی در ویترین‌ سازی برای مسئولان

کاربران دیگر هم پا را فراتر نهاده و اتهام‌هایی از جمله ضد انقلاب بودن را به خانواده فضائلی منسوب کرده‌اند. آن‌ها همچنین خواستار پاسخگویی رییس دفتر مقام معظم رهبری شده‌اند!

نقش مشکوک ویراستی در ویترین‌ سازی برای مسئولان

نقش مشکوک ویراستی در ویترین‌ سازی برای مسئولان

کاربر دیگری هم در واکنش به فضایلی نوشته است: «کسانی که تذکری را که رهبر معظم انقلاب صلاح دانستند #غیر_علنی داده شود را #افشا می‌کنند و آن پاس گلی برای مقدمه سازان #فتنه_زن_زندگی_آزادی و حامیان #حرام_سیاسی؛ مستحق چیست؟» البته کاربر دیگری هم در پاسخ نوشته است: «ولایتمداری به این نیست که هر جا نظر ما با رهبری یکی بود آن را عمل کنیم و هر جا مخالف نظر رهبری بود، دفتر ایشان را زیر سوال ببریم!!! حالا خوبه اکانت رسمی بیت رهبری هم توییت فضایلی را تایید کرده. قطعا برخورد با مظاهر بی‌حجابی نیاز هست اما ایا انکار می‌کنید رفتار غلط برخی از ماموران.»

نقش مشکوک ویراستی در ویترین‌ سازی برای مسئولان

برخی کاربران هم ضمن پافشاری بر این موضوع که فضائلی سخنگوی بیت رهبری نیست دوباره گریزی به داستان مخالفت با واکسن در همه گیری کرونا زده‌اند!

نقش مشکوک ویراستی در ویترین‌ سازی برای مسئولان

کاربر دیگری هم ضمن پذیرش تلویحی تذکرغیر مسقیم بیت رهبری به نیروی انتظامی، توییت فضائلی را ماهی گرفتن از آب گل آلود دانسته و نوشته است: سلمنا از سوی بیت رهبری و یا شخص حضرت آقا تذکری به نیروی انتظامی داده شده. حماقت و خیانت #صورتی_ها و #منافقین اینه: از آب گل آلود ماهی گرفتن و کارهای بی‌قاعده مورد نظر را اصل #طرح_نور جلوه دادن!

نقش مشکوک ویراستی در ویترین‌ سازی برای مسئولان

چهره‌های مشهور ویراستی که از توییت فضایلی انتقاد کردند

مهدی سلحشور؛ مداح تهرانی یکی از مخالفان سرشناس توییت فضائلی در فضای مجازی داخلی است. او در شبکه ویراستی نوشت: «جهت اطلاع امت حزب الله. قطع به یقین می گویم سلوک حضرت آقا تضعیف سرباز در میدان نیست، تذکری هم لازم باشد به خود فرمانده می دهند»

نقش مشکوک ویراستی در ویترین‌ سازی برای مسئولان

مهدی جمشیدی یکی دیگر از فعالان فضای ویراستی هم نوشته است: «شما هر فهمی مصداقی از نوشته عضو منتسب به دفتر رهبری داشته باشید، او می تواند آن را انکار کند و بگریزد؛ چراکه خبرش، عاری از صراحت و شفافیت است. کارکرد و نتیجه این نوع روایت سازی رسانه ای، «اختلاف افکنی در جبهه انقلاب» و «تنفس مصنوعی دادن به جریان اباحه گری» است. آری، باز هم از پشت، خنجر زدند». پیام او در شبکه ویراستی ۸۲ دو مرتبه بازنشر شده است و ۳۸۲ واکنش دادشته است.

هزینه از جیب نظام برای طرفداران ظاهری نظام

برخی ناظران سیاسی بر این باور هستند که پافشاری بر چنین رویه‌ای ممکن است هزینه موضع گیری‌های مستقیم نظام را در برابر امور جاری کشور بالا ببرد.

در این راستا هاتف صالحی فعال رسانه‌ای در توئیتی به ماجرای سال ۱۳۹۵احمدی‌نژاد اشاره کرده و نوشته است: «مهدی فضائلی در ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ در مطلبی نوشت آقای احمدی‌نژاد، چند هفته قبل به درخواست خود با رهبر معظم انقلاب ملاقاتی داشته که جزئیاتش مشخص نیست، اما قطعی است که در این دیدار با نهی صریح آقا در مورد نامزد شدن در انتخابات ۱۳۹۶ مواجه شده است. در ادامه، حامیان احمدی نژاد ضمن تکفیر فضائلی، معتقد بودند مطالب نقل شده از رهبرانقلاب باید از مجاری رسمی اعلام شود! نهایتاً این رفتار منجر به واکنش صریح آیت‌الله خامنه‌ای در درس خارج فقه ایشان شد.»

فعال رسانه‌ای دیگر مانند فرید مدرسی، عاملان دستور حمله به مهدی فضائلی را را شاخه ایدئولوژیک یکی از احزاب معرفی کرده و هدف آن‌ها را انتخابات ریاست جمهوری۱۴۰۴ دانسته است.

دنباله روهای بلاتکلیف در ویراستی

برخی افراد در جریانی که این روزها در شبکه ویراستی برای طرح نور و مساله حجاب گریبان می‌درد و اجرای این طرح را با ایراداتی که به آن وارد است؛ خواسته مقام معظم رهبری (بلاشک الزام به حجاب از مسلمات احکام اسلامی است و خواسته صریح رهبری انقلاب است) می‌داند؛ در بهترین حالت اگر به دنبال اهداف خاص نباشند، در کشاکش سوبژکتیو (ذهن‌گرایی) و ابژکتیو (عین‌گرایی) بلاتکلیف مانده‌اند.

این افراد در جهان ذهنی خود تصویری از مقام معظم رهبری و منویات ایشان ساخته‌اند که گاهی ممکن است با واقعیت در تضاد باشد و هنگامی که در جهان عینی، فاصله‌ای بین این دو تصویر می‌بینند به جای این که تصویر ذهنی خود را با نمود عینی مطابقت دهند، زمین و زمان را به هم می‌ریزند تا ذهن را به جای عین بنشانند!

در این میان برخی جریان‌های سیاسی نیز از دایره محدود کاربران فضایی مانند ویراستی و یک دست بودن چنین فضایی نهایت بهره برداری را می‌کنند تا بخشی را به زمین بازی خویش بیاورند و حتی در هنگام ضرورت به خیابان‌ها بکشانند.

آشنایی طبقه پیرو در طرفداران جمهوری اسلامی به خصوص فعالان ویراستی با نگاه ساختاری رهبری انقلاب به مقوله مدیریت کشور یک الزام مهم است که می‌تواند شاخص خوبی برای تشخیص در این زمینه‌ها و جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی باشد. نگاهی که رهبر انقلاب حتی در مقوله رهبری هم به آن توجه وِیژه ه دارد و عملکرد ایشان در ساختارمند کردن رویه‌های رفتر رهبری موید این موضوع است.

ویراستی ویترینی برای اهداف خاص

هجمه‌ای که در روزهای اخیر از سوی ویراستی‌ها به فضائلی شد نمودی از یک کنش مشکوک در این شبکه اجتماعی است. واضح است ویراستی نمودی از طیف‌های مختلف در جامعه نیست اما پس از کنش اخیر ویراستی ها به توئیت فضائلی این پرسش مطرح است که اصولا آیا ویراستی را می توان نمود کنش طرفداران ایدئولوژیک نظام یا به اصطلاح هسته سخت طرفداران آن دانست؟

هسته سخت طرفدار نظام که در طول بیش از ۴۰ سال گذشته مبنای حرکت خود را مبانی دینی و اصول انقلاب اسلامی اعلام کرده است، بارها شاهد نگاه ساختاری رهبری به امر مدیریت جامعه بوده اند. آن‌ها درک کرده‌اند اعلام موضع عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری در حکم یک جایگاه رسانه‌ای حاصل یک روند است. روندی که با تذکر به مسئولان آغاز و پس از طی مراحلی و در شرایطی خاص ممکن است به سطح جامعه برسد. رهبر انقلاب بارها من جمله در ماجرای انتخابات ۹۶ آن را نشان دادند.

همه این مسائل در کنار بی‌توجهی برخی کاربران ویراستی به نگاه رهبری در خصوص لزوم حفظ انسجام نشان دهنده نگاهی دیگر به ویراستی است.

واضح است که ویراستی نشان دهنده نگاه همه طیف‌های مردم نیست اما موضع اهالی ویراستی در ماجرای توئیت مهدی فضائلی نشان داد بر خلاف ادعاهای پیشین ویراستی حتی نمایان‌گر نگاه کامل طیف طرفدار نظام هم نیست موضوعی که با تامل در تاثیر گزارش‌های حاصل از فضای ویراستی در تصمیم‌سازی برای برخی مسئولان کشور به خوبی نشان دهنده اهداف گردانندگان محتوایی این به ظاهر شبکه اجتماعی است.

پی‌نوشت: جهت حفظ حریم خصوصی افراد نام کاربری کاربران ویراستی در این گزارش پاک شده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1228102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =