آخرین خبرها از همسان سازی حقوق بازنشستگان / معوقات چه زمانی پرداخت می‌شود؟

رئیس سازمان برنامه بودجه با اشاره به جهش ۳۰ همتی اعتبارات فرهنگی، از پرداخت ۱۳۰ همت از بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان در طول سال جاری خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، داود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی مبنی بر تامین مالی پروژه ها با روش فکتورینگ و سامانه ای که در این خصوص رونمایی شد گفت: تامین مالی در اقتصاد بخش اصلی پیشرفت اقتصادی و رشد است. در طی این سه سال گذشته وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بانک مرکزی تمام شیوه هایی که تامین مالی کوتاه مدت را تسهیل کند در برنامه کار گذاشتند. اوراق گام یکی از این شیوه های تامین مالی زنجیره تولید بوده است.

بیشتر بخوانید:

جدیدترین خبر درباره متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان

موضوع فکتورینگ مربوط به مطالبات قرار دادی است و فرایند مربوط به اجرای آن، بین سه دستگاه اصلی توافق شده و دستورالعمل آن موجود است. سازمان نیز سامانه مربوط را از سال گذشته مهیا کرده و امسال ما شاهد آن خواهیم بود که فکتورینگ شیوه ی مناسب برای اجرای پروژه های عمرانی تبدیل خواهد شد.

دردولت سیزدهم ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار مسائل فرهنگی جهش کرد

منظور در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش میزان بودجه فرهنگی در دولت سیزدهم گفت: دولت سیزدهم به توسعه فرهنگ توجه ویژه داشته است. ما در تبصره قانونی سال گذشته گذاشتیم که بخشی از منابع خود را (۱ درصد) صرف اموری نظیر، توسعه فرهنگ عمومی، خانواده، توسعه رسانه و ….شود. البته این تبصره الزام اور نبود و اجازه داده شده بود، اما امسال در تبصره ۱۳ الزام ۱ درصد از منابع صرف امور فرهنگی شود (یک درصد از هزینه دستگاه ها و بانک ها و …).

وی ادامه داد: به طور کلی در دولت سیزدهم اعتبارات فرهنگی که از این محل افزوده شد حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

۱۳۰ همت بدهی به تامین اجتماعی برای همسان سازی تسویه می شود

داود منظور در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: همسان سازی بازنشستگان، هم یک حکم قانونی در برنامه هفتم داریم، که بر اساس این حکم بازنشستگان با افراد شاغل هم رتبه خودشان، به تدریج بتواند در طی سه سال بر طرف شود. در سال اول ۴۰ درصد و در سال دوم ۳۰ درصد و به همین ترتیب در سال سوم افزوده شود.
بخشی از بازنشستگان توسط صندوق های دولتی حقوقشان پرداخت می شود و بخشی هم توسط نهاد های غیر دولتی مثل صندوق تامین اجتماعی.

وی ادامه داد: در خصوص بخش دولتی ما به دنبال منابع پایدار بودیم بنابراین یک درصد به مالیات بر ارزش افزوده اضافه شد. ما هم اکنون به صندوق ها اعلام کردیم که احکام بازنشستگان را تنظیم کنند. اجرای این قانون از ابتدای سال خواهد بود و معوقات پرداخت خواهد شد.

منظور گفت: آن ها که ذیل صندوق تامین اجتماعی قرار میگیرند، سازمان تامین اجتماعی در نحوه صدور احکام و در راستای یکسان سازی حقوقشان اقدام می کند. همچنین دولت هم ۱۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی های قبلی خودش به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کند تا کسری این سازمان برای یکسان سازی جبران شود.

منظور با اشاره به اینکه بودجه شامل دو قسمت کلی شامل بودجه عمومی و اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها میشود، گفت: دولت از کسری بودجه پنهان اجتناب کرده است، منابع واگذاری شرکتهای دولتی نصف شده و منابع حاصل از مواد سازی نیز پنجاه درصد کاهش یافت تا منابع موهومی در بودجه وارد نشود.

وی افزود، برآورد ما این است که با این رویکرد دچار کسری بودجه نخواهیم شد، رشد بودجه در سال جاری ۲۳درصد بوده اما در برخی سالها این رشد به بیش از ۵۰درصد رسیده است.معاون رییس جمهور گفت: عملکرد منابع هدفمندی یارانه بالغ بر ۹۰درصد بوده است. این منابع عمدتا از محل صادرات گاز و فرآورده های نفتی تامین خواهد شد و بر این اساس امسال نگرانی چندانی در این بخش نخواهیم داشت.

البته باید یاد آوریم کنم در جهت جلوگیری از قاچاق و مدیریت مصرف یک سامانه در مورد توزیع سوخت گازوییل ایجاد شده تا تخصیص سوخت بر اساس پیمایش انجام شود.۱۳ طرح غیر قیمتی در حوزه سوخت در شورای اقتصاد تصویب شده است. بازار بهینه سازی انرژی یکی از این مصوبات است که کمک میکند منابع مازاد انرژی آزاد و در اختیار حوزه صادرات جهت کمک به تامین حداکثری منابع هدفمندی یارانه ها قرارگیرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1232542

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =