آیا غم‌باد همان تیروئید است؟

گلوبوس یا غم باد نام بیماری نسبتا شایع در جهان می باشد که در قسمت جلویی گردن رخ می دهد و با رعایت برخی نکات، امکان درمان سریع این بیماری وجود دارد.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، احساس گلوبوس یا غم باد ، حس طاقت فرسایی از یک توده یا یک جسم خارجی است که در گلوی فرد جای گرفته است با این حال، معاینه فیزیکی نشان خواهد داد که هیچ چیزی وجود ندارد ؛ این مقاله کشف خواهد کرد که چه احساسی در کنار علل و درمان احتمالی آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

همه آنچه که باید درباره گواتر بدانید

گلوبوس یا همان غم باد چیست و چه چیزی موجب آن می شود؟

اصطلاح حس گلوبوس زمانی استفاده می شود که فرد احساس یک بغض در پشت گلویش را داشته باشد، اما وقتی که در واقع گلویش معاینه می شود چیزی وجود ندارد.

گلوبوس گاهی اوقات گلوبوس حنجره نامیده می شود (حنجره به گلو در شرایط پزشکی اشاره می کند).قبلاً "گلوبوس هیستریک" نامیده می شد، همان طور که قبلاً فکر کرده بودند که احساس گلوبوس ناشی از شرایط روانی است.

علت دقیق احساس غم باد یا گلوبوس اساساً مشخص نیست.برخی متخصصان معتقدند که مشکلی با هماهنگی ماهیچه های درگیر در بلعیدن وجود دارد.بسیاری از ماهیچه ها در بلعیدن و قورت دادن در توالی درست برای بلعیدن به طور طبیعی منقبض و آرام نمی شوند.

در فردی با احساس گلوبوس، هنگامی که سعی می کنند بزاق را قورت دهند، برخی از ماهیچه های بلع ممکن است به طور کامل آسوده نشوند و احساس بغضی در گلو رخ می دهد.

هنگامی که غذا بلعیده می شود، غذا ماهیچه را به روش متفاوتی تحریک می کند و استراحت ماهیچه معمولی رخ می دهد.

تصور می شود که برگشت اسید از معده به مری نیز می تواند در برخی موارد موجب این حس شود.نظریه این است که اسید معده بر آرامش عضلات اطراف گلو تاثیر می گذارد.

در بسیاری از افراد، استرس باعث تحریک حس گلوبوس و غم باد می شود و یا نشانه ها را بدتر می کند.داشتن خلط زیاد از بینی به پشت گلو (که به عنوان آبریزش از پشت بینی شناخته می شود) نیز ممکن است علائم را بدتر کند.

نشانه های غم باد و گلوبوس چیست؟

علامت اصلی، احساس یک بغض در گلو که تمایل دارد که بیاید و برود است، معمولاً در قسمت جلو گردن احساس می شود و می تواند به اطراف حرکت کند، معمولاً بالا یا پایین هم حس خواهد شد. این مشکل تاثیری بر خوردن و نوشیدن ندارد و در حقیقت، در برخی از مردم، علائم می تواند با خوردن یا نوشیدن، تسکین یابد.

معمولاً هیچ دردی در گلو وجود ندارد.بسیاری از افراد با احساس گلوبوس، علائم را بیشتر زمانی که بزاق خود را قورت می دهند، احساس می کنند.

گلوبوس یا غمباد چه قدر رایج است و چه کسی آن را دریافت می کند؟

گلوبوس بسیار رایج است اما به اندازه کافی قابل اعتماد هم است و مشکل خاصی وجود ندارد.حدود چهار نفر از هر صد نفر به گلوبوس گوش، بینی و گلو مبتلا هستند.

این مشکل زنان و مردان را به طور مساوی تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری در میان مردم در سن میانی رایج است اما احساس گلوبوس می تواند بر هر کسی از هر سنی تاثیر بگذارد.

آیا احساس غم باد ممکن است نشانه ای از مشکل دیگری باشد؟

بسیاری از افراد درباره گلوبوس نگران هستند که می تواند نشانه مشکل دیگری باشد, به خصوص سرطان.گلوبوس باید از دشواری بلعیدن (دیسفاژی) متمایز شود.هنگامی که غذا می خوریم، غذا از دهان ما می گذرد و در معده و سپس در روده کوچک و سپس در روده بزرگ قرار می گیرد.

برای افراد مبتلا به دیسفاژی، تاخیر در عبور سیالات و یا جامدات از دهان، پایین بردن مری و معده وجود دارد.یک نفر مبتلا یه دیسفاژی متوجه خواهد شد که با خوردن غذاها، به خصوص غذاهای جامد، احساس می کنند که غذا در گلویشان گیرکرده است.

تشخیص تفاوت بین احساس گلوبوس و دیسفاژی می تواند بسیار مشکل باشد.همانطور که در بالا ذکر شد، یک سرنخ می تواند این باشد که برخلاف یک نفر با دیسفاژی، کسی که احساس گلوبوس دارد معمولاً هیچ مشکلی در خوردن یا نوشیدن ندارد.

هم چنین، می تواند ثابت باشد و در طول زمان به تدریج بدتر شود، در حالی که علائم احساسی گلوبوس تمایل دارند که بیایند و بروند.

چه کسی گلوبوس یا غم باد می گیرد؟

غمباد یا گلوبوس یک مشکل رایج است. گزارش ها حاکی از آن است که گلوبوس به حدود 4 درصد از تمام مشکلات گوش, بینی و گلو (ENT) ارجاع دارد.

این مشکل به طور مساوی در مردان و زنان وجود دارد. با این حال، این احتمال وجود دارد که یک زن علائم بیشتری را نسبت به مردان گزارش کند.

همچنین، افراد میانسال بیشتر از افراد جوان تر گزارش می دهد.

نشانه های غم باد و گلوبوس التهاب یا احساس غده در گلو چیست؟

گلوبوس التهاب یا احساس بغض در گلو یک وضعیت خوب است و هیچ نشانه ای از آن وجود ندارد، مگر اینکه به خاطر شرایط پزشکی زمینه ای جدی ایجاد شود.در چنین شرایطی, شناخت علائم هشدار برای بازدید پزشک مهم است.

در زیر برخی از علائم هشدار وجود دارند که در صورت وجود بغض در گلو نیاز به درمان فوری دارند.

درد گردن
درد گلو
کاهش وزن ناخودآگاه
دیسفاژی
ضعف ماهیچه
کاهش اشتها
وخامت تدریجی علائم

چندین دلیل بالقوه برای احساس گلوبوس یا همان غم باد وجود دارد:

در تمام موارد، عوامل به تعریف درمان لازم کمک خواهند کرد. برخی از شایع ترین دلایل عبارتند از:

شرایط التهابی حنجره
بیماری رفلکس دستگاه گوارش
عوامل روان شناختی، مانند استرس یا اضطراب
تابع لگاریتم غیر عادی
تومورهای نادر
بیماری های تیروئید
فریگالیال التهابی

فریگالیال التهابی باعث تحریک و التهاب حلق می شود. برخی از این شرایط عبارتند از:

ورم لوزه

فارنژیت

سینوزیت های مزمن با آبریزش از پشت بینی

این شرایط ممکن است باعث افزایش حساسیت در گلو و احساس گلوبوس و غم باد شود.

بیماری رفلکس دستگاه گوارش

بیماری رفلکس دستگاه گوارش (GERD) گاهی اوقات می تواند موجب احساس گلوبوس و غمباد شود.تحقیقات نشان می دهند که تقریباً 23 تا 68 درصد از تمام افراد مبتلا به گلوبوس ممکن است آن را به برگشت اسید یا علایم GERD نسبت دهند.

اضطراب و استرس

پیوندی بین شرایط روان شناختی و احساس غم باد و گلوبوس وجود دارد. برخی مطالعات نشان داده اند که پریشانی روانی، مانند استرس، افسردگی و اضطراب سلامتی با میزان های بالاتر احساسی همراه است.

هم چنین برخی از مطالعات نشان می دهند که رویدادهای زندگی استرس زا میتواند باعث ایجاد حس گلوبوس و یا بدتر شدن علایم شود. مطالعات بیشتر برای تعیین ارتباط دقیق بین عوامل روان شناختی و احساس گلوبوس مورد نیاز است.

عملکرد غیر عادی اسفنکتر بالایی مری

عملکرد اسفنکتر بالایی مری (UES) وقتی رخ می دهد که دریچه کنترل جریان هوا را از طریق نای کنترل کند به طور نرمال عمل نمی کند.UES ممکن است برخی از موارد احساس غم باد یا گلوبوس را در نظر داشته باشند. اگر UES علت اصلی باشد، این مشکل را معمولاً می توان با تزریق طراحی شده برای کمک به عملکرد UES درمان کرد.

تومورهای نادر

به ندرت، این احساس می تواند از طریق یک تومور در گلو ایجاد شود.مثالی از سرطان متاستاز سلول های سرطانی است.

بیماری تیروئید

فرد ممکن است نشانه هایی از احساس گلوبوس یا غم باد را در صورت داشتن اختلالات تیروئید گزارش کند و چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره شده است این می تواند در افراد با یک ناهنجاری فعال و هم پس از تیروئیدکتومی رخ دهد، و این زمانی است که تیروئید به طور کامل یا تا حدی از بین رفته است.

ارتباط دقیق بین بیماری تیروئید و احساس گلوبوس نامشخص است، اما به نظر می رسد که یک تیروئیدکتومی به تسکین نشانه ها در برخی موارد کمک می کند.

سایر عوامل گلوبوس یا غم باد

برخی مطالعات دارای ارتباط با مشکلات مشترک یا عضلانی اضافی هستند. این مطالعات اغلب مجزا هستند، بنابراین تحقیقات بیشتری برای تعیین رابطه دقیق بین شرایط و احساس غم باد و گلوبوس مورد نیاز است.

برخی دیگر از عوامل ممکن عبارتند از:

اختلالات مفصلی تمپوروماندیبولار (TMJ)
ناتوانی در تولید بزاق کافی
استئوفیت گردنی و یا اسپور استخوان
سندروم ایگل
تنش حلق و حنجره

درمان غم باد و گلوبوس

هیچ درمان انفرادی تمام موارد گلوبوس را رفع نمی کند. اگر علت اساسی یک مشکل فیزیکی باشد، مانند GERD، احساس یک بغض در گلو کاهش می یابد یا زمانی که علت آن درمان می شود از بین برود.

با این حال، همه روش ها برای تمام افراد کار نمی کنند و ممکن است حتی بعد از درمان نیز باقی بماند.

پرداختن به عوامل روان شناختی ممکن است به فرد با احساس گلوبوس یا غمباد کمک کند، تا ناراحتی خود را کاهش دهد. برداشتن گام هایی برای کاهش اضطراب یا استرس می تواند به طور قابل توجهی علایم فرد را بهبود بخشد.

اگر وضعیت فیزیکی یا انسداد گلو وجود نداشته باشد, پزشک می تواند درمان شناختی - رفتاری یا روش های دیگر را برای کاهش اضطراب توصیه کند.

چه زمانی می توان برای گلوبوس یا غم باد به پزشک مراجعه کرد؟

یک فرد با احساس گلوبوس ممکن است هرگز نیاز به دیدن یک پزشک نداشته باشد, زیرا این وضعیت احتمالاً به خودی خود حل خواهد شد.

با این حال, در موارد مزمن گلوبوس, فرد ممکن است بخواهد با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کند تا به شناسایی علت احساس کمک کند.

در این موارد, فرد ممکن است قادر به درمان علت اصلی و جلوگیری از حوادث بیشتر احساس گلوبوس و غم باد باشد.

برای افرادی که اخیراً هدفی داشته اند برای جلب توجه پزشکی ضروری است اگر احساس کنند که خطوط هوایی محدود شده اند. در این موارد, بخش کوچکی از شی ای ممکن است وجود داشته باشد و بتواند خطوط هوایی را مسدود کند.

تحقیقات بیشتری برای تعیین ارتباط بین یک غده در گلو و شرایطی که باعث آن می شود, مورد نیاز است.

برای افراد, درمان های مختلفی پیشنهاد می شود. برای مثال:

فیزیوتراپی ماهیچه های دور گردن:برای این نوع فیزیوتراپی ممکن است به یک متخصص گفتار و زبان مراجعه کنید.

برای مثال, درمان آبریزش بینی از پشت

درمان برای برگشت اسید, شامل داروهای ضد عفونی و داروهای کاهش دهنده اسید

توقف سیگار
درمان استرس

برای کاهش علائم غم باد چه کنیم؟

چنانچه به این مشکل دچار هستید قطعا دانستن راه حل های موثر و ساده برایتان مفید خواهد بود، راه حل هایی که شامل آنچه در ادامه میخوانید هستند.

رعایت بهداشت مناسب

علاوه بر چای/ قهوه/ نوشابه, باید آب بیشتری بنوشید، حدود حداقل 1.5 لیتر در روز. طعم دادن به آب به شما کمک می کند مصرف خود را افزایش دهید. نوشیدن مداوم بسیار مفید است, چون بلع به شل کردن گلو کمک می کند.

از نوشیدن بیش از نیم فنجان قهوه/ چای/نوشابه در روز خودداری کنید. این نوشیدنی ها نه تنها اثر خشک کنندگی بر روی گلو دارند, بلکه می توانند باعث افت آب اضافی از بدن از طریق ادرار شوند.
هر گونه عادات بد مانند فریاد کشیدن, بالا بردن صدا و یا صاف کردن گلو را متوقف کنید. این رفتارها تنش غیر ضروری را در گلو ایجاد می کنند و می توانند منجر به احساس غم باد یا گلوبوس شوند.
درمان ضد ریفلاکس، اگر ریفلاکس معده تشخیص داده شود, درمان مناسب برای برگشت معده را انجام دهید.

تمرین های ویژه درمانی بیماری غم باد یا گلوبوس

ممکن است برای شما مفید باشد که هیچ مشکل پزشکی موثر بر گردن, شانه ها و یا ستون فقرات نداشته باشید. اگر اینطور است, باید ابتدا با پزشک یا فیزیوتراپیست خود مشورت کنید:

تمرین اول گردن و شانه

چانه خود را به سمت سینه خود پایین ببرید و قبل از رسیدن به مرکز آن را برای چند ثانیه نگه دارید.

سر خود را از پهلو به سمت شانه خود بیندازید و همانطور که در بخش سلامت نمناک گفته شده است قبل از اینکه به مرکز برگردید چند ثانیه آن را نگه دارید. در طرف مقابل تکرار کنید.

شانه ها را بالا ببرید. این وضعیت را برای چند ثانیه نگه دارید و سپس آرام باشید و شانه هایتان را به حالت استراحت آن ها بیندازید. این بار تکرار کنید.

دست هایتان را جلوی خود بگیرید, گویی چیزی را از خودتان دور می کنید. تا جایی که می توانید دراز کنید دست ها را. به آرامی دست هایتان را به دو طرف خود رها کنید. این بار تکرار کنید.
شانه های خود را به جلو بکشید.

تیغه های شانه خود را به عقب بکشید تا آن ها را در پشتتان قرار دهند.

آرام و دوباره این کار را تکرار کنید.

تمرین دوم تنفس شکمی

راحت بنشینید و دست هایتان را روی شکمتان قرار دهید.

انگار یک بادکنک را منفجر می کنید. همان طور که بیرون می زنید, شکم و دستان شما باید به داخل حرکت کنند.

شانه و سینه شما باید آرام و آرام باشد. در پایان تنفس, شکم خود را شل کنید; به طور طبیعی منبسط می شود و به ریه ها اجازه می دهد که دوباره متورم شوند.

زمانی که با این تکنیک احساس راحتی می کنید, یک صدای آرام به بیرون تولید کنید.

تمرین سوم خمیازه کشیدن / آه

خمیازه یک روش بسیار خوب برای آرام کردن ماهیچه های گلوی است. همانطور که این نام نشان می دهد, شما به نفس عمیق خمیازه می کشید و آهسته نفس عمیقی می کشید.

تمرین چهارم روش جویدن

این تکنیک برای آرام کردن آرواره یا زبان فشرده استفاده می شود. تصور کنید با حرکت دادن لب ها, زبان و فک با حرکت دایره ای و هموار, تافی را می جود. تصور کنید که تافی بزرگ تر و بزرگ تر می شود تا حرکت در دهان شما باید بزرگ تر و بزرگ تر شود.

تمرین پنجم حرکت زبان

زبان خود را به آرامی در اطراف دندان ها حرکت دهید و لبه ای شما بسته می شوند و به رهایی از کشش حنجره کمک می کنند. این کار را به یک طریق انجام دهید, و سپس به مدت یک دقیقه به مدت چند بار در روز تکرار کنید.

منبع: نمناک

انتهای پیام/

کد خبر: 1234455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =