انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه مجوز ندارد/آذربایجان غربی باید به دستگاه نظارتی پاسخ دهد

مدیر کل ارزیابی زیست‌محیطی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه حق اجرای طرح انتقال آب رودخانه زاب به دریاچه ارومیه تا زمان صدور مجوز وجود ندارد، گفت: در صورت اجرایی شدن این طرح، اداره محیط زیست آذربایجان غربی باید برخورد قانونی را داشته باشد.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا، حمید جلالوندی، با اشاره به اینکه اخیرا مجری طرح انتقال آب رودخانه زاب به دریاچه ارومیه گزارش ارزیابی خود را به سازمان محیط زیست ارائه داده است، گفت: این گزارش هنوز در کمیته سازمان بررسی نشده است و مجری طرح تا زمان اخذ مجوز به هیچ وجه حق اجرا ندارد.

آذربایجان غربی با طرح انتقال زاب به دریاچه ارومیه برخورد قانونی داشته باشد

او با تاکید بر اینکه تا زمانی که مجری طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه مجوز نگیرند، نمی‌تواند کار را شروع کند، افزود: در صورت شروع کار اداره کل محیط زیست استان آذربایجان غربی باید با آنها برخورد قانونی و لازم را داشته باشد. طبق قانون و ضابطه هیچ طرحی به ویژه طرح‌های مشمول ارزیابی زیست محیطی بدون اخذ مجوز حق اجرا ندارند.

آذربایجان غربی باید به دستگاه نظارتی پاسخ دهد

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی با اشاره به اینکه دستورالعمل و بخشنامه به ادارات کل استانی توسط دفتر ارزیابی ارسال شده است، گفت: ادارات محیط زیست باید با طرح‌هایی که بدون کسب مجوز اقدام به عملیاتی کردن طرح‌ها می‌کنند برخورد لازم را داشته باشند، بنابراین اگر در استان آذربایجان غربی با شروع طرح انتقال آب برخورد صورت نمی‌گیرد، این اداره باید مسئولیت آن را هم بپذیرد و به دستگاه نظارتی پاسخگو باشد.

جلالوندی با تاکید بر اینکه از نظر ما حق اجرای طرح انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه تا زمان صدور مجوز وجود ندارد، گفت: در صورت تخلف و اجرای کار مدیرکل اداره محیط زیست استان آذربایجان غربی باید برخورد کند و مدیرکل اگر جلوی کار را نگیرد مسئولیت دارد.

این درحالیست که مدتی پیش مسعود تجریشی، مدیر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه از حفاری حدود 900 مترمربع برای انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه و ورود دستگاه دوم حفار به کشور و شروع کار این دستگاه از نیمه دوم فروردین 95 خبر داد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست مشکل خاصی با طرح انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه ندارد.

20106

کد خبر: 607836

وب گردی

وب گردی