اخبار سفر رئیسی به اصفهان / رئیس جمهور: علم و دانش باید گره‌ زندگی مردم را باز کند

رئیس جمهور از مرحله اول انتقال آب از دریای عمان به اصفهان بازدید و و دستور آغاز اجرای مرحله دوم این طرح را صادر کرد.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور وارد فرودگاه شهید بهشتی اصفهان شد و از سوی مسوولان استان مورد استقبال قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

 رئیسی به اصفهان می‌رود + برنامه‌ها

رئیس جمهور از مرحله اول انتقال آب از دریای عمان به اصفهان بازدید و و دستور آغاز اجرای مرحله دوم این طرح را صادر کرد.

در مرحله نخست انتقال آب از دریای عمان ۷۰ میلیون متر مکعب و در مرحله دوم ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب به اصفهان انتقال داده می‌شود.

طرح انتقال آب از دریای عمان به اصفهان ۹۸۰ کیلومتر است که تا کنون آزادسازی ۵۲۰ کیلومتر از مسیر انجام و ۴۲۰ کیلومتر هم حفاری و ۲۱۴ کیلومتر آن لوله گذاری شده است.

 تشکر رئیس جمهور از پیمانکاران و کارکنان طرح انتقال آب به استان اصفهان

گزارش‌ها نشان می‌دهد که زمان اجرای این طرح به یک سوم کاهش پیدا کرده است و این کار آبرسانی مساله بسیار مهمی است.

آزادکردن منابع آبی که بتواند به کار کشاورزی، صنعت و شرب استان اصفهان کمک کند اهمیت بسیاری دارد.

۲۸ جبهه کاری در این طرح فعال هستند؛ از همه پیمانکاران، مهندسان و کارگران پروژه آبرسانی از دریای عمان به استان اصفهان تقدیر و تشکر می‌کنم.

افتتاح واحد نخست گازی نیروگاه فولاد مبارکه

همزمان با سفر رئیس‌جمهور و وزیر نیرو به استان اصفهان، واحد اول نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی سیکل ترکیبی فولاد مبارکه اصفهان به بهره‌برداری رسید.

عملیات اجرایی این نیروگاه براساس ماده ۴ قانون رفع موانع تولید و طبق برنامه اعلامی وزیر نیرو برای ساخت ۱۰ هزار مگاوات برق خودتامین توسط صنایع از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم شروع شد و هم اینک به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

دولت با تامین اعتبار به انتقال آب دریا به اصفهان کمک می‌کند

 رئیس جمهور در بازدید از مرحله اول انتقال آب از دریای عمان به اصفهان: دولت با تامین اعتبار به اجرای هرچه سریعتر طرح انتقال آب از دریای عمان به اصفهان کمک می‌کند.

 با توجه به گزارش‌های استاندار اصفهان و مدیر طرح، طرحی که قرار بود در سه ساله به سرانجام می‌رسید اجرای آن به یک سوم کاهش پیدا کرده و این طرح در مدت یک سال به ثمر می‌رسد.

 رئیسی: رشد تولید، تولید قدرت می‌کند

 آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در آیین بهره‌برداری از سومین واحد نیروگاهی کشور در فولاد مبارکه اصفهان در جمع کارگران، مهندسان، مشاوران و مدیران صنعت فولاد اظهار داشت: به جاست که صمیمانه از زحمات مدیر فولاد مبارکه، کادر مدیریتی و همه کارکنان پرتلاش و مخلص این مجموعه تشکر کنم.

وی افزود: امروز تولید برای کشور یکی از ضرورت‌های جدی است و ما در حوزه‌های مختلفی موفقیت داشتیم که برای آن باید سپاسگزار خداوند باشیم، امروز یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر برای اقتصاد مقاومتی، استقلال در تولید و رشد و رونق تولید است، به ویژه نسبت به صنایع مادر و صنایعی که زیرساخت رشد تولید هستند، صنعت فولاد مادر صنایع است و رشد و تنوع تولید در فولاد، رشد کیفیت تولید را به دنبال دارد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: نیروگاه فولاد مبارکه که امروز از ۳۰۰ مگاوات آن بهره‌برداری شد، گام بسیار مهمی برای جدا کردن برق خانگی از برق صنعتی است تا نوسانات برق در صنعت مشکلی ایجاد نکند، گام بعدی تولید فولاد سبز است که برای کشور ما برخلاف برخی کشورها بسیار امکان پذیر است، چراکه به مواد اولیه دسترسی داریم.

امروز رتبه دهم تولید فولاد در جهان را داریم

وی افزود: این کار می‌تواند ایران را جز برترین تولیدکنندگان فولاد در جهان قرار دهد، امروز رتبه دهم تولید فولاد در جهان را داریم، اما به سرعت می‌توانیم در خودتامینی و خودکفایی قدم برداشته و فولاد ایران در رتبه عالی قرار گیرد، همه این‌ها تولید قدرت می‌کند همچنان که حضور رزمندگان در عرصه‌های مختلف برای دفاع از وطن تولید قدرت کرد، رشد تولید، تولید قدرت می‌کند و کشور را در اقتصاد قدرتمند می‌کند تا در مقابل تکانه‌ها اقتصاد ما تکان نخورد.

رئیس جمهور ادامه داد: دشمنان تصور کردند با ضربه به اقتصاد، سفره مردم و تولید در کشور می‌توانند به مردم ضربه بزنند، تمام تلاششان این است که تولید و اقتصاد را متوقف کنند وقتی اعلام می‌کنیم در بهار امسال رشد اقتصادی به ۶.۷ درصد رسیده و طبق اعلام بانک مرکزی ۶.۲ درصد و طبق اعلام مرکز آمار به بیش از ۷ درصد رسیده است، این دشمن را ناامید می‌کند، مگر می‌شود کشوری در حال تحریم و تهدید این میزان رشد داشته باشد.

باید استقلال و آزادی نظام جمهوری اسلامی را حفظ کنیم

رئیس جمهور ادامه داد: اگر دشمنان ایران، اصفهان ما را می‌شناختند که مردمانش در هر کوی و برزن آمادگی دارند برای کشور خون بدهند، اگر بشناسند مردمی که در هر شهر و روستا داریم آمادگی دارند برای اجرای امر ولی و امام مسلمین و آرامش در دل مردم شبانه‌روز تلاش کنند که محتاج دیگران نشویم، حتماً می‌دانستند فتنه‌ها بی‌اثر است و اشتباه محاسباتی جدی در مقابل کشور ما دارند؛ ما باید استقلال و آزادی نظام جمهوری اسلامی را حفظ کنیم و سرافرازانه در مقابل دنیا حاضر شویم.

وی تصریح کرد: کارگران فولاد مبارکه می‌خواستند سلام آن‌ها را به مقام معظم رهبری برسانیم و بگوییم کارگران اجازه نمی‌دهند دشمن شاد شود، حتماً تولید کشور را ارتقا خواهیم داد و رشد تولید را به آنجا می‌رسانیم که مقام معظم رهبری بتوانند کارنامه رشد صنعت فولاد را پیش روی خودشان ببینند؛ این با عزم و ارادی پولادین و با امید به آینده اتفاق می‌افتد.

در صنایع نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم

رئیس جمهور ‌ادامه داد: کار در فولاد مبارکه با برنامه‌ریزی دقیق اتفاق می‌افتد و هدف‌گذاری‌های خوبی انجام شده است، در این راستا قطعاً این مجموعه به جایگاه برتر و در شأن خود می‌رسد؛ این برنامه داشتن برای خودتامینی، خودکفایی، استقلال و حرکت از سنگ تا رنگ و همه تبدیل‌هایی که در صنایع مختلف در زندگی مردم اتفاق می‌افتد و سنگ زیربنای آن فولاد است، ایجاد امید است.

رئیسی ادامه داد: مقام معظم رهبری ایمان و امید را به عنوان دو شرط اساسی موفقیت دانستند، در این راستا خوشبختانه در مجموعه فولاد مبارکه همه به آینده امید دارند و دل‌هایشان مملو از ایمان است و گام‌هایی برای رقم زدن آینده درخشان بر می‌دارند. این قابل تقدیر است و امید است گام‌های صنعت فولاد در جهت رفع مسائل و مشکلات منطقه اطراف فولاد مبارکه نیز اثرگذار باشد. مردم که می‌بینند صنایع فولادی این درآمد را دارند توقع دارند به اطراف خود توجه کند بیمارستان، مدرسه، خانه بهداشت احداث کند. در صنایع نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم اگر سرمایه گذاری نکنیم پیشرفت نخواهیم داشت و صنایع فولادی پیشرفته و به روز نخواهد شد.

توصیه رئیس جمهور به ‌همه ‌دست‌اندرکاران و تصمیم‌گیران

وی خاطرنشان کرد: امروز کارهای بسیار ظریفی در فولاد مبارکه در دستور کار قرار گرفته است و آهن سخت به محصولاتی تبدیل می‌شود که در همه صنایع قابل بهره برداری باشد، اینها کارهای ارزشمندی است و نیاز به سرمایه گذاری دارد.

رئیس جمهور خطاب به همه صنایع کشور و مسئولان دولت، نمایندگان مجلس، دست‌اندرکاران و تصمیم‌گیران کشور، گفت: اگر در صنایع سرمایه‌گذاری نکنیم صنایع عقب مانده خواهد شد و پیشرفت مورد انتظار اتفاق نخواهد افتاد.

تشویق فولاد مبارکه برای خودتامینی در آب و برق ‌

وی ادامه داد: امروز اگر در صنعت سرمایه‌گذاری نشود، نمی‌توان در آینده حرف اول را در جهان زد، این حرف برای همه صنایع صدق می‌کند، برهمین اساس ضرورت دارد که به خوبی سرمایه‌گذاری کنیم، انجام اقدامات به‌روز و پرداخت هزینه‌ها بخشی از کار است، اما اگر بخواهیم از درآمدها در هزینه‌ها استفاده کنیم و در خود صنعت سرمایه‌گذاری نکنیم، سهم صنعت جهان را از دست می‌دهیم.

رئیس جمهور ادامه داد: در کنار برداشت‌های روزانه و انجام مسئولیت‌های اجتماعی، از سرمایه‌گذاری برای خود صنعت نباید غافل شد، همه صنایع رو به پیشرفت است؛ نفت، گاز و پتروشیمی همچون امروز نمی‌ماند و نیازمند سرمایه‌گذاری و پیشرفت هستیم، برای خودتامین آب و برق در فولاد مبارکه اقدامات بزرگی انجام شده و من این نگاه را مورد تشویق قرار می‌دهم.

وضعیت صندوق بازنشستگی فولاد پیگیری خواهد شد

وی همچنین در ارتباط با مسائل صندوق بازنشستگی فولاد، افزود: در پرداخت‌ها به دنبال آن هستیم که به صورت عادلانه انجام شود، البته هنوز به این هدف نرسیده‌ایم، در این راستا تفاوت‌های پرداختی میان چند مجموعه در یک استان و درکل بین مجموعه صنعت در سراسر کشور وجود دارد، برهمین اساس عدالت در پرداخت‌ها یکی از نکاتی که باید سریع‌تر به سامان برسد که علاوه بر رضایت خداوند عموم مردم را راضی می‌کند. در حال حاضر از بی‌عدالتی در پرداخت‌ها رنج می‌برم.

رئیسی ادامه داد: وضعیت صندوق بازنشستگی فولاد پیگیری خواهد شد، کارگران، کارشناسان و مدیران صنعت فولاد در افتخارات این صنعت نقش دارند و سختی‌های تولید را تحمل می‌کنند که محصول کار آنان برای کشور افتخار اقتدار می‌آفریند؛ باید از صبوری خانواده‌های کارگران نیز تشکر کرد.

وی افزود: استان اصفهان از استان‌های نمونه در ایستادگی و مقاومت است و امیدواریم به آنچه رضای خداوند است، عمل کنیم و آنچه در جهت رشد و ارتقا ایران است را رقم بزنیم.

دیدار رئیس‌جمهور با آیت‌الله مظاهری ‌

رئیس‌جمهور در سفر به اصفهان با حضور در منزل ‌آیت‌الله مظاهری با این مرجع تقلید دیدار کرد.
در این دیدار رییس جمهور گزارشی از اقدامات دولت در حوزه تولید، عمران، بهبود شاخصهای اقتصادی و سیاست خارجی ارائه کرد.
‌ آیت‌الله مظاهری با بیان دغدغه مردم اصفهان بر ادامه تلاش دولت برای بهبود معیشت مردم و اصلاح برخی ناهنجاریهای فرهنگی تاکید کرد.

بهره برداری رسمی از طرح زیست محیطی تصفیه گازوئیل هلدینگ پتروپالایش اصفهان

 آیت الله ابراهیم رئیسی عصر جمعه در آئین بهره برداری رسمی از طرح زیست محیطی تصفیه گازوئیل هلدینگ پتروپالایش اصفهان ضمن قدردانی از وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی پالایش وپخش فرآورده‌های نفتی و مدیرعامل هلدینگ پتروپالایش اصفهان به دلیل اجرای خوب پروژه‌های این هلدینگ گفت: همه برنامه‌ها و اقدامات در دستور کار برای این هلدینگ به خوبی در حال انجام است و مایه امید آفرینی برای مردم خواهد بود.

وی با بیان اینکه در هلدینگ پتروپالایش اصفهان در کنار اجرای پروژه‌هایی که در راستای حفظ محیط زیست در دستور کار است، توسعه زنجیره ارزش صنعت نفت نیز مشاهده می‌شود، افزود: این امر یکی از اصلی‌ترین مسئولیت‌های اجتماعی این هلدینگ است که به خوبی در حال محقق شدن است.

رئیس جمهور با اشاره به اشتغال‌زایی خوب در هلدینگ پتروپالایش اصفهان نیز گفت: نقطه قوت این اشتغال زایی ایجاد فرصت شغلی برای نخبگان است که این امر برای ما بسیار مبارک است.

