افزایش حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

با انتشار آمار حقوق ماهانه بازنشستگان مشخص شد که در سال ۱۴۰۰، حدود ۸۹ درصد از بازنشستگان حقوقی بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان دریافت کرده‌اند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری ایسکانیوز، در سال ۱۴۰۰  افزایش حقوق بازنشستگان تا حدودی پیش رفت که بعد از این  افزایش حقوق بازنشستگان حدود ۸۹ درصد از بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری حقوقی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال دریافت کرده‌اند. اما با وجود تورم افسار گسیخته این  افزایش حقوق بازنشستگان هم دردی از آن ها را دوا نکرد چرا که این  افزایش حقوق بازنشستگان

 مطابق با میزان تورم رشد نداشت به خصوص در قشر کارگران که جز اقشار آسیب پذیر هستند انتظار میرفت تا افزایش حقوق بازنشستگان بیشتر از قبل مورد توجه قرار گیرد.

آمار ماهانه حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی نشان داد که مستمری بگیران و بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال ۱۴۰۰ بین پنج تا ۱۰ میلیون حقوق دریافت کردند. بخشی از گزارش دیوان محاسبات کشور درباره نظارت بر اجرای قانون بودجه ۱۴۰۰ در چهار ماهه اول، به موضوع گزارش عملکرد افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اختصاص دارد.

در این گزارش آمده است: به دلیل عدم تحقق منابع موضوع بند (و) تبصره (۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و کسری منابع صندوق بازنشستگی کشوری، به منظور پرداخت حقوق بازنشستگان و موظفین، مبلغ ۵۶٫۹۸۹٫۰۰۰ میلیون ریال تنخواه‌گردان توسط خزانه‌داری‌کل کشور به صندوق بازنشستگی کشوری پرداخت گردیده است.

شایان ذکر است در دوماهه ابتدای سال برای پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران به دلیل کمبود منابع در ماه‌های مورد نظر از مبلغ ۴۸٫۴۲۷٫۵۲۷ میلیون ریال تسهیلات بانکی استفاده گردیده که با روند افزایش وصول درآمدهای حق بیمه در ماه‌های بعد، برای پرداخت حقوق مشمولین در دو ماهه دوم سال ۱۴۰۰، از دریافتی‌های حق بیمه استفاده شده است. در خصوص منابع بودجه‌ای صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد، در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۵۵٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال جهت پرداخت مستمری ذیل جدول شماره (۹) بودجه کل کشور و مبلغ ۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال جهت همسان‌سازی و متناسب‌سازی بازنشستگان از محل بند (و) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده است.

افزایش حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

افزایش حقوق بازنشستگان و صندوق بازنشستگی کشوری
در سال ۱۳۹۸ حدود ۷۰ درصد بازنشستگان و موظفین حقوق‌بگیر مشترک صندوق بازنشستگی کشوری، حقوقی پایین‌تر از ۳۰ میلیون ریال دریافت کرده‌اند که این رقم در سال ۱۴۰۰ تقریباً نزدیک به صفر شده است.

در سال ۱۴۰۰ افزایش حقوق بازنشستگان تا حدودی پیش رفت و حدود ۸۹ درصد از بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری حقوقی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال دریافت کرده‌اند.

 
صندوق بازنشستگی و حمایت کارکنان فولاد
در سال ۱۳۹۸ حدود ۶۰ درصد بازنشستگان و موظفین حقوق‌بگیر مشترک صندوق بازنشستگی فولاد، حقوقی بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون ریال دریافت کرده‌اند که این رقم در سال ۱۴۰۰ تقریباً ۱۲ درصد شده است.

همچنین در سال ۱۴۰۰ افزایش حقوق بازنشستگان فولاد حدود ۷۵ درصد از بازنشستگان صندوق بازنشستگی فولاد حقوقی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال دریافت کرده‌اند. نتیجتاً پس از همسان‌سازی‌های صورت‌گرفته حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

افزایش حقوق بازنشستگان و تأمین اجتماعی
در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ و قبل از اجرای متناسب‌سازی؛ ۸۴٫۹۴ درصد از جامعه تحت پوشش و پس از اجرای فاز اول متناسب‌سازی در اسفند ماه ۱۳۹۹ حدود ۷۶٫۶۱ درصد و در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ با اجرای فاز دوم متناسب‌سازی حدود ۴۴٫۶۶ درصد از مستمری‌بگیران و بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در طبقه کمتر از ۳۰ میلیون ریال و در حدود ۴۰٫۳۸ درصد از مستمری‌بگیران و بازنشستگان سازمان در طبقه ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال قرار گرفته‌اند و افزایش حقوق بازنشستگان در دستور کار قرار گرفت.

افزایش حقوق بازنشستگان با دلارهای مسدوده شده! 
 در این چارچوب نشانه‌هایی مخابره شده که نشان می‌دهند، مجلس «حمایت از بازنشستگان» را در خارج از متن بودجه می‌جوید. در این مورد به تازگی نماینده سبزوار و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، گفته است «بسیاری از وزرا در حال مذاکره با کشورهایی مانند چین و روسیه هستند تا پروژه‌ها از طریق تهاتر با نفت خام عملیاتی شوند. این ایده باعث آزادسازی احتمالی بخشی از منابع و استفاده از آنها برای حمایت از بازنشستگان خواهد شد». «بهروز محبی» از این روش به عنوان «راهکار معقول‌تر» که «مالیات تورمی» را هم به بازنشستگان تحمیل نمی‌کند، یاد کرد و بر این اساس پیشنهاد داد که «از این طریق می‌توان بخشی از منابع کشور را در سایر ردیف‌های بودجه آزاد کرد و از این منابع برای اجرای برنامه‌هایی چون، افزایش حقوق بازنشستگان بهره برد.» 

صندوق‌ها نمی‌توانند منتظر آزادسازی دلارها بمانند
در این مورد، «حسن صادقی» رئیس تشکل بازنشستگان کارگری (اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) می‌گوید که حمایت از بازنشستگان بر هر اساسی که شکل بگیرد، باید راسا در قانون بودجه پیش‌بینی و عینا پرداخت شود؛ در حالی که آزادسازی منابع ارزی ایران در خارج از کشور از این جنس نیست و در نتیجه نمی‌توان منابع پایداری را از طریق آن آزاد ساخت. دولت گذشته، خیلی پیشتر از این، به ازای بخشی از طلب ارزی خود از کشورهای دیگر، از بانک مرکزی ریال دریافت کرد تا بتواند کسری‌های خود را جبران کند و در ازای آن به بانک مرکزی تعهد داد که دلارهای آزاد شده را جایگزین پولی که دریافت کرده می‌کند؛ البته مشخص نیست که پس از آزادسازی، دلارها، به شکل اسکناس به دست دولت برسند و احتمال تبادل کالا هم وجود دارد. خاصیت توافق برجام این بود که دلارهای مسدود، آزاد شدند اما حالا مشخص نیست که واقعا دلار به دولت برسانند.» 

به گفته رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، «دولت، مجلس و سایر قوا باید برای برداشته شدن تحریم‌ها راهکار داشته باشند تا اقتصاد ایران با اتصال به زنجیره‌ اقتصاد جهان از خطر منفصل شدن از این زنجیره به واسطه تحریم‌ها دور بماند؛ نه اینکه بخواهند در شرایط تحریم‌، برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان راهکار پیدا کنند؛ در حالی که انتقال حتی ۱ دلار از درآمدهای ارزی ایران از طریق شبکه‌های رسمی انتقال ارز بسیار دشوار است. روی دیگر سکه هم این است که به واسطه آزادسازی درآمدهای ارزی ایران، کالاهای دارای نمونه مشابه داخلی، به ایران وارد شوند که در این صورت تولید زیان می‌بیند. اگر دولت بخواهد تن به چنین راهکاری بدهد هم باید صرفا کالاهای اساسی وارد کند و بعد به ازای آن منابع تامین ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را آزاد کند.» 

وی تاکید دارد: «به هر ترتیب، اقتصاد باید از زیر بار تحریم‌ها، شانه صاف کند در این صورت همه مردم ایران از آثار آزادسازی منابع مسدود شده بهره‌مند می‌شوند و دیگر نیاز به تخصیص منابع آزاد شده به بازنشستگان یا هر گروه دیگری نیست. بازنشستگان هم از این اقتصاد، ثبات و کاهش تورم را می‌خواهند. بازنشستگان می‌خواهند از شهد شیرین رشد اقتصادی و پیوستن به اقتصاد جهانی بهره‌مند شوند. در نتیجه بهتر است که دولت به فکر اجرای همسان‌سازی با منابع در دسترس باشد؛ چنانکه دولت گذشته با اتکا به درآمدهای محدود بودجه آن را انجام داد و موضوع را به تحقق مسائل دیگر مشروط نکرد؛ هرچند که به اجرای نابرابر آن که بازنشستگان تامین اجتماعی در نظر گرفته نشدند و سازمان آن را با منابع داخلی اجرا کرد، نقد داریم.» 

سکوت در برابر افزایش ۱۰ تا ۳۰ درصدی حقوق‌ بازنشستگان

باید دید که دولت در تنظیم بودجه همسان‌سازی در سال ۱۴۰۱ چه معیارهایی را لحاظ می‌کند. قاعدتا همین معیارها الگوی تعیین کننده چارچوب لایحه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان خواهند بود. این امر، رویکردهای دولت در ۳ سال آینده را هم مشخص می‌کند. در حال حاضر حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، به سازمان برنامه و بودجه متذکر شده که معیار افزایش حقوق‌ بازنشستگان در سال آینده واقعیت‌های تورمی است و نمی‌توان آن را در نظر نگرفت اما دولت سیزدهم که در اوایل روی کار آمدنش از «همسان‌سازی حقوق‌ با تورم» برای تمام گروه‌ها سخن گفته بود، در مقابل خبر افزایش ۱۰ تا ۳۰ درصدی حقوق‌ها سکوت کرده است. بیشتر نمایندگان مجلس هم سکوت پیشه کرده‌اند و بر سهم حقوق و دستمزد و تعهدات صندوق‌های بازنشستگی در خلق تورم، متمرکز شده‌اند!  

کد خبر: 1118580

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 7 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 24
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵
   0 0
   سلام اقآی حاجی بابائی نماینده مجلس.مبلغی که به اصطلاح اضافه شد.که انهم تاکنون پزداخت نشده.کلیه اجناس ازان تاریخ تاکنون الی ماشا لله.چنان افزایش داشته .هیچ باز نشسته ای قادربه خرید مایحتاج خود نیست.مااز طلا گشتن پشیمان گشته ایم.مرحمت فرموده ما را مس کنید.تشکر
  • فهیمه IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵
   1 0
   سلام من یه زن سر پرست خانواده هستم کجا به مستمری بگیر 5 تا 10 میلیون ميدند کل حقوق ما 3700 هست. با مستاجر ی ودوتا بچه دانشجو ودانش إموز. به کجای خرجای زندگی برسیم. تو رو خدا به مسعول حرف دل مردم وبفهمه وکمک مون کنه. فقط حرف می‌زنید. عمل کو.
  • بازنشسته IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵
   1 0
   وقتی بازنشسته میشیم بچه هامون که روانه خانه بخت کردیم هنوز قسط جهاز سیمونی عروسیشون رودستمون که ماشاالهه نرفته برگشتن عوض یک نفر سه چهار نفر شدن شما فکرشا بکنید با این حقوق ناچیز گرونی آخه چه سفره ای میشد پهن کرد جلوی بچه هامون نوهامون میوه چیکار کنیم پس تکلیف هزینه دارو دکترمون چی مسافرت خرید لباس اینارا میگم به درک نمیخوایم پا رو دلمون میزاریم ولی آخه خدای این منصف این حقوق ناچیز که میگیریم به ته برج نرسیده تمام ترخدا یک فکری برای حقوق بازنشسته ها بکنید ما عیال واریم درخونه بازی داریم اگه بچه هامون خونه پدر مادر نیان کجا برن
  • baran IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵
   1 0
   سلام، لطفا پیگیر حقوق مستمری بگیران دختر نیروهای مسلح هم باشید. خداروخوش نمیاد سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح، به جای حمایت، بهشون ظلم کنه. ممنون
  • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵
   0 0
   دولت پس کی میخاد بفکر کم حفوقها تصمیم بگیرد بابا به والله ما هم ایرانی هستیم با یک میلیون ۶۰۰ تومن ماهانه چکار کنیم بیاین اونهایی که اختلاس کردنند را بگیرید مصادره اموال کنید از اون پولها حقوق ما را بدید
  • ع کیان IR ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵
   0 0
   برایمان نظر رهبری مهم است اگر ایشان بفرمایتد ما هر طور خودشان و نظر شان است حاضر به فبول این فاصله که به قول رئیس جمهور حق الناس است را قبول داریم فقط خواهشا مسئولین دیگر شعور مارا زیر سئوال نبرند ما فقط همسان سازی را می خواهیم تا عدالت حقوقی بر قرار شودو وارزوی طول عمر برای ریم و سلام
  • اعظم نوشادی IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵
   0 0
   باسلام،والا بیچاره پدر من ۳۷۰۰حقوق میگیره،نوشتین ۸۹درصد باز نشسته ها ۵تا۱۰میلیون حقوق میگیرن،بابای بدبخت من بعد از ۳۰سال پرداخت حق بیمه,شده جزئ اون ۱۱درصد،چرا؟؟؟؟؟؟؟
  • جواد امیری IR ۱۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵
   0 1
   خواهان پرداخت احکام صادر شده بهداشت درمان هستیم بی عدالتی را کنار بگذارید عمل را جایگزین شعار کنید
  • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵
   0 0
   حقوق ماکه همش میدیم جای اجاره خونه پس چی بخوریم وچه بپوشییییم
  • خانم بی سر پرست مستمر بگیر IR ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵
   1 0
   چرا انقدر دروغ میگین من یک مستمر بگیرم این ماه 3400 حقوق واریز کردن کی گرفته 5 و10 تومن گرفته انقدر دروغ تحویل مردم ندین خدا جوابتون بده
  • حیدرجهانگیریان IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   1 0
   ازمسو؛این محترم صندوقهای بازنشسته خواهشمندم به خاطررضای خدابه فکرقشرکارگران باشندتاشرمنده خانواده نباشند.متشکر
  • ابوالفح صفاییان IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   0 0
   ۳۶۰۰۰۰۰۰ریال کجا با ۵ملیون برابره وقتی که هرماه ازحقوق به بهانه های بنی اسراییلی کم می کنند وقتی که میگن بازنشسته تامین اجتمایی بین ۵تا۱۰ ملیون حقوق میگیرن به ابن میگن همسانسازی
  • محمد IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   0 0
   سلام به خدا حقوق من با سی و دو سال پرداخت بیمه از چهار ملیون و دویست بالاتر نرفت یعنی اگر صد ملیون پول داشتم به نزول خوار میدادم ماهی پنج ملیون سود میداد پس پرداخت بیمه به امید باز نشستگی فایده ای ندارد
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   1 0
   همه ی بازنشتگان دارن حقوق بالا میگیرند غیر از بازنشستگان تامین اجتماعی آخه با حقوق بازنشستگی ۴ میلیون تومن ومستاجری تو این تورم چطوری میشه زندگی کرد چرا وزیر تامین اجتماعی را عوض نمیکنند شایدفرجی بشه بخدا خسته شدیم
  • IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   0 0
   حقوق مستمری بگیر ۴ملیون است با ۳۰سال سابقه عدالت بین حقوق بازنشستگان صندوقها را رعایت شود کمترین مبلغ حداقل بگیر مربوط به تامین اجتماعی است
  • IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   0 0
   سلام من دختری مجرد هستم با حقوق سه میلیون چیکار میتونم بکنم من مثلا تنهام وقتی خواهر و برادر وبچه هاشون مییان خونه مون من چه کنم من حتی لباس هم نمیتونم برای خودم بگیرم لطفا به داد ما برسید من هم ادمم حق زندگی دارم
  • IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   0 0
   بازنشسته ها کجا بین پنج تا ده میلیون حقوق می گیرند؟
  • IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   0 0
   خدا گواه نود درصدحرفاتان دروغه هشتاد درصد تامین اجتماعی زیر چهار تومان حقوق میگیرن
  • ایرانی IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   0 0
   چرا همش الکی می نویسید یه ذره هم عمل کنید
  • IR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   0 0
   کدوم پنج میلیون با32سابقه دریافتی 4و20هزلرتومان است چرادروع مگید
  • بازنشسته تامین اجتماعی IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
   0 1
   با سلام و خسته نباشید به شما سروران گرامی لطفا به فریاد باز نشسته های تامین اجتماعی برسید به خدا با این حقوق نمی شود زندگی کرد فقط منتظریم تا کی بمیریم و از این همه بی عدالتی راحت بشیم لطفا لطفا پیگیری نمایید ممنون ممنون ممنون ممنون ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️
  • خانم سالاریفر DE ۰۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
   0 0
   با عرض سلام.چراالکی حرف میزنید.خدایی حقوق مادرم تازه سال۱۴۰۰ شده ۳۶۰۰۰۰۰تومن.باایت تورم بااین پول فقط داروی منو مادرم میشه.حالابماند خرج های دیگه .خدایی واسه بازنشستگان تامین اجتماعی کاری کنید.باتشکرازشما
  • IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
   0 0
   از دولت محترم تقاضای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی رادارم خواهشن انجام دهید
  • IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
   0 0
   کجا حقوق ۵ تا ده ملیون تومان است چرادروغ میگید با ۳ تا بچه سه ملیون هشتضد میگیرم از کار افتاده کلی هستم با ۳۸۰۰ چکار کنم کرایه خونه پول اب برق رابدم خرج خونه رابدم حقوق از کار افتادها رازیاد کنید چون دیگه نمیتونن کا ر بکنند