سرانجام بیمه کارگران ساختمانی به کجا رسید؟

رییس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی حدود ۳۷ سال است که به کارگران بدهکار است گفت: مدت های زیادی از تصویب قانون می گذرد هنوز کارگری بیمه نشده است و یا کارگران با ترس قطع شدن بیمه ی خود زندگی می کنند.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، سمیه گلپور,رییس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران گفت: مطابق قانون بر اساس متراژ مربع سازمان تامین اجتماعی از سازندگان حق بیمه کارگران ساختمانی را دریافت می کند. یعنی ۲۰درصد از سازندگان دریافت می کند و ۷درصد از کارگران ساختمانی.

بیشتر بخوانید:

مرتضوی: قانون بیمه کارگران ساختمانی در حال اجرا شدن است

وی ادامه داد:مشکلی که وجود دارد این است که در بازه زمانی ۶ماهه اگر حتی یک بار کارگر حق بیمه خود را واریز نکند,‌سازمان بدون اطلاع قبلی بیمه کارگر را قطع و مختومه اعلام می کند. میزان حق بیمه ۲۷ درصدی در شرایطی است که به هیأت امنای سازمان اجازه داده شده است که تا ۳۰درصد میزان این حق بیمه مطابق قانون افزایش یابد. کارگران با ترس قطع شدن بیمه ی خود زندگی می کنند. این مسئله وضعیت کارگران را بدتر کرده است.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اظهار داشت: چگونه است که هنوز کارگری بیمه نشده است, حق بیمه آن از سازنده دریافت می کند؟ اما اگر کارگر ساختمانی که یک کارگر ساده است به دنبال شغل و کسب درآمد است و دو ماهه حق بیمه پرداخت نمی کند, بیمه اش قطع می شود؟ چرا سازمان تامین اجتماعی به کارگر اطلاع نمی دهد؟چرا که حتی در قالب جریمه مسیر بیمه را ادامه نمی دهد؟ قطع کردن بیمه کارگر ساختمانی باعث می شود خانواده های آنها در بستر درمان دچار مشکل شوند.

گلپور افزود: معیشت کارگران ساختمانی با شرایط کار کردن بسیار درخطر است, اینکه تأمین اجتماعی با بهانه اینکه یک ماه حق بیمه دیرپرداخت شده و بیمه آنها را قطع می کند,‌بسیار برای کارگران آزار دهنده است.

وی افزود:مطابق اطلاعات درج شده در سامانه رفاهی, از سال ۹۸ هیچ ورودی جدیدی برای بیمه کارگران ساختمانی وجود ندارد, در حالی که تامین اجتماعی حق بیمه را از سازندگان دریافت می کند. زمانی که کارگران ساختمانی مراجعه می کنند و علت بیمه نشدن را سوال می کند, کمبود منابع را دلیل آن اعلام می کنند. در حالی که ۲۷درصد حق بیمه از سوی سازندگان و ۷درصد از سوی کارگر پرداخت می شود, دقیقا سازمان تأمین اجتماعی از کدام کسری بودجه صحبت می کند؟

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران گفت: از سال ۵۲تاکنون که مصوبه برای کارگران ساختمانی وجود دارد, حدود ۳۷سال می گذرد که در تمام این سنوات سازمان به کارگران ساختمانی بدهکار است. در این بازه زمانی باید لیست ارائه کند که تا کنون در این سال ها چند نفر را بیمه کرده است. اینکه دلیل می آورند که منابع کفایت نمی کند, قابل قبول نیست. مدت زیادی از ابلاغ قانون بیمه کارگران ساختمانی می‌گذرد اما سازمان تأمین اجتماعی هنوز سهمیه‌ای برای بیمه کارگران ساختمانی تخصیص نداده است.

گلپور بیان کرد:کار کارگران ساختمانی هم سخت و زیان‌آور است و هم با توجه به وضعیت ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی، مرگ‌آور است؛ چرا کارگری که در این شرایط کار می‌کند باید از ابتدایی‌ترین حق خود محروم شود؟ چرا باید نگران قطع بیمه‌ی خود باشد؟ سالی یک یا دو بار بازرسان ساختمانی از کارگاه‌ها بازدید می‌کنند و ناعادلانه بیمه‌ی برخی از کارگران را قطع می‌کنند. دلهره‌ی کار ساختمانی یک طرف، دلهره‌ی قطع بیمه هم طرف دیگر که مجموع اینها کارگران ساختمانی را در تنگنای بیشتر قرار می‌دهد. ۵۰۰هزار کارگران ساختمانی در انتظار بیمه شدن از سوی سازمان تأمین اجتماعی هستند.

گلپور با بیان اینکه مسئله دیگری که وجود دارد این است که تمام کارگران ساختمانی میزان حق بیمه یکسان پرداخت می کنند در حالی که در گذشته این چنین نبوده است افزود:میزان حق بیمه استادکاردرجه ۱به میزان ۷۰۴هزار تومان,کمک بنا درجه۲به میزان ۵۹۰هزار تومان،کارگرمعمولی درجه۳ ، ۴۸۲هزار تومان بوده است. این درحالی است که سازمان از تمام اسکلت سازان که جزو کارگران معمولی محسوب می شوند میزان حق بیمه ۷۰۴هزارتومان دریافت می کند, یعنی رتبه بندی آنها را حذف کرده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1219555

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 0 + 0 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • فریادعدالت IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۱
   0 0
   کارکارگران ساختمانی درهمه مشاغل ورده های شغلی صددرصدسخت وزیان آور هست حتی سازمان بهداشت جهانی و سازمان بهدلشت حرفه ایباقاطعیت این ادعارا اثبات میکند چون باانواع بیماریهای جسمی مبتلا میشوند واز همه مهمتر بیماریهای داخلی و چون باموادشیمیایی سرکاردارند بدون شک کارگران ساختمانی کاندید انواع بیماریهای ناشی ازاستنشاق مواد شیمیایی موجود درگچ ؛سیمان؛آحر؛رنگها؛وسایرمواددیگر هستند.حداکثر توان واقعی ولستاندلردیک کارگرساختمانی درمشاغل ساختمانی 15سال هست؛حداقل واسه کشورما خدمت کارگر ساختمانی 20سال سخت وزیان آوربازنشست بشوند نه اینکه 35سال درواقع به دور لزعدل وعدالت وانصاف هست