گزارش جالب نشریه تایمز از بادگیرهای ایرانی در نایین/ آمریکا از «معماری بادگیرها» استفاده کند!

نشریه معتبر تایمز در گزارشی مفصل، به‌منظور مقابله پایدار با گرمایش حاصل از تغییرات آب و هوایی، استفاده از معماری بادگیرهای ایرانی را با الهام از شهر تاریخی «نایین» در اصفهان، به معماران آمریکایی توصیه کرد.

به گزارش نشریه تایمز/ ترجمه در گروه استان‌های ایسکانیوز از اصفهان، برج‌های بادی (بادگیر) سازه‌هایی هستند که برای خنک نگه داشتن آب شهری در مرکز فلات مرکزی ایران استفاده می‌شدند. برج‌های بادی یکی از اجزاء سنتی معماری ایرانی برای ایجاد تهویه طبیعی در محیط‌های بسته ساختمانی هستند. این راهکار در معماری مصر باستان نیز مورد استفاده قرار گرفته است که در نائین، شهر باستانی کویری در ایران این نوع معماری به صورت مرسوم و معمول استفاده شده است.

از این رو، پیشنهادی که برای ایالات متحده در نظر گرفته‌ایم این است که معماران باید استفاده بیش از حد از دستگاه‌های خنک‌کننده را کنار بگذارند و از راهکارهای خاورمیانه برای خنک کردن ساختمان‌ها و شهرهای خود استفاده کنند.

با شکسته شدن رکورد موج گرما طی سال‌های اخیر در سراسر ایالات متحده آمریکا، شهروندان بیشتری نسبت به گذشته نیازمند استفاده از سیستم خنک‌کننده شده‌اند. در مقایسه با آمار سال ۲۰۰۱ که نشان دهنده استفاده ۷۷ درصدی خانوارهای آمریکایی از وسایل سرمایشی بوده است، هم‌اکنون با آمار تقریبی ۸۸ درصد از کل خانوارهای آمریکا مواجهیم که با ادامه یافتن روند افزایش دما، استفاده از انواع وسایل خنک کننده هوا، امری اجتناب ناپذیر برای فراهم ساختن سلامتی و آسایش خواهد بود.

تشدید استفاده غیرکاربردی از خنک‌کننده دارای دو پیامد زیست محیطی و اجتماعی-اقتصادی است. گمان می‌رود که این تجهیزات، باعث انتشار ۱۹۵۰ میلیون تن CO2 در سال می‌شوند که تقریباً ۴٪ از انتشار کربن جهان را تشکیل می‌دهد. هم‌چنین، استفاده بی‌رویه انرژی برای ایجاد هوای مطلوب، باعث بالا رفتن هزینه قبض‌های برق شده که پرداخت آن برای برخی افراد کم درآمد دشوار خواهد بود و به دلیل تحمیل شدن گرمای غیرقابل تحمل، نیاز بیش‌تری به مراجعه به اورژانس خواهند داشت.

جان اونیانگو، استاد دانشکده معماری دانشگاه نوتردام گفت: قرن‌هاست در سراسر جهان و در آب و هوای گرم، مردم سازه‌هایی بادوام طراحی می‌کنند تا در برابر گرمای شدید دوام آورند اما در ایالات متحده آن‌قدر به مصرف انرژی ارزان عادت کرده‌ایم که نوآوری را فراموش کرده‌ایم. تکنیک‌های زیادی وجود دارد که می‌توانیم برای کاهش گرما از آن‌ها استفاده کنیم. در واقع، می‌توانیم حتی از آن‌چه در خاورمیانه اتفاق می‌افتد الگو بگیریم و نگاهی به ایران، امارات و ترکیه بیندازیم.

بهره‌برداری از باد، برای خنک کردن فضای داخلی

در برخی از شهرهای گرم‌سیری از ترکیبات باستانی در ساخت و سازهای مدرن استفاده می‌شود. در شهر مصدر در ابوظبی، ساختمانی چهار طبقه که به عنوان دفتر مرکزی زیمنس در خاورمیانه شناخته می‌شود، هوای مطلوب را بدون استفاده از دستگاه‌های خنک کننده فراهم کرده است. این یکی از اولین ساختمان‌های آن منطقه بود که گواهینامه پلاتین LEED را از شورای ساختمان‌های سبز ایالات متحده دریافت کرد، این نکته به تنهایی بیانگر این است که این سازه یکی از پایدارترین ساختمان‌های جهان می‌باشد. ساختمان زیمنس در سال ۲۰۱۴ ساخته شد و شامل باراجیل سنتی به همراه سازه‌های سقفی است که باحوصله شکل داده شده تا نور طبیعی را برای استفاده بدون مصرف انرژی برای روشنایی در روز فراهم می‌کند و از افزایش گرما در آب و هوای بیابانی جلوگیری نماید.

گزارش جالب نشریه تایمز از بادگیرهای ایرانی در نایین/ آمریکا به‌جای تهویه مطبوع، از «معماری بادگیرها» استفاده کند!

باراجیل‌ها، ساختمان‌ها را برای قرن‌ها به خودی خود خنک می‌کردند. به گفته اونیانگو، این برج‌های بادی، بسته به نحوه طراحی و میزان باد می‌توانند دما را تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد خنک کنند. این هواگیرها با هدایت بادهای گرم از بیرون به طبقات پایین ساختمان یا حتی زیرزمین، جایی که هوا به‌طور طبیعی خنک می‌شود، کار می‌کنند و سپس هوای خنک شده در داخل ساختمان رها خواهد شد. تا زمانی که باد جریان دارد، باراجیل بدون نیاز به برق کار می‌کند. به گفته اونیانگو، نسخه‌های پیشرفته این سیستم‌های بادگیر حتی در ارتفاعات بالا نیز قابل استفاده هستند.

اونیانگو می‌گوید: در ساختمان‌های بلند، می‌توان باد را از طریق سازه‌های دودکش-مانندی به نام شیار عبور داد. هوای جریان یافته از طریق شیار، در مرحله بعد توسط انباشته شدن در دیوارها، خنک شده و سپس به داخل ساختمان بازگردانده می‌شود.

امین الحبیبه، استاد دانشکده طراحی معماری و محیط در دانشگاه ناتینگهام ترنت افزود: یکی دیگر از راه‌های بهبود یک ساختمان در خنک‌سازی به‌طور چشم‌گیر، استفاده از سقف‌های گنبدی-شکل بلند است.

الحبیبه می‌گوید: مزیت داشتن گنبد این است که بخشی از بنا زیر نور خورشید و بخش دیگر در سایه قرار می‌گیرد. این بدان معناست که گرمای خورشید، خود به خود پراکنده و نسبت به سازه‌هایی با سقف‌های مسطح، کم‌تر نور متمرکز دریافت می‌کند. استفاده از مواد طبیعی -مانند سنگ و گل که برای ساخت خانه‌ها در آب و هوای گرم آفریقا، خاورمیانه و آسیا استفاده می‌شود- می‌تواند به پایدارتر و مقاوم‌تر شدن ساختمان‌ها در برابر گرما کمک کند. در شهرهایی مانند صنعا در یمن و جنه در مالی، بسیاری از این بناهای با قدمت چند صد ساله و از جنس گل، امروزه هنوز این تکنیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. هم‌چنین، این مصالح دوست‌دار محیط‌زیست هستند؛ به‌طوری که در طول شب رطوبت را جذب کرده و در روز رطوبت را به هوا بر می‌گردانند و نوعی اثر خنک‌کنندگی طبیعی ایجاد می‌کنند.

مصالح ساختمانی با مصرف بهینه انرژی

تولید سنگ و آجر گلی، برخلاف فرآیند تولید فولاد یا بتن، منجر به انتشار مقادیر زیادی کربن نمی‌شود. اونیانگو در این باره می‌گوید: در ایالات متحده، این مواد می‌توانند به عنوان مواد پرکننده برای کمک به زیرسازی ساختار زیرین دیوارها استفاده شوند. با این حال، همه این روش‌های ساخت و اجتماع دلایلی هم‌چون کمبود کارگران ماهر برای تهیه مصالح طبیعی و عدم تمایل کاسبان ساختمان‌ساز به پرداخت هزینه‌های اضافی مرتبط با معماری سنتی و کاهش انرژی، این روش‌ها در ایالات متحده محبوب نیستند.

اونیانگو هم‌چنین در مورد استفاده از این وسایل معتقد است: این سبک‌ها ممکن است در کوتاه‌مدت گران به نظر برسند. اما در بلندمدت ارزان هستند! دلالان ساختمان ممکن است تمایلی به پرداخت هزینه‌های اضافی مربوط به مصالح سنتی و طرح های سازه‌ای نداشته باشند. با این حال، مالکان می‌توانند در پول خود صرفه‌جویی کنند؛ زیرا در درازمدت، مالک ساختمان هزینه کم‌تری نسبت به دستگاه خنک‌کننده متحمل می‌شود.

گزارش جالب نشریه تایمز از بادگیرهای ایرانی در نایین/ آمریکا به‌جای تهویه مطبوع، از «معماری بادگیرها» استفاده کند!

با تمام این اوصاف، شهرهای ایالات متحده همراه با افزایش دما، باید ساخت و سازشان را دست‌خوش تغییراتی برای رسیدن به اهداف زیست محیطی کنند. در طی ۱۵ سال گذشته شهرهایی مانند لس‌آنجلس و نیویورک در مبادرت برای کاهش گرما، تمام تلاش خود را برای رنگ‌آمیزی مجدد پشت بام ساختمان‌های کنونی به رنگ سفید انجام داده‌اند. دیگر شهرها مانند میامی نیز در حال کاشت درختان جدید هستند که با شاخ و برگ کافی می تواند به کاهش دما تا ۱۰ درجه کمک کند. [برای رسیدن به کارایی بهتر همان‌گونه که توضیح داده شد،] تکینک‌های اقتباسی از شهرهایی که در طول تاریخ با زندگی در آب‌وهوای گرم خو گرفته‌اند، منطقی می‌باشد.

مترجم: مطهره سادات هاشمی فشارکی

انتهای پیام./

کد خبر: 1192210

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =