رؤسای دانشگاه‌ها خواستار افزایش بودجه تجهیز و تعمیر دانشگاه‌ها هستند

رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور در نشست مجازی رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، دیدگاه‌های خود در زمینه افزایش بودجه تجهیز و تعمیر دانشگاه‌ها و لزوم ماموریت گرا کردن پژوهشگاه‌ها در راستای کارآفرینی و رشد اقتصاد خلاق و هنر را ارائه کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران (ایسکانیوز)، نشست مجازی رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری با حضور قائم مقام و معاونان این وزارت و حضور مجازی رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز علمی و با محوریت بررسی وضعیت آموزش عالی کشور در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد.

عباس کلانتری رئیس دانشگاه میبد در این نشست با اشاره به هزینه‌ها و بودجه تجهیز و تعمیر دانشگاه‌های کوچک درخواست کرد تا اعتبارات تعمیر و تجهیز سال گذشته جبران شود.
وی همچنین خواستار آن شد که برای امسال نیز پیگیری شود که بودجه تجهیز و تعمیر دانشگاه‌های کوچک مانند دانشگاه‌های دیگر لحاظ شود.

دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها عقل منفصل جامعه و عقل متصل دولت هستند

فتح الله امی رئیس پژوهشگاه هوا و فضا در مورد استقلال دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها گفت: البته با تشکیل هیئت امنا این اختیارات افزایش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: باید اختیارات بیشتر به مراکز آموزشی و پژوهشی داد تا بتوانند دستورالعمل‌های بالادستی را بهتر اجرا کنند و مهم این است که به پژوهشگاه‌ها اجازه دهند که هیئت امنای مستقل داشته باشند.

وی افزود: در حال حاضرتشکیلات پژوهشگاه‌ها استاتیک و قدیمی است وبخش اداری ما نمی‌تواند تحولی ایجاد کنند تا بتوانند به سمت دانشگاه نسل ۴ حرکت کند.

به گفته امی، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها عقل منفصل جامعه و عقل متصل دولت هستند. در مورد پژوهشگاه‌ها مهم‌ترین مسئله مأموریت‌گرا کردن آنها است. اجرای سند هوا و فضا که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و همچنین ابرپروژه اعزام انسان به مدار زمین از جمله مأموریت‌های پژوهشگاه هوا و فضاست.

لزوم بهره‌مندی همه دانشگاه‌ها از بودجه دولت و خزانه

عزیزالله حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی نیز در ادامه این نشست گفت: در گذشته‌ای نه چندان دور ردیف‌های متعددی وجود داشت که اکنون می‌توان برای برون رفت از بحث بودجه و وضعیت فعلی این ردیف‌ها را فعال کرد.

وی افزود: زمانی که پرداخت سرانه در سال‌های گذشته مطرح شد، این ردیف‌ها حذف شد و بعداً نیز موضوع سرانه اساساً حذف شد. بحث دیگر هم بهره‌مندی همه دانشگاه‌ها از بودجه دولت و خزانه است. بحثی که در کمیسیون تلفیق مطرح شد و بهره‌مندی بیشتر برخی دانشگاه‌ها به قانون تبدیل شده است که باید با این نابرابری مقابله کنیم.

مفید بودن توسعه مراکز هنربنیان در راستای کارآفرینی و رشد اقتصاد خلاق و هنر

سید حسن سلطانی رئیس دانشگاه هنر نیز به بحث مجوزها و سهولت بیشتر برای دانشگاه‌هایی که موفق بودند پرداخت و گفت: توسعه مراکز هنربنیان قطعاً در راستای کارآفرینی و رشد اقتصاد خلاق و هنر می‌تواند مفید باشد. وی افزود: در مسیر حرکت‌های جشنواره‌های دانشجویی که می‌تواند روح نشاط و پویایی را ایجاد کند، پیشنهاد می‌کنم با تجمیع بخشی از این برنامه‌ها در قالب یک المپیاد ملی و بین‌المللی بتوانیم کار متمرکزی را آغاز کنیم.

انتهای پیام/
 

کد خبر: 1092805

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =