آیا مصرف زیاد روغن زیتون عوارض دارد؟

استفاده از روغن زیتون دو بار در هفته می تواند برای مرطوب کردن و لطیف کردن پوست کافی باشد و اگر پوست چربی دارید، بهتر است که هرگز روغن زیتون را استفاده نکنید زیرا چربی پوست شما با چربی این روغن افزایش پیدا می کند.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، این روغن بسیار معروف می تواند اثرات مثبت و منفی برای هر فرد داشته باشد. روغن زیتون هیچ استثنایی نمی شناسد و گاهی اوقات اثرات جانبی خود را به طرز بسیار شدیدی نشان می دهد. این روغن فواید زیادی نیز برای سلامتی فرد دارد اما گاهی اوقات ممکن است که افراد از عوارض آن تعجب کنند.

بیشتر بخوانید:

راه‌کارهایی برای حفظ سلامت مغز

مهم ترین عوارض روغن زیتون

۱. آکنه:
روغن زیتون یک روغن بسیار سنگین است و نمی تواند سریع جذب پوست شود و لایه ضخیمی از آن روی پوست باقی می ماند و در نتیجه منافذ پوست را می بندد و بنابراین اگر مقدار زیاد از حد را روی پوست بزنید، باعث می شود که به پوست شما بچسبد و آلودگی ها را در آن به دام بیندازد و ماندن این آلودگی ها روی پوست می تواند باعث به وجود آمدن آکنه و لک های پوستی شود.

پس توصیه ما به شما این است که در مصرف آن زیاده روی نکنید.

استفاده از روغن زیتون دو بار در هفته می تواند برای مرطوب کردن و لطیف کردن پوست کافی باشد و اگر پوست چربی دارید، بهتر است که هرگز روغن زیتون را استفاده نکنید زیرا چربی پوست شما با چربی این روغن افزایش پیدا می کند و در نتیجه آلودگی ها روی پوست تا مدت زمان زیادی باقی می مانند و ظاهر آن را دچار مشکل می کند.

۲. آلرژی با مصرف روغن زیتون:
بسیاری از افراد بعد از استفاده از روغن زیتون علائم آلرژی را از خود بروز می دهند و اگر شما هم یکی از آن افراد هستید، پیشنهاد ما به شما این است که دیگر از این روغن استفاده نکنید. روغن زیتون می تواند باعث حساسیت های شدید مثل خارش پوست، اگزما و مشکلات تنفسی و غیره شود که معمولاً این علائم بعد از چند دقیقه مصرف روغن زیتون خودشان را بروز می دهند و افرادی که نسبت به استفاده از روغن زیتون روی پوست حساسیت داشته باشند، حتماً با خوردن آن نیز این حساسیت را نشان می دهند. در صورت مشاهده علائم آلرژی بعد از مصرف روغن زیتون حتماً به پزشک مراجعه کنید و به یاد داشته باشید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و بهتر است که از به وجود آمدن وضعیت های خطرناک باید هرچه سریع تر پیشگیری کنید.

۳. تحریک پوست نوزاد یکی از عوارض مصرف روغن زیتون:
نوزادان پوست بسیار حساسی دارند و استفاده از روغن زیتون روی پوست آن ها کمی خطرناک است. این موضوع می تواند باعث خارش، قرمزی و تحریک پوست شان شود و به همین دلیل هرگز نباید از روغن زیتون برای پوست نوزادان تازه متولد شده استفاده کنید.

می توانید از روغن های دیگری که امنیت آن ها تضمین شده است استفاده کنید. مثل روغن نارگیل اما اگر حاضرید این ریسک را بپذیرید و فقط مایل به استفاده از روغن زیتون هستید، حتماً از نوع گیاهی با کیفیت بسیار بالای آن استفاده کنید.

۴. تحریک پوست از عوارض روغن زیتون:
همان گونه که قبل از این گفتیم، افراد با پوست چرب باید از مصرف روغن زیتون خودداری کنند. روغن زیتون می تواند باعث تحریک پوست در این افراد شود زیرا چربی آن به شدت با چربی طبیعی پوست واکنش نشان می دهد و باعث خارش قرمزی و تحریک می شود.

۵. نامناسب بودن روغن زیتون برای پوست خشک:
نمی توان گفت که روغن زیتون برای همه پوست های خشک مناسب می باشد و بسیاری از مطالعات به این نتیجه رسیدند که ماده ای به نام اولئیک اسید در روغن زیتون وجود دارد که مسئول از بین بردن رطوبت طبیعی پوست است و اگر پوست خشکی دارید، از این روغن استفاده نکنید.

۶. جوش های سرسیاه با استفاده از روغن زیتون:
افرادی که پوست به شدت چرب و چسبناکی دارند، بعد از استفاده از روغن زیتون متوجه افزایش جوش های سر سیاه روی پوست خود می شوند. همان گونه که قبلا توضیح دادیم، پوست چرب می تواند آلودگی ها را به دام بیاندازد و این آلودگی ها به شکل های مختلف مثل جوش سرسیاه خودشان را نشان می دهند.

۷. بیماری های مربوط به چربی های اشباع:
روغن زیتون منبع غنی از چربی های تک رشته ای اشباع شده می باشد و هر قاشق غذاخوری از روغن زیتون حاوی ۱۴ درصد چربی اشباع شده و ۱۲۰ کالری است و همان گونه که می بینید مقدار کالری و چربی این ماده بسیار زیاد است. پیش از این هم در بخش سلامت تغذیه در نمناک گفتیم که مصرف روغن زیتون به طور منظم به صورت فرآوری نشده می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی مثل چاقی ، حملات قلبی و سرطان سینه و سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.

۸. بیماری های مربوط به چربی های ترانس:
روغن زیتون سرشار از هیدروژن می باشد که در اثر فشار و گرما نیز افزایش پیدا می کند و این پروسه باعث تغییر ساختار مولکول ها شده و باعث می شود که اسید چرب امگا ۳ سالم در بدن فرد بسوزد و همچنین می تواند سطح کلسترول را در جریان خون افزایش دهد و از طرفی کلسترول مفید را نیز از بین ببرد و این اتفاق خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را نیز افزایش می دهد.

۹. احتمال کاهش قند خون با مصرف روغن زیتون:
این روغن می تواند قند خون را به پایین تر از سطح طبیعی برساند. روغن زیتون می تواند پایداری بدن نسبت به انسولین را افزایش دهد که یکی از دلایل اصلی برای فعالیت های ضد سطوح قند خون می باشد. و مصرف بیش از حد روغن زیتون می تواند فرد را مستعد به ابتلا به مشکلات سلامتی مثل عرق کردن، ضعف و لرزش کند.

۱۰. احتمال کاهش فشار خون با مصرف روغن زیتون:
روغن زیتون می تواند سلامت قلب فرد را تنظیم کند اما مطالعات اخیر به این نتیجه رسیده اند که مصرف بیش از حد روغن زیتون می تواند باعث افت شدید فشار خون شود و این مشکل می تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد و باعث مشکلاتی مثل سرگیجه، ضعف، حملات و نارسایی کلیه شود.

۱۱. التهاب:
همان گونه که گفتیم روغن زیتون سرشار از اولئیک اسید می باشد که نقش حیاتی را در آزاد سازی لیپوپلی ساکارید ها ایفا می کند. این ماده پروتئینی سرشار از چربی می باشد. لیپوپلی ساکارید در خون بیشتر است و احتمال ابتلا به بیماری های التهابی توسط سلول های ایمنی افزایش پیدا می کند و علاوه بر آن روغن زیتون می تواند التهابات مزمن را نیز افزایش دهد.

۱۲. سنگ کیسه صفرا از اثرات جانبی روغن زیتون:
یکی از جدی ترین اثرات جانبی روغن زیتون سنگ کیسه صفرا می باشد و اگر مستعد سنگ های کیسه صفرا هستید، باید از مصرف این روغن خود داری کنید. کبد ما صفرا و زرداب هایی را تولید می کند که تجمع آن ها باعث تولید سنگ صفرا می شود و راه آن را می بندد و این اتفاق زمانی رخ می دهد که فرد بیش از اندازه از روغن زیتون استفاده کند که باعث تجمع چربی در این قسمت می شود.

۱۳. اسهال با مصرف روغن زیتون:
محتوای چربی بالا در روغن زیتون می تواند باعث اختلالات گوارشی و مشکلاتی مثل اسهال شود و همه ما می دانیم که ویژگی های روغن زیتون باعث شل شدن مواد درون روده می شود، پس زمانی که آن را به مقدار زیاد مصرف کنید، سیستم گوارشی تان کمی دچار مشکل خواهد شد و در نتیجه با اسهال خفیف رو به رو خواهید بود.

۱۴. کالری بالا روغن زیتون:
افزایش وزن ناخواسته می تواند یکی از اثرات جانبی مصرف بالای روغن زیتون باشد. روغن زیتون مانند دیگر روغن ها حاوی چربی بالایی است و کالری بسیار زیادی دارد و ممکن است که با مقدار کمی از آن هم متوجه اضافه وزن خود شوید و حتی گاهی اوقات اضافه وزن ناشی از آن از مصرف قند ها نیز بیشتر است که در چنین مواردی هرگز نباید از روغن زیتون در پخت غذا استفاده کنید.

منبع نمناک

انتهای پیام/

کد خبر: 1233524

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =