امن ترین استان‌ ایران برای سرمایه‌گذاری کدام است؟

بررسی های آماری و پژوهشی حاکی از آن است که شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در زمستان ۱۴۰۱ در کدام استان‌ها مطلوب و در کدام یک نامطلوب بوده است. وضعیت این شاخص از میان ۳۱ استان کشور در استان‌های هرمزگان و سمنان مطلوب بوده و بدترین شرایط در استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری به ثبت رسیده است.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، مرکز پژوهش‌های مجلس برای سنجش میزان احساس و ادراک سرمایه‌گذاران از امنیت سرمایه‌گذاری شاخصی را طراحی کرده است که از طریق مصاحبه و نظر سنجی از مردم محاسبه می‌شود. در همین راستا این مرکز ۲۱ پرسش ثابت طراحی کرده که افراد با ۵ گزینه کیفی(خیلی زیاد، زیاد، متوسط، کم، خیلی کم) به آن پاسخ می‌دهند. 

بیشتر بخوانید:

هدف از عضویت در بریکس و شانگهای، توسعه اقتصادی و جذب سرمایه‌گذار است

این شاخص با عددی بین صفر تا ده ارزیابی می‌شود و هرچقدر به صفر نزدیک‌تر باشد، به معنای بهبود امنیت سرمایه‌گذاری و بیشتر شدن امنیت سرمایه‌گذاران است. نزدیک شدن این شاخص به ۱۰ نیز به معنای بدتر شدن وضعیت امنیت سرمایه‌گذاران تلقی می‌شود. 

کاهش امنیت سرمایه‌گذاری در کل کشور نسبت به زمستان ۱۴۰۰

گزارش‌های منتشر شده نشان‌دهنده این است که از نظر مصاحبه‌شوندگان، امنیت سرمایه‌گذاری در زمستان ۱۴۰۱ نسبت به فصل گذشته‌ی خود بهبود و نسبت به فصل مشابه در سال ۱۴۰۰ وخیم‌تر شده است. 

این شاخص که در زمستان ۱۴۰۰ حدود ۵.۹۲ واحد و در پاییز ۱۴۰۱ حدود ۶.۸۲ واحد به ثبت رسیده بود، در زمستان سال گذشته به ۶.۱ واحد رسیده است. با توجه به اینکه تولید و سرمایه‌گذاری از یک الگوی فصلی پیروی می‌کند، مقایسه شرایط سرمایه‌گذاری نسبت به فصل مشابه خود در سال گذشته اعتبار منطقی بیشتری دارد.

بهترین و بدترین شرایط امنیت سرمایه‌گذاری در کدام استان‌ها رقم خورده است؟

در این میان بهترین شرایط امنیت سرمایه‌گذاری در استان‌های هرمزگان و سمنان به ترتیب با رقم ۵.۵۴ و ۵.۷۵ واحد به ثبت رسیده است. 

همچنین این شاخص نشان می‌دهد خوزستان و چهارمحال بختیاری با شاخص‌های ۶.۴۶ و ۶.۵۷ واحد بدترین استان‌ها از نظر امنیت سرمایه‌گذاری بوده‌اند.

نماگرهایی که در این شاخص بررسی می‌شوند شامل: عملکرد دولت،‌تعریف و تضمین حقوق مالکیت، وفای به عهد و صداقت، ثبات اقتصاد کلان، شفافیت و سلامت اداری،‌ثبات و پیشبینی‌پذیری مقررات و رویه‌های اجرایی، مصونیت جان و مال شهروندان از تعرض هستند. 

ارزیابی نماگرهای تشکیل‌دهنده شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در استان‌ها
بررسی نماگر "عملکرد دولت" نشان می‌دهد استان‌های بوشهر و مازندران بهترین و کرمانشاه و سیستان و بلوچستان بدترین نمرات را در این نماگر کسب کرده‌اند. به این معنا که طبق آمارها در آخرین فصل سال گذشته عملکرد دولت در این استان ها در جهت سرمایه گذاری ، نامنسب تر از سایر مناطق به ثبت رسیده است.

بهترین نتایج از سنجش نماگر "تعریف حقوق مالکیت" نیز متعلق به استان‌های بوشهر و مازندران و بدترین نتایج متعلق به استان‌های "کهگیلویه و بویر احمد" و "سیستان و بلوچستان" بوده است. 

نماگر "وفای به عهد و صداقت" در استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان بهترین شرایط و در تهران و اصفهان بدترین شرایط را داشته است.

در بررسی نماگر "ثبات اقتصاد کلان" بهترین ارزیابی از این نماگر را استان‌های یزد و مازندران داشته‌اند و در مقابل کرمانشاه و چهارمحال بختیاری کمترین احساس امنیت در مقایسه با سایر استان‌ها را در این حوزه داشته‌اند. 

منبع: اقتصادنیوز

انتهای پیام/

کد خبر: 1199274

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =