امروز هیچ کار جهادی بالاتر از لجستیک و کار فکری در بحث واکسیناسیون نیست

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: امروز هیچ کار جهادی بالاتر از لجستیک و کار فکری در بحث واکسیناسیون نیست و دانشگاه آزاد اسلامی استان قم نیز در فعالیت های جهادی در کشور پیشرو بوده است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری ایسکانیوز، مراسم افتتاحیه مرکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد اسلامی استان قم صبح امروز با حضور محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، محسن نفر معاون علوم پزشکی و حسن خیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان قم در سالن شهید حسین دخانچی واحد قم برگزار شد.

 طهرانچی در این مراسم گفت: با پیگیری هایی که صورت گرفت، از هفته گذشته واکسیناسیون اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد. اگرچه اکنون در مقطع جابجایی دولت هستیم، اما در موضوع واکسیناسیون دانشگاهیان همکاری کامل به عمل آمد و با بارگذاری اطلاعات اساتید، کارمندان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه وزارت بهداشت، شرایطی فراهم شد تا واکسیناسیون این افراد بدون محدودیت سنی و در سریع ترین زمان انجام شود.

وی با اشاره به اهمیت واکسیناسیون در کشور، اظهار داشت: کشور نیازمند  به واکسیناسیون عمومی و سریع است و باید این ظرفیت هرچه سریع‌تر ایجاد شود. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، «اکنون جنگ روانی علیه کشور بسیار بالاست و یکی از موضوعات، قرار گرفتن در پیک پنجم کروناست.» در این شرایط برخی رسانه ها با دلسوزنمایی خود این سوال را مطرح می کنند که چرا مردم واکسینه نمی‌شوند و از طرف دیگر نیز در فضای مجازی اینگونه تبلیغ می کنند که واکسیناسیون اساساً خوب نیست و می خواهند جلوی فرهنگ واکسیناسیون را بگیرند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: انجام واکسیناسیون از دو منظر دارای اهمیت است و از این حیث، اراده دانشگاه آزاد اسلامی کمک به تسریع واکسیناسیون است، البته در گام اول، واکسیناسیون 58 هزار عضو هیأت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی به سرعت حاصل خواهد شد، اما در بحث واکسیناسیون دانشجویان به دلیل تعداد بالا، این امر نیازمند یاری مجموعه های دست اندرکار این موضوع است.

 طهرانچی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با دارا بودن 150 دانشکده پیراپزشکی و پزشکی و گستردگی که در سراسر کشور دارد، می تواند در امر واکسیناسیون نقش آفرینی کند.

وی با اشاره به منظر دومی که در رابطه با ورود دانشگاه آزاد اسلامی به موضوع واکسیناسیون وجود دارد، گفت: با توجه به اینکه یک دانشگاه چندوجهی باید به موضوعات اجتماعی نیز توجه داشته باشد، دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر فراهم کردن لجستیک و انجام واکسیناسیون، باید در حوزه اجتماعی نیز به این موضوع توجه داشته باشد و کارگروه هایی در حوزه جامعه شناسی و تحقیقات اجتماعی ایجاد کند تا درباره عدم رغبت نسبت به واکسیناسیون پژوهش های کاربردی انجام دهند.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: این موضوع نیز به اندازه انجام واکسیناسیون اهمیت دارد، چرا که اگر کمتر از 50 درصد جمعیت کشور واکسینه شوند، واکسیناسیون مؤثر نخواهد بود، بنابراین دو موضوع لجستیک واکسن و مفاهیم اجتماعی در بحث واکسیناسیون از اهمیت زیادی برخوردار است.

 طهرانچی با بیان اینکه رسالت دیگر دانشگاه در کنار واکسیناسیون، ایجاد جریان ملی دانش در زمینه نهضت واکسیناسیون است، گفت: دانشگاه باید مفاهیم اجتماعی حوزه واکسیناسیون را با استفاده از توان دانشجویان علوم اجتماعی خود بررسی کند، بنابراین بحث مفهومی واکسیناسیون با استفاده از ظرفیت دانشجویان علوم انسانی و لجستیک واکسیناسیون با بکارگیری توان دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی و پیراپزشکی باید در کنار یکدیگر به میدان بیاید تا موفقیت حاصل شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: اینکه مقام معظم رهبری صبر می کنند تا واکسن ایرانی تولید شود و این واکسن را تزریق می کنند، پیام های زیادی دارد که یکی از آنها این است که ایشان پای پیشرفت علمی کشور ایستاده‌اند. پیام مهم دیگر این است که مقام معظم رهبری با این کار، درواقع فرهنگ‌سازی می کنند.

وی ابزار امیدواری کرد که دانشگاه آزاد اسلامی در آینده نزدیک برای مراکز واکسیناسیون خود موفق به دریافت کد واکسیناسیون شود تا بتواند به عنوان یک مرکز مستقل واکسیناسیون، در خدمت دانشگاهیان و عموم مردم باشد.

طهرانچی در پایان با اشاره به راه‌اندازی دبیرخانه اردوهای جهادی سلامت دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: امروز هیچ کار جهادی بالاتر از لجستیک و کار فکری در بحث واکسیناسیون نیست و دانشگاه آزاد اسلامی استان قم نیز در فعالیت های جهادی ازجمله کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده و مبارزه با ویروس کرونا و اکنون نیز واکسیناسیون، در کشور پیشرو بوده و یکی از واحدهای دانشگاهی است که به صورت نظام‌مند در اردوهای جهادی پای کار آمده است.

گفتنی است در پایان این مراسم، دبیرخانه اردوهای جهادی سلامت دانشگاه آزاد اسلامی با حضور طهرانچی به صورت نمادین افتتاح شد.

 حسن خیری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد قم در ابتدای این مراسم گفت: پیگیری های مربوط به تأسیس مراکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد اسلامی استان قم بلافاصله پس از ابلاغ بخشنامه از سوی طهرانچی آغاز شد.

وی ادامه داد: علاوه بر افتتاح این مرکز واکسیناسیون، دو مرکز دیگر نیز در حال آماده‌سازی است که به زودی تکمیل و آماده بهره‌برداری خواهد شد. 

 خیری خاطرنشان کرد: در دوران همه گیری کرونا، با مراکز علوم پزشکی استان همکاری های بسیار داشتیم و کادر تخصصی در اختیار آنها قرار داده ایم. دانشگاه آزاد اسلامی استان قم آمادگی دارد علاوه بر کادر پزشکی، پرستاری و مامایی، دیگر امکانات موردنیاز واکسیناسیون را در اختیار مردم قرار دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان قم در پایان گفت: اردوهای جهادی به نحو شایسته با حضور کادر پزشکی و سلامت در جریان است و در بخش های تخصصی مختلف در سطح شهرستان های استان قم به صورت رایگان ارائه خدمات می کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1105654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =