ارتباط مستقیم سلامت جنسی با میزان خواب روزانه

دکتر اکرم فلاح پزشک و دانشجوی دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی در مطلبی علمی به موضوع اثر خواب بر سلامت جنسی پرداخت و گفت: خواب ناقص و کم، پرخوابی و یا هر گونه اختلالی در چگونگی خواب می‌تواند سبب ضعف کل بدن و کاهش قوا شود که خود عامل مهمی در مشکلات جنسی (ضعف قوه باه) است.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دکتر اکرم فلاح پزشک و دانشجوی دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی در مطلبی علمی در خصوص اثر خواب بر سلامت جنسی آورده است:

بیشتر بخوانید:

نماز چه آثاری بر جسم و روح انسان دارد؟

شیوع بالای اختلالات عملکرد جنسی از یک سو و تاثیر انکار ناپذیر آن بر اختلافات زناشویی و پیامدهای مشکلات اجتماعی ناشی از آن از سوی دیگر، و نیز عدم طرح مشکلات جنسی از سوی بیماران به علت شرم از بیان این مسائل، لزوم ورود در این حوزه را روشن می‌کند. خواب مناسب از مؤلفه های مهم تاثیر گذار در سلامت کل بدن و نیز بهبود مشکلات جنسی دارد و در طب ایرانی تاکید فراوانی برآن شده است.

مشکلات عملکرد جنسی منجر به طلاق در ایران حدود ۴۰ درصد گزارش شده است و این درحالی است که عدم رضایت جنسی می‌تواند منجر به مشکلاتی از قبیل افسردگی فرد و تخریب بهداشت روان خانواده شود.

بر مبنای طب رایج، یک نزدیکی طبیعی، چرخه ای از تغییرات فیزیولوژیک و روان شناسی وجود دارد که اختلال در هر بخش، به بروز اختلال عملکرد جنسی منجر می شود.

منابع طب سنتی، علت ضعف میل جنسی یا قوه باه (غریزه جنسی) عبارت است از ضعف اعضای اصلی یا رئیسه (قلب، مغز و کبد). به نظر می‌رسد همراهی افزایش شیوع ضعف جنسی با مشکلات روحی و روانی که در تحقیقات جدید آماری به تایید رسیده است تا حدی با این نگاه حکما قرابت دارد.

البته در منابع طب ایرانی در مورد میل جنسی بانوان مطالب اختصاصی جداگانه نوشته نشده و مطالب ارائه شده برگرفته از مباحث کلی باه است. عللی که ضعف شهوت ایجاد می‌کند شامل ضعف اعضای رئیسه (قلب مغز کبد ) ضعف در همه بدن و ضعف در اعضای شریف (کلیه ها و معده) است. ضعف ناشی از روحی و روانی (اعراض نفسانی) و پرهیز از رابطه جنسی به مدت طولانی از دیگر علل ضعف شهوت است.

برای درمان معضلات عملکرد جنسی در طب ایرانی، توجه ویژه ای به اصلاح سبک زندگی فرد و سلامت و بیماری همه اعضاء به ویژه اعضای اصلی (رئیسه) شده است. از این رو گرفتن شرح حال دقیق بیمار، با همه جزئیات و بررسی سلامت دیگر ارگان ها لازم و ضروری است. پزشک با مهارت خاصی باید اطمینان بیمار را جلب کند. چراکه به طور معمول صحبت از مشکلات جنسی در جامعه کنونی به راحتی دیگر بیماری ها مطرح نمی شود و گاهی ریشه بسیاری از مشکلات جسمانی و روانی به اختلالات جنسی منتهی می شود.

براین اساس خواب مناسب از اصول مهم طب ایرانی (سته ضروریه) در اصلاح سبک زندگی سالم است و به طور حتم باید از ساعات خواب شبانه و مدت آن، کلنجار در خواب، سبکی و عمق خواب و احتمال کابوس های شبانه در شرح حال بیمار پرسیده شود.

خواب ناقص و کم، پر خوابی و یا هر گونه اختلالی در چگونگی خواب افراد می تواند سبب ضعف در کل بدن و کاهش قوا شود که خود عامل مهمی در مشکلات جنسی ( ضعف قوه باه) است.

از طرفی نقص خواب به خصوص بیداری های طولانی مدت شبانه و یا ساعات نامنظم خواب سبب ضعف مغز (دماغ)، ضعف کبد و مشکلات هضم و جذب غذا و نیز ضعف قلب می شود که به عنوان اعضای مشارکت‌ با قوه جنسی وارد سیکل معیوب افزایش اختلالات جنسی همراه با بیماری های جسمانی و روانی خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1227486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =