التهاب در مرزهای سوریه با ترکیه

روند تحولات شمال سوریه اخیرا ملتهب شده است و همزمان با مهیا شدن ارتش ترکیه برای ماجرایی نظامی جدید برای تصرف «تل رفعت»، روسیه و دمشق هم بیکار ننشسته و پیامی آتشین برای اردوغان فرستادند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری ایسکانیوز، پایگاه اینترنتی رای الیوم در مطلبی نوشت: تحولات خطرناکی طی روزهای گذشته در شمال سوریه رخ داده است که از جمله آنها حملات نیروهای سوری و روسی به شهر «سرمدا» در دورترین نقطه شمال سوریه در نزدیکی مرز با ترکیه است.

نیروهای سوری و روسی برای اولین بار ظرف هفت سال گذشته جاده مواصلاتی میان «باب الهوی و سرمدا» در حومه شمالی ادلب را هدف قرار داده‌اند.

این بدان مفهوم است که روسیه و دمشق پیام آتشین به آنکارا داده‌اند و اعلام کرده‌اند که آماده رفتن به آخرین نقطه مرزی سوریه با مرز ترکیه هستند.

چرا شهر «سرمدا» هدف قرار گرفت؟

این از آن حیث اهمیت دارد که شهر سرمدا در نزدیکی گذرگاه باب الهوی با ترکیه قرار دارد که سالهاست مرکز اقتصادی، مالی و تجاری بیشتر مناطق خارج از کنترل دولت سوریه در شمال سوریه است.

«سرمدا» تحت کنترل مستقیم هیئت تحریر الشام یا همان جبهه النصره است وگذرگاه باب الهوی هم حلقه ارتباطی مناطق شمالی سوریه با جهان خارج از طریق ترکیه است.

«ام 4 » جاده راهبردی از حیث اقتصادی

این حمله پیام دیگری هم با خود به همراه دارد و آن پیام اقتصادی است. ترکیه زیر بار تعهدات خود با روسیه برای بازگشایی جاده بین‌المللی حلب به لاذقیه معروف به جاده ام 4 نمی‌رود به ویژه که این جاده در بهبود اوضاع اقتصادی در سوریه نقش موثری دارد.

این حمله مواضع هیئت تحریر الشام را هدف قرار داد که منجر به کشته شدن چهار نفر از فرماندهان آن و انهدام مرکز وابسته به شرکت سوخت« وتد» شد که مالکیت آن با هیئت تحریر الشام است. همچنین مراکز مهم دیگری هدف قرار گرفت.

چرا این تحول خطرناک و بی‌سابقه پس ازچند سال رخ داد؟

شواهد میدانی از شروع تحرکات نظامی ترکیه برای تسلط بر شهر «تل رفعت» در شمال حلب حکایت دارد که نیروهای کُردی در آن هستند.

«تل رفعت» از شهرهای عربی است که کُردها با حمایت روسیه در غرب رود فرات از سال 2016 کنترل آنرا در دست دارند.

هواپیماهای ترکیه اعلامیه‌هایی پرتاب کرده‌اند که از قریب الوقوع بودن حمله سخن می‌گوید و از ساکنان می‌خواهد که برای پاکسازی این شهر از عناصر مسلح کُردی، حرکت کنند.

ترکیه می‌گوید که حملاتی که به نظامیانش می‌شود از« تل رفعت» است و «پ ک ک» و یگان‌های مدافع خلق آنرا انجام می‌دهند.

رای الیوم در ادامه می‌نویسد: بر اثر انفجار بمب در مسیر ستون نظامی ترکیه در جاده «معره مصرین» که به سمت مرزهای سوریه و ترکیه امتداد دارد، علاوه بر اینکه شماری از این نظامیان کشته و زخمی شدند، خسارات زیادی به تجهیزات نظامی نظامیان ترکیه وارد شد.

مقامات آنکارا موضع گیری زیادی کرده و تهدید به حمله به تل رفعت کرده‌اند به ویژه با توجه به دامنه این نوع عملیات در برهه اخیر ضد نظامیان ترکیه در مناطق مختلف شمال سوریه که افزایش یافته است.

این رسانه آورده است: به این ترتیب روسیه و ارتش سوریه معادله در شمال سوریه را با هدف قرار دادن سرمدا شکستند تا نیروهای ترکیه را از تحرک برای سیطره بر تل رفعت باز بدارند به ویژه که روسیه حمله به تل رفعت را بر نمی‌تابد و آنرا به مفهوم از بین رفتن معادله می‌داند.

شمال سوریه کانون نبردی سخت خواهد بود

شمال سوریه کانون نبردی سخت خواهد بود که همه تفاهمات سابق را برای ترسیم معادلات و نقشه‌های سیطره جدید از بین خواهد برد. روسیه مسئولیت را بر گردن ترکیه می اندازد که از اول به تعهدات خود عمل نکرده است.

از زمان دیدار اخیر اردوغان و پوتین روسای جمهور ترکیه و روسیه، طرفین به اقدامات میدانی در راستای فشار بر یکدیگر پس از شکست نشست روی آوردند. پهپادهایی از ادلب برای حمله به پایگاه حمیمیم روسی در لاذقیه برخاستند. مسکو هم اقدامات نظامی علیه گروه‌های مسلح در شمال سوریه انجام داده و شاید هم مسکو دست گروه‌های کُرد نزدیک به خود را باز گذاشته است تا به عملیات علیه نیروهای ترکیه در اراضی سوریه دست بزنند.

رای الیوم نوشت: این آنکارا را به گزینه ورود به شهر تل رفعت سوق داده است. درگیری‌ها هم اکنون در شمال سوریه شدید شده است و هر طرف آماده رفتن تا پایان ماجراست. دو گزینه بیشتر وجود ندارد؛ یا اینکه با جنگ معادله در ادلب به طور کامل تغییر پیدا می‌کند یا با بازگشت به میز مذاکره و توافق جدید.

رای الیوم آورده است: اوضاع این روزها مطابق میل اردوغان و دولت او چه در داخل ترکیه و چه در عرصه بین المللی به ویژه در جبهه سوریه نیست. در جبهه داخلی ارزش لیر ترکیه کاهش پیدا کرده است و پایگاه مردمی «إمام اوغلو» شهردار استانبول و نامزد احتمالی معارضان در انتخابات ریاست جمهوری آتی بیشتر شده است.

شاید نگرانی بزرگ خارجی اردوغان در این روزها افزایش تنش میان روسیه و ترکیه از یکسو و آمریکا و ترکیه از سوی دیگر است. اختلافات ترکیه و روسیه در جبهه سوریه خود را به شکل منفی نشان داده است. ترجمان این اختلافات درگیری نظامی مستقیم یا غیرمستقیم و دشوار بودن گزینه‌های حل و فصل اوضاع است.

نشست اخیر اردوغان و پوتین در سوچی آنگونه که روس‌ها گفته‌اند همراه با تنش بوده است و توافقی درباره هیچ موضوعی نشده است. دیداری دوساعته و نیمه به علت اصرار اردوغان در انجام ندادن تعهدات «توافق 2019 سوچی» که بارزترین آن بیرون کردن جبهه النصره از ادلب است، بدون نتیجه مانده است.

بر اساس این گزارش، هرگونه حمله نظامی جدید ترکیه به تشدید حملات علیه نیروهای ترکیه در جبهه های متعدد در ادلب خواهد شد.

مشکل بزرگ اردوغان چیست؟

معضل بزرگ اردوغان که سبب شده است از انجام تعهداتش در توافق سال 2019 سوچی بگریزد، سرنوشت تروریست‌هایی در ادلب است که مورد حمایت آنکارا هستنند و او قادر نیست که آنها را قانع کند که به راهکاری با مقامات سوریه برسند، مشابه آنچه در درعا رخ داده است.

اردوغان همچنین نمی‌تواند تروریستهایی که مخالف آشتی با دولت سوریه و بر زمین گذاشتن سلاح خود هستند را سوار بر اتوبوس های سبز کند و به ترکیه بیاورد زیرا شمار آنها دهها هزار نفر است.

به نوشته این روزنامه عربی، عملیات نظامی جدید ترکیه در سوریه به چالش طلبیدن روسیه و دولت سوریه و هدف قرار دادن کردها متحد آمریکا در شرق سوریه یعنی نیروهای سوریه دموکراتیک است. مفهومش این است که ده‌ها نظامی ترکیه کشته و زخمی خواهد شد و شمار زیادی و شاید صدها هزار آواره سوری جدید که از جنگ فرار خواهند کرد راه ترکیه را در پیش خواهند گرفت و سئوال این است که رئیس جمهوری ترکیه چگونه با این گزینه‌های سخت کنار خواهد آمد؟

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1115326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =