آخرین تحولات اوکراین| توصیه وزیر دفاع روسیه به غرب برای شنیدن هشدار پوتین

توصیه وزیر دفاع روسیه به غرب برای شنیدن هشدار پوتین، سکوت وزیر دفاع آلمان درباره برکناری‌های احتمالی، نظر بشار اسد درباره عملکرد زلنسکی، انتقاد از نقش مخرب انگلیس در درگیری اوکراین و افزایش بدهی دولتی کی‌یف، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، روزنامه تایمز در گزارشی یادآور شد که سرویس‌های اطلاعاتی روسیه می‌توانند جزییات مربوط به انتقال موشک‌های SCALP فرانسوی و Storm Shadow انگلیسی به اوکراین را به‌لطف اطلاعات درزیافته از فایل صوتی مکالمات افسران آلمانی ردیابی کنند.

بیشتر بخوانید:

آخرین تحولات اوکراین| ناامیدی زلنسکی از اقدامات متحدان غربی خود

به‌نوشته این نشریه، موشک‌های دوربرد مدل‌های SCALP و Storm Shadow از چند طریق به اوکراین تحویل داده می‌شوند. فرانسه از SUVهای آئودی-Q۷ و بریتانیا از خودروهای زرهی Ridgeback استفاده می‌کند. این اطلاعات به روسیه کمک می‌کند آنها را ردیابی و مکان‌یابی کنند و به‌طور بالقوه چنین خودروهایی را در خاک اروپا و اوکراین هدف قرار دهند.

در این مقاله یادآوری شده است که انگلیس و سایر اعضای ناتو باید به‌شدت از نقض امنیت اطلاعاتی که منجر به انتشار چنین داده‌های حساسی می‌شود، نگران شوند.

پیش از این فاش شد که مقامات ارشد ارتش آلمان درباره حمله احتمالی موشکی تاروس به پل کریمه صحبت کرده به این نتیجه رسیدند که از این موشک‌ها می‌توان برای انهدام انبارهای مهمات ارتش روسیه و پل کریمه استفاده کرد، این در حالی است که اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، چند روز قبل بار دیگر با تحویل موشک‌های دوربرد آلمانی تاروس به اوکراین مخالفت کرده دخالت آلمان در درگیری را خطرناک دانست.

پاریس و لندن پیش از این وعده ارسال موشک‌های دوربرد SCALP و Storm Shadow و "صدها بمب هوایی" را به مقامات کی‌یف داده‌اند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هفتصد و چهلمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

وزیر دفاع روسیه: امیدوارم غرب پیام روشن پوتین را شنیده باشد

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه تأکید کرد که اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که در پیام خود به مجمع فدرال خطاب به غرب بود، باید به گوش مخاطب خود برسد.

ژنرال شویگو شب گذشته در برنامه مستند "مسکو.کرملین. پوتین" دراین‌باره گفت: اگر کشورهای غربی به سخنان رئیس جمهور روسیه توجه نکنند، بسیار عجیب خواهد بود. سخنان پوتین فقط یک ارسال علامت نیست، بلکه اینها پیام‌های روشنی هستند که اصولاً بارها درباره آنها صحبت شده است و ما همیشه سعی کردیم به آنها بفهمانیم، البته این بار پیام آن‌قدر واضح، دقیق و مشخص است که فکر می‌کنم آنها حتماً باید شنیده باشند.»

وزیر دفاع همچنین تأکید کرد: روسیه همه امکانات لازم را برای مقابله با هر دشمن و هر کسی که به خاک این کشور تجاوز کند، در اختیار دارد.

ولادیمیر پوتین در واکنش به امکان اعزام نیروهای غربی به اوکراین، هشدار داد که غرب باید درک کند که روسیه نیز سلاح‌هایی دارد که می‌تواند اهدافی را در خاک آنها هدف قرار دهد.

وزیر دفاع آلمان: در مورد استعفای احتمالی به‌دلیل درز اطلاعات نظامی گمانه‌زنی نمی‌کنم

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی ویژه، اعلام کرد که در رابطه با انتشار مکالمه سری افسران بلندپایه بوندس‌وهر که در مورد طرح حمله احتمالی به پل کریمه روسیه با استفاده از موشک‌های تاروس صحبت می‌کردند، در مورد استعفای احتمالی مقامات نظامی گمانه‌زنی نخواهد کرد.

وی گفت: "به‌عنوان یک اصل، من تا زمانی که تحقیقات در این زمینه تکمیل نشود، در خصوص عواقب شخصی این موضوع گمانه‌زنی نمی‌کنم."

در آلمان از اولاف شولتز خواسته شده است شرکت‌کنندگان در مکالمه لورفته نظامیان آلمانی را اخراج کند. تینو چروپالا، رئیس مشترک حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD) درخواست کرده است که صدراعظم باید به وزیر دفاع دستور دهد نظامیانی را که امنیت آلمان را تهدید کرده‌اند، اخراج کند.

طبق قانون، رئیس جمهور آلمان فدرال تنها به‌پیشنهاد صدراعظم می‌تواند وزیران را منصوب و عزل کند.

جانین ویسلر، رئیس مشترک حزب چپ آلمان نیز روز یکشنبه گفت که انتقال احتمالی موشک‌های تاروس به اوکراین را در بحبوحه گفتگوی فاش‌شده بین مقامات عالی‌رتبه ارتش آلمان بسیار خطرناک می‌داند. به‌گفته او، حملات احتمالی «حتی به مسکو» می‌تواند «مارپیچ بی‌سابقه‌ای از تشدید تنش را برانگیزد». ویسلر همچنین خواستار شفافیت در مورد مکالمه لورفته بین مقامات نظامی ارتش شد.

توضیح پیستوریوس در مورد مکالمه افسران آلمانی درباره حملات به پل کریمه

وزیر دفاع آلمان اعلام کرد که فایل صوتی منتشرشده از مکالمه افسران آلمانی درباره اوکراین و حمله احتمالی به پل کریمه برای عموم مردم در نظر گرفته نشده است.

بوریس پیستوریوس توجیه کرد: «واضح است که بسیاری از اطلاعاتی که در این گفتگو مورد بحث قرار گرفته، قبلاً از طریق بحث‌های علنی مشخص بود، ولی به‌طور کلی این اظهارات برای افکار عمومی نبوده است و باید مشخص شود که چرا در آن زمان مطرح شد و آیا می‌توان درباره آن صحبت کرد.»

در عین حال، پیستوریوس افزود که ارتش آلمان سناریوهای مختلفی را مورد بررسی قرار می‌دهد و این به‌معنای چراغ سبز برای عرضه موشک‌های کروز تاروس به اوکراین نیست. وی یادآور شد که طرح‌های مطرح بین مقامات نظامی، مشارکت آلمان را در درگیری اوکراین منتفی می‌کند.

پیستوریوس همچنین مدعی شد که افشای مکالمه بین نظامیان آلمان بخشی از "جنگ اطلاعاتی" روسیه است.

بشار اسد: زلنسکی به‌عنوان یک کمدین موفق‌تر بود تا در سمت ریاست‌جمهوری

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، شب گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی، ابراز عقیده کرد که ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، به‌عنوان کمدین موفق‌تر از مسئولیت فعلی‌اش بود.

اسد گفت: «او [زلنسکی] یک کمدین است، این حرفه او قبل از ریاست‌جمهوری (در اوکراین) بود، اتفاقاً او در این حرفه و نقش کمدین، بسیار موفق‌تر بود تا به‌عنوان رهبری برای ملت اوکراین.»

رئیس جمهور سوریه همچنین تأکید کرد که تصمیمات اتخاذشده توسط رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، روسیه را به عرصه بین‌المللی باز خواهد گرداند. او در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری آینده در روسیه افزود: «اگر به این موضوع از نظر توازن قدرت جهانی نگاه کنید، در اینجا نیز نمی‌توان روسیه و تصمیمات رهبری آن را از یکدیگر جدا کرد. تردیدی نیست که تصمیمات اتخاذشده توسط پوتین روسیه را به صحنه بین‌المللی بازمی‌گرداند و تعادل به‌وجود خواهد آورد.»

فیکو از لندن خواست توضیح دهد: چرا جانسون کی‌یف را متقاعد کرد که مذاکره نکند

رابرت فیکو، نخست‌وزیر اسلواکی، روز یکشنبه، از مقامات لندن خواست توضیحی متقاعدکننده ارائه دهند که چرا بوریس جانسون، نخست‌وزیر سابق بریتانیا، اوکراین را متقاعد کرده است که با روسیه مذاکره نکند.

وی در واکنش به سخنان نایجل بیکر، سفیر انگلیس که از اظهارات اعضای دولت اسلواکی در مورد درگیری در اوکراین انتقاد کرده است، گفت: تصور کنید اگر سفیر ما در لندن سخنرانی می‌کرد و از سیاست‌های دولت بریتانیا و نخست‌وزیر آن انتقاد می‌کرد، چه می‌شد؟ من متعجبم که سفیر از دیدگاه من درباره عدم حمایت غرب از دستیابی به صلح در اوکراین تعجب کرده است، من همیشه دراین‌باره واضح سخن گفتم.

زلنسکی وضعیت در مرز لهستان را فراتر از مرزهای اخلاقی نامید

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین شب گذشته در یک پیام ویدئویی که در کانال تلگرامش منتشر شد، تأکید کرد که وضعیت در مرز اوکراین و لهستان دیگر از مرزهای اخلاق فراتر رفته است.

وی همچنین تأکید کرد: ما باید در نهایت راه‌حلی برای این وضعیت پیدا کنیم، به‌ویژه در مرز لهستان که اوضاع مدت‌هاست از مرزهای اقتصادی و اخلاقی نیز فراتر رفته است.

به‌عقیده زلنسکی، مقامات لهستانی نباید از وضعیت اوکراین در "مبارزه سیاسی داخلی" استفاده کنند. او ابراز اطمینان کرد که با این حال، "اوکراین از این مشکل نیز عبور خواهد کرد".

روز گذشته، یکشنبه، مشخص شد که کشاورزان معترض لهستانی مسیر عبور تجهیزات نظامی برای اوکراین را در منطقه مرزی مسدود کردند. طرف اوکراینی شکایت کرده است که کشاورزان لهستانی حتی شیشه خودروهای حامل تجهیزات موردنیاز نیروهای مسلح این کشور را می‌شکنند. کشاورزان لهستانی در ادامه اعتراضات خود، هر شش گذرگاه مرزی در مرز اوکراین را مسدود کردند.

امکان تصویب کمک ۶۰میلیاردی آمریکا به اوکراین در مارس تا آوریل

شبکه تلویزیونی سی.ان.ان. به نقل از منابع خبری خود گزارش داده است که جمهوری‌خواهان ممکن است موضوع توافق بر سر لایحه بودجه را، که شامل بند انتقال کمک مضاعف برای اوکراین به‌مبلغ ۶۰ میلیارد دلار است، طی ماه مارس تا آوریل حل‌وفصل کنند.

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، قبلاً گفته بود که روی بررسی این لایحه کار نخواهد کرد مگر اینکه بند "مکزیک" به لایحه اضافه شود، با این حال، وی در اواخر فوریه اعلام کرد که آماده است کار روی این سند را آغاز و در مورد راه‌حل‌هایی برای حل مناقشه داخلی فکر کند.

انتشار فهرست کمک‌های نظامی آتی وزارت دفاع فرانسه به اوکراین

وزارت دفاع فرانسه فهرستی از کمک‌های نظامی در نظر گرفته‌شده برای اوکراین در طول دو سال جنگ را منتشر کرده است، سند مربوطه در وب‌سایت رسمی وزارت دفاع منتشر شده است.

این داده‌ها شامل تجهیزات حفاظتی، تجهیزات ارتباطی و همچنین انواع سلاح و پهپادهای مختلف است، مشخص شده است که این فهرست به امضای توافقنامه امنیتی دوجانبه بین پاریس و کی‌یف مرتبط است.

وزیر خارجه ترکیه: زمان مذاکرات روسیه و اوکراین فرا رسیده است

هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه روز یکشنبه در اختتامیه مجمع دیپلماتیک آنتالیا تأکید کرد که روسیه و اوکراین به مرز توانایی‌های نظامی خود رسیده‌اند، بنابراین آغاز مذاکرات صلح ضروری است.

به‌عقیده او، هر دو طرف درگیری به مرزهایی رسیده‌اند که می‌توان از راه نظامی به آن دست یافت و اکنون زمان آغاز گفتگو برای آتش‌بس فرا رسیده است. فیدان در پایان گفت: این موضوع به‌رسمیت شناختن «سرزمین‌های اشغال‌شده» نیست، بلکه ترکیه معتقد است که زمان جدا کردن موضوع حاکمیت اوکراین از موضوع لزوم برقراری آتش‌بس است.

رئیس‌جمهور صربستان اعزام نیروهای غربی به اوکراین را بعید ندانست

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان معتقد است که با توجه به روند توسعه اوضاع کنونی نمی‌توان احتمال اعزام نیروهای نظامی کشورهای غربی به منطقه درگیری در اوکراین را رد کرد.

او روز گذشته در جریان سخنرانی خود در نشست حزب مترقی صربستان، با اشاره به این مسئله هشدار داد که در این صورت جهان باید "انتظار شرایط دشوارتری را داشته باشد".

ووچیچ یادآور شد: وقتی برای اولین بار صحبت در مورد تانک‌های غربی در اوکراین ظاهر شد، بسیاری گفتند که این هرگز اتفاق نخواهد افتاد، اما اکنون شاهد آنها هستیم، سپس موضوع انتقال هواپیماهای غربی مطرح شد که باز برخی بعید می‌دانستند، ولی آنها هم در راه هستند، اکنون صحبت از حضور نیروهای غربی در اوکراین است، برخی می‌گویند این اتفاق نمی‌افتد، ولی خواهد افتاد، و وضعیت همچنان در حال بدتر شدن است.

بدهی دولتی اوکراین از سال ۲۰۱۴ همچنان در حال افزایش است

طبق اطلاعات وزارت دارایی اوکراین، بدهی دولتی این کشور در طول ۹ سال گذشته چهار برابر شده و به ۵.۵ هزار دلار به‌ازای هر نفر افزایش یافته است.

این داده‌ها نشان می‌دهد بدهی دولتی اوکراین از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۲.۴ برابر و طی دو سال گذشته نیز ۱.۵ برابر افزایش یافته و به ۱۴۵.۳ میلیارد دلار رسیده است، رشد اصلی ناشی از بدهی‌های خارجی بود.

طی ۹ سال، این بدهی از ۳۱ میلیارد دلار (۲۰۱۴) به تقریباً ۹۵ میلیارد دلار (۲۰۲۳) رسیده است، بنابراین سرانه ملی آن در زمان حاضر ۵.۵ هزار دلار است.

پیش از این، در اواخر ماه فوریه، پارلمان اروپا به ایجاد صندوق جدیدی برای کمک مالی به اوکراین به‌ارزش ۵۰ میلیارد یورو رأی داد که از ۶۱۵ نماینده، ۵۳۶ نفر از این تصمیم حمایت کردند، ۴۰ نماینده مخالف بودند و ۳۹ نفر دیگر رأی ممتنع دادند.

دفتر زلنسکی بیشتر از شش وزارتخانه برای سفرهای خارجی هزینه می‌کند

یاروسلاو ژلزنیاک، نماینده پارلمان اوکراین اعلام کرد که در سال ۲۰۲۳، مقامات دفتر ولادیمیر زلنسکی، بیش از مجموع شش وزارتخانه اوکراین برای سفرهای کاری خارجی هزینه و از بودجه دولت برای این منظور استفاده کردند.

وی گفت: «من بودجه دفتر رئیس جمهور را برای سفرهای کاری محاسبه کردم، جالب است بدانید که آنها در یک سال بیشتر از مجموع وزارت کشور، وزارت دادگستری، وزارت آموزش و پرورش، وزارت محیط زیست، وزارت سیاست کشاورزی و وزارت ورزش با پول دولتی برای سفرهای خود هزینه کردند.»

وی افزود: محاسبه هزینه‌های دفتر ریاست‌جمهوری هنوز شامل هزینه‌های سفرهای خود زلنسکی نمی‌شود.

پیش از این، ژلزنیاک گفته بود که دفتر زلنسکی از سفر تعدادی از نمایندگان پارلمان اوکراین به واشنگتن برای شرکت در نشستی که توسط سفارت آمریکا در اوکراین برگزار شده است، ممانعت کرد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1222988

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =