گزارش کشتی آزاد کسب سهمیه المپیک در قاره آسیا /  آذرپیرا المپیکی شد

رقابت‌های کشتی آزاد کسب سهمیه المپیک در قاره آسیا، از صبح امروز (جمعه) و رقابت‌های کشتی فرنگی از صبح یکشنبه به میزبانی بیشکک قرقیزستان آغاز می‌شود.

به گزارش گروه ورزشی ایسکانیوز؛ مسابقات کشتی آزاد گزینشی قاره‌ای المپیک از صبح امروز (جمعه ۳۱ اردیبهشت) در بیشکک آغاز شد که ایران سه نماینده در این رقابت‌ها دارد.

بیشتر بخوانید

کسب سهمیه کشتی آزاد و فرنگی/ ۵ نماینده ایران رقبای خود را شناختند

سهمیه گزینشی آسیایی در ۵۷ کیلوگرم از دست رفت؛ جوان حذف شد

احمد جوان اولین نماینده‌ ایران بود که در این رقابت‌ها روی تشک رفت. او در دور اول مقتدرانه و بدون اشتباه ۱۰ بر صفر آیال بلولیوبسکی کشتی‌گیر روسی‌الاصل تاجیکستان را مغلوب کرد و در مرحله یک چهارم نهایی مقابل مونخ باتخویاگ از مغلوستان قرار گرفت.

او در حالی که یک امتیاز از حریف پیش افتاده بود، طی یک غافلگیری فن ۴ امتیازی خورد و بعد از آن در تلاش بود که امتیاز از دست داده را جبران کند اما در آغاز تایم دوم باز هم فنی مشابه او را عقب انداخت و درنهایت این مبارزه ۱۴-۳ به سود کشتی‌گیر مغول تمام شد.

به این ترتیب در وزن ۵۷ کیلوگرم نماینده ایران از دور رقابت‌ها حذف شد و کار کسب سهمیه این وزن ایران، به گزینشی استانبول کشیده خواهد شد.

در مسابقات گزینشی آسیایی، فقط دو کشتی‌گیر سهمیه المپیک می‌گیرند که فینالیست‌ها بدون برگزاری فینال، به سهمیه المپیک خواهند رسید.

پیکارهای گزینشی جهانی که دهه سوم اردیبهشت ماه در استانبول برگزار می‌شود، آخرین فرصت برای کشتی‌گیران همه قاره‌هاست که بتوانند به سهمیه المپیک برسند.

یونس امامی در وزن ۷۴ کیلوگرم دیگر نماینده امروز ایران در گزینشی بیشکک است که بعد از یک دور استراحت با برنده مبارزه سولدخو اولونبایار از مغلوستان و بیونگ مین گنگ از کره جنوبی مبارزه خواهد کرد.

در وزن ۹۷ کیلوگرم هم امیرعلی آذرپیرا پس از استراحت در دور اول باید به مصاف برنده کشتی آرش یوشیدا از ژاپن و دیپاک از هند برود.

ادامه ناکامی سبک‌وزن‌های ایران؛ نایب‎‌قهرمان جهان به خط شد

بعد از آنکه علیرضا سرلک سال ۲۰۲۱ موفق شد مدال نقره وزن ۵۷ کیلوگرم مسابقات جهانی را از آن خود کند، تیم ملی آزاد ایران در پیکارهای جهانی ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ با سرلک و میلاد والی‌زاده ناکام بود و نتوانست مدال و عنوانی کسب کند.

سال ۲۰۲۳ بعد از ناکامی والی‌زاده در بلگراد، ابراهیم خواری نماینده وزن اول ایران در بازی‌های آسیایی هانگژو بود که تنها کشتی‌گیری شد که بدون مدال چین را ترک کرد.

احمد جوان به عنوان نفر اول وزن ۵۷ کیلوگرم کشور، برای کسب سهمیه المپیک به بیشکک رفت و این امیدواری وجود داشت که باتوجه به اینکه بعد از قهرمانی کشور، در هیچ میدانی روی تشک نرفته و وزن کم نکرده است، در قرقیزستان عملکرد بهتری داشته باشد که بعد از یک دور برد مقابل حریف روسی‌الاصل تاجیک، در مصاف با حریف مغولی شکست سنگینی را تجربه کرد.

حالا علیرضا سرلک به خط شده و باید خودش را مهیای شرکت در مسابقات گزینشی جهانی کند که دهه سوم اردیبهشت ماه در ترکیه برگزار می‌شود.

سرلک در فینال مسابقات کشوری مغلوب جوان شد و در ادامه به دلیل ابتلا به آنفولانزا، از لیست اعزامی به جام یاشاردوغو خارج شد.

این کشتی‌گیرِ عنوان‌دار، آخرین گزینه کادرفنی تیم ملی ایران برای کسب سهمیه المپیک در استانبول است.

کشتی آزاد ایران دوره قبلی المپیک را با سهمیه کامل و ۶ کشتی‌گیر پشت سر گذاشت.

امامی در نیمه‌نهاییِ کسب سهمیه به کایپانوف رسید

بعد از حذف احمد جوان از دور رقابت‌های گزینشی آسیایی در وزن ۵۷ کیلوگرم، یونس امامی که در دور اول استراحت کرده بود، مقابل بیونگ مین گنگ از کره‌جنوبی قرار گرفت که در مرحله قبلی سولدخو اولونبایار از مغلوستان را برده بود.

امامی در این مبارزه نمایشی قابل قبول و مطمئن ارائه داد و با نتیجه ۱۵-۴ حریفش را شکست داد و به نیمه‌نهایی رسید.

به این ترتیب نفر سوم سال ۲۰۲۲ وزن ۷۴ کیلوگرم جهان و نفر دوم بازی‌های آسیایی ۲۰۲۳، در مرحله بعدی باید با کایپانوف کشتی بگیرد.

امیرعلی آذرپیرا در وزن ۹۷کیلوگرم دیگر نماینده ایران در گزینشی آسیایی است که امروز روی تشک خواهد رفت. اولین حریف او، آرش یوشیدا کشتی‌گیر ایرانی-ژاپنی است.

 آذرپیرا با غلبه بر کشتی‌گیر ایرانی- ژاپنی راهی نیمه‌نهایی شد

امیرعلی آذرپیرا سومین کشتی‌گیر ایران بود که در مسابقات گزینشی آسیایی المپیک روی تشک رفت. این رقابت‌ها از صبح امروز (جمعه 31 اردیبهشت) در 6 وزن المپیکی در بیشکک آغاز شده که تیم کشورمان سه نماینده در این پیکارها داشت.

آذرپیرا که دور اول استراحت کرده بود، در مبارزه اولش مقابل آرش یوشیدا کشتی‌گیر ایرانی-ژاپنی قرار گرفت که دور قبلی دیپاک هندی را برده بود. یوشیدا که سال گذشته قهرمان 92 کیلوگرم آسیا شده بود، مشخصا آمادگی بدنی خوبی داشت و برای سهمیه گرفتن به قرقیزستان آمده بود اما در وقت اول این آذرپیرا بود که 2-یک به برتری رسید.

در حالی که یوشیدا روی کشتی آذرپیرا کار کرده بود، درنهایت این مبارزه 9-یک به سود نماینده ایران به پایان رسید.

پیش از این، احمد جوان با قبول شکست مقابل حریف مغولی از دور رقابت‌های کسب سهمیه حذف شده بود و یونس امامی با برتری برابر حریف کره‌ای به نیمه‌نهایی وزن 74 کیلوگرم راه پیدا کرد.

امامی در نیمه‌نهایی با نورکجا کایپانوف دارنده مدال نقره جهان از قزاقستان کشتی خواهد گرفت که در صورت برد، به سهمیه المپیک خواهد رسید. آذرپیرا نیز درصورت غلبه بر حریف مغول در نیمه‌نهایی، سهمیه خواهد گرفت.

کسب یک سهمیه دیگر برای کشتی آزاد؛ آذرپیرا المپیکی شد

رقابت نیمه نهایی کشتی آزاد کشورمان در حالی عصر امروز جمعه در بیشکک برگزار شد که امیر علی آذر گیرا توانست با شکست حریف مغولستانی خود، سهمیه المپیک پاریس را بدست آورد.

در وزن ۹۷ کیلوگرم امیرعلی آذرپیرا پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه ۹ بر ۱ از سد آرش یوشیدا از ژاپن گذشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی در این مرحله با نتیجه ۳ بر صفر از سد گانخویاگ گانباتار از مغولستان گذشت و سهمیه المپیک پاریس را از آن خود کرد.

پیش از این یونس امامی توانست چهارمین سهمیه کشتی آزاد کشورمان در پاریس را بدست آورد. سه سهمیه دیگر کشورمان در رقابت‌های جهانی بلگراد در اوزان ۶۵، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم توسط رحمان عموزاد خلیلی، حسن یزدانی و امیر حسین زارع بدست آمد.

گفتنی است که رقابت‌های جهانی استانبول آخرین شانس کسب سهمیه در وزن ۵۷ کیلوگرم است که به احتمال علیرضا سرلک عازم این مسابقات خواهد شد تا بتواند ششمین سهمیه کشورمان را در کشتی آزاد به دست بیاورد.

یونس امامی به پاریس رسید/ چهارمین سهمیه المپیک‌ برای کشتی آزاد ایران

در ادامه رقابت‌های کشتی آزاد کسب سهمیه المپیک در بیشکک قرقیزستان، یونس امامی نماینده وزن ۷۴ کیلوگرم ایران و دارنده ۲ مدال برنز جهان، در مرحله نیمه نهایی مقابل نورکجا کایپانوف دارنده مدال نقره جهان از قزاقستان به روی تشک رفت و در پایان با نمایشی مطمئن با نتیجه قاطع ۱۱ بر صفر به برتری رسید و صاحب سهمیه المپیک شد.

امامی پیش از این در دور نخست استراحت کرد، سپس با نتیجه ۱۵ بر ۴ بیونگ مین گنگ از کره جنوبی را شکست داد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت.

در ادامه این رقابت ها، امیرعلی آذرپیرا سومین و آخرین نماینده ایران در این رقابت ها تا دقایقی دیگر برای کسب سهمیه المپیک در مرحله نیمه نهایی وزن ۹۷ کیلوگرم مقابل گانخویاگ گانباتار از مغولستان به میدان می رود.

احمد محمدنژاد جوان دیگر نماینده ایران در این رقابت ها بود که صبح امروز جمعه با شکست ۱۴ بر ۳ مقابل حریفی از مغولستان از رسیدن به سهمیه المپیک بازماند.

کشتی آزاد ایران پیش از این در جریان رقابت های قهرمانی جهان ۲۰۲۳ در اوزان ۶۵، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم موفق به کسب سهمیه المپیک شده بود.

انتهای پیام

کد خبر: 1227634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =