آخرین خبر از عیدی کارکنان در سال آینده

در حال حاضر دو سناریو برای پرداخت عیدی سال ۱۴۰۰ کارکنان مطرح است که یکی عدد ثابت و یکسان در حد دو میلیون تومان برای همه و دیگری عددی متغیر از ۱.۵ میلیون تومان به بالاتر.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بر اساس ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، میزان امتیاز عیدی برای هر سال ۵۰۰۰ است که با در نظر گرفتن ضریب حقوق تعیین شده توسط هیأت وزیران در آن سال، میزان عیدی تعیین می‌شود. در این حالت محاسبات نشان می‌داد که رقم عیدی محاسباتی امسال، یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان خواهد بود. اما به هر ترتیب در زمان پرداخت عیدی که همزمان با حقوق بهمن ماه کارکنان است، طی بررسی دستگاه‌های ذیربط ازجمله سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی پیشنهاداتی پیرامون رقم آن مطرح می‌شود و در نهایت در هیأت وزیران به تصویب می‌رسد.

در آستانه یک هفته مانده تا پایان بهمن ماه و موعد واریز عیدی کارکنان، پیگیری در این رابطه نشان می‌دهد که هنوز توافق نهایی در مورد نحوه و میزان پرداخت صورت نگرفته اما سناریوهایی متفاوت از گذشته مطرح است.

پیشنهاد عیدی دو میلیونی برای همه

با توجه به اینکه بر اساس محاسبات، مبلغ عیدی امسال یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان می‌شود، یک پیشنهاد این است که دولت این رقم را تا ۵۰۰ هزار تومان افزایش داده و برای تمامی کارکنان مبلغ دو میلیون تومان را مصوب و پرداخت کند.

عیدی به تناسب اعضای خانواده

اما در سناریو دیگر عیدی برای کارکنان متفاوت بوده و رقم پرداختی برای افراد متأهل و دارای فرزند با افراد مجرد و بدون فرزند یکسان نیست. پیشنهاد شده که به تمامی افراد همان رقم یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان تعلق گیرد؛ با این تفاوت که برای افراد متأهل، برای همسر تحت تکفل یک مبلغ ثابت و برای هر یک از فرزندان نیز تا نصف آن پرداخت شود.

به عنوان مثال یک کارمند می‌تواند یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان عیدی بگیرد ولی به ازای همسر تحت تکفل وی رقمی مثلاً ۴۰۰ هزار تومانی اختصاص پیدا کند و برای هر یک از فرزندان نیز نصف این رقم یعنی ۲۰۰ هزار تومان پرداخت شود. در این حالت افراد مجرد فقط همان عیدی محاسباتی امسال یعنی یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان را دریافت خواهند کرد. به عبارتی عیدی امسال در هر صورت کمتر از این رقم نیست ولی اگر این پیشنهاد تصویب شود، حداقل پرداختی به میزان عیدی سال گذشته خواهد بود.

تصویب عیدی متغیر محتمل است اما...

بررسی‌ها از این حکایت دارد که تصویب سناریو دوم یعنی متغیر بودن مبلغ عیدی از احتمال بیشتری برخوردار است اما مسائل خاص خود را نیز خواهد داشت. اینکه در قانون مدیریت خدمات کشوری نحوه پرداخت پاداش پایان سال کارکنان (عیدی) تعیین شده است و آیا دولت می‌تواند متفاوت از قانون نحوه محاسبه و پرداخت آن را تغییر دهد؟

یا اینکه اگر در یک خانواده هم مرد و هم زن کارمند دولت باشند پرداخت عیدی به آنها چگونه خواهد بود؟ به نظر می‌رسد در این حالت فقط به هر یک که دیگری تحت تکفل او است عیدی به تناسب همسر و فرزند پرداخت شده و برای دیگری همان مبلغ یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان واریز شود.

پیشنهاد عیدی معادل یک ماه حقوق

در جریان تعیین سازوکار عیدی کارکنان پیشنهاداتی هم در مورد پرداخت معادل یک ماه حقوق مطرح شده که از احتمال بسیار کمتری برخوردار است.

به هر حال تاکنون این سناریوها مطرح بوده و در حال چکش کاری قرار دارد ولی در نهایت در هفته آینده و احتمالاً در جلسه یکشنبه هیأت دولت تصویب خواهد شد.

در حداقل هشت سال گذشته، دولت از مدل مبلغ ثابت عیدی بر اساس محاسبات قانون مدیریت خدمات کشوری پیروی کرده است؛ هر چند که در مقاطعی مثل سال قبل با رشد همراه شد؛ به طوری که از حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

کد خبر: 1129343

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 8 + 2 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 8
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۲
   0 0
   دولت به خواب زمستانی رفته برای تصویب مبلغ عیدی اینها می‌خواهند مملکت را بچرخانند.
  • 1 IR ۰۸:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۲
   1 0
   تصویب عیدی مگر چه قدر کار دارد که اینقدر مردم را منتظر می گذارند مگر چقدر است عیدی مردم که مانند عیدی شما زالو صفت ها نیست
  • محمد IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۲
   0 0
   با سلام خانواده کارمندان گناه دارند در طول سال منتظر شب عید هستند عیدی بدند لباس نو بخرند.خوبه بر اساس عائله تحت تکفل پرداخت شود
  • محمد IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۲
   0 0
   وقتی نوبت به کارمندان میرسد پای قانون و خیلی چیزهای دیگه میاد وسط.ایا قانونی که چنین سال پیش وضع شده نیاز به تغییر ندارد؟(با توجه به تغییراتی که چند سال اخیر تو کشور به وجود اومده ). خیلی از قوانین چند سال پیش بر اساس نیتزهای آن موقع شکل گرفته که نیاز به تغییر دارند. کارمندان هم باید معادل یک ماه حقوق عیدی بگیرند. آخه 1/5یا 2میلیون که میگید چه دردی رو از کارمند دوا میکنه به خصوص کارمندان حداقل بگیران و قراردادی و شرکتی. هر کاری قابل انجام شدنه ولی شما نمیخواید اون رو انجام بدید و یاد گرفتید که همیشه ملت رو تو رنج و عذاب و...بزارید.
  • IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۲
   0 0
   مطمئن باشید همه.همان‌روش هر کارمند ۲ میلیون عیدی بگیرد این را قبول دارن بدقولی این پرداخت نه سیخ میسوزد و‌نه‌کباب
  • لعنت خدا در دزدان مملکت IR ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۲
   0 0
   فقط یک سؤال آیا مسؤلان بالا رتبه هم این مبلغ عیدی را دریافت میکنند آیا مجردها هم خرج یا خانواده ندارند!؟؟؟؟ مجرد بخاطر شرایط بد اقتصادی و گرانی نمیتواند ازدواج کند با این حقوق های ناچیز وگرانی های سر به فلک کشیده که هیچ ربطی به تحریم ندارند چون بیشتر تولیدات و حبوبات درخود ایران هست نه از آمریکا میاد نه از کشورهای اروپایی یا چینی که مفت نمی ارزند یا ایرانی. چرا جلوی دزدان مملکت را نمیگیرید و اعدام نمیشوند یا دستشان قطع شوند مثل آن پسر بیچاره که بخاطر مادرش یک گوسفند دزدید چون نداشتند مچ دستش را قطع کردن ولیآقا زاده های پدران دزدشان آزادند.؟؟؟
  • IR ۲۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۲
   0 0
   فقط.بگم.آدم.مغزش.سوت.میکشه.بااین.جنگ.وجدال سرهیچ پولی خدارحم کنه
  • IR ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۳
   0 0
   باسلام :عیدی همه شده قصه پرغصه الان حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به هیچ وجهه باتورم حاکم برکشور نداره همسان سازی همه که انجام شددرداخل تورم بلعید شدحالابااین اوضاع قمردرعقرب عیدی هم شدنور الانوار برای بازنشسته تامین اجتماعی