وی با اشاره به ارتباط هلدینگ پتروپالایش اصفهان با شرکت‌های دانش بنیان ابراز داشت: استان اصفهان پایتخت شرکت‌های دانش بنیان کشور است و سرمایه‌گذاری صنایع بزرگ در این شرکت‌ها نیز منجر به امیدآفرینی و ایجاد حس امنیت در بین جامعه دانشگاهی و نخبگان و منجر به ماندگاری نخبگان در کشور می‌شود.

رئیسی با اشاره به اینکه روند فعالیت‌ها و اجرای پروژه‌ها در هلدینگ پتروپالایش اصفهان بیانگر برنامه‌محور بودن فعالیت‌ها در این مجموعه است، گفت: هر گونه حمایت لازم را از این صنعت خواهیم داشت و امیدواریم هر چه زودتر اهداف تعریف شده برای این هلدینگ محقق شود تا شاهد رسیدن به جایگاه واقعی آن در سطح بین الملل باشیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: به همه مسئولان و صاحبان صنایع نیز تاکید می‌کنم که در زمینه سرمایه‌گذاری در صنعت توجه داشته باشند چرا که در غیر این صورت از دنیا عقب خواهیم ماند و باور داشته باشیم که دنیا در همه عرصه‌ها و به ویژه صنعت نفت روز به روز در حال رشد و سرمایه‌گذاری است و چنانچه ما از این امر غافل شویم، عقب خواهیم ماند.

آیین افتتاحیه پنجمین دوره جایزه علم و فناوری مصطفی(ص)

پنجمین دوره اعطای جایزه علمی و فناوری مصطفی با حضور رئیس‌جمهور در شهر اصفهان افتتاح و آغاز به کار کرد.

    بیشتر بخوانید

        پنجمین دوره جایزه مصطفی (ص) با حضور رئیس‌جمهور افتتاح شد

آیت الله سید ابراهیم رییسی رئیس‌جمهور در مراسم افتتاحیه این رویداد بزرگ علمی ضمن گرامیداشت هفته وحدت و هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره 24 هزار شهید اصفهان اظهار کرد: نشست افتتاحیه جایزه مصطفی که در پرتو عنوان مصطفی تشکیل یافته است، برای تجلیل از مقام علم و دانش تلاش می‌کند و باید بدانیم که علاوه بر مقام بشیر و نذیر در وجود مقدس مصطفی (ص)، یکی از صفات برجسته پیامبر(ص) مهیمن است به این معنا ‌که بر همه خلائق، هیمنه علمی و دانشی دارد.

وی گفت: پیامبر اکرم (ص) علم و دانش را چگونه تعریف می‌کند؟ علم در سه چیز یعنی اندیشه‌ها و باورهای الهی، اخلاق کریمه و در بایدها و نبایدها و سبک زندگی انسان است. در این بیان دانش یا علم نافع، علمی است که برای سعادت انسان، نجات انسان و باز کردن گره‌ها از زندگی انسان است.

آیت الله رئیسی گفت: اگر علم، علم‌ نافع نباشد و علم‌ فقط برای کسب قدرت و ثروت باشد غیر از اینکه به نجات انسان کمک نمی‌کند بلکه آن را به تباهی می‌کشاند. آنچه از ساخت و پرداخت به فنون جدید نظامی و کلاهک‌های هسته‌ای و ابزارهای مختلف برای نابودی انسان به کار گرفته شده است به دست دانشمندان غیرالهی به کار گرفته شده است.

وی گفت: در تاریخ اسلام با آغاز رسالت پیامبر تمدن اسلامی رقم خورد و از ابتدا یک جهشی رقم خورد و در قرن دوم این حرکت علمی به جهش بزرگی تبدیل شد.

رئیسی گفت: با ظرفیتی که دانشمندان جهان اسلام دارند، دستیابی به یک تمدن نوین اسلامی امکان‌پذیر است. این تمدن، انسان را در حوزه‌های معنویت و اخلاق به سعادت می‌رساند.

آیت الله سید ابراهیم رییسی تصریح کرد: جایزه مصطفی جایزه‌ای صرفاً به دانش نیست بلکه جایزه به آن امری است که دو بال علم‌ و ایمان دارد. جایزه مصطفی از تمامی جایزه‌های دیگر متفاوت است و در جایزه مصطفی علم، علمی باید باشد که اصالت، رفاه بشریت، سعادت انسان و تمدن نوین اسلامی را رقم بزند.

وی ادامه داد: علم باید در خدمت و رشد انسان و تعالی انسان باشد. توجه به علم و دانش و فناوری و موضوعات دانش‌بنیان در نظام مقدس جمهوری اسلامی یک امر راهبردی است. تأکید رهبری آن است که تلاش باید تلاش دانش بنیان باشد تا محصول نوآورانه و فناور برای زندگی معاصر حاصل شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 1199935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =