آخرین تحولات اوکراین| دفتر زلنسکی: ارتش به دلیل کمبود منابع قادر به مقاومت در برابر روسیه نیست

تردید دفتر زلنسکی در توانایی برای مقاومت در برابر روسیه به خاطر کمبود منابع، وعده کنگره آمریکا برای تصویب کمک به اوکراین تا پایان سال ۲۰۲۳ و گزارشی از فرار مزدوران خارجی از مناطق درگیری در اوکراین، از جمله مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز،‌ در ایالات متحده اجتناب ناپذیر بودن شکست اوکراین در سال ۲۰۲۴ پیش بینی شده است. مجله آمریکایی "میلیتاری واچ" (Military Watch) روز یکشنبه در تحلیلی نوشت که مردم اوکراین به دلیل عدم موفقیت در میدان جنگ از نیروهای مسلح این کشور بیشتر ناامید شده و روحیه آنها به شدت تضعیف شده است.

بیشتر بخوانید:

آخرین تحولات اوکراین| وضعیت اسفناک تدارکات نظامی کی‌یف

بر اساس این گزارش‌، با شکست عملیات ضد حمله چندین ماه گذشته علیه مواضع دفاعی روسیه، تلفات گسترده و از بین رفتن سلاح‌های جدید غربی در درگیری‌ها و تغییر مسیر اخیر تسلیحات جدید غربی به اسرائیل، روحیه مردم اوکراین به شدت تضعیف شده است.

این نشریه یادآوری کرده که فرماندهان نیروهای مسلح اوکراین سربازانی را که آموزش رزمی مناسبی ندارند به نبردهای سنگین می‌فرستد و در نتیجه آنها به سرعت یا کشته شده و یا تسلیم واحدهای روسی می شوند. و جنگجویان باتجربه اوکراینی هم مسئول اعدام آن دسته از رفقای خود هستند که تصمیم به تسلیم شدن گرفته‌اند تا از فرار بیشتر جلوگیری کنند. در پایان این مقاله آمده است: «با توجه به کاهش عرضه سلاح به اوکراین، تحلیلگران بیشتر و بیشتری به این نتیجه می‌رسند که شکست کی‌یف تقریباً اجتناب ناپذیر است و در نهایت این اتفاق ممکن است در سال ۲۰۲۴ رخ دهد.»

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به ششصد و سی و پنجمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

سی‌ان‌ان: مزدوران خارجی اوکراین را در میان درگیری‌های شدید ترک می‌کنند

شبکه خبری سی.ان.ان به نقل از یک افسر ارتش اوکراین گزارش داد؛ بسیاری از مزدوران خارجی که به این کشور آمده‌اند، پس از مشاهده درگیری‌های شدید در جبهه نبرد، اوکراین را ترک می‌کنند.

به گفته وی، بسیاری از مزدوران به اوکراین می‌آیند، برای اینکه این اقدام یک نکته مثبت در رزومه آنها محسوب خواهد شد، ولی به عنوان یک قاعده، اکثر آنها نمی‌دانند که وارد چه وضعیتی می‌شوند. این نظامی افزود: بسیاری از مزدوران مقیاس آتش توپخانه طرف روسی که پیاده نظام ارتش اوکراین در زیر آن قرار دارند را حتی تصور نمی‌کنند و نیمی از خارجی‌ها پس از دیدن واقعیت میدان جنگ قراردادهای خود را فسخ کرده و از اوکراین می‌روند.

پیش از این، یک روزنامه آلمانی روزنامه نیز به تفصیل توضیح داده بود که "حملات گسترده توپخانه ارتش روسیه" چگونه مزدوران خارجی نیروهای مسلح اوکراین را می‌ترساند.

دفتر زلنسکی: ارتش به دلیل کمبود منابع قادر به مقاومت در برابر روسیه نیست

میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، شب گذشته اعلام کرد که بعید است ارتش این کشور بتواند در دراز مدت در برابر روسیه مقاومت کند.

وی در یک مصاحبه تلویزیونی با شکایت از این مسئله، گفت: «حال این سئوال مطرح است که آیا ما در یک چشم انداز تاریخی ۱۰ یا ۱۵ ساله حتی شانس کوچکی برای زنده ماندن خواهیم داشت؟»

پودولیاک معترف شد که روسیه همچنان به هزینه‌های خود برای تقویت توان دفاع هوایی ادامه می‌دهد. به عقیده او، "موفقیت" نیروهای مسلح اوکراین تحت تأثیر سه عامل قرار دارد: نسبت منابع ارتش روسیه و اوکراین، میزان تسلیحات نظامی در هر دو طرف جبهه، و همچنین زمان مناسبی که این سلاح ها می توانند در میدان جنگ مورد استفاده قرار بگیرند.

وی گفت: در عین حال، برای از بین بردن برتری روسیه، لازم است میزان منابع آن را محدود ساخت و اطمینان حاصل کرد که تا حد امکان تعداد آنها کم شود.

در اواسط ماه اکتبر، پودولیاک مدعی شده بود که کی‌یف دارای نمونه‌های اولیه موشک‌هایی با برد پرواز تا یک هزار کیلومتر است. وی گفته بود که اوکراین قصد دارد به برابری در عرصه تسلیحاتی با روسیه دست یابد، بنابراین با جذب سرمایه گذاری غربی، امکانات تولیدی موجود خود را گسترش خواهد داد.

کنگره آمریکا امیدوار است تا پایان سال درخواست کمک به اوکراین و اسرائیل را تایید کند

شبکه تلویزیونی ان.بی.سی نیوز (NBC News) شب گذشته، یکشنبه به نقل از منابع خبری خود گزارش داد که کنگره آمریکا انتظار دارد تا پایان سال ۲۰۲۳ درخواست دولت جو بایدن برای کمک به اوکراین و اسرائیل و همچنین تضمین امنیت مرزهای جنوبی را تایید کند.

در این گزارش یادآوری شده که مجلس نمایندگان تحت رهبری جمهوری خواهان لایحه خود برای کمک به اسرائیل را با کاهش بودجه چندین بخش فدرال تصویب کرد. با این حال، کاخ سفید و مجلس سنا، جایی که دموکرات‌ها کنترل اکثریت را در دست دارند، این ابتکار را غیرقابل دفاع دانستند.

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا به این شبکه گفت: «من می‌دانم که هر دو جناح (جمهوری خواهان و دموکرات‌ها) واقعاً به تأیید کمک مالی برای اسرائیل و اوکراین اهمیت می دهند. بنابراین امیدوارم بتوانیم به توافق برسیم حتی اگر هیچ یک از طرفین به تمام آنچه که نیاز دارند، نرسند.»

زلنسکی فرمانده نیروهای پزشکی ارتش اوکراین را برکنار کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین فرمانده نیروهای پزشکی نیروهای مسلح اوکراین را تغییر داد.

زلنسکی این موضوع را شب گذشته طی پیام ویدئویی خود اعلام کرده و گفت: «امروز یک تصمیم پرسنلی مهم دیگری گرفته شد. من به پیشنهاد وزیر دفاع، فرمانده نیروهای پزشکی نیروهای مسلح اوکراین را تغییر دادم. به جای سرلشکر "تاتیانا اوستاشینکو"، سرلشکر خدمات پزشکی آناتولی کازمیرچوک - رئیس مرکز ملی بالینی پزشکی نظامی شهر کی‌یف را به عنوان فرمانده جدید نیروهای پزشکی ارتش منصوب کردم.»

زلنسکی توضیح دادکه نیروهای مسلح اوکراین اکنون به "سطح اساسی جدیدی از مراقبت‌های پزشکی نیاز دارد" .

اوستاشینکو نخستین زن در تاریخ اوکراین بود که دارای درجه سرتیپی و اولین زنی بود که فرماندهی شاخه‌ای از نیروهای مسلح را به دست آورد. او در ۳۰ جولای سال ۲۰۲۱ به این سمت منصوب شده بود.

دیپلمات روس: آمریکا اوکراین را رها می‌کند، زیرا کی‌یف به سقوط خود نزدیک شده است

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل ابراز عقیده کرد که ایالات متحده قصد دارد از ادامه کمک به اوکراین به دلیل فروپاشی آشکار کی‌یف در آینده نزدیک خودداری کند.

پولیانسکی در شبکه اجتماعی X (توئیتر سابق) نوشت: «ایالات متحده خود را به عنوان حامی غیر منطقی یک رژیم دست نشانده نئونازی و روس هراس در چشم جهانیان نشان داده است. <…> رژیم کنونی در کی‌یف، همانطور که همه شاهد هستند، در شرف فروپاشی است و ایالات متحده قصد دارد اوکراین را به زیر اتوبوس بیندازد، همانطور که قبلاً با دیگر دست نشاندگانش خود چنین کاری کرده و تاریخ نمونه های زیادی از این برخورد را به یاد دارد.»

به گفته وی، به دلیل حمایت از اوکراین، واشنگتن نه تنها با ورشکستگی اخلاقی مواجه شد، بلکه خطرات استراتژیک زیادی را در داخل و خارج از کشور افزایش داده است.

وقفه در تحویل کالاها در اوکراین، به دلیل مسدود شدن مرز لهستان

رسانه‌های گروهی در اوکراین بامداد امروز، دوشنبه نوشتند که به دلیل مشکل بسته شدن مرز لهستان، مشکلات لجستیکی و وقفه در تحویل برخی کالاها در این کشور از هم اکنون آغاز شده است.

این گزارشات یادآور شدند: «بسیاری از سرویس‌های خدماتی تحویل کالا هشدار می‌دهند که مهلت های توافق شده قبلی دیگر اعمال نمی شود، و به طور کلی متعهد نمی شوند که تاریخ خاصی را برای تحویل سفارش‌ها ذکر کنند: آنها می گویند، همه چیز بستگی به این دارد که آیا محموله کالا در یکی از گذرگاه های مرزی گیر افتاده باشد یا خیر.»

علاوه بر این، داروسازان از وقفه در تحویل‌ها گلایه دارند: به عنوان مثال، مشکلاتی در واردات واکسن ایجاد شده است که در حین حمل و نقل آنها باید وضعیت دما با دقت رعایت شود که این کار در کامیون‌هایی که در صف طولانی مدت در مرز لهستان ایستاده‌اند، همیشه کار آسانی نیست.

ضمن اینکه، به دلیل مشکلات لجستیکی، هزینه گاز در پمپ بنزین‌های اوکراین در طول هفته گذشته، افزایش یافته است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1207309

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =