چیزی به نام جنگ هسته‌ای محدود وجود ندارد

سفیر روسیه در واشنگتن گفت که در صورت استفاده از سلاح اتمی در اروپا، پشت اقیانوس سنگر بگیرد؛ در چنین حالتی، چیزی به‌نام جنگ هسته‌ای محدود وجود ندارد.

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن گفت که طراحان نظامی آمریکایی «ظاهرا امیدوارند که واشنگتن بتواند در صورت استفاده از سلاح اتمی در اروپا، پشت اقیانوس سنگر بگیرد؛ در چنین حالتی، چیزی به‌نام جنگ هسته‌ای محدود وجود ندارد.»

بیشتر بخوانید:

واکنش دبیرکل سازمان ملل به تشدید جنگ لفظی مقام‌های روسیه و غرب

آنتونوف در مقاله‌ای در نشریه نشنال اینترست نوشت: منطقی است که فرض کنیم هرگونه استفاده از سلاح اتمی این ظرفیت را دارد که بلافاصله تنش محلی یا منطقه‌ای را به جنگی جهانی بدل کند.

به اعتقاد وی، خطر تشدید تنش از طرف آمریکا است نه روسیه، زیرا آمریکا دهه‌ها است که با توسعه ناتو، به مرزهای روسیه تجاوز کرده و معاهدات مختلفی در حوزه کنترل تسلیحات راهبردی را با روسیه نقض و بی‌اعتبار کرده است.

وی افزود: اعتراض‌های مسکو به اینکه امنیت ملی این کشور در معرض خطر قرار گرفته، به راحتی نادیده گرفته می‌شود؛ موضوعی که مسکو را به سمت این باور سوق می‌دهد که آمریکا به بیان ساده قصد دارد تا به طور مشخص از طریق مواجهه با مسکو، امتیازات امنیتی گرفته و به تسلط نظامی در پهنه جهان دست یابد.

به گفته آنتونوف، بحران جاری در اوکراین، به دلیل تداوم همین سیاست‌ها ایجاد شده؛ سیاست‌هایی که مسکو را مجبور کرده که به آن پاسخ نظامی بدهد.

وی اضافه کرد: اگر روسیه به این باور برسد که آمریکا و متحدانش، موجودیت این کشور را تهدید می‌کنند، همانطور که در دکترین نظامی مسکو بیان شده، از سلاح اتمی استفاده خواهد کرد.

آنتونوف گفت که مقامات آمریکایی با هدف تشدید شرایط، اظهارات رهبری روسیه را تحریف می‌کند. به گفته وی، «واشنگتن می‌خواهد با استفاده از تهدیدهای ساختگی درباره استفاده مسکو از سلاح اتمی، مردم خود و دیگر کشورها را بترساند.

آنتونوف، واشنگتن را ترغیب کرد تا ادبیات و سیاست‌های خود را تعدیل کرده و به امنیت ملی روسیه احترام گذاشته و برای تاکید بر تعهدات نسبت به اجتناب از هرگونه استفاده از سلاح اتمی، به این کشور و سایر کشورهای اتمی بپیوندد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1154945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =