سرنوشت متخلفان و مفسدین در فوتبال کشور چه خواهد شد؟

در پرونده فساد در فوتبال نام ۷ نفر مطرح شده که در صورت اثبات اتهام شان آئین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال تنبیهاتی برای این اشخاص در نظر گرفته است.

به گزارش گروه ورزشی ایسکانیوز، در پرونده فساد در فوتبال نام ۷ نفر مطرح شده که در صورت اثبات اتهام شان آئین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال تنبیهاتی برای این اشخاص در نظر گرفته است.

بیشتر بخوانید:

فوتبال در ایران؛ صنعت پولساز یا بچه تیم بی‌خانمان؟

قوه قضائیه در حال حاضر مشغول تحقیق و بررسی در پرونده موسوم به فساد در فوتبال باشگاه مس رفسنجان است و دادگاه هنوز در این پرونده که نام ۷ فرد فوتبالی در آن مطرح است رایی صادر نکرده است.

از سویی دیگر کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال می تواند در صورت اثبات تخلف این افراد با آنها برخورد کند.

رسول باختر وکیل ورزشی در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: طبق ماده ۷۳ آئین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال کشورمان می توان با متخلفان در این خصوص برخورد شود. در این ماده میزان جریمه نقدی ۵۰ میلیون تومان عنوان شده که البته این رقم افزایش پیدا کرده و حداکثر جرایم نقدی انضباطی ۲۵۰ میلیون تومان شده است. بر این اساس در صورت اثبات تخلف افراد درگیر در پرونده طبق ماده ۷۳ آئین نامه انضباطی جرایم و تنبیهات زیادی برای افراد متخلف در نظر گرفته شده است که عین ماده ۷۳ به شرح زیر است:

ماده ۷۳- سلامت مسابقات ، تبانی

۱- تمام اشخاص تابع اساسنامه و مقررات فدراسیون فوتبال ، متعهد و مکلف هستند که از ارتکاب هرگونه رفتاری که به سلامت مسابقات لطمه وارد می کند خودداری نمایند و باید همواره و به طورکامل با فدراسیون فوتبال برای مبارزه با چنین رفتارهایی همکاری همه جانبه و کامل نمایند .

۲- اهم مصادیق نقض سلامت مسابقات به شرح ذیل است هرچند محدود به موارد ذیل نیست ؛

الف- تاثیر ناروا یا غیرقانونی بر روند یک مسابقه یا نتیجه آن. هر شخصی که مبادرت به طراحی ، زمینه سازی یا اقدام برای تاثیرگذاری بر نتیجه یک مسابقه بر خلاف اخلاق و شئونات ورزشی نماید

به محرومیت از هرگونه فعالیت فوتبالی به مدت حداقل ۱۲ ماه و نیز پانصد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم خواهد شد .در صورت شدت اقدامات یا اهمیت فراوان موضوع ، متخلف برای تمام عمر از هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال ، فوتسال و فوتبال ساحلی، محروم می شود .

ب- در صورتیکه مقامات رسمی یا بازیکنان یک باشگاه در تخلف فوق مداخله داشته باشند ، رکن قضایی ، باشگاه مذکور را به پرداخت حداقل پانصد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می نماید . در

صورت شدت اقدامات یا اهمیت فراوان موضوع ، علاوه بر جریمه نقدی فوق باید حداقل یکی از مجازات های اخراج از رقابتها ، سقوط به دسته پایین تر ، کسر امتیاز یا استرداد جوایز و عناوین یا ترکیبی از آنها را برای باشگاه در نظر گرفت

ج- در صورت انتشار اطلاعات محرمانه ای که در دسترس عموم نیست و بواسطه دارا بودن مسوولیت در فوتبال در اختیار برخی اشخاص قرار دارد ، شخص متخلف به پرداخت حداقل پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی بعلاوه حداقل سه ماه محرومیت از هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال ، فوتسال و فوتبال ساحلی محکوم می شود .

۳- اگر بعد از خاتمه لیگ ، ادعایی مبنی بر تبانی مطرح شود این موضوع نمی تواند منجر به تغییر نتایج شود و مسابقه مذکور هم تکرار نخواهد شد اما سایر مجازات ها قابل اعمال هستند .

منبع: فارس

انتهای پیام/

کد خبر: 1234261

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =