جلب اعتماد صنایع مهم‌ترین مشکل پژوهشگران است/ تسهیل استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های مرتبط با صنعت

عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس با بیان این که جلب اعتماد صنایع مهم‌ترین مشکل پژوهشگران است، گفت: ارتباط با صنعت، استخدام فارغ‌التحصیلان آن دانشگاه را تسهیل می‌کند.

مهدی رضایی عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز درباره شکلگیری ارتباط دانشگاه و صنعت اظهار کرد: اگر دانشگاهیان بتوانند با صنعت ارتباط گرفته و مشکلات آن را حل کنند، صنعت از دانشگاه استقبال خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

قطع ارتباط موسسات آموزش عالی نروژ با دانشگاه‌های اسرائیل

وی با بیان اینکه قراردادهای صنعتی استادان برای دانشگاه درآمدزا است، افزود: قراردادهای صنعتی استادان با دانشگاه منعقد می‌شود و درصدی از مبلغ هر قرارداد به عنوان بالاسری به دانشگاه تعلق می‌گیرد. همچنین فعالیت در صنعت برای دانشگاه‌ها اعتبار اجتماعی به ارمغان می‌آورد. برای مثال، استخدام فارغ‌التحصیلان آن دانشگاه در صنعت تسهیل می‌شود.

رضایی تصریح کرد: قراردادهای ارتباط با صنعت برای شرکت‌ها صرفه‌جویی‌های مالیاتی که به ارمغان می‌آورد. چرا که قراردادها پژوهشی به حساب می‌آیند و از معافیت مالیاتی برخوردارند. معافیت مالیاتی در راستای حمایت از دانش‌بنیان‌ها انجام می‌شود و صنایع می‌توانند از این پتانسیل استفاده کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس درباره نقش دانشگاه‌ها در تحقق شعار سال ۱۴۰۲ گفت: دانشگاه‌های کشور وظیفه خدمت‌رسانی دارند؛ اما توان اجرایی و عملیاتی ندارند. مواردی مانند نرخ ارز و تورم و سیاست‌های پولی و مالی دولت و بانک‌ها در اختیار دانشگاه نیست. نباید از دانشگاه انتظار داشت که بتواند برخی مشکلات مانند تورم را مهار کند چون ابزارش دست دانشگاه نیست. البته دانش‌آموختگان دانشگاه می‌توانند در این راستا به دولت کمک کنند؛ اما این وظیفه مستقیم دانشگاه نیست.

وی گرفتن اولین ارتباط‌ها با صنعت و جلب اعتماد
را مهم‌ترین مشکلات پژوهشگران برای برقراری ارتباط دانشگاه و صنعت دانست و تاکید کرد: از طرف دیگر هم برخی شرکت‌های ایرانی واحد تحقیق و توسعه (R&D) ندارند.

رضایی با اشاره به این که مقاله‌محوری آیین‌نامه‌ ارتقای اعضای هیئت علمی یکی از مشکلات پژوهشگران است، خاطرنشان کرد: مقاله‌محوری نمی‌تواند مشکلات صنعت و جامعه را حل کند. تمرکز بر حل مشکلات صنعت با مقاله‌محوری در تضاد قرار دارد. واحد پژوهشی دانشگاه خلیج فارس همراهی خوبی با طرح‌های صنعتی دارد و در نتیجه بوروکراسی اداری در سال‌های اخیر کاهش یافته است. فعالیت صنعتی استادان به تربیت دانشجویان برتر و معرفی بع صنایع کمک کند.

عضو هییت علمی دانشگاه خلیج فارس درباره راهکارهای حل مشکلات پژوهشگران یادآور شد: وزارت علوم با تدوین آیین‌نامه‌های اصولی می‌تواند مسیر ارتباط دانشگاه با صنعت تسهیل کند. من پروژه‌های بزرگ ارتباط با صنعت داشته‌ام؛ اما به دلیل تمرکز بر این پروژه‌ها نتوانسته‌ام مقاله بنویسم و ارتقا بگیرم.

گفتنی است، رضایی استادیار رشته حسابداری دانشگاه خلیج فارس است و طرح‌هایی در زمینه تدوین دستورالعمل‌های مالی و حسابرسی‌های داخلی شرکت‌ها اجرا کرده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1226903

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =