مشوق‌های خدمت سربازی برای هنرجویان هنرستان‌ها اعلام شد

معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش از فراهم شدن امکان انتخاب محل خدمت، سازمان خدمتی، اشتغال در مراکز تحقیقاتی به‌عنوان سرباز علمی، تشویق مالی و غیره برای هنرآموزان هنرستان‌ها خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز ازمرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، معاونت آموزش متوسطه در راستای منویات رهبر معظم انقلاب، سیاست‌های رئیس‌جمهور و برنامه‌های وزیر آموزش‌وپرورش و در پی تفاهم‌نامه همکاری با ستادکل نیروهای مسلح، مشوق‌ها و تسهیلات ویژه هنرآموزان هنرستان‌های فنی‌وحرفه‌ای،کاردانش و افراد دارای گواهینامه مهارتی به مدارس توسط ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، استفاده از این مشوق‌ها تابع شرایط خاصی است و مدیران مدارس باید نسبت به اطلاع‌رسانی دقیق در جهت تشویق و هدایت دانش آموزان به سمت آموزش‌های مهارتی اقدام کنند. مشوق‌ها و تسهیلات ویژه هنرآموزان در سه بخش شامل مشوق‌های پیش از خدمت،‌حین خدمت و پس از خدمت است.

مشوق‌های پیش از خدمت شامل امکان انتخاب محل خدمت حتی‌الامکان در شهر محل سکونت تا شعاع 300 کیلومتر، امکان انتخاب سازمان خدمتی (ارتش، سپاه، ناجا و ودجا) در قالب ابلاغیه ستاد کل، اولویت در دریافت امریه برای دستگاه‌های غیرنظامی (سازمان‌های دولتی)، تأخیر یا تعجیل در اعزام به خدمت، ورود افراد دارای مهارت‌های موردنظر به خدمت در جایگاه مربی، پرداخت بخشی از هزینه‌های آموزش‌های مهارتی مربوط به ثبت‌نامشان که در قالب قراردادهای برون‌سپاری توسط وزارت آموزش‌وپرورش که کمک می‌شود به آن‌ها، استفاده از سربازان دارای مهارت زمینه کشاورزی به‌عنوان مروج کشاورزی در قالب تفاهم‌نامه با وزارت جهاد کشاورزی، اعطای سهمیه به شرکت‌های دانش‌بنیان در امر پژوهش و تحقیق و توسعه و انجام پروژه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، انجام پروژه جایگزین خدمت برای داوطلبان حائز شرایط نخبگی و به‌کارگیری دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی در مراکز علمی و تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی کشور در قالب سرباز علمی است.

مشوق‌های حین خدمت شامل استفاده از مزایای کارآموزی و کارورزی برای داوطلبان مهارت آموز در شرکت‌های دانش‌بنیان، به‌کارگیری دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی در مراکز علمی و تحقیقاتی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی کشور بر اساس تفاهم‌نامه منعقده و سهمیه مقرر است. همچنین درجه تشویقی به کارکنان وظیفه‌ای که در مناطق محروم خدمت می‌کنند و موفق به اخذ مدرک سطح یک مهارتی شده و در راستای تخصص مربوطه به‌کارگیری شده و خدمت آنان نیز مورد رضایت یگان خدمتی باشد، به اعطاء یک درجه تشویق می‌‌شوند. اولویت برای بخشودگی قسمتی از اضافه‌خدمت سنوات و انضباطی نیز از جمله مشوق‌های حین خدمت است.

استفاده از مرخصی تشویقی شامل تشکیل استارت آپ ویژه کارکنان وظیفه دارای مهارت در حین خدمت برای شناسایی استعدادهای برتر مهارتی، حمایت مادی و معنوی در پذیرش ایده یا تبدیل ایده به محصول با رعایت مسائل امنیتی و حفاظتی، برگزاری مسابقات لیگ مهارت برای سربازان دارای مهارت و تشویق رتبه های برتر، برگزاری آزمون ادواری برای کارکنان وظیفه دارای مهارت، فاقد گواهینامه، فراهم کردن امکان تحصیل از راه دور برای کارکنان وظیفه زیر دیپلم، اجازه خروج از کشور به کارآفرینان وظیفه در حین خدمت است. همچنین اعطای تشویق مالی بر اساس ضوابط ابلاغی برای کارکنان وظیفه‌ای که موفق به گذراندن دوره‌های مهارت‌آموزی می‌شوند.

مشوق‌های پس از خدمت شامل برگزاری آزمون ادواری برای کارکنان وظیفه دارای مهارت، فاقد گواهینامه، صدور گواهی سابقه کار در مشاغل تخصصی و احتساب آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، به‌عنوان پودمان و واحدهای درسی برای مشمولین دیپلم و فوق‌دیپلم به هماهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت آموزش‌وپرورش است.

نکات مهم در استفاده از مشوق‌ها

محور اصلی فعالیت‌ها در این شیوه‌نامه ازجمله اطلاعات تکمیلی و به‌روز، ثبت‌نام و سایر فرآیندها، سامانه سرباز ماهر خواهد بود. کسانی می‌توانند از مشوق‌های پیش از خدمت بهره‌مند شوند که حداقل شش ماه قبل از اعزام در سامانه سرباز ماهر ثبت‌نام کرده باشند.

امکان انتخاب مهارت موردنظر از لیست ارائه‌شده در سامانه که با نیازهای نیروهای مسلح و مقتضیات جامعه هماهنگی دارد در دسترس متقاضیان قرارگرفته است. سهمیه استفاده از هرکدام از مشوق‌های پیش از خدمت برای هرسال دو بار توسط ستاد کل نیروهای مسلح اعلام می‌‌شود.

امکان استفاده از خدمات تست شخصیتی و مشاوره شغلی در سامانه در صورت تمایل متقاضیان پیش‌بینی‌شده و قابل‌استفاده هست. برای ارزیابی مهارتی و صلاحیت‌های حرفه‌ای و فردی متقاضیان روش امتیازدهی وجود دارد که بر اساس آن امتیازی به فرد متقاضی تعلق‌گرفته که مبنای اختصاص مشوق‌ها خواهد بود.

نسخه‌ای از مدارک موردنیاز به‌منظور ارزیابی و راستی آزمایی در سامانه سرباز ماهر بارگذاری می‌‌شود. محاسبه امتیاز اولیه (مقدماتی) فرد مطابق مدارک ارسالی صورت پذیرفته و مشوق‌های قابل‌استفاده متناسب با امتیاز کسب‌شده به متقاضی اعلام خواهد شد.

امکان اعتراض و یا تکمیل مدارک تا پیش از اعلام نتیجه نهایی برای متقاضی وجود خواهد داشت. اعتراض‌های احتمالی در سامانه ثبت‌شده و پس از بررسی نتایج از طریق سامانه اعلام می‌‌شود. برای استفاده از مشوق‌ها حداقل امتیاز و حدنصابی در نظر گرفته‌شده است.

در مرحله اول با رویکرد اهتمام بیشتر به فارغ‌التحصیلان رشته‌های کاردانش، فنی و حرفه‌ای و دانشکده‌های علمی و کاربردی و به دلیل اتقان مدارک قابل‌عرضه این فارغ‌التحصیلان و جامع و کامل بودن مهارت‌های احصاء شده از حداکثر امتیازات بهره‌مند خواهند شد.

تعداد انتخاب‌ها برای هر داوطلب برای مشوق‌ها، 5 عدد خواهد بود. همچنین هر فرد مجاز خواهد بود تنها از یک مشوق پیش یا حین استفاده کند. مراکز آموزش‌دهنده مهارت‌های موردنظر از لیست ارائه‌شده که با نیازهای نیروهای مسلح و مقتضیات جامعه هماهنگی دارد در سامانه قابل‌دسترسی بوده و امکان پیش ثبت‌نام از طریق سامانه وجود دارد.

پس از اتمام خدمت هر فرد، گواهینامه مهارتی و همچنین گواهی انجام سابقه انجام کار طبق فرمت‌های مصوب صادر و اعطا می‌‌شود. سامانه سرباز ماهر سوابق مهارتی و اولویت‌های انتخاب فرد را به سامانه وظیفه عمومی اعلام و پس از تأیید سازمان وظیفه عمومی مشوق نهایی (قابل‌استفاده) به فرد اعلام می‌شود.

سوابق مهارتی فرد در تراشه الکترونیکی پایان خدمت توسط سازمان وظیفه عمومی درج خواهد شد. سازمان وظیفه عمومی اقدام به صدور و تحویل کارت پایان خدمت برای فرد خواهد نموده و سوابق مهارتی فرد را به سامانه سرباز ماهر منتقل خواهد کرد. صدور برگه‌های احتساب خدمت (کسری خدمت، ایثارگران، بسیجیان، سرباز محقق و غیره) مشروط به ارائه مدرک صلاحیت حرفه‌ای و مهارتی مرتبط با ویژگی‌های تخصصی کارکنان وظیفه و با تشخیص قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1060753

وب گردی

وب گردی