تهران- ایسکانیوز: دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار مشاور امنیت ملی هندوستان، دو کشور را همسایگان بدون مرز مشترک دانست و گفت: با اراده سیاسی رهبران دو کشور، همکاری های مشترک ایران و هند به عنوان شرکای رهبرادی همواره در مسیر تامین منافع ملی و ثبات منطقه ای سیر صعودی داشته است.

وی با استقبال از مشارکت و سرمایه گذاری هند در برنامه های مرتبط با توسعه بنادر و خطوط ریلی شرق ایران و افزایش همکاری های ترانزیتی چند جانبه افزود: تسریع در اجرای موافقتنامه های اقتصادی و تجاری میان دو کشور، نقش تعیین کننده ای در ارتقای سطح روابط و شکوفایی ظرفیت های گسترده همکاری دو جانبه را به دنبال خواهد داشت.

شمخانی با اشاره به هشدارهای ایران در خصوص گسترش فزاینده موج جدید تروریسم و عواقب ناگوار حمایت مالی و تسلیحاتی برخی کشورهای غربی و همپیمانان منطقه ای آنان از جریان های تکفیری در سوریه و عراق گفت: متاسفانه پافشاری کشورهای غربی و نادیده گرفتن حقوق وارده مردم و تلاش برای تغییر حاکمیت کشورها با ابزار تروریسم منجر به توسعه جریان های تکفیری و تصاعد بحران در منطقه شده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر لزوم افزایش نقش جنبش عدم تعهد در تقویت صلح و ثبات جهانی، بر مشارکت موثر قدرت های منطقه ای در مبارزه موثر و به دور از تبلیغات با تروریسم تاکید کرد.

در این دیدار آجیت دووال مشاور امنیت ملی هندوستان نیز با تقدیر از نقش ایران در مبازه با تروریسم و ایجاد ثبات و امنیت در غرب آسیا خواستار ارتقای سطح همکاری های همه جانبه میان دو کشور شد.

وی با اشاره به نقش تعیین کننده ایران و هند در برقراری ثبات و امنیت در منطقه و رویکردهای مشترک دو کشور در موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی افزود: همکاری های همه جانبه میان ایران و هندوستان هیچ گاه موثر از اراده کشورهای ثالث نبوده و همواره بدون تاثیرگذاری منفی بر کشورهای دیگر مسیر تامین منافع مشترک را پیموده است.
کد خبر: 217282

وب گردی

وب گردی