آخرین وضعیت کرونا در کشور | رشد قابل توجه نرخ ابتلای روزانه / احتمال وقوع پیک ششم

درحالی که نرخ رشد روزانه ابتلا همچنان نسبت به ابتدای هفته وجود دارد مسئولان وزارت بهداشت خبر از احتمال وقوع پیک ششم می‌دهند.

به‌گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، در شرایطی که روند نرخ ابتلای روزانه نسبت به ابتدای هفته رشدی قابل توجه داشته است مسئولان وزارت بهداشت با اشاره به آغاز فصل زمستان و همچنین کاهش توجه هموطنان به پروتکل‌های بهداشتی احتمال وقوع پیک ششم در این فصل را دور از انتظار نداسته و شواهد نشان می‌دهد صدای پای موج جدید شنیده شده است.

در این زمینه رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران رسماً این روند را تایید کرد و گفت: علی‌رغم اینکه نتایج بسیار خوبی از گسترش سطح واکسیناسیون در سراسر کشور طی سه ماه گذشته داشتیم اما احتمال آغاز پیک ششم در فصل زمستان 1400 دور از انتظار نیست، اما اگر هموطنان در این زمینه مثل اوایل آغاز همه‌گیری همراهی کنند قطعاً در پیک ششم هزینه مدیریت شرایط بسیار پایین است.

محمدمهدی گویا با بیان این که یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در کاهش میزان مرگ و میر در کشور، واکسیناسیون گسترده به‌ویژه در سه چهار ماه اخیر بوده است؛ تاکید کرد: اکثر افرادی که در بیمارستان‌ها به دلیل ابتلا به کووید19 بستری می شوند، بدحال هستند و یا فوت می‌کنند، واکسن تزریق نکرده و یا به طور کامل(دو دوز) واکسینه نشده بودند. هیچ وقت واکسیناسیون به تنهایی عامل کاهش موارد ابتلا و مرگ و میر نیست.

گویا ادامه داد: واکسیناسیون یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش ابتلا و فوت است و از سوی دیگر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه عدم حضور دسته جمعی در اجتماعات مختلف که بارها تاکید شده، می‌تواند در کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا موثر باشد.

به گفته وی موج ششم بیماری کرونا می‌تواند در کشور ایجاد شود و دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. هنوز به واکسیناسیون کامل و با پوشش بالا دست پیدا نکرده‌ایم. فرا رسیدن فصل سرما، حضور در اجتماعات و بازگشایی مدارس اگر کارشناسی نشده و حساب نشده باشد می‌تواند باعث افزایش موارد بیماری در کشور شود و ما را به سمت موج ششم بیماری ببرد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: از مردم تقاضا داریم که علاوه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، افرادی که هنوز برای واکسیناسیون اقدامی نکرده‌اند، به سرعت این کار را انجام دهند. واکسیناسیون دانش آموزان برای ما خیلی مهم است و پوشش واکسیناسیون در این گروه سنی باید افزایش پیدا کند تا اطمینان خاطر بیشتری داشته باشیم.

گویا معتقد است هنوز سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور، راضی‌کننده نیست و کمتر از 45 درصد است البته میزان رعایت پروتکل‌ها در نقاط مختلف کشور، متفاوت است به گونه‌ای که در برخی شهرستان‌ها به بالای 60 تا 70 درصد اما در برخی دیگر کمتر از 40 درصد است. افزایش سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور نیاز به تبلیغات، اطلاع‌رسانی و گفت‌وگوی محلی با مردم در مناطق مختلف دارد.

استان آذربایجان غربی/ شمار فوتی‌ها به 7170 نفر رسید

محمدامین ولی‌زاده با اشاره به فوت چهار نفر دیگر بر اثر کرونا در استان اظهار داشت: با جان‌باختن این تعداد، شمار کلی فوتی‌ها به هفت هزار و 170 نفر رسید.

وی در ادامه از ابتلای 183 نفر دیگر به کرونا خبر داد و تصریح کرد: تاکنون 321 هزار و 391 نفر آلوده به کروناویروس شده و 73 هزار و 163 نفر بیمار بستری نیز ترخیص شده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه  هم‌اکنون 488 نفر به علت سندروم حاد تنفسی در استان بستری هستند گفت: 29 نفر نیز با مشکلات تنفسی وصل به دستگاه ونتیلاتور هستند.

وی با اشاره به اینکه در شبانه‌روز گذشته 280 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شدند افزود: 139 نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه در حال مداوا هستند.

ولی‌زاده در ادامه از واکسیناسیون 17 هزار و 193 نفر خبر داد و اظهار داشت: همچنین تاکنون 45 هزار و 633 نفر دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

استان اصفهان/ 152 مورد ابتلای جدید ثبت شد

پژمان عقدک در جمع اصحاب رسانه با اشاره به تعداد کل موارد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا از ابتدا تاکنون، اظهار داشت از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا تعداد یک میلیون و  257 هزار و 773 ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل گزارش شده است.

وی افزود: در این بازه زمانی تعداد کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان 427 هزار و 179 نفر بوده که از این تعداد 184 هزار و 797 نفر به همین علت بستری شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه 124 هزار و 590 بیمار کرونایی از ابتدای ورود ویروس منحوس کرونا بهبود یافتند، گفت: متاسفانه تا کنون 17 هزار و 119 نفر نتوانستند در برابر این ویروس مقاومت کنند و فوت شدند.

وی ادامه داد: در 24 ساعت گذشته 152 مورد جدید کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شناسایی و 89 بیمار کرونایی نیز در این مراکز بستری شدند که حال 91 نفر آنها وخیم گزارش شده و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و 8 خانواده هم داغدار مرگ عزیزان خود در اثر ابتلا به کرونا شدند.

عقدک تصریح کرد: در حال حاضر با ترخیص 118 بیمار تعداد مجموع بستریان به 465 بیمار با تشخیص ابتلا به کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان رسیده و امیدواریم هر چه زودتر چرخه انتقال بیماری مسری کرونا قطع شود و هیچ بیمار بستری کرونایی نداشته باشیم.

 معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان از تمدید طرح واکسیناسیون"شهید سلیمانی" در استان اصفهان تا رسیدن به میزان مطلوب بالای 85 درصد جمعیت واکسینه شده خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح شهید سلیمانی در واکسیناسیون موفق بوده اما هنوز به مورد مطلوب نرسیده؛ این طرح  تمدید می‌شود.

محمدرضا جان‌نثاری افزود: از فرمانداران درخواست داریم از تمام ظرفیت شهرستان به خصوص پایگاه‌های مقاومت بسیج برای واکسیناسیون بیشتر استفاده کنند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان تصریح کرد: سرعت دریافت دوز دوم واکسیناسیون کمتر است که انتظار داریم مردم در این زمینه اهتمام بیشتری داشته باشند.

وی ادامه داد: اجرای طرح با محوریت فرمانداران است اما همه نهادها باید این فرایند را تسهیل کنند و خوشبختانه میزان واکسیناسیون در شهرستان‌های خمینی‌شهر، نجف‌آباد و برخوار نسبت به گذشته با همکاری مردم افزایش داشته است.

جان‌نثاری با اشاره به جدی گرفتن تزریق واکسن، تاکید کرد: اگر در واکسیناسیون به درصد قابل قبول نرسیم افرادی که واکسن نزده‌اند می‌توانند شروع کننده اپیدمی جدید باشند.

استان ایلام/ 21 مورد بیمار ثبت شد

 محمد کریمیان اظهار داشت: در شبانه روز گذشته مورد فوتی ناشی از کرونا ثبت نشد و شمار فوتی‌های استان به یکهزار و 167 نفر رسید.

وی با اشاره به بستری 15 بیمار جدید در مراکز درمانی استان افزود: هم اکنون 64 بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان بستری هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام یادآور شد: شهرستان‌های دهلران، هلیلان، بدره و ایلام در وضعیت آبی و سایر شهرستان‌ها نیز در وضعیت زرد هستند.

استان بوشهر/ بازهم روز بدون فوتی ثبت شد

سعید کشمیری تزریق نوبت اول واکسن کرونا را در استان بوشهر بیش از 90 درصد از جمعیت هدف دانست و اظهار داشت: تزریق واکسن کرونا هر 2 نوبت بیش از 78 درصد ثبت شده و این درحالی است که تزریق نوبت سوم آغاز شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تعداد بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر را اکنون، 62 نفر دانست و افزود: روز گذشته 22 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند که از این تعداد ابتلای یک مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

وی با اشاره به اینکه اکنون 3 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر، 2 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری با اشاره به اینکه روزی دیگر در بوشهر بدون ثبت فوتی کرونا پشت سر گذاشته شد تصریح کرد: تاکنون در مجموع 21 ماه گذشته تعداد جانباختگان کرونایی استان بوشهر 2 هزار و 31 نفر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه روز گذشته 28 بیمار بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 6 نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر خاطرنشان کرد: از آغاز شیوع کرونا تاکنون 89 هزار و 200 نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

استان خراسان جنوبی/ 17 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس در استان اظهار داشت: در شبانه روز گذشته از 311 آزمایش تشخیص کرونا که در استان 55 بیمار و از 500 تست سریع 61 مورد مثبت جدید کرونا شناسایی شد.

غلامرضا شریف زاده افزود: از این تعداد 2 مورد از بشرویه، 30 مورد از بیرجند، 9 مورد از خوسف، 5 مورد از درمیان، 7 مورد از زیرکوه، 3 مورد از سرایان، 7 مورد از سربیشه، 25 مورد از طبس ، 6 مورد از فردوس ، 3 مورد از قاین 19 مورد از نهبندان شناسایی شد.

به گفته وی در حال حاضر 175 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 60 نفر کرونا مثبتند و از این تعداد 17 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 2 نفر نامساعد است.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس در استان افزود: در 24 ساعت گذشته خوشبختانه موردی از فوت ناشی از کرونا در استان ثبت نشد و آمار جان باختگان این بیماری همچنان در هزار و 245 نفر  ثابت ماند.

122 نفر در 24 ساعت گذشته در استان فارس بستری شدند

براساس آخرین وضعیت ثبت شده درباره شهرستان‌ها و استان‌های کشور استان فارس در وضعیت کم خطر قرار گرفته است. بر این اساس هیچ‌یک از شهرها و شهرستان‌های استان در وضعیت قرمز قرار ندارند.

براساس آخرین تغییرات نقشه تنها شهرستان کوار در وضعیت نارنجی قرار دارد و مابقی شهرستان‌های استان در حالت زرد و آبی هستند که در این میان شیراز به عنوان مرکز استان در وضعیت زرد است.

ثبات در این روند با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تکمیل چرخه واکسیناسیون از موضوعات مورد تاکید متولیان بهداشت است. با این حال مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز از پیش‌بینی و آمادگی برای مقابله با موج ششم کرونا خبر داده و از شیوع سویه جدید کرونا در آفریقا ابراز نگرانی کرده‌اند.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک میلیون و 777 هزار و 588 تست کرونا شامل یک میلیون و 516 هزار و 923 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده 443 هزار و 392 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 260 هزار و 665 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 60 هزار و 669 بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، 504 هزار و 61 بیمار مبتلا به کووید19 در استان فارس شناسایی شده است.

بر این اساس 122 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته در بیمارستان‌های استان بستری شدند هم اکنون 807 بیمار مثبت و مشکوک دارای علائم در بیمارستان‌های فارس بستری هستند که از این تعداد، 112 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

با اعلام جان باختن 5 هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان‌باختگان ناشی از کووید19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به هفت هزار و 299 نفر رسید.

استان کرمان/ 201 کرونا مثبت بستری هستند

حسین صافی‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار واکسیناسیون کرونا در استان کرمان اظهار داشت: طبق آخرین آمار منتشر شده تا ظهر روز گذشته در مجموع 3 میلیون و 876 هزار و 244 دوز واکسن کرونا در استان کرمان تزریق شده است.

وی با بیان اینکه از این تعداد دو میلیون و 103 هزار و 708 دوز در نوبت اول، یک میلیون و 731 هزار و 714 دوز در نوبت دوم و 40 هزار و 822 دوز واکسن تزریق شده کرونا در نوبت سوم در استان کرمان است عنوان کرد: بیش از 80 درصد جامعه‌ی هدف در استان کرمان دوز اول و حدود 67 درصد هم‌استانی‌ها نیز دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کردند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه تمام افراد بالای 40 سالی که از تزریق نوبت دوم واکسن آن‌ها سه ماه گذشته باشد، می‌توانند برای تزریق نوبت سوم به پایگاه‌های واکسیناسیون مراجعه کنند گفت: افراد بالای 60 سالی که واکسن‌های آسترازنکا و یا اسپوتنیک تزریق کردند و بیش از شش ماه از تزریق نوبت دوم آن‌ها گذشته نیز می‌توانند برای نوبت سوم مراجعه کنند.

سعید صحبتی سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید 19 تا ظهر روز گذشته اظهار داشت: در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 201 مورد است.

وی ادامه داد: از این تعداد 116 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، 18 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 7 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 14 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 46 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 28 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 43 هزار و 634 مورد رسیده است.

وی به فوت 2 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 5 هزار و 92 مورد رسیده است.

استان مرکزی/ 91 درصد جمعیت بالای 12 سال حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند

سیدمحمد جمالیان با اشاره به واکسیناسیون جمعیت بالای 12 سال در استان مرکزی اظهار داشت: 91 درصد از جمعیت بالای 12 سال استان دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و پوشش دوز دوم در این جمعیت هم به 76 درصد رسیده است.

وی با اشاره به تزریق دز سوم واکسن کرونا افزود: تاکنون بالغ بر 35 هزار نفر از جمعیت استان هم دوز سوم واکسن را دریافت کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: تزریق دوز سوم واکسن کرونا برای افراد بالای 40 سال در استان آغاز شده و آن دسته از افراد بالای 40 سال که در دوز اول و دوم واکسن برکت، سینوفارم و یا بهارات دریافت کرده‌اند با گذشت 3 ماه از تزریق واکسن خود می‌توانند نسبت به دریافت واکسن از همان خانواده اقدام کنند.

جمالیان بیان کرد: افراد بالای 60 سال هم که در دوز اول و دوم واکسن‌های آسترازنکا و اسپوتنیک تزریق کرده‌اند، در صورتی که 6 ماه از زمان تزریق آنها گذشته باشد می‌توانند دوز سوم را از این دو واکسن دریافت کنند.

وی با اشاره به عدم تزریق دوز اول واکسن آسترازنکا ادامه داد: تزریق دوز دوم واکسن آسترازنکا 3ماه پس از تزریق دوز اول انجام می‌شود و چون از این نوع واکسن برای تاریخ انقضای سه ماه آینده در کشور وجود ندارد، احتمال می‌رود که به سبب تاکید بر تزریق واکسن با برند ایرانی، دیگر واکسن خارجی به کشور وارد نشود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک عنوان کرد: طرح مدیریت هوشمند کرونا از روز یکشنبه 21 آذرماه در استان مرکزی اجرایی می‌شود و اجرای آن در 5 فاز است که در مرحله نخست اجرای این طرح، کارکنان ادارات در ورودی دستگاه‌های اجرایی باید مدارک لازم در این سامانه را ارائه دهند تا وضعیت واکسیناسیون این افراد در معرض دید عموم قرار گیرد.

جمالیان افزود: در مراحل بعد، مراجعه‌کنندگان به ادارات، اصناف در گروه‌های صنفی مختلف و رانندگان خودروهای شهری هم باید اطلاعات خود را برای ارائه یا دریافت خدمت در دسترس داشته باشند.

وی تصریح کرد: در هفته نخست آذرماه 95 نفر به سبب ابتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان مرکزی بستری شده‌اند که تعداد این افراد نسبت به هفته چهارم آبان ماه 10 درصد کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: همچنین در هفته نخست آذرماه 601 نفر به صورت سرپایی در مراکز درمانی درمان شدند که تعداد این افراد نسبت به هفته چهارم آبان ماه 26 درصد کاهش داشته است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1121347

برچسب‌ها