سایه سنگین انحصار انجمن‌های علمی پزشکی بر رشته‌های تخصص

نایب‌رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: ساختار وزارت بهداشت به‌گونه‌ای شکل‌گرفته که آموزش در خدمت درمان باشد و سایه سنگین انحصار انجمن‌های علمی پزشکی بر رشته‌های تخصص احساس می‌شود.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز؛ احمد نادری درباره مشکلات داوطلبین آزمون دستیاری گفت: متأسفانه وزارت بهداشت تمام تلاش خود را برای ناامید کردن داوطلبان آزمون دستیاری و تقویت انحصار برخی رشته‌های تخصص انجام می‌دهد.

نایب‌رئیس کمیسیون آموزش مجلس افزود: درحالی‌که در کشور با کمبود شدید پزشک متخصص روبرو هستیم نباید شرایط به‌گونه‌ای باشد که داوطلبین رغبتی برای شرکت در آزمون نداشته باشند. عدم تعویق آزمون دستیاری و فرصت کمتر از یک‌ساله برای داوطلبین آزمون دستیاری دوره ۴۹ موجب گله‌مندی این افراد شده است که حتماً باید موردتوجه وزارت بهداشت قرار بگیرد.

نماینده تهران، ری و شمیرانات اظهار داشت: متأسفانه این یکی از مشکلات این آزمون است. موضوع دیگری که مطرح است حق شرکت در آزمون برای یکبار به تمام پزشکان بلافاصله پس از فراغت از تحصیل است که از عمده این افراد سلب شده است. فاصله حداقل دوساله میان فارغ‌التحصیلی پزشکان و اجازه شرکت در آزمون دستیاری موجب می‌شود تا ادامه تحصیل برای این افراد سخت شود.

نادری در خصوص شرایط سخت دانشجویان دوره دستیاری نیز گفت: متأسفانه ساختار وزارت بهداشت به‌گونه‌ای شکل‌گرفته که آموزش در خدمت درمان باشد و سایه سنگین انحصار انجمن‌های علمی پزشکی بر رشته‌های تخصص احساس می‌شود. به همین جهت به نظر می‌رسد شرایط تحصیل این دانشجویان برای وزارت بهداشت اهمیتی ندارد و حتی ترجیح می‌دهد که افراد کمتری در آزمون تخصص شرکت کنند و پذیرفته شوند.

نایب‌رئیس کمیسیون آموزش مجلس در پایان گفت: متأسفانه وزارت بهداشت با ساختار کنونی، به‌شدت دچار تعارض منافع شده است و نه‌تن‌ها شایستگی سیاست‌گذاری آموزش پزشکی را ندارد بلکه شایستگی تولیت نظام سلامت را نیز ازدست‌داده است و ادامه این روند به ضرر پزشکان جوانی تمام خواهد شد زیر سایه انحصارطلبانه درصد کمی از پزشکان تصمیم‌گیر و سیاست‌گذار وزارت بهداشت قرار دارند.

منبع: میزان

کد خبر: 1138411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =