حباب کدام سکه از همه بیشتر است؟

ربع سکه بیشترین حباب را دارد، با این وجود برخی همچنان درحال خرید سکه هستند. کارشناسان هشدار می دهند مردم باید مراقب باشند.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، آمارها نشان می‌دهد تحت‌تأثیر جو روانی ایجاد شده در بازار، حباب انواع سکه در بازار افزایش یافته و به ۳.۳تا ۷.۶میلیون تومان در میان انواع سکه رسیده است، در این میان ربع سکه بیشترین حباب را دارد؛ با وجود این برخی همچنان درحال خرید سکه هستند. در چنین شرایطی کارشناسان هشدار می‌دهند مردم باید مراقب باشند و در شرایطی که بازار ملتهب است و با حباب زیادی مواجه شده دست به معامله نزنند.

بیشتر بخوانید:

قیمت طلا، سکه و دلار دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۳

قیمت طلا از اواخر سال قبل شیب صعودی پیدا کرده است اما این شیب صعودی از ۱۳فروردین روند پر شتاب‌تری گرفته است. عامل اصلی رشد قیمت طلا و سکه ظرف روزهای گذشته افزایش قیمت ارز و افزایش قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی است که هر دو عامل به‌شدت بر قیمت طلا و سکه در بازار داخلی فشار وارد می‌کنند. اما اینکه چرا قیمت‌های جهانی و قیمت ارز در حال افزایش است به موضوع پیش‌بینی‌ها از رشد اقتصادی جهانی که می‌تواند منجر به بهبود تقاضا در اقتصاد جهانی شود و افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیک بازمی‌گردد.

با همه اینها ظرف روزهای گذشته افزایش تنش‌های منطقه‌ای، اثر مضاعفی بر قیمت طلا و سکه داشته و بیشتر از هر عامل دیگری منجر به رشد غیرواقعی قیمت‌ها در بازار شده است. در چنین شرایطی کارشناسان هشدار می‌دهند که رشد قیمت طلا و سکه بیشتر روانی و تحت‌تأثیر تحولات سیاسی است و درصورت کاهش تنش‌های سیاسی حباب سکه تخلیه خواهد شد و خریداران سکه متضرر خواهند شد. اما حباب یا ارزش واقعی سکه چقدر است و چرا مردم باید در خرید و فروش سکه بسیار مراقب باشند؟

ارزش واقعی سکه چقدر است؟

به‌طور کلی قیمت طلا و سکه براساس ۲مولفه بنیادین محاسبه می‌شود که یکی از آنها قیمت ارز داخلی و دیگری قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی است. در چنین شرایطی در دوره‌هایی که قیمت ارز یا قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی افزایش می‌یابد قیمت طلا و به‌دنبال آن سکه هم در بازار داخلی افزایش می‌یابد. حالا درنظر بگیرید که قیمت هر دو عامل در حال افزایش است و حتی طبق آمارها قیمت طلای جهانی رکوردهای تازه‌ای ثبت کرده و به ۲هزار و ۳۲۹دلار رسیده که بالاترین نرخ در تاریخ معاملات این فلز گرانبها در دنیاست. اما پرسش این است که قیمت‌ها باید تا کجا رشد کنند و آیا هر نوع رشدی منطقی است؟

آنطور که آمارها نشان می‌دهد(با محاسبه قیمت هر دلار ۶۴هزار و ۴۰۰تومان و قیمت هر اونس طلا ۲هزار و ۳۲۹دلار) در حال حاضر قیمت هر سکه طرح جدید ۳۵میلیون و ۲۸۴هزار تومان ارزش دارد و این در حالی است که قیمت هر سکه طرح جدید در مبادلات دیروز در محدوده ۴۳میلیون و ۱۰۰هزار تومان مبادله شد. این یعنی اینکه قیمت هر سکه طرح جدید در حال حاضر ۷میلیون و ۸۰۰هزار تومان با ارزش ذاتی‌اش فاصله دارد و در واقع ۲۲درصد حباب دارد. در همین حال میزان حباب سکه طرح قدیم نیز ۵میلیون و ۲۰۰هزار تومان یعنی ۱۵درصد و نیم‌سکه ۸میلیون و ۵۰۰هزار تومان معادل ۴۸درصد است. اما بیشترین میزان حباب مربوط به ربع سکه و سکه گرمی است که در عین حال بیشترین میزان معاملات نیز روی آنها انجام می‌شود. طبق آمارهای موجود در حال حاضر قیمت هر ربع سکه ۷میلیون و۳۰۰هزار تومان بالاتر از ارزش ذاتی‌اش مبادله می‌شود. سکه گرمی نیز با ۳میلیون و۲۰۰هزار تومان معادل ۷۳درصد حباب دارد.

آیا خرید سکه با این میزان حباب، به نفع خریداران است؟

کارشناسان بر این باورند که با توجه به افزایش شدید حباب سکه، خرید آن به نفع مردم نیست و برای خرید سکه باید صبر کرد. به‌طور طبیعی خرید طلا و سکه در دوره‌هایی به نفع مردم است که میزان حباب سکه زیر ۱۰درصد باشد؛ درحالی‌که در حال حاضر میزان حباب انواع سکه بین ۱۵تا ۸۴درصد است.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران در این‌باره گفت: متأسفانه امسال حباب سکه از مرز ۱۰میلیون تومان گذشته و به ۱۰میلیون و ۱۷۰هزار تومان رسیده است، بنابراین می‌توان گفت قیمت‌ها در بازار کاذب و غیراصولی است.

نادر بذرافشان ضمن توصیه به مردم برای عدم‌ورود به بازارهای ملتهب توضیح داد: توصیه ما این است که مردم سعی کنند در بازارهایی که التهاب دارد، ورود نکرده و صبر کنند بازار به ثبات برسد و بعد از اینکه قیمت‌ها به ثبات رسید اقدام به خرید و فروش سکه و طلا کنند. او اضافه کرد: اگر بانک مرکزی نسبت به کنترل بازار ارز و عرضه سکه و شمش طلا اقدام کند می‌تواند نقش محوری در ثبات قیمت‌ها در بازار سکه و طلا داشته باشد. بذر افشان تأکید کرد: ازجمله اصلی‌ترین دلایل افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه مربوط به نوسانات اونس جهانی است که از ابتدای سال‌جاری حدود ۱۶۰دلار افزایش یافته است. بخشی از افزایش قیمت‌ها در بازار داخل هم ناشی از افزایش قیمت ارز و البته انتشار اخبار سیاسی و اقتصادی و بحران خاورمیانه بود.

حجت‌الله فرزانی، یک کارشناس مالی هم در این‌باره گفت: افزایش نرخ طلا و ارز در حال حاضر بیشتر هیجانی است و متاثر از حمله رژیم صهیونیستی به ساختمان مجاور کنسولگری ایران است. او توضیح می‌دهد: با توجه به اینکه فضای بازار هیجانی است افزایش قیمت طلا و ارز به‌صورت پایدار باقی نمی‌ماند مگر مباحث و ریسک‌های دیگری به‌صورت اقتصادی حادث شود که بحث دیگری است.

کد خبر: 1226440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =