آخرین تحولات اوکراین| مخالفت غربی‌ها با پیشنهاد صلح پوتین

تمایل آمریکا برای دانستن نظر چین درباره ابتکار صلح پوتین، تاکید مکزیک، عربستان و ترکیه بر لزوم مشارکت روسیه در مذاکرات اوکراین، جدی نبودن پیشنهاد پوتین از نظر غرب و تردید در قطعیت تضمین امنیتی کاخ سفید به کی‌یف، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل ایسکانیوز، به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه مشترک اجلاس سران سوئیس، که روسیه به آن دعوت نشده، یادآوری شده که همه طرف‌های درگیری نظامی در اوکراین باید در گفتگوهای صلح مشارکت داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

آخرین تحولات اوکراین| روسیه به اقدامات تهاجمی غرب پاسخ قاطع خواهد داد

در پیش نویس بیانیه مشترک که رویترز به آن دسترسی یافته، آمده است: «شرکت کنندگان در کنفرانس اوکراین که در سوئیس در حال برگزاری است، در این خصوص اتفاق نظر دارند که دستیابی به صلح مستلزم مشارکت و گفتگوی بین همه طرف‌های درگیر است. بنابراین تصمیم داریم در آینده با مشارکت تمامی نمایندگان، گام‌های ملموسی در این جهت برداریم.»

همچنین شرکت کنندگان تاکید دارند که دستیابی به صلح بدون رعایت منشور سازمان ملل غیرممکن است. آنها همچنین بر لزوم سازماندهی تبادل کامل اسیران جنگی بین روسیه و اوکراین تاکید دارند.

نشست سران اوکراین در بورگنستاک سوئیس روزهای شنبه و یکشنبه ( ۱۵ تا ۱۶ ژوئن) با شرکت حدود ۱۰۰ هیئت از کشورهای جهان در حال برگزاری است. در این رویداد قرار است در مورد برخی نکات "فرمول صلح" پیشنهادی ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، بحث شود: ایمنی نیروگاه‌های هسته‌ای، امنیت غذایی، آزادی همه اسرای جنگی و بازگشت کودکان اوکراینی از روسیه.

پیش از این ویولا آمهرد، رئیس جمهور سوئیس گفته بود که هدف از کنفرانس اوکراین آماده سازی بستری برای مذاکرات مستقیم بین دو طرف و شرایط پیوستن روسیه به روند صلح است. به گفته او، نشست سوئیس درباره صلح در اوکراین مذاکره نمی‌کند، بلکه تنها آغازگر یک روند گفتگو در این جهت گیری است.

ولادیمیر پوتین روز جمعه در آستانه اجلاس سوئیس اعلام کرد که روسیه همیشه برای صلح تلاش کرده و آماده است حتی همین فردا پای میز مذاکره بنشیند. وی همچنین از کی‌یف برای حل مسالمت آمیز مناقشه دعوت کرد و شروط مورد نظر خود برای این امر را تعیین کرد. به عقیده رئیس جمهور روسیه، این امر زمانی امکان پذیر خواهد شد که اوکراین نیروهای خود را ازاز مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیه خارج کند و رسما از قصد خود برای پیوستن به ناتو صرف نظر کند.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین پیشنهادات صلح پوتین را نوعی اولتیماتوم ارزیابی کرد و کشورهای غربی نیز این شروط را رد کردند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هشتصد و چهل و چهارمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

سالیوان: واشنگتن می‌خواهد نظر چین را در مورد ابتکار پوتین بداند

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا شب گذشته، شنبه، در پایان نخستین روز کنفرانس صلح در سوئیس، اعلام کرد که ایالات متحده بسیار مایل است نظر چین و سایر کشورها را در مورد پیشنهاد به اصطلاح صلح ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مورد حل و فصل مناقشه اوکراین بداند.

او گفت: «صادقانه بگویم، فکر می‌کنم از کشورهایی مانند چین باید پرسیده شود که آیا فکر می‌کنید آنچه پوتین پیشنهاد کرده میتواند مبنای قابل قبولی برای صلح باشد؟ زیرا اگر پاسخ آنها مثبت باشد، این به معنای پشت کردن آنها به منشور سازمان ملل خواهد بود.»

به عقیده سالیوان، غیبت چین در کنفرانس سوئیس نشان دهنده موضع گیری مقامات پکن در قبال درگیری اوکراین است.

کاخ سفید: در صورت بهتر شدن اوضاع جبهه نبرد، اوکراین مذاکره خواهد کرد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده همچنین در حاشیه کنفرانس سوئیس به خبرنگاران گفت که در اوکراین هم معتقدند درگیری باید با مذاکرات از جمله با طرف روسی خاتمه یابد. البته به گفته وی، تنها در صورت بهتر شدن وضعیت در جبهه نبرد، کی‌یف برای گفتگو آماده خواهد بود.

سالیوان افزود: از دیدگاه اوکراین، ابتدا آنها باید ابتدا در میدان نبرد در بهترین موقعیت قرار گیرند تا بر سر میز مذاکره موقعیت بهتری داشته باشند. وی در عین حال اعتراف کرد که تا به امروز، چنین فرآیندی در خط مقدم جنگ بوجود نیامده است.

مشاور امنیتی بایدن یادآور شد که کنفرانس در سوئیس می تواند "گامی مهم" در روندی باشد که "می‌تواند در نهایت به مذاکرات صلح منجر شود."

سالیوان: تضمین‌های امنیتی آمریکا به اوکراین قطعی نیستند

مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا اعتراف کرد که نمی‌تواند بگوید تضمین‌های ایالات متحده در قبال اوکراین به‌طور قطعی انجام شوند و تضمینی وجود ندارد که در صورت تغییر دولت، توافقنامه امنیتی با اوکراین لغو نخواهد شد.

جیک سالیوان در عین حال توضیح داد: «بر اساس شواهد موجود» در مجموع ایالات متحده معمولاً هنگام انعقاد توافقات برای مدت طولانی «بدون توجه به تغییرات در دولت‌ها» به تعهدات خود پایبند باقی میماند. البته من سعی نمی کنم کسی را گمراه کنم و بگویم آنچه نوشته شده در سنگ تراشیده شده است و هرگز لغو نخواهد شد.»

مشاور رئیس جمهور آمریکا افزود: در تاریخ حقایقی وجود داشته که توافقات یک دولت توسط دولت دیگر تغییر کرده است. به عقیده او، این مسئله هم برای آمریکا و هم برای سایر کشورها واضح است.

کامالا هریس: پیشنهاد صلح مسکو به منزله تسلیم کی‌یف است

کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا شب گذشته در پایان روز نخست کنفرانس سوئیس، ابراز عقیده کرد که پیشنهادهای جدید روسیه برای حل و فصل مناقشه در اوکراین، در اصل درخواست برای تسلیم بدون قید و شرط کی‌یف است.

خانم هریس گفت: «پوتین [رئیس جمهور روسیه] خواستار مذاکره نشده، در واقع خواستار تسلیم شدن کی‌یف شده است.»

معاون رئیس جمهور افزود که ایالات متحده به حمایت خود از کی‌یف ادامه خواهد داد. هریس همچنین ابراز اطمینان کرد که هیچ تصمیمی برای پایان دادن به درگیری بدون اوکراین نمی‌تواند اتخاذ شود.

هریس نشست سوئیس را زودتر از زمان پایان آن ترک کرد

کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا، نشست درباره اوکراین در سوئیس را پیش از زمان پایان رسمی آن ترک کرده و به واشنگتن بازگشت.

خبرنگار بلومبرگ بامداد امروز یکشنبه با انتشار عکسی از معاون رئیس جمهور در حال سوار شدن به هواپیما، این خبر را گزارش داده و یادآور شد که بدین ترتیب هریس "فقط چند ساعت" در سوئیس حضور داشت. هریس قبل از پرواز در پاسخ به سوال خبرنگار نیویورک تایمز در مورد چگونگی برگزاری اجلاس، گفت: "خوب بود، خیلی خوب."

در عوض، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، در سوئیس باقی مانده و در روز دوم اجلاس نیز شرکت خواهد داشت.

تاکید وزیر خارجه مکزیک به لزوم مشارکت روسیه در مذاکرات مربوط به اوکراین

آلیسیا بارسنا، وزیر امور خارجه مکزیک تاکید کرد که برای دستیابی به هر نتیجه معناداری در مذاکرات بین المللی برای دستیابی به صلح در مناقشه اوکراین، روسیه باید اجازه داشته باشد با سایر کشورها گفتگو کند و در غیر این صورت هر تلاشی بی فایده خواهد بود.

وزیر خارجه مکزیک این مسئله را روز شنبه در دیدار خود با ویولا آمهرد، رئیس جمهور سوئیس در مورد اهمیت مشارکت روسیه در مذاکرات صلح با حمایت منشور سازمان ملل بیان کرد. بارسنا برای شرکت در کنفرانس اوکراین به سوئیس سفر کرده است.

وزیر خارجه عربستان: مشارکت روسیه برای دستیابی به صلح در اوکراین ضروری است

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز شنبه در سخنرانی خود در کنفرانس به اصطلاح صلح در اوکراین در بورگنستاک سوئیس تاکید کرد که برای دستیابی به صلح در اوکراین، روسیه نیز باید در روند مذاکرات مشارکت داشته باشد.

او گفت: «ما معتقدیم بسیار مهم است که جامعه بین المللی هر حرکتی را به سمت مذاکرات جدی که مستلزم مصالحه‌های دشوار به عنوان بخشی از نقشه راه صلح است، تشویق کند.»

وزیر خارجه عربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه روند مذاکرات مستلزم مشارکت روسیه، به عنوان یک طرف این درگیری است، ابراز امیدواری کرد که نتایج این نشست منعکس کننده این اهداف باشد.

پیش از این گزارش شده بود که عربستان سعودی ممکن است به دلیل عدم دعوت از روسیه، در اجلاس سوئیس شرکت نکند.

خودداری رئیس جمهور کلمبیا از شرکت در کنفرانس سوئیس درباره اوکراین

گوستاوو پترو، رئیس جمهور کلمبیا از شرکت در کنفرانس اوکراین در سوئیس خودداری کرد، زیرا امکان بحث در مورد راه‌های واقعی برای حل مناقشه بین مسکو و کی‌یف در آنجا وجود نداشت.

او این موضوع را خود شب گذشته در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) اعلام کرد. در پیام وی آمده است: «من سفرم به اجلاس سوئیس را لغو می‌کنم و از کشورهای اروپایی هم می‌خواهم که درباره چگونگی پایان دادن به این درگیری نظامی به جای تمرکز بر طولانی‌ کردن آن گفتگو کنند».

پترو همچنین معتقد است که همه تصمیمات کنفرانس از قبل "تعیین شده" است و کشورهای غربی "بحث آزاد" صلح بین روسیه و اوکراین را فراموش کرده‌اند.

وزیر خارجه ترکیه پیشنهاد صلح پوتین را "بارقه‌ای از امید" نامید

هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه ابراز عقیده کرد که شرایطی که از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای آغاز مذاکرات صلح با اوکراین پیشنهاد شده، صرف نظر از محتوای آنها، گام مهمی در جهت حل و فصل مناقشه است.

آقای فیدان در روز نخست کنفرانس سوئیس گفت: «ما طرح صلح اوکراین را پیش روی خود داریم. و روسیه هم اخیراً شرایط مورد نظر خود را پیشنهاد کرده است. صرف نظر از محتوای آنها، اینها گام های مهمی برای حرکت به جلو و بارقه امیدی برای شروع مذاکرات صلح هستند.»

او تاکید کرد: کنفرانس صلح سوئیس با مشارکت روسیه در آن موثرتر خواهد بود. باید توجه داشته باشیم که اگر طرف دیگر مناقشه - روسیه - هم حضور داشت، این کنفرانس بیشتر نتیجه‌ بخش خواهد بود.

دفتر زلنسکی: ما به دنبال راهی برای انتقال نتیجه اجلاس سوئیس به روسیه هستیم

آندری ارماک، رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد که مقامات کی‌یف تلاش خواهند کرد تا امکان آن را پیدا کنند که نتیجه تحولات "طرح صلح" که به طور مشترک با نمایندگان کشورهای غربی پس از اجلاس سران در سوئیس به دست خواهد آمد، را به روسیه منتقل کنند.

او در حاشیه اجلاس سوئیس گفت: ما فکر می‌کنیم که این مسئله می تواند در دومین روز نشست سران اتفاق بیفتد. <…> ما به دنبال فرصتی برای ارائه طرح مورد توافق به مقامات روسی هستیم.

ارماک همچنین در مورد شروط پیشنهادی رئیس جمهور روسیه برای صلح، تاکید کرد که مقامات کی‌یف هیچ سازشی در مورد تمامیت ارضی اوکراین انجام نخواهند داد.

شولتز به دنبال یافتن زمان مناسبی برای تماس با پوتین است

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان شب گذشته،شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ARD اعلام کرد که از سرگیری تماس‌ها با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را رد نمی کند.

او گفت: من همیشه گفته و می‌گویم که دوباره حاضر به انجام این کار هستم. البته باید زمان مناسبی برای برقراری تماس با مسکو وجود داشته باشد.

به عقیده شولتز، چنین گفتگویی تنها زمانی معنا پیدا می کند که موضوعی برای صحبت وجود داشته باشد که اکنون چنین نیست.

وی در تحلیل وضعیت اوکراین تاکید کرد: صلحی لازم است که "یکپارچگی و حاکمیت" اوکراین را در نظر بگیرد.

صدراعظم آلمان در این مصاحبه درباره پیشنهاد پوتین برای حل و فصل مناقشه اوکراین نیز اظهار نظر کرده و یادآور شد که رهبران کشورهای گروه هفت (G۷) درباره آن بحث نکردند، زیرا آن را "جدی" ندیدند.

اولاف شولتز گفت: این پیشنهاد به طور جدی ارائه نشده است، بلکه تنها اقدامی در ارتباط با برگزاری کنفرانس صلح در سوئیس بود.

وی در عین حال تاکید کرد که روسیه نیز باید در کنفرانس‌های آینده درباره اوکراین حضور داشته باشد. و کنفرانس در سوئیس باید زمینه‌ لازم برای این منظور را ایجاد کند.

نخست وزیر کانادا به اشتباه اوکراین را "به‌جای روسیه" مسئول جنگ دانست

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در سخنان خود در کنفرانس مطبوعاتی پایانی نشست سران گروه ۷ در ایتالیا، مرتکب اشتباه شده و گفت که کشورهای غربی اوکراین را مسئول عواقب جنگ میدانند. البته منظور او روسیه بود.

او گفت: ما به تلاش برای اطمینان از پاسخگو بودن اوکراین ادامه خواهیم داد. ببخشید روسیه باید پاسخگو باشد.»

در همین کنفرانس خبری از نخست وزیر کانادا در مورد اعزام احتمالی مربیان نظامی به اوکراین سوال شد. ترودو این سوال را بدون توضیح رها کرد و بار دیگر توضیح داد که در طول اجلاس سران بحث‌های زیادی در مورد اینکه متحدان چگونه روسیه را مجبور به پاسخگویی به اقداماتش کنند، صورت گرفت.

وی همچنین اعلام کرد که اتاوا آماده است بیش از ۳.۶ میلیارد دلار برای پرداخت وام در نظر گرفته شده توسط گروه G۷ به اوکراین کمک کند.

سارکوزی با پذیرش اوکراین در اتحادیه اروپا مخالفت کرد

نیکلای سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه معتقد است که پذیرش اوکراین در اتحادیه اروپا مغایر با عقل سلیم است.

او در مصاحبه‌ای در این باره گفت: «من قبلاً نسبت به استراتژی گسترش سریع و بی پایان اتحادیه اروپا با پذیرفتن اوکراین هشدار داده ام. گسترش تا اوکراین اقدامی غیر منطقی است.»

روز گذشته نمایندگان دائمی کشورهای اتحادیه اروپا در مورد چارچوب مذاکرات برای پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه به توافق رسیدند. دور اول این مذاکرات در اواخر ژوئن برگزار می شود.

اتحادیه اروپا شرایط مجارستان برای پیوستن اوکراین به اتحاد را پذیرفت

پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه و روابط اقتصادی خارجی مجارستان روز گذشته اعلام کرد که اتحادیه اروپا تمامی شروط پیشنهادی بوداپست برای آغاز مذاکرات با اوکراین به منظور آغاز روند پیوستن به اتحادیه را برآورده کرده است.

او گفت: پس از یک بحث داغ، امروز در بروکسل توافقی حاصل شد و تمام شرایط مجارستان در چارچوب سند مذاکرات با اوکراین گنجانده شده است.

سییارتو توضیح داد که موضع مجارستان "همیشه این بوده که احترام به حقوق اقلیت‌های ملی، از جمله مجارهای ساکن اوکراین باید پیش شرط هر گونه پیشرفتی در این خصوص باشد". این دقیقاً همان چیزی است که بالاخره در اتحادیه اروپا با آن موافقت شد.

کرملین واکنش غرب به ابتکار پوتین در مورد اوکراین را غیرسازنده خواند

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز شنبه در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که غرب به پیشنهادات ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در مورد حل و فصل بحران اوکراین واکنش فعالی نشان داد، البته اظهارات رسمی در باره آن سازنده نبود.

او گفت: تعداد زیادی اظهار نظر در این باره وجود دارد که البته اکثر آنها غیرسازنده بود.

دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور همچنین یادآور شد که مسکو قصد ندارد هیچ پیامی را به شرکت کنندگان در اجلاس سوئیس منتقل کند.وی ابراز امیدواری کرد که وضعیت اوکراین دفعه بعد در یک رویداد اصولی‌تر مورد بررسی قرار گیرد.

پسکوف همچنین فاش کرد که شخصاً از محتوای سخنرانی ولادیمیر پوتین، در دیدار با مقامات وزارت خارجه روسیه اطلاعی نداشت و پیشنهاد صلح رئیس جمهور برای او جالب توجه بود.

قصد رومانی برای پرداخت هزینه آموزش خلبانان اوکراینی برای پرواز با اف-۱۶

به گزارش رسانه‌های داخلی، وزارت دفاع رومانی قصد دارد هزینه آموزش خلبانان اوکراینی برای پرواز جنگنده های آمریکایی F-۱۶ را از منابع مالی خود تامین کند.

گفته شده که این هزینه شامل اسکان، غذا، حمل و نقل، سوخت مصرف شده در طول فرآیند آموزش، تهیه تجهیزات ویژه و سایر کالاها و خدمات مرتبط خواهد بود.

برآورد هزینه لازم برای آموزش مشخص نشده، اما اشاره شده که برای پوشش کامل آنها، علاوه بر مواردی که قبلاً در بودجه وزارت دفاع تصویب شده، بودجه مضافی مورد نیاز است.

نگرانی پزشکان نظامی از وضعیت سلامت روانی سربازان اوکراینی در خط مقدم جبهه

شبکه تلویزیونی اسکای نیوز روز شنبه در برنامه‌ای گزارش داد که سربازان اوکراینی در مورد عواقب روانی حضور در خط مقدم درگیری‌ها صحبت کرده و پزشکان نظامی به طور جدی در خصوص سلامت روان آنها نگران هستند.

یکی از سربازان ارتش اوکراین در یک مرکز روان درمانی در شرق کشور برای خبرنگار این شبکه تلویزیونی انگلیسی تعریف کرد که چگونه پس از یک چرخش دو هفته‌ای در خط مقدم دچار روان پریشی شده و مجبور به بستری شده است.

یک روانشناس نظامی نیز هدف اصلی فعالیت این مرکز را بازپروری پرسنل نظامی نامید تا آنها هم از نظر جسمی، روحی، عاطفی سالم بمانند «و دچار افکار منفی و خطرناک نشوند». او در مورد خطر نادیده گرفتن ضربات روحی وارده سربازان هشدار داد که علاوه بر آسیب رساندن به خود، ممکن است به دیگران نیز آسیب برساند.

اسکای نیوز یادآور شد که به دلیل کمبود پرسنل نظامی در اوکراین، تنها کسانی که نشانه‌های جدی آسیب روانی را بروز می‌دهند برای درمان به این قبیل مراکز فرستاده می‌شوند و افرادی با عوارض کمتر همچنان مجبور به حضور در خط مقدم و ادامه جنگ هستند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1234228

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =