آخرین تحولات اوکراین| مقام روس پذیرش سریع اوکراین در ناتو را غیرممکن دانست

توافق آمریکا و آلمان درباره خرید ۳ سامانه پرتاب موشک چندگانه برای اوکراین، ادعای سوئیس درباره عدم نقض بی‌طرفی، تاکید فنلاند بر رسیدن به صلح در اوکراین از طریق میدان جنگ و دلیل واقعی ادامه حمایت آمریکا از کی‌یف، از رویدادهای مهم پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید شب گذشته در یک نشست مطبوعاتی اعتراف کرد که دولت ایالات متحده موفقیت‌های تاکتیکی نیروهای مسلح روسیه در جبهه شرقی اوکراین و دونباس را به رسمیت می‌شناسد.

بیشتر بخوانید:

آخرین تحولات اوکراین| زلنسکی رئیس اداره امنیت دولتی اوکراین را برکنار کرد

وی به خبرنگاران گفت: «ارتش روسیه در شرق اوکراین به‌ویژه در دونباس به موفقیت‌های تاکتیکی دست یافته است».

کربی موفقیت نظامی روسیه را با این واقعیت توضیح داد که کنگره آمریکا تقریباً شش ماه طول کشید تا تصمیم خود برای تایید ادامه کمک‌ها به کی‌یف را بررسی کند، در نتیجه، به گفته او، «روسیه از فرصت استفاده کرده و به برتری نظامی دست یافت».

در عین حال آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن معتقد است که تداوم عرضه تسلیحات به اوکراین توسط ایالات متحده، واکنشی به موفقیت‌ های نظامی روسیه است.

شب گذشته یادداشتی در سایت کاخ سفید منتشر شد، مبنی بر اینکه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دستور ارسال کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری به اوکراین را داده است. به گزارش روزنامه پولیتیکو، این بسته شامل انتقال تسلیحات موجود در انبارهای ارتش ایالات متحده است.

پیش از این، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که ارتش اوکراین به دلیل کمبود شدید تجهیزات لازم و بوروکراسی قادر به تقویت خط دفاعی در جبهه نبرد نیست.

در اواخر آوریل، الکساندر سیرسکی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین، عقب نشینی ارتش اوکراین از برخی مناطق کلیدی در دونتسک را تأیید کرد و یادآور شد که ارتش روسیه در این مناطق موفقیت تاکتیکی بدست آورده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه چند روز قبل، پس از مراسم تحلیف خود در نشستی با گروهی از نظامیان شرکت کننده در درگیری‌های اوکراین تاکید کرد که تردیدی در پیروزی روسیه ندارد. به گفته او، همواره در دوران‌های سخت و کلیدی تاریخی مردم روسیه، یکی از بهترین ویژگی‌های خود، یعنی شجاعت و قهرمانی را به خوبی ثابت کرده و کسانی که منتظر تضعیف روسیه هستند، خیال باطلی و دور از واقعیت است.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هشتصد و هشتمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

آمریکا هیچ مدرکی دال بر سوء استفاده از کمک‌های نظامی به اوکراین پیدا نکرده است

بر اساس گزارش دولت ایالات متحده به کنگره این کشور، تاکنون هیچ مدرکی دال بر سوء استفاده از کمک‌های نظامی آمریکا توسط اوکراین یا نقض اهداف تدارکات نظامی یافت نشده است.

در گزارشی بعد از بررسی کمک‌های آمریکا به اوکراین آمده است: دولت ایالات متحده هیچ اطلاعاتی ندارد که محصولات دفاعی به دولت اوکراین تحویل داده نشده و/یا به طور نامناسب یا برای مقاصدی مغایر با اهداف مورد نظرشان استفاده شده باشد.

شب گذشته جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید در یک نشست خبری گفت که اوکراین تاکنون تنها بخشی از بسته کمک نظامی اختصاصی را دریافت کرده است. به گفته وی، تسلیحات باقی مانده در راه است، زیرا حمل و نقل آنها زمان بیشتری می‌برد.

تایید فروش سه سامانه پرتاب چندگانه موشک به اوکراین به قیمت ۳۰ میلیون دلار

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزارت امور خارجه این کشور با فروش سه سامانه پرتاب موشک چندگانه دارای قدرت تحرک بالا (HIMARS) به ارزش کلی ۳۰ میلیون دلار به دولت اوکراین موافقت کرده است.

یادآوری شده که دولت اوکراین درخواست خرید سه سامانه پرتاب موشک چندگانه را داده است. کل هزینه تخمینی ۳۰ میلیون دلار است که توسط دولت آلمان به نمایندگی از اوکراین تامین خواهد شد.

در این بیانیه تاکید شده که این اقدام به "دستیابی به اهداف سیاست خارجی و امنیت ملی ایالات متحده از طریق افزایش توانایی اوکراین برای دفاع از خود و پاسخ به تجاوزات مداوم روسیه" کمک خواهد کرد.

علاوه بر این، روز جمعه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دستور کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری به اوکراین را صادر کرد.

به گزارش پولیتیکو، این بسته شامل انتقال تسلیحات موجود در انبارهای ارتش ایالات متحده خواهد بود. این بسته کمکی شامل موشک‌های سامانه‌های موشکی پاتریوت، سامانه‌های دفاع هوایی قابل حمل استینگر، خودروهای جنگی پیاده نظام بردلی، خودروهای محافظت شده در برابر مین، سامانه‌های ضد تانک جاولین و مهمات مورد نیاز این تسلیحات است.

وزارت خارجه سوئیس حمایت از اوکراین را نقض بی طرفی نمی ‌داند

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه سوئیس اطمینان داد که حمایت از اوکراین و همچنین برگزاری کنفرانس صلح در مورد این مناقشه در ماه ژوئن، بر وضعیت بی طرف این کشور تأثیری نخواهد گذاشت.

وزارت خارجه سوئیس توضیح داد: بی طرفی به معنای بی تفاوتی نیست. بی طرف بودن مانعی برای اعلام همبستگی و حمایت از اوکراین نمی شود.

به نوشته این خبرگزاری، بسیاری از دیپلمات‌های غربی کنفرانس صلح اوکراین را راهی برای منزوی کردن روسیه می‌دانند و بیشتر مایلند برای «کاهش خطرات» گسترش درگیری در اوکراین کار کنند تا رسیدن به یک توافق صلح. این آژانس یادآور شد که بیش از ۱۶۰ هیئت به این کنفرانس دعوت شده‌اند، از جمله متحدان روسیه مانند چین.

البته مقامات پکن هنوز در حال بررسی این دعوت هستند.

کنفرانس صلح اوکراین در تاریخ ۱۵ تا ۱۶ ژوئن در بورگنستاک سوئیس برگزار خواهد شد.

رئیس جمهور فنلاند: تنها راه صلح در اوکراین از طریق میدان جنگ است

الکساندر استوب، رئیس جمهور فنلاند در مصاحبه با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ ابراز عقیده کرد که تنها راه دستیابی به صلح در اوکراین از طریق میدان جنگ است.

وی ابراز امیدواری کرد که در سال آینده بتوان به شرایطی رسید که «مسیر توافق هموار شود» اما اکنون، به گفته وی چنین شرایطی وجود ندارد. استوب گفت: «ما هنوز در چنین شرایطی نیستیم. در حال حاضر تنها راه صلح از طریق میدان جنگ است.»

هشدار به استفاده ارتش اوکراین از تسلیحات انگلیسی علیه مناطق روسیه

سرگئی بلیایف، مدیر بخش دوم اروپایی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که که بریتانیا یکی از بزرگترین کمک کنندگان نظامی به کی‌یف است که به طور فعال برای تامین تسلیحاتی توسط سایر کشورها لابی می‌کند، در حالی که نیروهای مسلح اوکراین از سلاح‌های انگلیسی برای حملات تروریستی به مناطق غیرنظامی روسیه استفاده می‌کنند.

به گفته این دیپلمات، خود بریتانیایی‌ها تخمین زده‌اند که از سال ۲۰۲۲، لندن حدود ۷.۱ میلیارد پوند برای نیازهای نظامی اوکراین هزینه کرده است. در عین حال، تسلیحات ارائه شده به طور فعال توسط نیروهای مسلح اوکراین در جریان حملات تروریستی به زیرساخت های غیرنظامی و مردم ساکن دونباس و همچنین سایر مناطق روسیه استفاده می‌شود.

بلیایف افزود: بسته جدید کمک نظامی به کی‌یف به ارزش ۵۰۰ میلیون پوند (۶۱۷ میلیون دلار) که توسط نخست وزیر سوناک اعلام شد، بیشتر به تلاش لندن برای نشان دادن جاه طلبی‌های رهبری خود در ناتو و اروپا مرتبط است.

آنتونوف: تداوم ارسال تسلیحات آمریکا به اوکراین واکنشی به موفقیت‌های روسیه است

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده شب گذشته در واکنش به دستور جو بایدن درباره ارسال کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری به کی‌یف، یادآور شد که بسته جدید کمک نظامی ایالات متحده برای نیروهای مسلح اوکراین، در واقع واکنشی به موفقیت‌های ارتش روسیه در جبهه نبرد است.

آنتونوف در کانال تلگرامی سفارت نوشت: «ارسال تسلیحاتی دوباره برای رژیم زلنسکی، واکنشی به موفقیت‌های نیروهای مسلح روسیه در جبهه است. با این وجود سربازان و افسران ما با تلاشی قهرمانانه به آزادسازی مناطق بیشتری از خاک روسیه ادامه می‌دهند و این حقیقتی است که در آمریکا نیز به رسمیت شناخته شده است.»

سفیر همچنین یادآور شد که کی‌یف به وعده خود مبنی بر عدم استفاده از سلاح های آمریکایی برای حمله به اهداف غیرنظامی عمل نکرده و اصلاً به آن پایبند نیست. به گفته او، بدین ترتیب، ایالات متحده مسئولیت این حملات توسط را بر عهده دارد.

مقام روس پذیرش سریع اوکراین در ناتو را غیرممکن دانست

سرگئی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه معتقد است که ائتلاف آتلانتیک شمالی با دور زدن قوانین موجود در این زمینه، اوکراین را وارد این بلوک نخواهد کرد.

او روز جمعه در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد امکان پذیرش سریع کی‌یف در صفوف ناتو گفت: "بعید میدان‌م چنین اتفاقی بیفتد و مقامات بروکسل قوانین موجود در مورد عضویت کشورها را برای اوکراین زیر پا بگذارند."

در اواخر ماه آوریل، توماس رایت، مدیر ارشد برنامه ریزی استراتژیک در شورای امنیت ملی ایالات متحده، گفت که اوکراین به طور قطع طی چند سال آینده در ائتلاف آتلانتیک شمالی پذیرفته نخواهد شد.

همزمان، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ائتلاف نیز طی یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، گفت که تصمیم برای پذیرش کی‌یف به عضویت ناتو احتمالاً در نشست سران این سازمان در واشنگتن در ماه جولای اتخاذ نخواهد شد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1230203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =