دانشگاه، نهاد علم و ایمان/ مقاومت، مکتب عقلانیت و دانش است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این که دانشگاه نهاد علم و ایمان است، گفت: برخلاف عقیده برخی افراد، تفکر مقاومت صرفا یک مکتب دلی نیست، بلکه همراه با عقلانیت و دانش است. 

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نشست علمی تبیینی «دانشگاه و مکتب مقاومت» که امروز ۲۰ دی‌ ماه در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: من به سهم خود شهادت هموطنانم را در کرمان تسلیت عرض می‌کنم. تحقق جهاد مقاومت بر عهده معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها است، چراکه آنان سربازان و مهره‌های اصلی این عرصه و میدان هستند.

وی گفت: دانشگاه را می‌توان هم به عنوان مکتب‌خانه دانش دانست و هم مکتب‌خانه ایمان. برخلاف عقیده برخی افراد، تفکر مقاومت صرفا یک مکتب دلی نیست، بلکه همراه با عقلانیت و دانش است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با طرح این سوال که محور اصلی دانشگاه دانش است یا دانشجو، عنوان کرد: بر اساس رنکینگ‌های جهانی، دانش محور اصلی دانشگاه است و براساس برخی نظریه‌ها، دانشجو محور است‌. البته به عقیده بنده این دو اصل، هیچ تضادی بایکدیگر ندارند و هر دو می‌توانند محور اصلی باشند. در آیات مختلفی از قرآن به دانش و علم توجه شده است. ولی بر انسانیت، تعالی فردی و اجتماعی هم بسیار تاکید شده است.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه پاک کردن نام فرهنگ از عنوان وزارت علوم در پایان دوره اصلاحات، یک اتفاق حاشیه‌ای و نادرست بود، تصریح کرد: حذف نام فرهنگ از سردر مکانی که مخاطبان آن قصد انجام فعالیت فرهنگی دارند، نادرست است. فرهنگ را از وزارت علوم جدا کردند و گفتند فرهنگ به وزارت ارشاد مربوط است.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: هدف دانشگاه تعالی انسان در دنیا و آخرت است. این تعالی نیز برای ما عزت و رفعت خلق می‌کند. اگر ما دانشگاه را بستر فرهنگ، علم، تحقیقات بدانیم، می‌توانیم مکتب مقاومت را به دانشگاه وصل و نسبت دهیم.

دکتر طهرانچی با بیان اینکه علم ارزشمند است، افزود: ارزش علم برای انسان به زمان قبل از تبعید شدن به زمین، برمی‌گردد.

این استاد با بیان اینکه دو نگاه مختلف به کارکرد دانشگاه وجود دارد، گفت: تربیت علمی و تربیت اخلاقی دو دیدگاه مطرح به دانشگاه است. غرب فقط به بعد علم توجه دارد ولی ما بر هر دو نوع تربیت تاکید داریم.

وی با اشاره به شکل‌گیری مارپیچ سکوت در آمریکا و غرب ادامه داد: دو رئیس دانشگاه در آمریکا برکنار شدند و یک رئیس دانشگاه نیز محاکمه شد. به این خاطر که در این دانشگاه‌ها درباره جنگ غزه صحبت شده بود و رژیم صهیونیستی را یک رژیم کودک کش برشمرده بودند.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: اگر در دانشگاه فقط به علم توجه شود، دانشجویان آن از مفاهیم محور مقاومت در غزه و یمن چیزی نمی‌داند و درکی نخواهند داشت. مقاومت امری مبتنی بر کنش انسانی است که پشتوانه ایمان، دانش و گرایش است.

وی اضافه کرد: دنیا گرایی مانع از شکل‌گیری مقاومت می‌شود؛ موضوعی که در حال حاضر در کشورهای عربی کاملا مشاهده می‌شود.‌ هم اکنون در برخی موضوعات، علم و ایمان توامان نیستند. به عنوان مثال نشانه‌های ایمان در برخی دروس علوم سیاسی در دانشگاه‌ها وجود ندارد.

این مسئول تصریح کرد: دانشگاه‌ها باید بین عالم مُلک و عالم ملکوت رابطه ایجاد کنند، چراکه امر مُلکی و ملکوتی بر یکدیگر تاثیر گذار هستند. البته هر دانشگاهی نمی‌تواند مکتب مقاومت را رشد دهد؛ بلکه دانشگاهی که در آن به دانش و ایمان توجه شود، می‌تواند به مقاومت نیز توجه کند.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: مکتب مقاومت فقط مقابل رژیم صهیونیستی قرار ندارد، بلکه این مکتب مقابل کل نظام سلطه قرار دارد. پرورش و آموزش مکتب مقاومت باید از مهدکودک و دبستان آغاز شده و در دانشگاه‌ گسترش و ارزش گذاری شود.

تدریس درس وصایای امام خمینی(ره) توسط ۸۰۰ استاد

جهان بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه این مراسم اظهار کرد: هفتمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در دو روز گذشته برگزار شد. در این اجلاس موضوعات مختلفی مطرح شد و درباره چالش‌های حوزه فرهنگی چاره‌اندیشی شد.

وی با تاکید بر لزوم تقویت مکتب مقاومت ادامه داد: دهه مکتب مقاومت از سه سال گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود. این دهه از ۹ تا ۱۹ دی ماه است.

جهان‌بین گفت: برنامه‌های مختلفی در واحدهای سراسر دانشگاه آزاد اسلامی در این دهه برگزار می‌شوند. امسال حضور و فعالیت ایران در مجامع بین‌المللی محور اصلی برنامه‌های این دهه است.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاداسلامی با اشاره به درس وصایای امام خمینی(ره) افزود: هم اکنون حدود ۸۰۰ استاد درس وصایای امام خمینی(ره) را در دانشگاه آزاداسلامی تدریس می‌کنند. همچنین هر سال حدود ۳۰۰ هزار دانشجو این درس را پاس می‌کنند. بنابراین به جرات می‌گویم این آمار در هیچ دانشگاه سراسری، همانند ندارد.

وی تصریح کرد: معاونان فرهنگی باید بدانند که قطب‌های تاثیر گذار در گروه معارف هستند. بنابراین از آنان درخواست دارم تا به درس وصایای امام توجه ویژه کنند.

جهان‌بین خاطرنشان کرد: کتاب جدید وصایا و اندیشه‌های امام خمینی(ره) که امروز رونمایی شد، حاصل دانش افزایی استادان و صاحب‌نظران است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1215123

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =