آمار جهانی مرگ و میر آنفلوانزا/هشدار به کادر درمان

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: سالانه در سراسر دنیا در همه گیری های آنفلوانزا حدود ۳ تا ۵ میلیون نفر مبتلا می شوند.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، امیر هاشمی در کارگاه آموزشی آنفلوانزا گفت: میزان مرگ و میر سالانه ناشی از این بیماری در سراسر دنیا ۳۰۰ تا ۶۵۰ هزار نفر است و امسال نیز با شیوع این بیماری در کشور، کارگاه ها و نشست ها به منظور هماهنگی در پیشگیری از شیوع آن لازم و ضروری است.

وی با اشاره به آخرین آمار استخراج شده از سامانه نظام مراقبت سندرمیک آنفلوانزا، گفت: در بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از ابتدای مهر ۹۸ تاکنون تعداد ۱۶۳۵ با علائم شدید تنفسی مراجعه داشته اند. از این تعداد، ۲۵۱ مورد بر اساس جواب آزمایش ابتلا قطعی به آنفلوانزا داشته اند که اکثریت با تشخیص استراحت در منزل و درمان علامتی و آموزش علائم هشدار ترخیص شدند.

هاشمی، زنان باردار، کودکان زیر ۵۹ ماه، سالمندان، افراد مبتلا به بیماری های مزمن، افراد مبتلا به نقص ایمنی و کارکنان بهداشت و درمان را از گروه هایی دانست که بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

وی با اشاره به علائم آنفلوانزا که شامل تب، سرفه معمولا خشک، سردرد، درد مفاصل و عضلات، بی حالی شدید، گلودرد و آبریزش بینی است، افزود: حضور در مکان های شلوغ و تماس نزدیک با افراد مبتلا، دو عامل مهم در افزایش احتمال ابتلا به این بیماری است.

هاشمی با عنوان این مطلب که زمان کمون بیماری حدود ۲ روز و تشخیص بیماری اغلب بالینی است، گفت: نمونه گیری از حلق، بینی، نازوفارنکس و ترشحات تراشه و ارسال آن به آزمایشگاه های مرجع جهت انجام PCR به تشخیص قطعی بیماری کمک می کند.

وی گفت: شروع درمان در موارد نیاز، طبق تجویز پزشک و پس از معاینه و تشخیص بالینی قابل انجام و منوط به آماده بودن پاسخ آزمایش نیست.

هاشمی افزود: برای بیماران پرخطر باید علاوه بر درمان علامتی، درمان ضد ویروس شروع شود چرا که شروع درمان oseltamivir در ۴۸ ساعت بعد از شروع علائم بیشترین تاثیر را دارد.

وی با تاکید بر اینکه دارو به مقدار کافی در اختیار مراکز درمانی قرار گرفته است، ادامه داد: توجه به این نکته ضروری است که مصرف غیر منطقی داروی آنتی ویرال علاوه بر بار مالی بر سیستم بهداشتی و درمان کشور، سبب ایجاد مقاومت دارویی می شود.

هاشمی، رعایت بهداشت دست به صورت مرتب، بهداشت مناسب تنفسی (پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه، استفاده از دستمال و دفع صحیح دستمال کثیف) و عدم تماس نزدیک محافظت نشده با افراد مبتلا را از مهم ترین راه های احتیاط استاندارد در کاهش امکان ابتلا به آنفلوانزا عنوان کرد.

وی در پایان درباره نوع برخورد کادر بهداشت و درمان در مراکز درمانی با بیماران مشکوک به آنفلوانزا، گفت: کارکنان بهداشتی و درمانی مراکز درمانی تابعه می بایستی بر تریاژ مناسب و جداسازی زود هنگام بیمار از سایر بیماران بر اساس دستورالعمل نظام مراقبت سندرمیک، تهویه مناسب تریاژ، محل انتظار بیمار، بخش عفونی و اتاق بیماران، رعایت فاصله مناسب بین بیماران، در اختیار قرار دادن وسایل حفاظت فردی برای کارکنان و بیماران، آموزش نکات لازم به کارکنان، پزشکان، بیماران و همراهان و ثبت مشخصات بیمار در سامانه آنفلوانزا توجه ویژه داشته باشند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1045475