آخرین تحولات اوکراین| واشنگتن ورود اولین گروه از تانک‌های آبرامز به اوکراین را تایید کرد

هشدار کربی درباره خطر قطع کمک‌های مالی واشنگتن به کی‌یف، اعتراف آلمان به ارسال تجهیزات مستهلک به اوکراین و واکنش سازمان ملل، آمریکا و سفیر روسیه به تجلیل از سرباز نازی اوکراینی در پارلمان کانادا، از جمله مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

مایکل پایل، معاون دستیار رئیس جمهور آمریکا در امور امنیت ملی، نامه‌ای به همراه فهرستی از اصلاحاتی که کی‌یف برای ادامه دریافت کمک‌های نظامی از واشنگتن باید انجام دهد، را برای رئیس جمهوری اوکراین ارسال کرده است.

بیشتر بخوانید:

آخرین تحولات اوکراین| هشدار درباره امکان درگیری مستقیم آمریکا و روسیه بر سر اوکراین در ۲ سال آینده 

متن این سند تحت عنوان «فهرست اصلاحات اولویت دار مربوط به شروط ادامه کمک ایالات متحده» در یکی از رسانه‌های اوکراینی منتشر شد.

مطابق با این درخواست، اوکراین باید قیمت گاز و برق را آزاد کند. چنین اقداماتی "ثبات مالی شرکت‌ها و اپراتورها" را تضمین می‌کند. یکی دیگر از الزامات، گسترش هیئت نظارت بر عملکرد شرکت‌های فعال در عرصه انرژی در اوکراین - Ukrenergo و Naftogaz است. مشخص نشده که اعضای جدید شورا باید تابعیت کدام کشور را داشته باشند.

در این نامه همچنین واشنگتن خواستار اعطای حقوق شنود و تقویت اختیارات دفتر ملی مبارزه با فساد اوکراین شده است.  همچنین پیشنهاد شده که سرویس امنیتی اوکراین، به عنوان یک سازمان مجری قانون که مسئول کارهای ضد جاسوسی و مبارزه با تروریسم و ​​جرایم سایبری است، اصلاح شود.

از جمله دیگر پیشنهادهای کاخ سفید، انطباق "صنایع دفاعی اوکراین" و تدارکات تسلیحات ارتش با استانداردهای ناتو است که ظاهراً شفافیت، پاسخگویی و رقابت در تدارکات دفاعی را تضمین می‌کند. این نامه همچنین شامل لزوم اصلاحات گمرکی و خدمات مرزی اوکراین، پلیس ملی و وزارت دفاع، سازماندهی مجدد اداره امنیت اقتصادی، دادگاه عالی مبارزه با فساد و موارد دیگر است.

مدت تعیین شده برای اجرای کلیه الزامات 18 ماه در نظر گرفته شده است. مقامات کی‌یف هنوز به این درخواست‌ها واکنشی نشان نداده‌اند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به پانصد و هشتادمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

کاخ سفید: آمریکا فقط برای چند هفته بودجه کافی برای تامین سلاح کی‌یف دارد

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که بودجه ایالات متحده برای تدارکات نظامی به اوکراین برای چند هفته دیگر ادامه خواهد داشت. او بامداد امروز در مصاحبه با شبکه CNN گفت: «ما هنوز مقداری بودجه در اختیار داریم که فکر می‌کنم برای چند هفته دیگر کافی باشد.»

کربی تاکید کرد که در صورت عدم تخصیص اعتبارات اضافی از سوی کنگره، کمک‌های بیشتر به اوکراین ممکن است آسیب ببیند و بنابراین او خواستار تصویب 24 میلیارد دلار بودجه مضاعف شد. او معتقد است که آزادسازی سریع وجوه به اوکراین کمک خواهد کرد، زیرا شرایط مساعد برای ادامه ضد حمله در آنجا باقی است.

این مقام کاخ سفید هشدار داد: "فقدان بودجه اضافی که ما درخواست کرده‌ایم، کاملاً بر توانایی ما برای حمایت از اوکراین در ماه های پاییز و زمستان تأثیر خواهد گذاشت."

سکوت کاخ سفید درباره تصمیم برای ارسال موشک‌های دوربرد به کی‌یف

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی، در بخش دیگری  از این مصاحبه،  یادآور شد که کاخ سفید هنوز چیزی برای اعلام درباره تصمیم احتمالی برای ارائه موشک‌های تاکتیکی عملیاتی ATACMS به اوکراین ندارد.

هفته گذشته، رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که جو بایدن، رئیس‌ جمهور آمریکا ظاهرا به ولادیمیر زلنسکی قول داده که واشنگتن تعداد محدودی از موشک‌های ATACMS با برد تخریب افزایش یافته را به کی‌یف منتقل خواهد کرد.

واشنگتن ورود اولین گروه از تانک های آبرامز به اوکراین را تایید کرد

جان کربی همچنین ورود اولین گروه از تانک های آبرامز آمریکایی به اوکراین را تایید کرد. این مقام کاخ سفید در مصاحبه با CNN گفت: این نخستین محموله از تانک‌های آبرامز است. خودروهای جدید در هفته‌های آینده به اوکراین می‌رسند.

کربی همچنین یادآور شد که تحویل خودروهای جنگی جدید برای هفته‌های آینده برنامه ریزی شده است.

ابراز بی‌اطلاعاتی وزارت خارجه آمریکا از ممنوعیت مصاحبه کارلسون با پوتین 

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که نمی داند چه کسی تاکر کارلسون را از مصاحبه با رئیس جمهوری روسیه منع کرده است. میلر گرفت: "نظری" در مورد هیچ گونه ممانعتی از جانب مقامات آمریکایی، آنطور که روزنامه نگار تاکر کارلسون ادعا کرده، ندارد.

روز گذشته کارلسون مجری سابق شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، دولت ایالات متحده را متهم کرد که مانع از انجام مصاحبه‌ای شده اند که او قصد داشته با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه انجام دهد. به گفته این روزنامه نگار، مقامات ایالات متحده برای چندین دهه تلاش‌های تهاجمی برای کنترل "آنچه در رسانه‌های آمریکایی منتشر می شود" انجام داده‌اند.

وی یادآور شد که سعی دارد با رئیس جمهور روسیه مصاحبه کند، اما دولت آمریکا مانع از این کار می‌شود.

میلر در توضیح سخنان کارلسون به خبرنگاران گفت: "من نمی‌دانم او در مورد چه چیزی صحبت می‌کند."

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز روز گذشته یادآور شد که روزانه ده‌ها درخواست رسانه‌ای برای مصاحبه با ولادیمیر پوتین از جمله مطبوعات آمریکایی دریافت میشود، اما همه آنها مورد رضایت نیستند.

آلمان تجهیزات قدیمی یا تقریباً مستهلک را به اوکراین فرستاد

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان اعتراف کرد که برخی از سلاح‌هایی که برلین قبلاً به اوکراین منتقل کرده بود قدیمی بوده یا درست کار نمی‌کنند.

 او در مصاحبه با شبکه CNN گفت: "برخی از سیستم های ارسالی ما قدیمی شده‌اند، برخی از آنها از همان ابتدا می‌دانستیم که کار نمی‌کنند و در مورد آن صحبت کرده بودیم."

بائربوک همچنین یادآور شد که تسلیحات عرضه شده باید همراه با مهمات برای آنها منتقل شود و تاخیر در تحویل را با نیاز به تایید اضافی توضیح داد. به گفته وی، برخی از تجهیزات ارسال شده از سوی برلین ممکن است مفید نباشند زیرا مهمات مناسب با آن تامین نشده است.

وی همچنین تایید کرد که آلمان هنوز موشک های دوربرد تائوروس را، از جمله به دلیل نیاز به بررسی عملکرد آنها، به کی‌یف منتقل نکرده است.

ابراز ناراحتی ترودو از حضور یک نازی اوکراینی در پارلمان کانادا 

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا تلاش کرد تا وضعیت تجلیل از یکی از کهنه سربازان بخش اس.اس واحد "گالیسیا" در پارلمان این کشور را توجیه کند. 

وی به خبرنگاران گفت: این وضعیت بسیار ناراحت کننده است، اما رئیس مجلس (آنتونی روتا) اشتباه خود را پذیرفته و عذرخواهی کرده است. این یک حادثه بسیار شرم آور برای پارلمان کانادا و کل جامعه کشور ماست.

در عین حال، ترودو تاکید کرد که حمایت از کی‌یف ادامه خواهد داشت.

واکنش سازمان ملل به رسوایی احترام به یک سرباز نازی در کانادا

استفان دوجاریک، سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل متحد شب گذشته در یک نشست خبری تاکید کرد که این سازمان جهانی با تمجید از نظامیان در خدمت نازی مخالف است.

وی گفت: "همانطور که من از گزارش‌ها دریافتم، رئیس مجلس در اتاوا قبلاً با توجه به دلایلی که از این شخص ارائه کرد، از دعوت چنین فردی عذرخواهی کرده است. مسلماه با هر گونه تجلیل از نازی‌هایی که در طول جنگ جهانی دوم دست به جنایت زده‌اند، مخالفیم. 

روز شنبه نمایندگان پارلمان کانادا، همزمان با سفر ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به اوتاوا، از "یاروسلاو هونکه" کهنه کار اس.اس اوکراینی نیز دعوت کرده و او را مورد تشویق قرار دادند. 

ابراز بی‌اطلاعی وزارت خارجه آمریکا از رسوایی بزرگداشت نظامی اس.اس 

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که از رسوایی بزرگداشت یک سرباز اس.اس اوکراینی در پارلمان کانادا اطلاعی ندارد، زیرا او در آن زمان مشغول رویدادهای سازمان ملل بود.

او در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این باره گفت: "باید اعتراف کنم که روز شنبه من در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بودم و مطمئن نیستم به چه گزارش‌هایی اشاره می‌ کنید."

آنتونوف امتناع آمریکا از محکومیت حضور یک نازی در پارلمان کانادا را شرم آور خواند

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده بامداد امروز اعلام کرد که امتناع وزارت خارجه ایالات متحده از محکوم کردن احترام گذاشتن نمایندگان پارلمان کانادا به یک سرباز نازی که در بخش SS واحد گالیسیای ارتش اوکراین  خدمت می کرد، شرم آور و توهین به یاد و خاطره کشته شدگان در طول جنگ جهانی دوم است.

این دیپلمات گفت: امتناع از محکومیت حضور یک سرباز نازی در پارلمان کانادا هتک حرمت به یاد میلیون‌ها انسان است که در طول جنگ جهانی دوم به دست چنین افرادی جان باختند. این برخورد حتی خیانت به یاد نظامیان آمریکایی است که جان خود را برای استقلالکشورشان فدا کردند."

آمریکا محدودیت های صادراتی را علیه پنج شرکت روسی اعمال کرد

وزارت بازرگانی آمریکا محدودیت صادراتی را برای پنج شرکت روسی اعمال کرده است. در اطلاعیه منتشره در این رابطه توضیح داده شده: « طبق ارزیابی دولت آمریکا این سازمان‌ها مصمم هستند که برخلاف امنیت ملی یا منافع سیاست خارجی ایالات متحده عمل کنند».

شرکت‌هایی از چین، فنلاند، آلمان، عمان، پاکستان و امارات نیز به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شدند.

پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه یادآور شد که تحریم‌ها در برخی زمینه‌ها باعث کاهش سرعت رشد روسیه شده، اما در مجموع باعث توسعه این کشور می‌شوند. به گفته وی، این اتفاق از سال 2014 تاکنون ادامه داشته است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1199572

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =