هشدار به نوجوانان چاق /سکته مغزی در کمین شماست

میزان سکته مغزی در میان بزرگسالان جوان افزایش یافته است و تنها علت آن شیوع چاقی در نوجوانان و جوانان است.

به گزارش‌ ایسکانیوز و به نقل از فارس، تازه‌‌ترین تحقیقات نشان داده است، نوجوانانی که دچار اضافه‌وزن هستند، 80 درصد بیش از دیگران در معرض ابتلا به سکته مغزی قرار دارند.

بر اساس پژوهش‌ها، نوجوانان چاق زیر 8 سال در معرض سکته مغزی قرار ندارند، اما اگر روند چاقی آنها در سنین بلوغ ادامه یابد، می‌تواند پیامد‌های غیر قابل جبرانی به دنبال داشته باشد.

تحقیقات دانشمندان سوئدی حکایت از احتمال نزدیک به قطعیت بروز سکته مغزی در نوجوانان چاق دارد؛ آنها 80 درصد بیش از بزرگسالان در معرض خطر هستند و این زنگ خطری برای سلامتی آنها به حساب می‌آید.

محققان با بررسی و زیر نظر گرفتن شیوه زندگی، تغذیه و وزن 38 هزار و 669 نفر در طول 38 سال به این نتیجه رسیدند که کودکانی که در محدوده سنی 8 سال چاق بوده‌اند و تا سن 20 سالگی روند اضافه‌وزن‌شان ادامه داشته است، به شدت در معرض سکته مغزی هستند و در همین سن جوانی دچار این عارضه می‌شوند؛ علاوه بر این، در پایان تحقیقات نزدیک به هزار نفر از افراد جوان تحت مطالعه جان خود را در پی بروز سکته مغزی از دست داده بودند.

دکتر جنی، همکار نویسنده این مطالعه، خاطرنشان کرد: «میزان سکته مغزی در میان بزرگسالان جوان افزایش یافته، در حالی‌که برای افراد مسن کاهش یافته است؛ ما علت این افزایش را نمی‌دانیم، اما قطعا همزمان با شیوع چاقی افزایش سکته مغزی رخ داده است».

محققان دانشگاه گوتنبرگ در سوئد معتقدند فشار خون بالا در افراد چاق رگ‌های خونی مغز را تضعیف می‌کند و خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

هر پنج دقیقه یک نفر در انگلیس دچار سکته مغزی می‌شود؛ نتیجه این مطالعه در مجله "Neurology" منتشر شده است.

700

کد خبر: 801697