پیش بینی بورس سه‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۲

بررسی معاملات امروز بورس نشان می‌دهد شاخص کل در ابتدای معاملات روندی صعودی اما ضعیف و پس از آن مسیری نزولی داشته است.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بررسی معاملات امروز بورس نشان می‌دهد شاخص کل در ابتدای معاملات روندی صعودی اما ضعیف و پس از آن مسیری نزولی داشته است. نگاهی به اخبار امروز حاکی است نزول امروز بورس احتمالا از دو عامل اقتصادی و غیراقتصادی سرچشمه گرفته است.

بیشتر بخوانید:

بورس قرمز پوش به کار خود پایان داد / کاهش ۲ هزار و ۳۰۰ واحدی شاخص کل

بررسی معاملات امروز بورس نشان می‌دهد شاخص کل در ابتدای معاملات روندی صعودی اما ضعیف و پس از آن مسیری نزولی داشته است. نگاهی به اخبار امروز حاکی است نزول امروز بورس احتمالا از دو عامل اقتصادی و غیراقتصادی سرچشمه گرفته است.

نگاهی به معاملات بورس در هفته گذشته نشان می‌داد که بازار سرمایه در آخرین هفته شهریورماه پررونق خواهد بود. معاملات روز ابتدایی هفته نیز این موضوع را تصدیق کرد. اما در اواسط نیمه دوم بازار سرمایه خبر یک انفجار در گرگان منتشر و جو هیجانی بر بورس غالب شد.

در سمت دیگر نیز معاملات میدان فردوسی نزولی دنبال می‌شود و دلار حدودا ۰.۱۷ درصد پایین آمده است. این موضوع نیز دلیلی دیگر برای نزولی شدن بورس تلقی می‌شود.

معاملات بورس امروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل خلاف جهت معاملات روز گذشته خود گام برداشت و نتوانست بر ارتفاع خود بیفزاید. به طوری که در پایان بورس امروز، شاخص کل با افت دو هزار و ۳۰۰ واحدی که معادل ۰.۱۱ درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح دو میلیون و ۱۳۳ هزار واحدی ایستاد.

اما شاخص هم‌وزن با فرمان شاخص کل حرکت نکرد و توانست اندکی به ارتفاع خود بیفزاید. به این ترتیب این شاخص با رشد ۰.۱۱ درصدی به سطح ۷۲۳ هزار و ۹۸۳ واحدی برسد.

اما تغییر جهت شاخص‌ کل بازار سرمایه، ارزش و حجم معاملات را تغییر نداد و ارقام مشابه روز گذشته را ثبت کرد. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات امروز را ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را چهار هزار و ۶۴۳ میلیارد تومان نشان می‌دهد.

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در روز جاری حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس امروز، خبر از ورود ۴۳۷ میلیارد تومانی پول از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

در جریان معاملات امروز سه سهم حسیر، شپنا و فولاد بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های دی، شستا و وتجارت به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. همچنین سهم فارس نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت. رافزا با افزایش هفت درصدی بیشترین بازدهی روز را از آن خود کرد. در مقابل، حسیر نیز با افت ۶.۹۷ درصدی در جریان بازار امروز بدترین عملکرد را ثبت کرد.

بیشترین خالص خرید حقیقی نیز به سهم‌های حسیر، فاذر و قچار تعلق گرفت. همچنین سهم‌های قثابت، بخاور و تاپیکو نیز در جریان معاملات امروز ورود پول هوشمند داشتند. در سوی دیگر، فیلترهای بورسی نشان می‌دهند که نمادهای وبملت، وتجارت و ذوب خروج پول هوشمند داشتند

لازم به ذکر است بیشترین سرانه خرید حقیقی در سهم‌های دشیری، ولراز و خفولا رقم خورد. همچنین غدشت در جریان معاملات امروز بیشترین فشار تقاضا را ثبت کرد. در مقابل، بیشترین فشار عرضه نیز در نماد سدبیر بود.

بورس در شروع معاملات امروز توانست رنگ سبز بهتری را تجربه کند و نماگرهای تالار شیشه‌ای را با افزایش همراه کند. اگرچه این روند افزایشی در ابتدا قدرت خوبی داشت اما به مرور همچون روزهایی که در هفته گذشته سپری شد، سرعت تقاضا کاهشی شد و پس از نوسان‌های متوالی در نهایت شاخص کل بورس وارد محدوده منفی شد. شاخص کل طی معاملات روز جاری کار خود را با یک کاهش بسیار اندک ۰.۱۱ درصدی به پایان رساند و در محدوده ۲.۱۳۳ میلیون واحدی ایستاد و در سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز مسیر بهتری از شاخص کل را طی کرد و در انتها رشد ۰.۱۱ درصدی را به ثبت برساند. ارزش معاملات خرد سهام امروز نتوانست روند صعودی خود در روز گذشته را ادامه دهد و با کاهش نسبی در نهایت عدد ۴۶۲۱ میلیارد تومانی را به ثبت رساند. امروز همچنین شاهد خروج پول ۴۳۵ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم.

قصه برگشت بورس از شرایط سخت ماه‌های گذشته از جایی شروع شد که خبر احتمال اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی‌ها قوت گرفت و پس از آن با انتشار نامه رسمی آن توسط وزیر اقتصاد تایید شد. این اما پایان ماجرا نبود و تغییر نرخ ارز پایه محصولات پتروشیمی و پالایشی در بورس کالا، امیدها به بهبود شرایط و تغییر رویکرد دولت به بورس را بیش از پیش افزایش داد. در این میان مسائلی همچون افزایش نسبی قیمت دلار در بازار آزاد، خبرهای مثبت برای گروه خودرویی، بسته حمایتی صندوق توسعه و مواردی از این دست نیز توانستند به بهتر شدن حال بازار سهام کمک کنند اما همچنان برخی مسائل وجود دارند که توقف‌هایی را در این مسیر صعودی ایجاد می‌کنند. در ادامه با نگاهی به این موضوعات و مسیر تکنیکالی شاخص کل، به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

بورس در انتظار گزارش‌های تابستان
در شرایط کنونی بازار و از آنجا که ارزش معاملات به عنوان نماگری برای سنجیدن میزان رونق و رکود وضعیت مناسبی را طی نمی‌کند، اینگونه می‌توان برداشت کرد که بورسی‌ها در انتظار سیگنال مهمی برای تداوم روند صعودی و کسب قدرت بیشتر در این مسیر هستند. زمانی که در کلیه بازارها رکود حاکم شده و سیاست‌های کنترلی در اقتصاد حاکم شده است، صعود یک بازار نیازمند محرک‌های مهمی است که در گزارش‌های ۶ ماهه و وضعیت سودآوری شرکت‌ها می‌تواند این محرک مهم برای بازار سهام باشد. بنابراین انتظار می‌رود در صورت عدم رخداد مهم و قدرتمندی طی روزهای آینده، بورس تهران تا انتهای شهریور ماه تغییر چندانی در روند خود نداشته باشد اما به مرور با انتشار صورت‌های مالی ۶ ماهه و بهبود چشم‌انداز سودآوری شرکت‌ها پس از قطعی برق و کاهش تولیدی که وجود داشت، روند صعودی با قدرت بیشتری به کار خود ادامه دهد و بهانه‌های مناسبی برای خرید سهام ایجاد شود.

در این میان طی روزهای اخیر شاهد بهبود در روند قیمت کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی هستیم. اگرچه در هفته‌ای که سپری شد نرخ تورم آمریکا بار دیگر روندی صعودی به خود گرفت و احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را بیشتر کرد اما انتظار برای رسیدن این متغیر به قله‌های خود اثرگذاری آن بر بازارهای جهانی را کاهش داده است. در سمت دیگر آمارهای منتشر شده از چین نشان می‌دهد که اقتصاد این کشور پس از ماه‌ها رکودی که تجربه کرد، تا حدی توانسته شرایط بهتری را سپری کند و این اتفاق از سمت بزرگترین مصرف‌کننده کامودیتی در جهان، سیگنال مثبتی به بازارهای جهانی بود. در این میان رشد قیمت نفت و عبور آن از ۹۴ دلار به ازای هر بشکه یکی از مهم‌ترین رخدادها برای بورس تهران به خصوص گروه پالایشی به شمار می‌رود.

تحولات سیاسی و اقتصادی و بورس

فارغ از بازار سهام، اگر به روند بازارهای دیگر نیز توجهی داشته باشیم، اغلب کلاس‌های دارایی روزهای کم‌نوسانی را تجربه می‌کنند و اگر کاهش یا افزایش خاصی نیز در کوتاه‌مدت اتفاق بیافتد، قیمت‌ها خیلی سریع به محدوده‌های پایدار خود باز می‌گردند. نرخ دلار بازار آزاد نیز به عنوان یکی از نماگرهای روندساز در بسیاری از بازارها، چنین مسیری را در روزهای گذشته طی کرده و با وجود اینکه دو بار به کانال ۵۰ هزار تومانی نیز وارد شد، خیلی سریع خود را به محدوده‌های پایین‌تر بازگرداند به طوری در دو روز گذشته نیز شاهد این مسیر رفت و برگشتی بودیم.

طی روزهای اخیر با برگزاری نشست شورای حکام و بیانیه‌هایی که علیه ایران از سمت کشورهای غربی منتشر و تحریم‌های جدیدی که وضع شد، نرخ دلار در بازار آزاد قیمت‌های بالاتر از ۵۰ تومان را لمس کرد اما زمان زیادی طول نکشید تا روند کاهشی به خود بگیرد و به حوالی ۴۹۵۰۰ تومان بازگردد. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند به دلیل دخالت بازارساز در بازار ارز که این روزها دسترسی بهتری به منابع ارزی دارد، نوسان شدیدی را در قیمت دلار شاهد نیستیم که این موضوع یکی از دلایل عدم ایجاد روندهای پرقدرت در بورس تهران به شمار می‌رود.

به طور کلی سیاست‌های دولت و بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز و تورم باعث شده است که بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف، روزهای کم‌رمقی را تجربه کنند و به نوعی با یک رکود همراه باشند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که برای ایجاد یک روند صعودی در بازار سهام، محرکی به جز متغیرهای تورمی نیاز است تا بتواند با نمایان کردن ارزندگی این کلاس دارایی در قیمت‌های کنونی، خریداران را برای خرید سهام قانع کند.

تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس

شاخص کل بورس پس از برگشتی که از میانه کانال ۱.۹ میلیون واحدی داشت، توانست رشد قابل قبولی را در کوتاه مدت تجربه کند اما همانطور که در نمودار پیداست، شاخص کل بورس توانست پس از رشدهای پی‌درپی که طی روزهای گذشته داشت، خود را به محدوده مهم ۲.۱۴ تا ۲.۲ میلیون واحد برساند که در گذشته با نوسانات زیادی در آن مواجه شده بود. کندل‌های شاخص کل اما اگر بتوانند طی همین مسیر و در روزهای آینده از ابر کومو عبور کنند، مسیر برای تداوم روند صعودی مهیاتر از قبل خواهد شد اگرچه همچنان ایجاد روند صعودی قدرتمند در گرو عبور ذکر شده خواهد بود.

پیش بینی بورس فردا

با توجه به تمامی نکات ذکر شده در بالا و شرایطی که بازارهای جهانی در آخرین معاملات خود طی کردند، پیش بینی می‌شود که بورس فردا مسیری متعادل و منفی داشته باشد.

کد خبر: 1198647

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =