اعاده دادرسی محمد بروغنی توسط دیوان عالی کشور تجویز شد

دیوان عالی کشور اعلام کرد: درخواست اعاده دادرسی محمد بروغنی یکی از متهمان اغتشاشات اخیر نسبت به رأی صادره از دادگاه انقلاب تجویز و پرونده جهت رسیدگی به شعبه هم عرض دادگاه صادرکننده رأی ارجاع شد.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، امیر هاشمی، مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور در صفحه شخصی خود نوشت: "درخواست اعاده دادرسی محمد بروغنی یکی از متهمان اغتشاشات اخیر، نسبت به رأی صادره از دادگاه انقلاب، در انطباق با بند چ ماده 474 قانون آیین دادرسی کیفری در دیوان عالی کشور تجویز و پرونده جهت رسیدگی به شعبه هم عرض دادگاه صادرکننده رأی ارجاع شد."

تائید حکم اعدام محمد بروغنی در دیوان عالی کشور

محمد بروغنی یکی از لیدرهای اغتشاشات شهریورماه پاکدشت در جنوب تهران بود. او در حالی دستگیر شد که صفحه شخصی او در اینستاگرام مملو از فیلم‌ها و پست‌هایی برای آموزش ساخت نارنجک دست‌ساز و نیز اهانت به اصول و ارزش‌های جمهوری اسلامی بود. او در جریان دادرسی مقابل قاضی دادگاه قرار گرفت و با اعترافاتی که داشت، اتهامات را پذیرفت.

دادگاه بروغنی را به اتهام افساد فی‌الارض به اعدام محکوم کرد. ابتدا این حکم از سوی دیوان عالی کشور تأیید شد و در نوبت اجرا قرار گرفت، اما پس از مدتی و در 21 دی ماه دیوان عالی کشور اعلام کرد: حکم اعدام محمد بروغنی تا حصول نتیجه رسیدگی مجدد درباره تقاضای اعاده دادرسی متوقف شد.

بازخوانی اتهامات محمد بروغنی

دادگاه محمد بروغنی 7 آبان در دادگاه عمومی و انقلاب تهران و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. طبق اعلام  متن کیفرخواست قرائت‌شده در دادگاه، محمد بروغنی، فرزند حسین به اتهام محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد قمه و حمله به‌همراه اوباش به فرمانداری پاکدشت و به آتش کشیدن فرمانداری و حمله به مأمور دولت حین انجام وظیفه و مجروح شدن وی، محاکمه شد.

در دادگاه رسیدگی به پرونده برخی از متهمان اغتشاشات اعلام شد؛ از گوشی تلفن همراه محمد بروغنی، تصاویری استخراج شده است که به‌وضوح به نقش لیدری وی در اغتشاشات پاکدشت دلالت دارد. در اسناد موجود در گوشی تلفن همراه بروغنی یک گفت‌وگو در بستر اینستاگرام کشف شده است که در این گفت‌وگو وی خطاب به یکی از دوستان خود می‌گوید؛ برای حضور در صحنه اغتشاشات مسلح حاضر شود که دوست وی خطاب به او می‌گوید؛ در زمان حاضر فقط قمه در اختیار دارد.

در نمونه‌ای دیگر از نقش لیدری بروغنی وی ضمن تهییج همشهریان خود برای حضور در اغتشاشات از آنها می‌خواهد با درست کردن نارنجک‌های دستی که در ایام چهارشنبه‌سوری انجام می‌دهند در محل اغتشاشات حاضر شوند و از آنها علیه مأمورین استفاده کنند.

اقدامات بروغنی در دعوت، تهییج و لیدری برخی عناصر همدست خود در پاکدشت به استوری و اطلاع‌رسانی ختم نمی‌شود و وی در محل اغتشاشات ضمن حضور با قمه به فیلمبرداری از اقدامات مجرمانه خود نیز اقدام می‌کند.

در فیلم‌های استخراج‌شده از گوشی بروغنی وی ضمن تعقیب کردن یک نیروی حافظ امنیت که به‌شدت توسط اغتشاشگران مصدوم شده است وی را با قمه مورد اصابت قرار می‌دهد.

بروغنی در فیلم‌های دیگری که از اغتشاشات آن شب در گوشی خود ذخیره کرده است نقشی فعال در آتش زدن فرمانداری و بروز ناامنی جلوی فرمانداری دارد.

بروغنی در دادگاه با اعتراف به جهالت خود، اعلام کرد که تحت تأثیر یک استوری در اینستاگرام به خیابان آمده و نمی‌دانسته که پشت این اغتشاشات چه قضایایی وجود دارد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1172285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =