آخرین تحولات اوکراین | کربی: آمریکا برای جلوگیری از تشدید تنش، تسلیحات دوربرد به کی‌یف نمی‌دهد

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید، شب گذشته طی یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که مقامات واشنگتن نمی‌خواهند تسلیحات دوربرد به کی‌یف ارائه کنند، برای اینکه  خطر تشدید بیشتر درگیری‌های نظامی در اوکراین وجود دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایسکانیوز،"آنتونی بلینکن"، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در جریان سخنرانی در نشست وزیران پیمان آتلانتیک شمالی در بخارست اعلام کرد که کشورهای عضو ناتو تاکنون حدود 40 میلیارد دلار کمک نظامی برای رفع نیازهای نیروهای مسلح اوکراین ارائه کرده‌اند و به ارسال تسلیحات به این کشور ادامه خواهند داد.

وی گفت: «متحدان و شرکای ناتو 40 میلیارد کمک به اوکراین در قالب تسلیحات ارائه کرده‌اند و انتظار می‌رود کمک‌های تسلیحاتی بیشتری انجام شود».

وزیر امور خارجه ایالات متحده، پس از نشست نیز تاکید کرد که حمایت غرب از کی‌یف تنها راه تضمین حل و فصل اوضاع در اوکراین است. به عقیده او، این سیاست به اوکراین کمک خواهد کرد تا طرف قوی در مذاکرات با روسیه باشد.

بیشتر بخوانید

 آخرین تحولات اوکراین| وزیر خارجه مجارستان: کشورهای ناتو باید کانال ارتباطی خود با روسیه را حفظ کنند

بلینکن  هفته گذشته فاش کرد که بسته جدید کمک نظامی 400 میلیون دلاری ایالات متحده به اوکراین شامل تسلیحات مضاعفی خواهد بود و این تسلیحات از انبارهای وزارت دفاع ایالات متحده تامین خواهد شد. 

در همان زمان، لوید آستین، رئیس پنتاگون نیز گفت که ایالات متحده بیش از 20 میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین ارائه کرده است. وی همچنین تاکید کرد که ایالات متحده به کمک خود به اوکراین "تا جایی که لازم باشد" ادامه خواهد داد. پیش از آن، در اواسط نوامبر، مشخص شد که دولت ریاست جمهوری آمریکا حدود 37.7 میلیارد دلار از کنگره برای کمک به کی‌یف درخواست کرده است.

در همین رابطه روز گذشته، یاروسلاو ژلزنیاک، نماینده پارلمان اعلای اوکراین فاش کرد که از ماه فوریه (آغاز حمله نظامی روسیه به این کشور) تاکنون، اوکراین حدود 22.9 میلیارد دلار کمک مالی خارجی جذب کرده است.

مسکو بارها هشدار داده که تسلیحات ارائه شده از سوی غرب به کی‌یف در حال تبدیل شدن به اهداف نظامی قانونی هستند. علاوه بر این، با پمپاژ تسلیحاتی اوکراین، ناتو عملاً در یک طرف درگیری نظامی کنونی خواهد شد و به خط خطرناک بروز جنگ مستقیم با روسیه نزدیک می شود.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز دویست و هشتاد و دوم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

پنتاگون: آمریکا قراردادی به ارزش 1.2 میلیارد دلار برای خرید سامانه دفاع هوایی اوکراین امضا کرده است

دفتر مطبوعاتی پنتاگون بامداد امروز گزارش داد که دولت ایالات متحده قراردادی را با شرکت دفاعی شناخته شده ریتون (Raytheon) به منظور خرید سامانه های موشکی ضد هوایی متحرک  ناسامس (NASAMS) برای ارتش اوکراین امضا کرده که ارزش آن بالغ بر 1.2 میلیارد دلار است. 

طبق این اطلاعات، شرکت ریتون قراردادی با قیمت ثابت 1,216,207,829 دلاری برای تولید سامانه‌های موشکی پیشرفته زمین به هوا (NASAMS) و تجهیزات، خدمات و قطعات یدکی مرتبط با آن برای حمایت از تلاش‌های اوکراین در دفاع از خود دریافت کرده است.

تاریخ اولین تحویل این نوع سامانه دفاع هوایی به طرف اوکراینی از ایالات متحده در تاریخ اول جولای است.

آمریکا قصد دارد آموزش نظامیان اوکراینی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد

شبکه تلویزیونی سی.ان.ان بامداد امروز، پنج شنبه، به نقل از منابع خبری خود گزارش داد که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در حال بررسی پیشنهادی برای افزایش جدی گستردگی آموزش نظامی نیروهای مسلح اوکراین است. به گفته منابع خبری این شبکه، تعداد سربازان اوکراینی که فقط در پایگاه آمریکایی در خاک آلمان تحت آموزش نظامی خواهند بود به 2 هزار و 500 نفر در ماه افزایش خواهد یافت.

در عین حال، مقامات ایالات متحده قصد دارند نه تنها تعداد سربازان اوکراینی را که آموزش خواهند داد، بلکه رویکردهای آموزشی آنها را نیز افزایش دهند. در حالی که قبلاً آموزش نظامیان اوکراینی در گروه های کوچک و بیشتر به منظور آشنایی با سیستم های تسلیحاتی غربی انجام می شد، اکنون ایالات متحده گروه های زیادی از نیروهای نظامی اوکراینی را در زمینه تاکتیک ها و هماهنگی اقدامات نیروهای پیاده نظام و توپخانه در میدان نبرد آموزش خواهد داد.

به گفته یک مقام آگاه، برنامه آموزشی آمریکا «بسیار فشرده‌تر و جامع‌تر» از دوره‌هایی خواهد بود که ارتش اوکراین در لهستان و بریتانیا می‌گذراند.

این شبکه تلویزیونی همچنین اشاره کرده که این پیشنهاد به درخواست اوکراین ارائه شده است و در حال حاضر توسط وزارت خانه های مختلف در حال بررسی است.

تشکیل دادگاه درباره اوکراین برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات غیرقانونی غرب علیه روسیه است

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل شب گذشته اعلام کرد که ابتکارعمل کمیسیون اروپا برای تشکیل نوعی دادگاه در خصوص اوکراین تحت نظارت سازمان ملل متحد، تلاشی برای مشروعیت بخشیدن به اقدامات غیرقانونی علیه روسیه است.

این دیپلمات ارشد گفت: "این یک نمونه از آنچیزی است که نظم بین المللی مبتنی بر قوانین نامیده می شود." وی یادآور شد، بر اساس این نظریه، کشورهای غربی ابتدا قوانین مورد نظر خود را  ارائه کرده و سپس آنها را جهانی می دانند و سعی می کنند در چارچوب اعتبار سازمان ملل پنهان شده و اهداف خود را به اجرا بگذارند. در عین حال، ابتکارات جدید بیشتری ظاهر می شود. 

به گفته وی، کمیسیون اروپا تلاش می کند تا بی قانونی علیه روسیه را با ابزارهای نامناسب پوشش دهد.

نبنزیا همچنین یادآور شدکه در اوایل روز چهارشنبه، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، از قصد استفاده از دارایی های مسدود شده روسیه برای پرداخت غرامت به کی‌یف خبر داد. نماینده دائم روسیه در پایان گفت: "آنها سعی خواهند کرد این را با قطعنامه ای که توسط مجمع عمومی تصویب شده، تثبیت کنند، یعنی به نوعی بی قانونی علیه روسیه مشروعین پیدا کند."

اوایل روز چهارشنبه مشخص شد که اتحادیه اروپا پیشنهاد ایجاد صندوقی از دارایی های مسدود شده روسیه برای تخصیص کمک مالی به اوکراین را داده است. به گفته فون در لاین، زمانی که تحریم ها علیه روسیه برداشته شود، این بودجه به عنوان غرامت برای اوکراین استفاده خواهد شد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به این موضوع هشدار داد که مسکو در صورت مصادره دارایی ها یا اموال شهروندان روسیه در اتحادیه اروپا، تدابیر مناسب و کافی را در پاسخ به این اقدام اتخاذ خواهد کرد.

کربی: آمریکا برای جلوگیری از تشدید تنش، تسلیحات دوربرد به کی‌یف نمی‌دهد

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید، شب گذشته طی یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که مقامات واشنگتن نمی‌خواهند تسلیحات دوربرد به کی‌یف ارائه کنند، برای اینکه  خطر تشدید بیشتر درگیری‌های نظامی در اوکراین وجود دارد.

کربی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا ایالات متحده از عرضه سلاح های دوربرد به اوکراین خودداری می کند، گفت: ما در این مورد بسیار ثابت قدم بوده و هستیم. ما هر روز و به معنای واقعی کلمه هر روز با اوکراین همکاری نزدیک داریم تا مسائل مربوط به قابلیت‌های دفاعی آنها را حل کرده و نیازهای آنها را برآورده کنیم. ما همچنین این نگرانی خود را اعلام کرده‌ایم - و این را توجیه نمی کنیم - نگرانیهای ما بر این اساس است که ما خواهان تشدید بیشتر خشونت‌ها در اوکراین نیستیم.

 پیش از این، الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی دفاع اوکراین گفته بود که عرضه موشک‌هایی با برد 800 کیلومتر یا بیشتر، به کی‌یف اجازه می‌دهد تا مشکلات انرژی این کشور  را حل و فصل کرده و از ادامه حملات هوایی روسیه جلوگیری کند.

در اواسط ماه سپتامبر مشخص شد که اوکراین درخواستی برای تامین تسلیحات مضاعف، از جمله سامانه های موشکی دوربرد به ایالات متحده ارسال کرده است.

وزیر زیرساختارهای اوکراین استعفا داد

الکساندر کوبراکوف، وزیر زیرساختارهای اوکراین استعفا داده است. این  خبر را نماینده کابینه وزیران در پارلمان اعلای اوکراین روز چهارشنبه اعلام کرد.

وی در کانال تلگرامی خود نوشت: «پارلمان اعلای اوکراین درخواستی از الکساندر میکولایوویچ کوبراکوف مبنی بر برکناری وی از سمت وزیر زیرساختارهای اوکراین دریافت کرد.»

به گفته نماینده دولت، پس از تایید برکناری، کوبراکوف ممکن است به یک سمت جدید منصوب شود.

وزارت دفاع بلاروس:  غرب در حال بررسی امکان تهاجم به این کشور است

 ویکتور خرنین، وزیر دفاع بلاروس شب گذشته، چهارشنبه،در مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که کشورهای غربی در حال ایجاد تشکیلات ناسیونالیستی در اوکراین هستند که ممکن است برای سرنگونی قدرت در بلاروس با استفاده از توان نظامی مورد استفاده قرار بگیرد.

این مقام نظامی گفت: «غرب در حال آموزش تشکیلات نظامی ناسیونالیستی در اوکراین است که در آنجا در عملیات‌های رزمی واقعی تجربه کسب می‌کنند و می‌توانند علیه کشور ما برای به دست گرفتن قدرت در بلاروس به زور استفاده شوند.»

خرنین افزود که غرب در حال بررسی مسائلی با ماهیت تهاجمی است و بلاروس و روسیه مستقیماً از سوی آنها به عنوان دشمن در نظر گرفته می شوند.

وی همچنین به افزایش قابل توجه پروازهای شناسایی هواپیماهای آمریکا و متحدانش در نزدیکی مرزهای جمهوری بلاروس اشاره کرد. به گفته وی، در این عملیات تمامی تسلیحات موجود درگیر هستند - از هواپیماهای شناسایی راهبری گرفته تا هواپیماهای تاکتیکی و هواپیماهای بدون سرنشین. وی تاکید کرد که استقرار گروه نظامی منطقه ای متشکل از نیروهای روسیه و بلاروس پاسخی مناسب به اقدامات ناتو بود.

پسکوف ممنوعیت سفر به خارج از کشور برای کارمندان کرملین را رد کرد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه، اطلاعات مربوط به ممنوعیت موقت اعزام به سفرهای کاری یا تعطیلات به خارج از کشور برای تمامی کارمندان دفتر ریاست جمهوری روسیه را تکذیب  کرد. وی در پاسخ به سئوالی در این باره گفت: "خیر. این مسئله یک دروغ محض است.»

اطلاعاتی درباره ممنوعیت سفر به خارج از کشور برای کارمندان کاخ کرملین پیش از این در برخی کانال های تلگرامی منتشر شد.

پیش از این، ولادیمیر کنستانتینوف، رئیس شورای دولتی جمهوری کریمه، پیشنهاد ممنوعیت خروج از روسیه برای افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند، را داده بود.  پسکوف در تفسیر این پیشنهاد گفت که کرملین هیچ موضعی در مورد ممنوعیت خروج مردان از روسیه در حین اعلام بسیج محدود ندارد.

در اواخر ماه سپتامبر، وزارت دفاع روسیه نیز گزارش داد که با وجود اعلام بسیج نسبی، محدودیتی برای تردد شهروندان به خارج از کشور ایجاد نخواهد شد.

وزارت دفاع روسیه از آزادسازی کامل شهر آندریوفکا در دونتسک خبر داد

وزارت دفاع فدراسیون روسیه شب گذشته، چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور شهر آندریوفکا در منطقه دونتسک را به طور کامل از دست واحدهای نیروهای مسلح اوکراین آزاد کردند.

در این گزارش آمده است: در نتیجه عملیات تهاجمی نیروهای روسی، شهرک آندریوفکا در جمهوری دونتسک روسیه به طور کامل از دست یگان‌های ارتش اوکراین آزاد شد.

وزارت دفاع همچنین از ادامه عملیات تهاجمی موفقیت آمیز برای آزاد سازی روستای وودیانوی در جمهوری دونتسک خبر داد.

پیش از این نیز ظهر روز چهارشنبه، ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع، گفت که نیروهای نظامی روسی در نتیجه عملیات تهاجمی، مناطق مسکونی بلاگوروفکا و پرشه تراونیا در سرزمین دونتسک را به طور کامل آزاد کردند.

سناتور روس از برنامه لهستان برای "تجزیه اوکراین" خبر داد

سناتور اولگا کویتیدی، عضو شورای فدراسیون (سنای) روسیه ابراز عقیده کرد که لهستان ممکن است از دولت تضعیف شده اوکراین استفاده کند تا این کشور را تجزیه کند. بدین ترتیب، وی به تفسیر سخنان روز گذشته سرگئی ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه پرداخت که گفته بود لهستان در حال تسریع آماده سازی برای الحاق سرزمین های غربی اوکراین به این کشور است.

این سناتور روس گفت: ما درک می کنیم که اوکراین برای مدت طولانی تسلیم خواسته های مقامات ورشو شده و قبل از همه توسط [ولادیمیر] زلنسکی [رئیس جمهور آن] تسلیم شد و قانون تضمین های ویژه برای اتباع لهستانی را امضا کرد که بر اساس آن در واقع لهستانی ها می توانند به صورت قانونی به تصرف زمینهای اوکراین بپردازند.

به گفته این سناتور، ورشو "در پوشش یک گرگ در لباس میش به اوکراین خزیده تا آن را از هم پاشیده و تجزیه کند و وضعیت بی ثبات دولت کنونی بهترین موقعیت برای لهستان است."

کویتیدی افزود که اگر روسیه از این کشور دفاع نکند، اوکراین به قطعات کوچکتر تقسیم خواهد شد.

ناریشکین روز گذشته اظهار داشت: "اطلاعات دریافت شده توسط سرویس اطلاعات خارجی روسیه نشان می دهد که ورشو در حال تسریع آماده سازی برای الحاق سرزمین های مناطق بسیاری در غرب اوکراین است.

در ماه آگوست سرویس اطلاعات خارجی روسیه گزارش داد که لهستان به طور فزاینده ای به "توسعه" خاک اوکراین ادامه می دهد. صحبت بر سر ایجاد کنترل بر امیدوار کننده ترین بخش های اقتصاد دولتی در مناطق غربی این کشور است.

لاوروف: باید از هرگونه درگیری نظامی قدرت های هسته‌ای حتی با سلاح ‌های متعارف اجتناب شود

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه، در سخنرانی برای شرکت کنندگان در برنامه علمی و آموزشی "گفتگو برای آینده" تاکید کرد که ضروری است تا از هرگونه درگیری نظامی بین قدرت های هسته‌ای، حتی با استفاده از سلاح‌های متعارف، اجتناب شود. 

وی یادآور شد که در سال 2021، به ابتکارعمل طرف روسی، ولادیمیر پوتین و جو بایدن،روسای جمهوری روسیه و ایالات متحده، بار دیگر بر «فرمول گورباچف-ریگان» تأکید کردند که در جنگ هسته‌ای هیچ برنده ای وجود ندارد و چنین  جنگی هرگز نباید راه اندازی شود. این موضوع توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز مورد تایید واستقبال قرار گرفت.

به گفته لاوروف، موضع گیری روسیه از این هم فراتر رفته است: علاوه بر غیرقابل قبول بودن چنین جنگی،  از هرگونه درگیری نظامی بین قدرت های هسته‌ای حتی با استفاده از تسلیحات متعارف باید اجتناب شود. وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که تشدید درگیری نظامی در اوکراین ممکن است غیرقابل کنترل شود. 

لاوروف: غرب به اوکراین فشار می آورد تا به جنگی که علیه روسیه به راه انداخته، ادامه دهد

وزیر امور خارجه روسیه در این نشست همچنین یادآور شد: غرب به معنای واقعی کلمه، طرف اوکراینی را برای ادامه جنگی که علیه روسیه به راه انداخته تحت فشار قرار می دهد. به گفته وی، کشورهای غربی در تلاش هستند تا از اصل لزوم اجتناب از هرگونه درگیری نظامی بین قدرت های هسته ای دور شوند.

سرگئی لاوروف، همچنین گفت که گسترش سریع ناتو روسیه را نگران می کند، از جمله در زمینه جنگی که غرب علیه روسیه در اوکراین راه انداخته و امنیت جهانی را در معرض خطر قرار داده است. وی تاکید کرد که از دست دادن موقعیت های رهبری در عرصه جهانی توسط غرب می تواند ناتو را به تصمیمات غیرمسئولانه تحریک کند.

استقبال آمریکا از قصد اتحادیه اروپا برای تصویب بسته نهم تحریم‌ها علیه روسیه 

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که ایالات متحده قصد کشورهای اتحادیه اروپا برای تصویب بسته نهم تحریم‌های ضد روسی را مثبت ارزیابی می‌کند. وی گفت: ما از پیشرفت در توافق کشورهای عضو اتحادیه اروپا به سمت تصویب بسته نهم تحریم ها استقبال می کنیم.

پیش از این، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، از ادامه کار اتحادیه اروپا به روی بسته نهم تحریم‌های ضد روسیه خبر داد.

دو روز قبل، پولیتیکو به نقل از مقامات آگاه گزارش داد که اتحادیه اروپا به عنوان بخشی از بسته نهم تحریم‌ها علیه روسیه، می‌تواند فهرست افراد مشمول محدودیت را به میزان قابل توجهی گسترش دهد. این نشریه اسامی مشخص و تعداد افرادی که ممکن است تحت تأثیر بسته بعدی قرار گیرند، ارائه نکرده است.

به گزارش پولیتیکو، کشورهای اتحادیه اروپا "فهرست بلند پیشنهادی" را ارائه کردند، کارشناسان کمیسیون اروپا در حال حاضر در حال تجزیه و تحلیل آنها هستند.

در اواسط ماه نوامبر، نشریه هیل The Hill در مورد وجود اختلافاتی در اتحادیه اروپا در مورد موضوع تحریم های ضد روسی، به ویژه به دلیل بحث در مورد ممنوعیت واردات سوخت هسته ای از روسیه نوشت.

ریابکوف: مسکو "کمیسیون استارت" را به تعویق انداخت زیرا نمی تواند اقدامات آمریکا در اوکراین را نادیده بگیرد

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که مسکو به این دلیل نشست کمیسیون پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی (START) را به تعویق انداخت، برای اینکه نمی توانست اقدامات واشنگتن در اوکراین را نادیده بگیرد. 

این دیپلمات بلندپایه به شبکه تلویزیونی راشا تودی گفت: ما این کار را انجام دادیم زیرا دیگر نمی توانستیم اقدامات ایالات متحده پیرامون اوکراین که تنها باعث وخامت بیشتر اوضاع شده و مستقیماً امنیت روسیه را به خطر انداخته را نادیده بگیریم.

ریابکوف یادآور شده بود که مسکو چاره دیگری ندارد، زیرا ایالات متحده، هنگام تدارکات برای برگزاری کمیسیون، نمی خواست اولویت های مورد نظر روسیه را در نظر بگیرد. به گفته وی، احتمال برگزاری رایزنی در سال جاری بسیار کم است.

روز قبل، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، نیز توضیح داد که مسکو رایزنی با ایالات متحده در مورد پیمان استارت را در شرایط اقدامات خصمانه واشنگتن به تعویق انداخت. این دیپلمات افزود: در چارچوب یک جنگ ترکیبی کامل، همه اقدامات واشنگتن در رابطه با مسکو، تابع تمایل آنها برای آسیب رساندن به روسیه است.

چند روز قبل به تعویق افتادن نشست کمیسیون روسیه و ایالات متحده در مورد بررسی پیمان استارت، که از 29 نوامبر الی 6 دسامبر برنامه ریزی شده بود، اعلام شد. تاریخ جدیدی برای این کمیسیون تعیین نشده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1162034

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =