خروج سنگین سفته‌بازان از بازار ارز / تشدید ترس در بازار سکه

کارشناسان اقتصادی معتقدند، به دلیل تشدید ترس از ریزش‌های بعدی در بازارهای مالی، خریداران و دلالان از این بازارها خارج شده‌اند و همین موضوع نیز منجر به کاهش معاملات و نوسان در این بازارها شده است.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بازار ارز این روزها در حال نوسان است تا روند خود را پیدا کند، معامله‌گران ارزی معتقدند، هنوز خریدار و فروشنده بزرگ و جدی در بازار وجود ندارد و رفت و برگشت‌های دلار اطراف قیمت 49 هزار تومان به واسطه حضور دلالان کوچک در بازار است.

بیشتر بخوانید:

 قیمت سکه، طلا و دلار دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲

در ‌حال‌ حاضر دلار در بازار تهران در میان دو محدوده حمایتی و مقاومتی 48 هزار و 800 تومان تا 49 هزار و 350 تومان گرفتار شده است.

برخی معامله‌گران فنی معتقدند، در دو هفته اخیر تمام اصلاحات در بازار ارز با عرضه نقدی بازارساز اتفاق افتاده است. در صورتی که عرضه دلار در بازار ارز باشد، قیمت به کف 48 هزار و 800 تومان می‌رسد و اگر عرضه کم شود، قیمت دلار به مقاومت 49 هزار و 550 تومان برخورد می‌کند. آن‌ها معتقدند، قیمت کنونی دلار، فروش ندارد. به نظر می‌رسد بازارساز هنوز در حال مدیریت بازار ارز است تا بتواند از نوسانات شدید دلار جلوگیری کند.

البته برخی دیگر از معامله‌گران بازار ارز می‌گویند، از انتهای هفته گذشته راه بازار ارز از بازار سکه و طلا جدا شده است. این روزها عده‌ای به دنبال افزایش قیمت دلار هستند تا نرخ اسکناس آمریکایی را به بالای مرز مقاومتی میانی خودش یعنی ۴۹ هزار و 350 تومان ببرند. هدف بعدی این افراد تست مقاومت مهم ۴۹ هزار و 550 تومانی است.

این رفت و برگشت دلار، درحالی رخ داده است که بازار طلا و سکه با نگاه به بازار جهانی انس طلا بر مدار کاهش بودند. در هفته جاری نیز همین اتفاقات دوباره تکرار شده است.

به عقیده کارشناسان در حالی که دلار تقریبا ثابت بوده است، قیمت طلا و سکه با اونس طلا کاهشی شده و اگر دولت آمریکا تعطیل شود، قیمت اونس جهانی دست عوض می‌کند و وارد صعود می‌شود و به تبع آن طلا و سکه داخلی هم افزایشی می‌شوند.

در روزهای گذشته، دلار هرات در قیمت 49 هزار و 100 تومان شروع به کار کرده و با افزایش تا سطح مقاومتی 49 هزار و 550 تومان می رود و باز هم در شکستن این مقاومت ناکام مانده و در 49 هزار و 500 تومان کار خودش را به پایان رسانده است. البته قیمت دلار هرات در پشت خط به سمت حمایت 49 هزار و 400 تومان حرکت کرده است.

تشدید ترس در بازار سکه

قیمت سکه در هفته دوم مهرماه، کانال 27 میلیون را از دست داد و به کف سال 1402 یعنی 26 میلیون و 700 هزار تومان رسید و از این ناحیه حمایت شد. سکه در بازار تهران بین افزایش بازار دلار هرات و کاهش سکه و طلای آبشده مردد بوده است.

نکته بازار ارز و سکه، رفتار متفاوت طلای آبشده در کف جدید خود است. معامله ‌گران می‌گویند طلای آبشده در سال 1402 دوبار، به کف برخورد کرده و حبابش نیز منفی شده، اما الان حباب آن به 200 هزار تومان رسیده است. کمترین قیمت سکه در سال 1402 حوالی 26 میلیون و 700 هزار تومان است و بازیگران معتقدند چون بازار نزدیک کف قیمت مهم است، فروش ندارد.

از نظر تحلیلگرانِ فنی، در شرایط کنونی خرید در بازار سکه پرریسک شده است و بازیگران بزرگ تمایل زیادی برای سرمایه‌گذاری در این بازار ندارند. این دسته از سکه ‌بازان معتقدند سکه به لبه پرتگاه نزدیک شده و ترس وجود آنها را فرا گرفته است.

ارزش ذاتی سکه، بر اساس قیمت دلاری طلا جهانی، در دومین روز هفته ۲۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است که با قیمت نقدی در بازار ۵ میلیون تومان فاصله دارد.

چرا خبر تعطیلی دولت آمریکا برای بازار داخل مهم است؟

مهمترین خبر این روزهای بازار ارز، سکه و اونس جهانی، احتمال تعطیلی دولت آمریکا و تصویب نکردن بودجه دولت آمریکا است. اگر دولت آمریکا تعطیل شود، روند اونس طلای جهانی معکوس می ‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد انس طلای جهانی بعد از نشست فدرال رزرو از 1940 دلار تا 1920 دلار کاهش داشت، بعد از آن در 4 روز از 1920 دلار تا 1846 دلار ریزش کرد. با این اتفاق قیمت سکه دو کانال خود را از دست داد و طلای آبشده هم با کاهش بیش از 400 هزار تومانی به محدوده حمایتی مهم خودش رسید.

کارشناسان می‌گویند، اگر دولت آمریکا تعطیل شود، قیمت اونس جهانی دست عوض می‌کند و وارد فاز صعود می‌شود و به تبع آن طلا و سکه داخل هم افزایشی می‌شوند. اما کمتر از ۳ ساعت مانده به تعطیلی دولت بایدن، سنای آمریکا بودجه ۴۵ روزه را تصویب کرد.

مجلس سنای آمریکا شامگاه شنبه، لایحه بودجه ۴۵ روزه را تصویب کرد تا دولت این کشور به تعطیلی کشیده نشود؛ اما لایحه تصویب شده به ‌ویژه فاقد هرگونه بودجه برای کمک به اوکراین است. اگر این بودجه به ترتیب به تصویب کنگره و سنای آمریکا نمی‌رسید، دولت آمریکا باید از روز اول اکتبر (یکشنبه ۹ مهر) تعطیل می‌شد و کارمندان آن تا روشن شدن وضعیت بودجه، به خانه‌های خود می‌رفتند.

خبری که در شروع هفته جاری بیش از سایر خبرها مورد توجه قرار گرفت و بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار داد، خبر افزایش نرخ بهره بین بانکی و شکست رکورد هشت ساله آن بود. بانک ‌ها برای پاسخگویی به نیازهای روزانه خود از یکدیگر قرض می‌کنند؛ استقراض بانک‌ها از یکدیگر ‌با ابزار نرخ بهره بین بانکی انجام می‌شود و نشان دهنده سطح عرضه و تقاضای کوتاه مدت پول در بازار بین بانکی است.

با افزایش عرضه یا کاهش تقاضای پول در بازار بین بانکی، نرخ بهره بین بانکی کاهش می‌یابد و مازاد تقاضای پول باعث رشد نرخ بهره بین‌ بانکی می‌شود. در چنین شرایطی رکوردشکنی نرخ بهره بین بانکی که به وسیله آن بانک‌ها از یکدیگر وام می‌گیرند، نشان می‌دهد که بانک‌ها در تامین هزینه‌های جاری خود دچار مشکل هستند و میزان تقاضا از عرضه فراتر رفته است.

از طرفی چون بانک‌ها برای تامین هزینه‌ جاری خود دچار مشکل هستند و کاهش سرعت رشد نقدینگی در کشور در شرایطی که پایه پولی افزایش یافته، به دلیل کاهش ضریب فزاینده نقدینگی است. از نقطه نظر سیاست‌ های پولی با استفاده بانک مرکزی از ابزارهایی مانند کنترل ترازنامه، سیاست‌های انقباضی پولی و محدود کردن ارایه تسهیلات، رشد نقدینگی کاهش می‌یابد.

 سکه و طلا به بازارهای جهانی چشم دوخته‌اند

محمد صادقی، کارشناس اقتصادی گفت: در روزهای اخیر یکی از دلایل کاهش قیمت‌ها در بازار ارز و سکه، ناشی از ریزش قیمت طلای جهانی بوده است، البته کاهش تقاضا در بازار سکه می‌تواند ناشی از ثبات نسبی قیمت دلار در سنگر ۴۹ هزار تومان نیز باشد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: سنگرگیری بازیگران ارزی در این مرز، باعث شده که سطح احتیاط در بازار سکه بیشتر شود و تعداد زیادی از خریداران سکه و ارز ‌خانه‌نشین شوند.

وی افزود: در شرایطی که قیمت دلار در محدوده ۴۹ هزار تومان تا ۴۹ هزار و 550 تومان ‌در نوسان است، این قیمت اونس طلاست که پیشرو بازار سکه شده و به سکه ‌بازان خط ‌دهی می‌کند.

صادقی تاکید کرد: قیمت طلا جهانی در حال ‌حاضر در مرز مقاومتی 1830 دلار قرار دارد. در صورتی که طلا بالای آن تثبیت دهد، ممکن است سطح تقاضا برای خرید سکه امامی تاثیر ملموسی بپذیرد.

این کارشناس اقتصادی افزود: اگر اونس طلای جهانی نتواند از سطح 1850 دلار عبور کند، ممکن است در برگشت با شکست سطح 1825 تا حوالی 1810 دلار کاهش یابد. این امر می‌تواند زمینه ‌ساز کاهش تقاضا برای سکه امامی شود.

منبع: فارس

انتهای پیام/

کد خبر: 1200569

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =