واکنش زالی به خبر از هر سه ایرانی یک نفر دچار اختلال روانی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره گزاره "از هر سه ایرانی یک نفر دچار اختلال روانی است" که از قول وی در رسانه ها بازتاب یافت، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، علیرضا زالی، با بیان اینکه جلسه‌ای که این جمله در آن نقل شده مربوط به توانمندسازی همکاران گروه‌های پرستاری بود، اظهار کرد: معمولاً در مطالعات غربالگری اجتماعی، از مکانیسم‌های سنجشی استفاده می‌شود که حتی موارد بسیار خفیف مانند اضطراب‌های ساده ای که همه ما در زندگی درگیر آن هستیم، یا افسردگی‌های گذرای ناپایدار که به معنای اختلال روانی نیستند، در آن سنجیده می‌شوند.

زالی ادامه داد: در این مکانیسم‌های غربالگری که بارها توسط وزارت بهداشت نیز منتشر شده، آمار بین ۲۹ تا ۲۹,۷ درصد است که به مفهوم بروز اختلالات روانپزشکی عمده در جامعه ایرانی نیست.

وی افزود: همگی ما در طول زندگی روزمره ممکن است درجاتی از اضطراب‌های گذرا، افسردگی‌های کوتاه مدت و مواردی از این قبیل را تجربه کنیم که اینها مطلقاً به عنوان اختلال روانی کلاسیک طبقه بندی نمی‌شوند.

زالی تصریح کرد: این گزاره که از هر سه نفر ایرانی یک نفر دچار اختلال روانی است، گزاره‌ای غیر علمی و غیر مستند است و اساساً منطبق و همخوان با عرایض بنده در آن جلسه نیست.

وی ادامه داد: حتی اضطراب‌های ساده ای که ما در زندگی روزمره ممکن است آن را تجربه کنیم، در تست‌های غربالگری ممکن است به عنوان برخی از موارد مواج غیر پایدار و شناور روانشناختی تلقی شود که خیلی از آنها حتی احتیاج به درمان و مداخلات درمانی هم ندارد.

زالی افزود: همچنین می‌توان با خودمراقبتی برای تقلیل برخی اضطراب‌های گذرا، شهروندان را توانمند ساخت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر توانسته ایم بحث بهداشت روان را در مجموعه ارائه خدمات مراقبت‌های اولیه کشور جانمایی کنیم، گفت: با توجه به حضور مؤثر شبکه‌های بهداشتی و درمانی در کشور ما طبیعتاً گستره شمولیت تست های غربالگری ما از افزایش بالاتری برخوردار است.

وی با بیان اینکه تجربه «علائم» روانپزشکی ضرورتاً به معنای "اختلال عمده روانپزشکی" نیست، تاکید کرد: بر اساس آنچه که از آمار تطبیقی ما با آمار جهانی مستفاد می‌شود مطلقاً آمار بروز اختلالات روانپزشکی در جامعه ایرانی بیش از آمار جهانی نیست.

زالی با اشاره به نتایج مطالعات تأیید شده در حوزه میزان خودکشی، تصریح کرد: خودکشی در ایران از سرانه عمومی جهانی به مراتب نازل‌تر و پایین‌تر است.

وی یادآور شد: طبیعتاً در برخی از گروه‌های شغلی و اجتماعی ممکن است میزان تغییرات اضطرابی، افسردگی و مواردی از این قبیل نسبت به نرم جهانی متفاوت باشد و این آمار را نباید به عموم جامعه تسری داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: طبیعتاً تجربه کشور ما برای ممزوج کردن خدمات بهداشت روان در خدمات مراقبت‌های اولیه راهکار بسیار بزرگی در ارتقای بهداشت ایرانیان تلقی می‌شود و باید از این دستاورد ملی صیانت کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: تاکید ما صیانت و ارتقای چنین جایگاهی است؛ زیرا خیلی از کشورهای منطقه فاقد چنین نظام شبکه ای هستند و ما باید از نظام شبکه و استفاده بهینه از آن برای ارتقای سلامت روان بهره ببریم.

 انتهای پیام/

کد خبر: 1121027

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =