آخرین تحولات اوکراین| هلند بیش از ۱۰۰ میلیون یورو برای تامین اوکراین اختصاص داد

ادامه واکنش‌ها به سخنان تحریک آمیز ماکرون، ممانعت واشنگتن از مذاکره مسکو و کی‌یف، افشای حضور نیروهای ویژه غربی در خاک اوکراین، سفر زلنسکی به آلبانی، اتمام مهمات ارتش انگلیس و واکنش به ایجاد ائتلاف موشکی علیه روسیه، از رویدادهای مهم پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی در کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده هیچ نیروی نظامی به منظور شرکت در درگیری‌ها به اوکراین اعزام نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

آخرین تحولات اوکراین| وزیر خارجه آلمان خواستار اعمال فشار بیشتر بر روسیه شد

وی شب گذشته در جمع خبرنگاران گفت: رئیس جمهور جو بایدن به صراحت گفته که ایالات متحده برای شرکت در درگیری نظامی در اوکراین نیرویی به این کشور اعزام نخواهد کرد.

این مقام کاخ سفید افزود که جو بایدن مطمئن است که بسته کمکی جدید ایالات متحده در صورت تصویب کنگره، به تقویت توان رزمی سربازان اوکراینی کمک خواهد کرد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه پیشتر از احتمال اعزام نیروهای غربی به اوکراین صحبت کرده و در عین حال گفته بود که توافق نهایی در این خصوص به دست نیامده، ولی روند اوضاع در آینده ممکن است تغییر کند. بعد از آن، سخنان او از سوی مقامات بلندپایه لهستان، جمهوری چک، اسلواکی، سوئد، ایتالیا، انگلیس و آلمان مورد انتقاد قرار گرفت. علاوه بر این، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز تاکید کرد که چنین طرحی وجود ندارد.

در اواخر ماه ژانویه، گزارش شده بود که برخی از کشورهای عضو ناتو ممکن است به طور غیررسمی و جداگانه نیروهای خود را به اوکراین بفرستند. در حال حاضر در میان اعضای ناتو، کشورهایی وجود دارند که می‌توانند خارج از چارچوب پیمان آتلانتیک شمالی، نیروهای نظامی خود را به نحوی در اختیار مقامات کی‌یف قرار دهند. البته چنین توافقاتی بطور رسمی اعلام نمی‌شود.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هفتصدو سی‌ و پنجمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

سفیر روسیه: آمریکا پیامدهای اعزام نیرو به اوکراین را درک می‌کند

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن اعلام کرد که مقامات ایالات متحده به خوبی از عواقب اعزام نیروهای متحد خود به اوکراین آگاه هستند.

آنتونوف در پیامی در کانال تلگرام سفارت در این باره نوشت: «اقمار اروپایی واشنگتن ظاهراً عقل خود را از دست داده‌اند که با صدای بلند در مورد چیزی که قبلا غیرقابل تصور بود صحبت می‌کنند - فرستادن نیروهای مسلح خود به اوکراین. مقامات آمریکایی نمی‌توانند عواقب چنین پیشرفتی را درک نکنند.»

وی همچنین بر مسئولیت ویژه روسیه و آمریکا در قبال ثبات راهبردی در جهان تاکید کرد و بر اهمیت بازگشت به اصل تقسیم ناپذیری امنیت که تنها راه جلوگیری از بروز درگیریهای نظامی در دنیای مدرن است، اشاره کرد.

توضیح وزارت دفاع فرانسه درباره سخنان ماکرون درباره اعزام نیرو به اوکراین

سباستین لکورنو، رئیس وزارت دفاع فرانسه شب گذشته اعلام کرد که سخنان امانوئل ماکرون مبنی بر اینکه او اعزام نیرو به اوکراین را رد نکرده، تلاشی برای آغاز جنگ علیه روسیه نیست.

به گفته لکورنو، روز یکشنبه، در جریان کنفرانسی در پاریس، رهبران اروپایی نظریات مختلفی را برای افزایش حمایت از کی‌یف، از جمله گسترش کمک به پاکسازی مناطق مین گذاری شده و آموزش سربازان نیروهای مسلح اوکراین مورد بحث و بررسی قرار دادند.

وزیر دفاع افزود که در مورد این مسائل اتفاق نظری وجود نداشت. وی یادآور شد که ایده‌های فوق، از جمله امکان اعزام نیرو به معنای تلاش برای درگیری با نظامیان روسی نیست.

وزیر خارجه فرانسه: در صورت اعزام نیرو به اوکراین، آنها در درگیری شرکت نخواهند کرد

استفان سژورنت، وزیر امور خارجه روز گذشته در نشست مجلس ملی فرانسه اعلام کرد که مقامات پاریس حضور پرسنل نظامی غربی در خاک اوکراین برای ارائه برخی از انواع کمک‌ها، اما بدون مشارکت مستقیم آنها در درگیری با روسیه، را ممکن می‌دانند.

وزیر خارجه اشاره کرد که لازم است اقدامات جدیدی برای حمایت از کی‌یف در نظر گرفته شود که درخواست های خاص را برآورده کند. وی افزود: من به طور خاص در مورد پاکسازی میادین مین، تهدیدات سایبری و تولید تسلیحات محلی در خاک اوکراین صحبت می‌کنم. برخی از این اقدامات ممکن است مستلزم حضور در خاک اوکراین بدون عبور از خط مشارکت مستقیم در درگیری نظامی باشد.

ضمن اینکه، خوانندگان روزنامه فرانسوی فیگارو در پاسخ به درخواست این نشریه مبنی بر اینکه ارزیابی سخنان امانوئل ماکرون درباره امکان اعزام پرسنل نظامی از اروپا به اوکراین، او را دیوانه خوانده و به خودشیفتگی متهم کردند.

واکنش سازمان ملل به سخنان ماکرون درباره اعزام نیرو به اوکراین

استفان دوجاریک، سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل شب گذشته در یک نشست خبری، اعلام کرد که سازمان ملل متحد سخنان امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه را مورد توجه قرار داده و خواستار پرهیز از لفاظی‌های تحریک آمیز در مورد درگیری در اوکراین شده است.

دوجاریک در پاسخ به سوالی درباره ماهیت تشدیدکننده سخنان ماکرون گفت: «از آغاز درگیری در اوکراین، ما شاهد لفاظی‌های زیادی بوده‌ایم که پتانسیل آن را داشتند که بر آتش این مناقشه بیافزایند و ما از همان ابتدا خواستار پرهیز از چنین لفاظی‌های تحریک آمیزی بودیم و از ابتدای درگیری در این مورد بارها صحبت کرده‌ایم.»

وی یادآور شد که سازمان ملل "امیدوار است که درگیری در اوکراین مطابق با قوانین بین المللی پایان یابد".

اشاره یک مقام اروپایی به حضور نیروهای ویژه غربی در اوکراین

روزنامه فایننشال تایمز با استناد به منابع خبری در اروپا گزارش داد که نیروهای نظامی از کشورهای غربی هم اکنون هم در اوکراین حضور دارند، اما این مسئله به طور رسمی به رسمیت شناخته نشده است. این روزنامه به نقل از یک مقام ارشد نظامی اروپایی نوشت: «همه می‌دانند که نیروهای ویژه غربی اکنون هم در اوکراین حضور دارند، فقط آن را به طور رسمی اعلام نکرده‌اند».

این مقام افزود که سخنان امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در این باره با هدف "ایجاد بازدارندگی و عدم اطمینان" به روابط با روسیه بیان شده است.

استولتنبرگ: ناتو هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیرو به اوکراین ندارد

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی روز گذشته اعلام کرد که ناتو هیچ برنامه ای برای اعزام نیرو به اوکراین ندارد. او به آسوشیتدپرس گفت: متحدان ناتو از اوکراین حمایت بی سابقه‌ای می‌کنند ، اما هیچ برنامه ای برای استقرار نیروهای نظامی ناتو در خاک اوکراین وجود ندارد.

در همان روز، آندری دودا، رئیس جمهور لهستان گفت که کشورهای عضو ناتو نمی توانند به یک نظر مشترک در مورد اعزام پرسنل نظامی به اوکراین دست یابند. نخست وزیر اسلواکی رابرت فیکو نیز معتقد است که استقرار احتمالی ارتش منجر به تشدید درگیری خواهد شد.

مخالفت وزیر خارجه ایتالیا با اعزام نیروهای اتحادیه اروپا به اوکراین

آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر ایتالیا، با اعزام نیروهای اتحادیه اروپا به اوکراین مخالفت کرد. سخنان او توسط خبرگزاری ANSA نقل شده است.

وی گفت: ما با روسیه در جنگ نیستیم، اما از اوکراین دفاع می کنیم، به همین دلیل من شخصا با اعزام نیرو مخالفم.

وزیر خارجه تاکید کرد که باید با ایده امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با نهایت احتیاط برخورد شود، زیرا "ما نباید کاری کنیم که مردم فکر کنند با روسیه در جنگ هستیم."

توضیح وزارت دفاع لیتوانی درباره اعزام مأموریت های آموزشی ناتو به اوکراین

آرویداس آنوسوسکاس، وزیر دفاع لیتوانی اعلام کرد که کشورهای عضو ناتو می‌تواند مأموریت‌های آموزشی را به اوکراین اعزام کنند، ولی سربازی برای شرکت در عملیات‌های رزمی واقعی فرستاده نخواهد شد.

به گفته وزیر، این موضوع در مرحله بحث و گفتگو است و افزود: صحبت بر سر اعزام مأموریت‌های آموزشی و مربیان نظامی است. این تصمیم بر مبنای چندجانبه اتخاذ خواهد شد.البته کشورهای مختلف در این زمینه مواضع متفاوتی دارند.

وزیر دفاع لیتوانی در پایان گفت: «در عین حال، ارسال مأموریت‌های آموزشی ناتو به اوکراین سیگنال روشنی به روسیه خواهد بود».

اوربان: مسئله پیروز شدن در درگیری اوکراین غیر قابل حل است

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان روز سه شنبه پس از نشست نخست وزیران کشورهای گروه ویسگراد در پراگ، ابراز عقیده کرد که پیروز شدن در درگیری نظامی در اوکراین یک سوال حل نشدنی است برای اینکه آن را نمی توان در میدان جنگ تصمیم گرفت.

وی افزود: «در شرایط کنونی ، باید به فکر نجات دادن زندگی مردم بود و مذاکرات صلح در اسرع وقت مورد نیاز است. این موضع مجارستان است.»

به عقیده نخست وزیر، "روسیه اوکراین را شکست نخواهد داد، و اوکراین مورد حمایت غرب نیز روسیه را شکست نخواهد داد" و بنابراین ادامه درگیری معنا ندارد. اوربان همچنین گفت که جستجو برای یافتن مقصر این درگیری نظامی هم باید پس از دستیابی به صلح آغاز شود.

کارلسون: آمریکا مانع از مذاکرات بین روسیه و اوکراین می‌شود

تاکر کارلسون، روزنامه نگار آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده به روسیه و اوکراین این فرصت را نمی دهد تا روند مذاکرات را انجام دهند. کارلسون در پادکستی گفت: دولت آمریکا اجازه چنین مذاکراتی را نمی دهد <...> در واقع ما (آمریکایی‌ها) مانعی برای صلح در اوکراین هستیم.

او تاکید کرد، بدین ترتیب واشنگتن مسئولیت مستقیم مرگ افرادی را برعهده دارد که قربانی درگیری اوکراین هستند.

کارلسون همچنین گفت که تمایل به ضبط مصاحبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تا حدی به دلیل هدف انتقال اطلاعات موثق در مورد درگیری اوکراین به شهروندان کشورهای غربی بود. این روزنامه نگار آمریکایی اشاره کرد، برای او واضح بود که مقامات ایالات متحده در حال فریب مردم در این مورد هستند و حقایق را به آنها نمی گویند.

زلنسکی در یک سفر از پیش اعلام نشده وارد آلبانی شد

ایگلی حسنی، وزر امور خارجه آلبانی صبح امروز، چهارشنبه؛ اعلام کرد که ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین اواخر شب گذشته در یک سفر از پیش اعلام نشده وارد این کشور شده است. وی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: استقبال از رئیس جمهور زلنسکی در تیرانا افتخار بزرگی است.

اطلاعات دقیق تری درباره اهداف این سفر رئیس جمهور اوکراین ارائه نشده است.

علاوه بر این، روز گذشته رسانه‌های گروهی در ارمنستان به نقل از منابع خود گزارش دادند که زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ممکن است در آینده نزدیک به ایروان سفر کند. طبق این اطلاعات، هنوز تاریخ دقیق این سفر مشخص نشده، اما احتمالاً در ماه مارس انجام شود.

اعتراف کاخ سفید به امکان تصرف مناطق بیشتری از خاک اوکراین توسط روسیه

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید، در یک نشست خبری اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه ممکن است طی یک یا دو ماه به موفقیت‌های ارضی جدیدی در اوکراین دست یابد. بدین ترتیب، کربی بر اهمیت حمایت مستمر ایالات متحده از کی‌یف به منظور جلوگیری از این روند تاکید کرد.

علاوه بر این، به گفته وی، پیشروی بیشتر سربازان روسی در هر جهتی از منطقه درگیری مشخص است و این مسئله قابل انتظار بود.

چند روز قبل، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اعتراف کرد که نیروهای مسلح کشورش با وضعیت دشواری در خط مقدم مواجه هستند و این کشور در خطر از دست دادن مناطق بیشتری قرار دارد.

انتظار روسیه از سازمان ملل برای درخواست توقف ارسال تسلیحات به کی‌یف

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته اعلام کرد که مقامات مسکو انتظار دارند که دبیرخانه سازمان ملل متحد از رهبران کشورهای غربی بخواهد که به کی‌یف تسلیحاتی که با استفاده از آنها غیرنظامیان را گلوله باران می کند، دست بکشند. او بدین ترتیب در مورد اظهارات دبیر مطبوعاتی دبیر کل سازمان ملل، استفان دوجاریک، که خواستار پرهیز از لفاظی‌هایی شد که می تواند درگیری در اوکراین را تشدید کند، اظهار نظر کرد.

زاخارووا تاکید کرد که طرف روسی از دبیرخانه سازمان انتظار دارد که خواستار پرهیز از هر اقدامی شود که می تواند درگیری در اوکراین را تشدید کند که قبل از هر چیز تأمین تسلیحاتی کی‌یف است که با آنها غیرنظامیان کشته می‌شوند.

مقام روس: غرب با انتقال دارایی‌های مسدود شده روسیه به اوکراین، اوضاع را برای خود بدتر خواهد کرد

آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه اعلام کرد که قصد واشنگتن برای انتقال دارایی‌های مسدود شده روسیه به کی‌یف، بسیار اشتباه است و تنها به کشورهای غربی ضربه می زند.

وی گفت: «این تصمیمات پایه‌های سیستم مالی جهانی را که برای دهه‌ها برقرار بوده است، تضعیف می‌کند. مسلماً ما هم امکاناتی برای پاسخ دادن داریم. ما همچنین مقادیر کافی از دارایی‌ها و سرمایه گذاری‌های سرمایه گذاران خارجی در اوراق بهادار خود را مسدود کرده‌ایم.»

سیلوانوف یادآور شد که کشورهای غربی با چنین تصمیمی به همان شکلی که محدودیت‌هایی را برای پرداخت های دلاری، لجستیکی و سیستم های تسویه حساب وضع کردند، به خود آسیب خواهند رساند.

کشورهای گروه ۷ هنوز راهبردی برای مصادره دارایی‌های روسیه ندارند

جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، روز سه شنبه اعلام کرد که کشورهای گروه ۷ هنوز راهبردی برای مصادره دارایی‌های مسدود شده روسیه ایجاد نکرده اند و نگران هستند که این اقدامات با قوانین ملی و بین المللی مطابقت نداشته باشد.

یلن در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما استراتژی مطلوبی برای چگونگی انجام این کار نداریم. ما می خواهیم G۷ و متحدان ما در هماهنگی با یکدیگر عمل کنند. کشورهای مختلف منافع متفاوتی دارند و ما می‌خواهیم راهی برای استخراج منافع اقتصادی از [دارایی‌های روسیه] مطابق با قوانین ملی و بین‌المللی و به روشی که مورد حمایت همه ما باشد، پیدا کنیم.»

وزیر خزانه داری آمریکا همچنین ابراز عقیده کرد که یکی از گزینه‌های استفاده از دارایی‌های مسدود شده روسیه توسط غرب می تواند وثیقه آنها برای استقراض در بازارهای جهانی باشد.

اتمام ذخایر مهمات نیروهای مسلح انگلیس به دلیل کمک به اوکراین

آنتونی راداکین، فرمانده نیروهای مسلح انگلیس اعتراف کرد که ارتش بریتانیا به «افزایش جدی» ذخایر مهمات خود نیاز دارد زیرا درگیری در اوکراین ذخایر آن را خالی کرده است.

راداکین در سخنرانی در اندیشکده لندن چتم هاوس، گفت: ما به ذخایر قابل توجهی از مهمات نیاز داریم. این روزهای خطرناک و نامطمئنی است.با این حال، بریتانیا امن است. وی یادآور شد که این کشور "در آستانه جنگ با روسیه نیست.

هلند بیش از ۱۰۰ میلیون یورو برای تامین اوکراین اختصاص داد

مارک روته، نخست وزیر هلند در شبکه اجتماعی X اعلام کرد که این کشور قصد دارد به عنوان بخشی از ابتکارعمل جمهوری چک، بیش از ۱۰۰ میلیون یورو برای خرید گلوله توپ برای ارتش اوکراین اختصاص دهد.

وی گفت: اول از همه، مهم این است که ما موفق شویم به هر چیزی که قول داده بودیم عمل کنیم. بنابراین، هلند بیش از ۱۰۰ میلیون یورو برای تامین سریع صدها هزار گلوله توپخانه به اوکراین اختصاص خواهد داد.

روته همچنین از کشورهای اروپایی خواست برای طولانی شدن درگیری در اوکراین آماده باشند. وی یادآور شد که به همین دلیل است که هلند در حال انعقاد قرارداد امنیتی با اوکراین برای مدت ده سال است.

لاوروف طرح اتحادیه اروپا برای ایجاد "ائتلاف موشکی علیه روسیه" را انتحاری خواند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از مذاکراتش با احمد بن مبارک، نخست وزیر یمن، هشدار داد که طرح‌های کشورهای اروپایی برای ایجاد ائتلافی برای ارسال موشک‌های دوربرد به اوکراین با هدف حمله به خاک روسیه که از سوی امانوئل ماکرون مطرح شد، اقدامی انتحاری است.

وی افزود: برای اولین بار در جریان مذاکرات، ، رئیس‌جمهور فرانسه از ایجاد «نوعی ائتلاف موشکی نهم» خبر داده. این ائتلاف پیشنهادی شامل تامین تسلیحات دوربرد خواهد بود تا به اعماق خاک فدراسیون روسیه برسند که در صورت تایید همه اینها اقداماتی انتحاری است که عواقب آن گریبان خود کشورهای اروپایی را خواهد گرفت.

لاوروف با اشاره به اینکه ماکرون همچنین از اعزام احتمالی نیروهای ناتو به منطقه درگیری خبر داده، تاکید کرد: کسانی که حتی چنین افکاری به مغزشان خطور کرده و آن را می پذیرند، باید از سر خود برای افکار منطقی تر و امن تر برای اروپا استفاده کنند.

اتحادیه اروپا قرار است چهاردهمین بسته تحریمی را در ژوئن تصویب کند

توماس زدخوفسکی، نماینده پارلمان اروپا از جمهوری چک اعلام کرد که آنها قصد دارند بسته جدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه را در اوایل ماه ژوئن تصویب کنند. سخنان او توسط سایر نمایندگان پارلمان اروپا نیز تایید شد.

وی گفت: تحریم‌های جدید ممکن است در اوایل ژوئن اعمال شود. این اقدامات هدفمند علیه بخش های خاصی از اقتصاد خواهد بود. در حال حاضر بحث پیرامون این موضوع بین کشورهای عضو جریان دارد.

ایوان ویلیبور سینچیچ، عضو پارلمان کرواسی نیز گفت که رهبران اروپایی تلاش خواهند کرد تا قبل از انتخابات پارلمان اروپا که قرار است در اوایل ماه ژوئن برگزار شود، بسته جدیدی از تحریم ها را تصویب کنند.
به گفته او، حدود ۵۰ درصد از شهروندان اتحادیه اروپا از مناقشه و تحریم‌ها حمایت می کنند، بنابراین سیاستمداران مایلند حمایت بیشتری از آنها دریافت کنند.

گونار بک، عضو پارلمان آلمان نیز گفت که تحریم‌ها ممکن است در ماه ژوئن «یا شاید حتی زودتر» اعمال شوند. مشکل مقامات اروپایی این است که آنها عملا چیزی ندارند که بتوانند علیه آن تحریم اعمال کنند.

انتقاد سفارت روسیه از افزایش لفاظی‌های نظامی در آلمان

روسیه نگران لفاظی‌های نظامی تهاجمی فزاینده ای است که در سطوح بالا در آلمان شنیده می شود. سرگئی نچایف، سفیر این کشور در برلین، روز گذشته این مسئله را در مورد تصویب قطعنامه‌ای در پارلمان آلمان در خصوص تامین تسلیحات دوربرد به اوکراین اظهار داشت.

وی گفت: ما این را به عنوان مدرک دیگری از دخالت بسیار نزدیک آلمان در درگیری اوکراین می دانیم. ما با نگرانی لفاظی‌های نظامی تهاجمی فزاینده‌ای که در سطح بالای سیاسی شنیده می شود، را مورد توجه قرار می دهیم.

سفیر روسیه این اقدام را یک سیگنال بسیار هشدار دهنده خواند، با این حال، به گفته نچایف، دلگرم کننده است که همه در آلمان چنین رویکردی را ندارند.

سفیر با اظهار نظر درباره وضعیت ارسال احتمالی موشک‌های دوربرد تاروس به اوکراین، به مواضع خویشتن‌دار اولاف شولز صدراعظم اشاره کرد. با وجود این، نچایف خواستار آمادگی برای هر گونه توسعه روند اوضاعی شد.

حمایت اکثر آلمانی‌ها از امتناع شولز از عرضه تاروس به اوکراین

نتایج یک نظرسنجی انجام شده توسط سرویس جامعه شناختی Forsa نشان داده است که بیش از نیمی از شهروندان آلمان از امتناع اولاف شولز، صدراعظم جمهوری برای انتقال موشک های کروز دوربرد تاروس به اوکراین حمایت کردند. بدین ترتیب: ۵۶ درصد از آلمانی‌های مورد بررسی با تصمیم شولز موافق بودند، در حالی که ۳۵ درصد از مردم کشور مخالف آن بودند.

در مورد کمک‌های دولت آلمان به اوکراین به طور کلی نیز، ۳۹ درصد از پاسخ دهندگان سطح حمایت از کی‌یف را قابل قبول دانسته، ۳۰ درصد گفتند که این کمکها کافی نیست و ۲۸ درصد دیگر هم معتقدند که این حمایت بیش از حد نیاز است و باید کاهش یابد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1222219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =