80 ميليارد دلار يارانه سوخت كه هم اكنون پرداخت مي شود، تهديدي براي اقتصاد كشور است.
به گزارش ایسکا نیوز، وزير نفت روز گذشته(سه شنبه، 3 تير) در آيين افتتاحيه هفدهمين اجلاس هيئت عمومي سازمان نظام مهندسي كشور در سالن اجلاس سران با بيان اينكه رقم بالايي كه صرف پرداخت يارانه سوخت مي شود، مي تواند به فرصتي براي كار تبديل شود، افزود: با بخشهاي مختلف از جمله حمل و نقل عمومي و راه آهن توافقهايي انجام شده كه بر اساس آن ارزش انرژي صرفه جويي شده در اين بخشها به ازاي هر مسافر و بار به بخش مربوطه پرداخت شود.
بيژن نامدار زنگنه با بيان اين كه در كشور ما مصرف انرژي بسيار بالاست و در مقابل بهره وري انرژي پايين و هدر رفت انرژي به شكل قابل ملاحظه اي زياد است، افزود: بيشترين اتلاف انرژي پس از نيروگاهها، در بخشهاي حمل و نقل و كشاورزي در حوزه ساختمان است كه نه تنها در بهره برداري بلكه در ساخت و ساز نيز به چشم مي خورد.
وزير نفت ادامه داد: مجوزهاي قانوني در دست است كه با استفاده از آنها مي توان فعاليتهايي را انجام داد كه هزينه آن از محل صرفه جويي در مصرف انرژي تامين شود.
وي با اشاره به اينكه يكي از بخشهاي مهم  در زمينه مصرف انرژي، مسكن است، گفت: پروژه هايي در اين زمينه تعريف شده و مهندسان نيز در اين مهم سهيم هستند.
وزير نفت با بيان اينكه در كشور ما بيش از 2 ميليون موتورخانه وجود دارد كه گاز سوز هستند، افزود: براساس برآوردهاي انجام شده مي توان با تغييراتي، مصرف انرژي اين موتورخانه ها را تا 30 درصد كاهش داد.
زنگنه ادامه داد: اين كاهش مصرف به ازاي هر مترمربع 500 تومان خريداري خواهد شد و ملاك اين صرفه جويي قبوض خواهد بود، كه در اين صورت شركتهاي تاسيساتي كه فعاليتهاي آنها در بخش نرم افزاري بهينه سازي مصرف انرژي است، نقش كليدي خواهند داشت.
وي افزود: در ساخت و ساز نيز مي توان به گونه اي عمل كرد كه صرفه جويي ايجاد شود و اين مهم نيازمند بررسي از سوي كارگروه هاي تخصصي است.

 
کد خبر: 16653

وب گردی

وب گردی