تحصیل ۱۴ درصد دانشجویان دانشگاه آزاد خراسان‌شمالی در دوره تحصیلات تکمیلی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌شمالی گفت: ۱۴ درصد دانشجویان واحدهای دانشگاهی استان خراسان‌شمالی در دوره دکتری و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند که این اعداد و ارقام با ظرفیت بالای علمی، پژوهشی و ظرفیت واحدهای دانشگاهی همخوانی ندارد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، علیرضا طوسی معاون نظارت و ارزیابی عملکرد مرکز نظارت، ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم روز دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد اظهار کرد: مشکلاتی که در جامعه وجود دارد باید در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی، آموزش عالی و آموزش و پرورش رفع شود، امید است در سایه نظام جمهوری اسلامی و مسیر آرمان‌های متعالی گام‌های استوار و راسخ برداریم.

وی ضمن بیان پایه و اساس فرآیندهای مدیریتی عنوان کرد: برنامه‌ریزی، سازماندهی، بسیج منابع، امکانات، هدایت‌گری و نظارت پنج اصل مهم فرآیند مدیریتی است که وظیفه آنها بر دوش مدیران سازمانی است.

معاون نظارت و ارزیابی عملکرد مرکز نظارت، ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برنامه سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: از سال ۱۴۰۰ دانشگاه آزاد اسلامی برنامه جامعی با عنوان برنامه «سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی» تدوین کرد که تمامی اصول عنوان شده در دل این سند گنجانده و وظایف انجام هر بخش به حوزه وابسته سپرده شده است.

طوسی خاطرنشان کرد: نتیجه عملکرد هر حوزه در برنامه سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی توسط مرکز نظارت، ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: برای آشنایی بیشتر با بسته‌های کاری، محورها و اقدامات این سند دوره‌های تخصصی وجود دارد تا افرادی که در مسیر این سند همگام هستند تمامی مواردی که باید به مرحله اجرا درآید، شفاف‌سازی شود و وظیفه حوزه نظارت این است که چگونگی اجرای این اهداف و بسته‌های کاری را مورد بررسی قرار دهد.

معاون نظارت و ارزیابی عملکرد مرکز نظارت، ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد اسلامی مطرح کرد: ارتقای کیفیت و کارآمدی دوره‌های تحصلی هدفی متعالی‌تر بوده و ارتقاء و تحول تربیت اخلاقی، فرهنگی و هویتی نیز بسیار اهمیت دارد که برای این موارد شاخص‌هایی وجود دارد.

طوسی در ادامه توضیح داد: دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌شمالی جایگاه دهم را بین ۳۳ استان و واحد جامع و مستقل کسب کرده که این جایگاه نشان می‌دهد این استان در رسیدن به اهدافش مؤثرتر عمل کرده است.

وی گفت: تحول در فرهنگ سازمانی در دانشگاه آزاد اسلامی بسیار حائز اهمیت است که این برنامه‌های تحولی در معاونت دانشجویی و فرهنگی، ریاست و حوزه نظارت با حساسیت بالایی دنبال می‌شود.

معاون نظارت و ارزیابی عملکرد مرکز نظارت، ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات دانشگاه آزاد اسلامی افزود: نظارت و ارزیابی در تمامی حوزه‌های آموزشی و پژوهشی وجود دارد و رویکرد حوزه نظارت و ارزیابی رویکرد دستگیری و حل مسئله است که با تعامل و هم‌افزایی که با سایر بخش‌ها و حوزه‌های دانشگاهی ایجاد می‌کند در تلاش است کنار مسئولان و در مسیر ریل‌گذاری سند تحول و تعالی دانشگاه، اهداف را به سمت مسیر درست سوق دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌شمالی هم بیان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی دارای بیش از ۷۰ هزار متر مربع فضای آموزشی و پژوهشی است و تمامی تلاش مسئولان استان این است که بتوانند خدمات خوبی را به جامعه دانشجویی ارائه کند.

غلامرضا کاظمی با اشاره به اینکه سهم رشته‌های اختصاص داده شده در مقطع تحصیلات تکمیلی واحدهای دانشگاهی استان خراسان‌شمالی نسبت به سایر استان‌های کشور کم است، افزود: ۱۴ درصد دانشجویان واحدهای دانشگاهی استان خراسان‌شمالی در دوره دکتری و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند که این اعداد و ارقام با ظرفیت بالای علمی، پژوهشی و ظرفیت واحدهای دانشگاهی همخوانی ندارد و برای اخذ تعداد بیشتر رشته‌های این دوره نیازمند یاری و کمک مسئولان استانی هستیم.

وی با ارائه گزارشی از عملکرد، دستاوردها و افتخارات آموزشی، پژوهش و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌شمالی تبیین کرد: این دانشگاه تلاش می‌کند در حل مسائل استان خراسان‌شمالی با انجام فعالیت‌های گوناگون علمی، پژوهشی و فناوری پیشگام باشد که در این زمینه عملکرد خوبی در حوزه‌های گوناگون از جمله عقد قراردادهای برون‌دانشگاهی، جذب هرچه بیشتر واحدها و هسته‌های فناور، جذب دانشجوی غیرایرانی، تأسیس دانشکده پزشکی و گسترش فعالیت‌های و فرهنگی و دانشجویی ارائه داده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌شمالی با اشاره به جمعیت دانشجویی این دانشگاه بیان کرد: با وجود تمامی چالش‌ها و مشکلات پیش رو در سال جاری با جذب بسیار خوب دانشجو در مقاطع مختلف همراه بودیم.

مدیرکل نظارت، ارزیابی، بازرسی و رسیدگی به شکایات منطقه ۸ دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تبریک روز دانشجو هم گفت: محل اسقرار این اداره‌کل در مشهد است که سه استان خراسان‌رضوی، شمالی و جنوبی را دربرمیگیرد.

جواد عارف بیان کرد: در دو سال گذشته رشد فزاینده‌ای را در واحدهای دانشگاهی این استان در حوزه‌های مختلف شاهد بوده‌ایم.

دانشجو نیروی جوان و پرتحرک جامعه است

امام جمعه بجنورد هم بیان کرد: آینده مدیریتی کشور دست دانشجویان است و اگر برای خدمت‌رسانی نتوانیم این قشر را به خوبی آماده کنیم آینده کشور خدشه‌دار خواهد شد.


حجت‌الاسلام رضا نوری افزود: قدرت و قوت علمی در هر زمینه‌ای از جمله اقتصادی و نظامی هر جامعه‌ای به توانمندی‌های علمی و پژوهشی آن جامعه وابسته است، بنابراین لازم است دانشجویان و قشر جوان کشور با تمام قدرت و توان در زمینه‌های علمی ورود کنند.

وی افزود: دانشجو نیروی جوان و پرتحرک جامعه است و باید فضای نقد عالمانه و به دور از هرگونه تخریب شخصیتی و فردی براِی آنان ایجاد شود تا مطالبه گری‌ها در مسیر درست خود قرار گیرد.

کد خبر: 1210231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 0 + 0 =