گوشت با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شود

وزیر صمت درباره واردات گوشت گفت: گوشت با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شود.

به گزارش ایسکانیوز،رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره واردات گوشت گفت: تا به امروز ارز 4200 تومانی از واردات گوشت برداشته نشده و همچنان گوشت با این ارز وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه مانند سال گذشته منابعی از سوی دولت برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته شده و به تصویب مجلس هم رسیده است، افزود: این منابع در سال 97 بیش از 13 میلیارد دلار بود و در سال جاری نیز به 14 میلیارد دلار رسیده است.

وزیر صمت با اشاره به اینکه با توجه به شعار سال، بحث توسعه صنایع مطرح است تا بتوانیم ظرفیت‌های خالی را فعال کنیم، تصریح کرد: حداقل خواسته ما حفظ تولید سال گذشته است و برای رسیدن به این خواسته برنامه‌های متنوعی تدوین شده که یکی از آنها تامین نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای صنعتی است.

رحمانی تصریح کرد: هر ساله بانک مرکزی منابع مورد نیاز برای سرمایه در گردش صنایع را در نظر می‌گیرد ولی اشکال ساختاری این است که 90 درصد تامین مالی از طریق سیستم بانکی انجام می‌شود و سهم سایر بخش‌ها مثل بازار سرمایه، تنها 10 درصد است. این موضوع از مواردی است که در دولت و مجلس جدی گرفته شده، در همین زمینه باید منتظر باشیم تا بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار راهکارهای لازم را ارائه دهند. صنایع ایران ظرفیت بالایی دارند، زیرا کارخانه احداث شده و تجهیزات مورد نیاز هم وجود دارد، بازار محصولات تولیدی هم در این زمینه مهم است و بسیاری از محصولات ایرانی بازار خوبی دارند و با توجه به این مسائل، در صورت سرمایه در گردش واحدها، می‌توانیم به حداقل خواسته خود که حفظ تولید سال قبل است دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه سرعت و حجم منابع مالی باید بیشتر شود تا بتوانیم به اهداف تولید برسیم، اضافه کرد: اولویت اول ما در سال 98 حفظ وضع موجود و تثبیت اشتغال خواهد بود. همچنین سی‌وشش برنامه عملیاتی در این وزارتخانه تدوین شده که شامل توجه به ساخت داخل، ایجاد حرکت جدید در توسعه معادن، توجه به فناوری برای رقابت در بازارهای جهانی، حرکت از مونتاژکاری به نوآوری و تحریک تقاضا و رونق صادرات به ویژه به کشورهای همسایه است.

تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر: 1002534

وب گردی

وب گردی