نامگذاری خیابان‌های دانشگاه تهران/ از جندی شاپور تا نظامیه‌ها، ربع رشیدی و دارالفنون

در پی ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر انتساب میراث‌داری تاریخ کهن علم و دانش به دانشگاه تهران و واگذاری مأموریت بزرگداشت سنت دانشگاهی و نظام آموزش عالی ایران به دانشگاه تهران، خیابان‌های پردیس مرکزی دانشگاه تهران نامگذاری شد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، خیابان‌های دانشگاه تهران بر اساس سیر تکامل نمادهای آموزش عالی ایران نامگذاری شده است. سیر تکامل نمادهای آموزش عالی ایران به پنج دوره شامل تأسیس دانشگاه جندی شاپور در سال ۲۷۱ میلادی، تأسیس نظامیه‌ها در سال ۱۰۶۵ میلادی، تأسیس ربع رشیدی در سال ۱۲۷۵ میلادی، تأسیس دارالفنون در دسامبر ۱۸۱۴ میلادی و شکل‌گیری دانشگاه نوین، دانشگاه تهران در سال ۱۹۳۴ میلادی تقسیم‌بندی نمود.

علاوه بر این عناوین، از نام‌های دارالحکمه و شارستان نیز برای نامگذاری معابر پردیس مرکزی دانشگاه تهران استفاده شده است.

ماده واحده واگذاری مأموریت مستندسازی، احیا و بزرگداشت سنت دانشگاهی و نظام آموزش عالی ایران به دانشگاه تهران، در جلسه ۸۹۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ به تصویب رسید.

شهید آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در ابلاغ این مصوبه که در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ صورت گرفته است، مأموریت داد که ضمن تدوین و مستندسازی گذشته تاریخی سنت دانشگاهی و نظام آموزش عالی در ایران و مراحل تکامل و پیوستگی این سنت در بستر زمان، نسبت به طراحی و اجرای طرح عملیاتی برای احیای این سابقه درخشان تمدنی و تقویت سنت دانشگاهی ایران اقدام کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1232192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =