هشدار کره شمالی به آمریکا؛ از اظهارات تحریک‌کننده دست بردارید

معاون وزیر خارجه کره شمالی ضمن هشدار درباره اقدامات تحریک‌آمیز واشنگتن علیه پیونگ‌یانگ گفت اگر آمریکا نمی‌خواهد پشیمان شود، بهتر است اظهارات تحریک‌آمیز علیه این کشور را متوقف کند.

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز ، «چو سان هوی» معاون وزیر امور خارجه کره شمالی به اظهارات روز سه‌شنبه هفته گذشته «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در «کنوانسیون ملی لژیون آمریکا» در ایالت «ایندیانا» واکنش نشان داد.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، وی در بیانیه‌ای در این خصوص هشدار داد که اظهارات اخیر پامپئو درباره برنامه موشکی کره شمالی، مذاکرات با آمریکا را دشوارتر می‌کند.

پامپئو ضمن انتقاد از آزمایشات اخیر موشکی کره شمالی تصریح کرده بود: «ما تصدیق می‌کنیم که رفتار سرکش کره شمالی قابل چشم‌پوشی نیست».

چوی با غیرمنطقی و تحریک‌آمیز خواندن اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «پامپئو از حد خود فراتر رفته است و آغاز مذاکرات احتمالی میان کره شمالی و آمریکا را دشوارتر کرده است».

معاون وزیر امور خارجه آمریکا همچنین از کمرنگ شدن تدریجی احتمال گفت‌وگوهای میان آمریکا و کره شمالی خبر داد و در خصوص تجدیدنظر در زمینه تمامی اقداماتی که به دلایلی از آنها عقب‌نشینی کرده بود، هشدار داد.

وی اینگونه توضیح داد: «بهتر بود که اگر آمریکا خواستار یک پشیمانی تلخ نیست، دیگر از چنین اظهارات تحریک‌کننده‌ای علیه ما استفاده نمی‌کرد«.

پامپئو پیش از این نیز بر تشدید تحریم‌های کره شمالی تأکید کرده بود و اظهارات وی واکنش شدید پیونگ‌یانگ را به همراه داشت به طوریکه شبکه «بی بی سی» گزارش کرد، که «ری یونگ هو» وزیر خارجه کره شمالی، پامپئو را یک «گیاه سمی دیپلماسی آمریکایی» توصیف کرد و گفت که وزیر خارجه آمریکا، بر چشم‌انداز مذاکره میان واشنگتن-پیونگ‌یانگ، سایه تاریکی انداخته است.

وزیر خارجه کره شمالی همچنین هشدار داد که تحریم‌ها هیچ تأثیری بر تغییر رفتار پیونگ‌یانگ نخواهد داشت و آن را یک رؤیا خواند.

در حالیکه واشنگتن اخیراً برای مذاکره با کره شمالی ابراز تمایل کرده است، اما اقدامات تحریک‌آمیز علیه این کشور را نیز تشدید کرده است به طوریکه روز گذشته (جمعه) در جدیدترین اقدام علیه پیونگ‌یانگ، آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه کره‌شمالی اعمال کرد و طی آن 2 تایوانی، 3 نهاد و یک کشتی را تحت تحریم‌های خود قرار داد.

از طرف دیگر، پیونگ‌یانگ در یک ماه گذشته، هفت آزمایش موشکی را بعنوان هشداری به بی‌اعتنایی‌های کره جنوبی و آمریکا به اخطارهای این کشور در خصوص برگزاری رزمایش در شبه‌جزیره کره انجام داده است.

«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تاکنون دو بار در سنگاپور و «هانوی» ویتنام با یکدیگر دیدار کرده‌اند که با توجه به گفته مقامات کره شمالی‌،به دلیل بدعهدی واشنگتن در عمل به وعده‌هایش در قبال پیونگ‌یانگ، تاکنون نتیجه‌ای در برنداشته است.

کد خبر: 1026319